id: hdfgpu

Usłyszeć siebie - pomóż nam wydać pierwszą taką herstoryczną książkę w Polsce

Usłyszeć siebie - pomóż nam wydać pierwszą taką herstoryczną książkę w Polsce

Opis zrzutki

Chcemy wydać książkę, w której kobiety opowiedzą o swoim życiu w warunkach patriarchatu w Polsce w ostatnim stuleciu. Będzie to historia dyskryminacji i nierówności, na które kobiety odpowiedziały niezgodą, buntem i walką o swoje prawa. 


Z czym kobiety musiały zmagać się w dwudziestoleciu międzywojennym, a z czym w PRL? Jak wyglądała ich rola w życiu prywatnym, zawodowym i społecznym? Jakie działania podejmowały, by zmienić swoje położenie? 


g8f073dba1dd4ee2.jpeg

Nasza książka będzie miała również wymiar współczesny. Porozmawiamy z kobietami z różnych środowisk – reżyserkami, pisarkami, aktywistkami – o obecnej sytuacji kobiet w Polsce i o tym, czy nadal istnieje konieczność przebijania „szklanego sufitu”.


Pomóż nam wydać książkę, która wywoła dyskusję o patriarchacie wczoraj i dziś, a przede wszystkim o możliwych zmianach.


Uważamy, że publikacja, która opowie tę przemilczaną historię, pozwoli lepiej zrozumieć obecną rzeczywistość, pełną protestów i ostrych dyskusji.


Na co potrzebujemy pieniędzy?

Wydanie książki planujemy na koniec 2021 roku. Na ten cel potrzebujemy 50 tys. złotych – na kwerendy tekstowe, przeprowadzanie wywiadów, redakcję, korektę, skład i druk. Jeśli uda nam się zebrać więcej – wszystkie pozostałe pieniądze przeznaczymy na promocję naszej akcji – spotkania, panele i nagrania wideo. 


s4a6d14fdf9b6502.jpeg

Kim jesteśmy i co jeszcze chcemy zrobić?

Ośrodek KARTA to niezależna organizacja pozarządowa. Naszym celem jest opowiadanie historii z perspektywy jednostki. 


W KARCIE powstał zespół herstoryczny, który zajmuje się pracą nad książką i wywołaniem debaty wokół niej. W jego skład wchodzą: Aleksandra Bellwon – koordynacja i redakcja, Małgorzata Sopyło i Karolina Anna Kuta – redakcja, Marta Traczyk – fundraising, Agnieszka Kudełka – spotkania i warsztaty, Izabela Kotapska i Anna Rejman – promocja, Ewa Kwiecińska – ikonografia. 


Chcemy wydać książkę, ale również wywołać debatę społeczną wokół współczesnej sytuacji kobiet, istniejących form patriarchatu i sposobów na jego zwalczanie.  W tym celu zamierzamy zorganizować kampanię medialną, spotkania z ekspertkami i badaczkami, panele dyskusyjne i nagranie promocyjnego wideo.


ka71e39e959d026a.jpeg

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 51

JS
Justyna Suchecka
400 zł
AW
Alicja Wancerz-Gluza
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
AR
Aleksei Rogozin
150 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
A
ADM
100 zł
W
Weronika
100 zł
PS
Patrycja Satora
100 zł
M
Małgorzata
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • EJ
    Ela Janota i Paulina Rzymanek - podcast Już tłumaczę

    Czekamy na książkę i życzymy powodzenia w procesie wydawniczym!

Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej
Mail z podziękowaniami od zespołu

W zamian za wsparcie otrzymasz od nas maila z podziękowaniami od całego zespołu herstorycznego po zakończeniu zbiórki.

rozwiń

wybrano 5 razy

Wybieram
Wpłać 20 zł i więcej
Podziękowania w mediach społecznościowych i na stronie KARTY

W zamian za wsparcie podziękujemy Ci na profilach KARTY w mediach społecznościowych i na naszej stronie www.karta.org.pl.

rozwiń

wybrano 7 razy

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Książka „Listy jak dotyk” Gai i Jacka Kuroniów

W zamian za wsparcie wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres (na terenie Polski) książkę "Listy jak dotyk" Gai i Jacka Kuroniów (wyd. Ośrodek KARTA).

rozwiń

wybrano 5 razy

Wybieram
Wpłać 70 zł i więcej
Roczna prenumerata kwartalnika „Karta”

W zamian za wsparcie dostaniesz od nas roczną prenumeratę kwartalnika „Karta” z dostawą do domu (na terenie Polski).

rozwiń

wybrano 7 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Pakiet: książka „Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju” + oprawione zdjęcie

W zamian za wsparcie wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres (na terenie Polski) książkę „Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju” Dorothy Adams oraz oprawioną odbitkę kolekcjonerską fotografii autorstwa Ireny Jarosińskiej (odbitka 20x20 cm w passe partout 30x30 cm).

rozwiń

wybrano 6 razy

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Pakiet trzech książek wydanych przez Ośrodek KARTA

W zamian za wsparcie wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres (na terenie Polski) trzy książki:  „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy + „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989” Hanny Świdy-Ziemby + „Miłość z lupanaru. Dziennik intymny wileńskiego adwokata” Michała Römera.

rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 400 zł i więcej
Podziękowanie w książce i jej egzemplarz oraz pakiet trzech książek wydanych przez Ośrodek KARTA

W zamian za wsparcie wydrukujemy w naszej książce herstorycznej podziękowania dla Ciebie i wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres (na terenie Polski) jeden jej egzemplarz oraz trzy książki: „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy + „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989 Hanny Świdy-Ziemby” + „Miłość z lupanaru. Dziennik intymny wileńskiego adwokata” Michała Römera.

rozwiń

wybrano 2 razy

Wybieram
Wpłać 1000 zł i więcej
Pakiet sponsorski

W zamian za wsparcie otrzymasz pięć książek wydanych przez Ośrodek KARTA – „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy + „Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju” Dorothy Adams + „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989” Hanny Świdy-Ziemby + „Miłość z lupanaru. Dziennik intymny wileńskiego adwokata” Michała Römera + „Listy jak dotyk” Gai i Jacka Kuroniów, oprawioną odbitkę kolekcjonerską fotografii autorstwa Ireny Jarosińskiej (odbitka 20x20 cm w passe partout 30x30 cm), podziękowanie w książce herstorycznej i jeden jej egzemplarz oraz roczną prenumeratę kwartalnika „Karta” – wszystko zostanie dostarczone pod wskazany przez Ciebie adres (na terenie Polski).

rozwiń

Nasi użytkownicy założyli

691 889 zrzutek

i zebrali

456 499 130 zł

A ty na co dziś zbierasz?