Przygotowanie książki „Archeologia Śląska Przegiętego”
Przygotowanie książki „Archeologia Śląska Przegiętego”
Nasi użytkownicy założyli 1 226 050 zrzutek i zebrali 1 347 784 705 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
ZRZUTKA ANULOWANA!
Jeśli jesteś osobą, która wpłaciła darowiznę, sprawdź maila z informacjami o zwrocie pieniędzy.
Jeśli nie otrzymałxś informacji ani zwrotu, napisz na swierczekpawel [at] gmail.com
Czy wiesz, że gliwicki pisarz Horst Bienek był osobą otwarcie homoseksualną, która zmarła w wyniku AIDS? Czy znasz historię Jeana Geneta, który w 1936 roku odwiedził Katowice i trafił do tamtejszego więzienia? Czy wiesz, co robiła Marta Garczokowa w męskim stroju na międzywojennym maskenbalu w Cieszynie?
Te i inne queerowe opowieści z przeszłości Śląska chcemy przedstawić w książce o roboczym tytule „Archeologia Śląska Przegiętego”. Skomplikowana historia regionu do tej pory pozostaje niezbadana z perspektywy queerowej – jako kolektyw Śląsk Przegięty chcemy to zmienić. Książka będzie pierwszym krokiem na nieprzetartych szlakach przegiętej przeszłości Śląska.
KSIĄŻKA O HISTORIACH SPOŁECZNOŚCI LGBT+ NA ŚLĄSKU
„Archeologia Śląska Przegiętego" będzie składać się z dwóch części:
CZĘŚĆ I – KIEDYŚ – Zawierać będzie szkice historyczne, dla których punktami wyjścia będą postaci związane z queerową historią Śląska (m.in. Horst Bienek, Marta Garczokowa, Jean Genet). Każda z postaci będzie pretekstem do poruszania szerszych kontekstów i wątków luźno powiązanych z jej biografią.
CZĘŚĆ II – TERAZ – Zawierać będzie rozmowy z osobami aktualnie tworzącymi i działającymi na rzecz społeczności LGBT+ na Górnym Śląsku. W ten sposób powstanie swego rodzaju archiwum współczesności, które w przyszłości będzie mogło służyć jako źródło wiedzy na temat dzisiejszych czasów.
KTO ZA TYM STOI?
Śląsk Przegięty to działający w Katowicach queerowy kolektyw założony w 2018 roku. Organizujemy wydarzenia kulturalne (m.in. trzy edycje festiwalu Przegląd Piosenki Przegiętej), tworzymy projekty artystyczne (performans „Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow"), prowadzimy fanpage na Instagramie i Facebooku a teraz chcemy wydać książkę.
Autorem książki będzie Paweł Świerczek – założyciel kolektywu, dramaturg, performer, organizator kultury, były dziennikarz, na co dzień pracujący ze słowem pisanym. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jako dziennikarz pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej", magazynu „EKRANy" i portalu „artPapier”. W 2017 roku przetłumaczył na j. polski książkę Dereka Jarmana „Chroma. Księga kolorów”. Był dramaturgiem jej scenicznej adaptacji w reżyserii G. Jaremko w Teatrze Studio w Warszawie (2019). W 2018 roku stworzył solowy performans „Wungiel i Donga / Of Coal and Rainbow” (Sophiensaele, Berlin), w 2019 wyreżyserował performans uliczny „Jestem” (Malta Festival, Poznań); w 2020 roku kolektywnie z A. Kamińską, M. Popiel i M. Wajdzikiem-Radziejowskim stworzył spektakl „Wszystko się zmieni” (Scena Robocza, Poznań).
DLACZEGO POTRZEBUJEMY WSPARCIA?
Po trzech latach bezowocnych starań o wsparcie w postaci stypendiów czy dotacji, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Książka się tworzy, odnaleźliśmy już wiele ciekawostek, jesteśmy na tropie kolejnych. Zależy nam na stworzeniu jakościowego materiału, popartego dogłębnym researchem. W przypadku Górnego Śląska oznacza to konieczność korzystania ze źródeł w trzech językach, pochodzących z trzech państw – Polski, Niemiec i Czech. A to generuje sporo wydatków. Wsparcie finansowe pozwoli nam choć częściowo pokryć koszty związane z kwerendami i researchem, a następnie korektą i składem książki.
Zakładamy dwa pułapy finansowe, które chcielibyśmy osiągnąć:
– pierwsze 2000 zł – pozwoli nam na sfinansowanie dojazdów, kwerend i usług archiwalnych, tłumaczeń z języka niemieckiego i czeskiego oraz zakupów książek (głównie niemieckojęzycznych), których nie da się zdobyć w bibliotekach,
– kolejne 2000 zł – opłacimy korektę oraz skład książki,
– każda dodatkowa złotówka pójdzie na poczet kosztów druku książki – im więcej zbierzemy, tym większy nakład uda nam się wydrukować.
RAMOWY PLAN DZIAŁANIA
do kwietnia 2022 – research, kwerendy, bieżące opracowywanie materiału do CZĘŚCI I
maj 2022 –przeprowadzenie, spisanie i autoryzacja wywiadów do CZĘŚCI II
czerwiec 2022 – finalizacja procesu pisania
lipiec–sierpień 2022 – redakcja, skład, korekta, druk
wrzesień 2022 – premiera książki w okolicach 6. Marszu Równości w Katowicach
CHCESZ POMÓC INACZEJ NIŻ FINANSOWO?
Wspomóż powstawanie książki bezpośrednim działaniem! Jeśli posiadasz jakiekolwiek materiały związane z nieheteronormatywną historią Śląska (nowszą lub starszą) i chcesz się nimi podzielić, napisz na [email protected]! Poszukujemy również wsparcia w procesie researchu oraz doraźnej pomocy w tłumaczeniach z języka niemieckiego.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Oferty/licytacje 5
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
5 zł
Kupione 10
30 zł
Kupione 18
50 zł
Kupione 106
1500 zł
3000 zł
Kupione 1 z 1
Trzymam kciuki za powodzenie!
Świetna inicjatywa, nie mogę się doczekać książki :)
I PYK JEST 100%:)
Cieszę się, że powstanie wreszcie coś tak potrzebnego w naszym regionie. Gdyby była taka potrzeba, chętnie pomogę przy korekcie (wolontaryjnie).
Super projekt! Powodzenia :)