id: hdfgpu

Usłyszeć siebie - pomóż nam wydać pierwszą taką herstoryczną książkę w Polsce

Usłyszeć siebie - pomóż nam wydać pierwszą taką herstoryczną książkę w Polsce

Opis zrzutki

Chcemy wydać książkę, w której kobiety opowiedzą o swoim życiu w warunkach patriarchatu w Polsce w ostatnim stuleciu. Będzie to historia dyskryminacji i nierówności, na które kobiety odpowiedziały niezgodą, buntem i walką o swoje prawa. 


Z czym kobiety musiały zmagać się w dwudziestoleciu międzywojennym, a z czym w PRL? Jak wyglądała ich rola w życiu prywatnym, zawodowym i społecznym? Jakie działania podejmowały, by zmienić swoje położenie? 


g8f073dba1dd4ee2.jpeg

Nasza książka będzie miała również wymiar współczesny. Porozmawiamy z kobietami z różnych środowisk – reżyserkami, pisarkami, aktywistkami – o obecnej sytuacji kobiet w Polsce i o tym, czy nadal istnieje konieczność przebijania „szklanego sufitu”.


Pomóż nam wydać książkę, która wywoła dyskusję o patriarchacie wczoraj i dziś, a przede wszystkim o możliwych zmianach.


Uważamy, że publikacja, która opowie tę przemilczaną historię, pozwoli lepiej zrozumieć obecną rzeczywistość, pełną protestów i ostrych dyskusji.


Na co potrzebujemy pieniędzy?

Wydanie książki planujemy na koniec 2021 roku. Na ten cel potrzebujemy 50 tys. złotych – na kwerendy tekstowe, przeprowadzanie wywiadów, redakcję, korektę, skład i druk. Jeśli uda nam się zebrać więcej – wszystkie pozostałe pieniądze przeznaczymy na promocję naszej akcji – spotkania, panele i nagrania wideo. 


s4a6d14fdf9b6502.jpeg

Kim jesteśmy i co jeszcze chcemy zrobić?

Ośrodek KARTA to niezależna organizacja pozarządowa. Naszym celem jest opowiadanie historii z perspektywy jednostki. 


W KARCIE powstał zespół herstoryczny, który zajmuje się pracą nad książką i wywołaniem debaty wokół niej. W jego skład wchodzą: Aleksandra Bellwon – koordynacja i redakcja, Małgorzata Sopyło i Karolina Anna Kuta – redakcja, Agnieszka Świątecka – fundrising, Agnieszka Kudełka – spotkania i warsztaty, Izabela Kotapska i Anna Rejman – promocja, Ewa Kwiecińska – ikonografia. 


Chcemy wydać książkę, ale również wywołać debatę społeczną wokół współczesnej sytuacji kobiet, istniejących form patriarchatu i sposobów na jego zwalczanie.  W tym celu zamierzamy zorganizować kampanię medialną, spotkania z ekspertkami i badaczkami, panele dyskusyjne i nagranie promocyjnego wideo.


ka71e39e959d026a.jpeg

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 31

AW
Alicja Wancerz-Gluza
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
AR
Aleksei Rogozin
150 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
KK
Krzysztof Kargol
70 zł
R
Renata Dobrowolska
70 zł
 
Dane ukryte
70 zł
 
Dane ukryte
50 zł
DN
Dawid Nieczypor
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej
Mail z podziękowaniami od zespołu

W zamian za wsparcie otrzymasz od nas maila z podziękowaniami od całego zespołu herstorycznego po zakończeniu zbiórki.

wybrano 4 razy

Wybieram
Wpłać 20 zł i więcej
Podziękowania w mediach społecznościowych i na stronie KARTY

W zamian za wsparcie podziękujemy Ci na profilach KARTY w mediach społecznościowych i na naszej stronie www.karta.org.pl.

wybrano 5 razy

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Książka „Listy jak dotyk” Gai i Jacka Kuroniów

W zamian za wsparcie wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres książkę "Listy jak dotyk" Gai i Jacka Kuroniów (wyd. Ośrodek KARTA).

wybrano 2 razy

Wybieram
Wpłać 70 zł i więcej
Roczna prenumerata kwartalnika „Karta”

W zamian za wsparcie dostaniesz od nas roczną prenumeratę kwartalnika „Karta” z dostawą do domu.

wybrano 4 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Pakiet: książka „Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju” + oprawione zdjęcie

W zamian za wsparcie wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres książkę „Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju” Dorothy Adams oraz oprawioną odbitkę kolekcjonerską fotografii autorstwa Ireny Jarosińskiej (odbitka 20x20 cm w passe partout 30x30 cm).

wybrano 3 razy

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Pakiet trzech książek wydanych przez Ośrodek KARTA

W zamian za wsparcie wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres trzy książki:  „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy + „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989” Hanny Świdy-Ziemby + „Miłość z lupanaru. Dziennik intymny wileńskiego adwokata” Michała Römera.

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 400 zł i więcej
Podziękowanie w książce i jej egzemplarz oraz pakiet trzech książek wydanych przez Ośrodek KARTA

W zamian za wsparcie wydrukujemy w naszej książce herstorycznej podziękowania dla Ciebie i wyślemy pod wskazany przez Ciebie adres jeden jej egzemplarz oraz trzy książki: „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy + „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989 Hanny Świdy-Ziemby” + „Miłość z lupanaru. Dziennik intymny wileńskiego adwokata” Michała Römera.

Wpłać 1000 zł i więcej
Pakiet sponsorski

W zamian za wsparcie otrzymasz pięć książek wydanych przez Ośrodek KARTA – „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy + „Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju” Dorothy Adams + „Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989” Hanny Świdy-Ziemby + „Miłość z lupanaru. Dziennik intymny wileńskiego adwokata” Michała Römera + „Listy jak dotyk” Gai i Jacka Kuroniów, oprawioną odbitkę kolekcjonerską fotografii autorstwa Ireny Jarosińskiej (odbitka 20x20 cm w passe partout 30x30 cm), podziękowanie w książce herstorycznej i jeden jej egzemplarz oraz roczną prenumeratę kwartalnika „Karta” – wszystko zostanie dostarczone pod wskazany przez Ciebie adres.

Nasi użytkownicy założyli

679 370 zrzutek

i zebrali

440 751 086 zł

A ty na co dziś zbierasz?