id: hbw733

„Pamięć ciała” – spektakl teatralny o doświadczeniach przemocy seksualnej

„Pamięć ciała” – spektakl teatralny o doświadczeniach przemocy seksualnej

Nasi użytkownicy założyli 1 232 923 zrzutki i zebrali 1 368 527 548 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

  • Przed Wami plakat promujący spektakl!

    Jego autorem jest jeden z członków kolektywu - Andrzej Kurowski - wielkie dzięki Andrzej!


    Już niedługo szukajcie ich w Trójmieście!


    fe828d55efeddbe6.png

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

87,6 % Polek po 15. roku życia doświadczyło molestowania. Nieznane są statystyki przemocy seksualnej wobec mężczyzn, na pewno jednak do takiej przemocy dochodzi. Skoro problem jest tak ogromny, dlaczego tak mało się o tym mówi? Dlaczego brakuje systemowych rozwiązań? Edukacji antyprzemocowej? Specjalistycznych szkoleń dla policji zapobiegających powtórnej wiktymizacji? Wierzymy, że zmiana zaczyna się od rozmowy. A więc rozmawiajmy.


SPEKTAKL TEATRALNY „Pamięć ciała”


Scenariusz sztuki bazuje na autentycznych doświadczeniach młodych kobiet, które zdecydowały się podzielić z reżyserką swoimi historiami. Spektakl jest punktem wyjścia do dyskusji na temat traumy wynikającej z doświadczenia przemocy, świadomej zgody oraz pogłębiającego się problemu braku edukacji seksualnej.

Oprócz indywidualnych historii, inspiracją do stworzenia spektaklu jest raport Fundacji STER „Przełamać Tabu” z 2016 roku ukazujący skalę zjawiska przemocy seksualnej. Przemoc seksualna to problem systemowy. Obserwowanie codziennych sytuacji, opowieści bliskich znajomych czy pojawiające się coraz częściej posty z historiami osób o takich doświadczeniach, pokazują nam, że przemoc seksualna może dotknąć każdego z nas. Odpowiedź społeczeństwa rzadko jest adekwatna, a skala problemu wciąż bagatelizowana.

Premiera spektaklu odbędzie się 10 czerwca 2022 w Teatrze Gdynia Główna w Gdyni. Pokazy będą otwarte dla publiczności, a po każdym z nich zakładany jest czas na rozmowę z twórczyniami i twórcami. 


Na co zbieramy?


Działalność społeczna nie zna ceny. Wszyscy członkowie kolektywu zaangażowani w organizację spektaklu działają wolontaryjnie. Środków finansowych szukaliśmy do tej pory w konkursach o granty na realizację projektów społecznych. Inicjatywa spotykała się z aprobatą, wyrazami zainteresowania. Niestety to nie wystarczyło i nie udało nam się zdobyć żadnych ze środków. Nie poddajemy się! Pieniądze zebrane w trakcie tej zbiórki przeznaczone zostaną na:

- promocję wydarzenia

- materiały papiernicze

- zużycie mediów podczas realizacji spektaklu

- wynagrodzenie dla aktorek, realizatorów i obsługi spektaklu


Kolektyw GRANDA


Jak powstała GRANDA? Z Potrzeba znalezienia bezpiecznej przestrzeni, siostrzeńskiego wsparcia oraz chęci do realizacji aktywistycznych projektów wśród społeczności studentek i studentów z Trójmiasta. Wasze wsparcie pozwoli nam na realizację działań dotyczących tematów, dla których w dalszym ciągu nie ma miejsca w przestrzeni publicznej.


zbe658a88a1c23ba.pngTeresa Kurowska – reżyserka i scenarzystka „Pamięci ciała”. Autorka dwóch dokumentów, „Kawa ci wystygnie” i „Lęki i (nie)pokoje”, pokazywanych na festiwalach filmów krótkometrażowych w Polsce. Spektakl jest jej projektem dyplomowym na kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje ją sztuka politycznie zaangażowana, a najbardziej film i teatr dokumentalny.


pf474534b3db22c0.png




Katarzyna Habas – zajmuje się managementem w kulturze w Trójmieście i w Berlinie. Absolwentka Zarządzania Instytucjami Artystycznymi na UG. Odpowiada za organizacje produkcji spektaklu, finanse i kontakt z feministycznymi organizacjami wspierającymi. Feminizm jest dla niej bezpieczną przestrzenią, którą należy rozszerzać.


h19c838aefb156d1.png






Andrzej Kurowski – niezależny artysta, na co dzień mieszkający w Poznaniu. Zajmuje się stroną graficzną spektaklu, odpowiada m.in. za plakat „Pamięci ciała”. Jego prace można podziwiać na instagramie @arte_vous.


u4e6dabd1c315916.png









Wiktoria Chudzik – studentka Oceanografii na Wydziale Oceanografii i Geografii UG. Przyszła naukowczyni, lokalna aktywistka. Organizatorka wielu inicjatyw na terenie Uniwersytetu Gdańskiego, m.in. zbiórki dla osób uchodźczych na WOiG, wystawy artystycznej „Morza i oceany źródłem inspiracji” oraz pokazu filmowego na dzień kobiet w świecie nauki. Zajmuje się dystrybucją biletów i organizacją premiery „Pamięci ciała”.


s88cbcb564fed53a.png




Julia Dawidowska – studentka Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej, badaczka kultury maoryskiej. Asystentka reżyserki „Pamięci ciała”, kostiumografka i managerka mediów społecznościowych kolektywu.


xf5aeb7be575440a.png










Jan Proch – student Mediów i Komunikacji na uniwersytecie w Bergen, w Norwegii. Redaktor telewizji studenckiej w latach 2020/21. Odpowiada za media społecznościowe kolektywu oraz za pomoc organizacyjną podczas premiery. Interesuje się kinem i pracował jako oświetleniowiec na wielu planach filmowych w Polsce.







Już teraz dziękujemy za Wasze wsparcie!

Każdy kto dołoży cegiełkę do realizacji projektu, otrzyma link do wcześniejszej rezerwacji biletów na spektakl.


Granda oznacza wielką awanturę, coś oburzającego. Chcemy poruszać tematy, dla których brakuje miejsca w publicznej debacie i poprzez sztukę czy działania kulturalne mówić o tym co szczególnie bliskie młodym osobom identyfikującym się z wartościami feministycznymi.



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 1

 
2500 znaków
  •  
    Użytkownik anonimowy

    Powodzonka, trzymam kciuki i nie moge sie doczekać spektaklu! ;)

    100 zł