id: hdjrzf

Ocalić od zapomnienia - renowacja nagrobka Jadwigi Barcickiej - pierwszej dyrektorki SP1 w Józefowie

Ocalić od zapomnienia - renowacja nagrobka Jadwigi Barcickiej - pierwszej dyrektorki SP1 w Józefowie

Nasi użytkownicy założyli 1 226 221 zrzutek i zebrali 1 348 193 709 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Gdyby ktoś wpadł na pomysł stworzenia pocztu józefowskich nauczycieli to otwierałaby go Jadwiga Barcicka -lokalna bohaterka i patriotka, zaangażowana w rozwój społeczności lokalnej, społecznik; pierwsza po II wojnie światowej dyrektor szkoły podstawowej nr 1 w Józefowie (aktualnie im. Olofa Palmego).


Niszczejący nagrobek Jadwigi Barcickiej wymaga gruntownej renowacji. W zgłoszeniach do Budżetu Obywatelskiego Józefowa na 2023 rok pojawił się projekt: "Ocalić od zapomnienia" poznajmy historię lokalnej bohaterki - Jadwigi Barcickiej, pierwszej po II Wojnie Światowej dyrektorki SP1". Choć pomysł spotkał się z dużym poparciem społecznym (343 głosy) to nie zmieścił się w puli realizowanych projektów. Ponieważ grób Jadwigi Barcickiej znajduje się pod Patronatem Społecznym to uważamy za słuszne, aby w drodze zrzutki obywatelskiej zebrać fundusze na jego gruntową renowację.


Po wykonaniu kosztorysu przez potencjalnego wykonawcę okazało się, że potrzebna kwota to 16.700zł. Prosimy o wsparcie i życzliwość dla pomysłu, którego nadrzędnym celem jest zachowanie pamięci o wyjątkowej osobie z naszej społeczności lokalnej.


Jadwiga Barcicka przyszła na świat w 1906r. Gdy miała 31 lat rozpoczęła pracę w józefowskiej szkole, która mieściła się wtedy w niewielkiej, drewnianej izbie oraz kilku wynajmowanych pomieszczeniach. Nauczycielka matematyki wyróżniała się swoją

pracowitością, wysokim poziomem nauczania i troską o dobro dzieci. To im poświęcała się w całości udzielając bezpłatnych korepetycji, rozmawiając z rodzicami, pomagając im, udzielając porad wychowawczych, prowadząc drużynę harcerską, a także zabierając na wycieczki.


vc8c335e301f3e10.png

Aby zapewnić wysoką jakość nauczania, ale przede wszystkim pomieścić dzieci, w 1939 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły. Udało się wykonać jedynie fundamenty, gdy wybuchła wojna.

Czas wojny to wielki dramat całego świata i każdego człowieka, który ze szczególną wrażliwością znosiły dzieci. Jadwiga Barcicka nie bała się ryzykować. Niedługo po wybuchu wojny, wyniosła ze szkoły materiały dydaktyczne, książki, mapy, obrazy i rozlokowała je wśród józefowskich rodzin. Prowadziła tajne nauczanie. Zaangażowała się w pomoc potrzebującym i ofiarom wojny, pracując między innymi jako sanitariuszka w szpitalu polowym w Józefowie. Wspólnie z dziećmi odwiedzała rannych

żołnierzy. Współpracowała z Czerwonym Krzyżem, roznosiła biuletyny, zbierała fundusze i wysyłała paczki do oflagów.


y7488deb0a0403fd.png

Po ustaniu działań wojennych, Jadwiga Barcicka została kierownikiem szkoły, a do budynku wróciły ukryte uprzednio przez nią materiały dydaktyczne. Pomimo trudności, dzięki jej staraniom Ministerstwo Oświaty przywróciło plany budowy nowego lokalu szkoły podstawowej. Gdy dzieci mogły uczyć się już w murach nowego budynku, Jadwiga Barcicka poświęciła się potrzebującym dzieciom prowadząc szkołę przy Sanatorium Neuropsychiatrii Dziecięcej w Józefowie. Kierowała tą szkołą aż do przejścia na emeryturę w 1969 r. Trzy lata później zmarła, nie pozostawiając po sobie żadnej rodziny. „A Ci, co ją znali, serdecznie ją wspominali” – mówiono.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 20

 
Michał Szczegielniak
ukryta
 
Dane ukryte
30 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Aleksandra Milo
100 zł
 
Agata Milo
100 zł
 
Mateusz
50 zł
 
KubaK
50 zł
 
50 zł
 
Paulina Lachowicz-Foń
100 zł
 
MICHAŁ ROMAN
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
  •  
    Użytkownik anonimowy

    „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” Jan Zamoyski

    50 zł