id: hgdzwd

Przygotowanie książki „Archeologia Śląska Przegiętego”

Przygotowanie książki „Archeologia Śląska Przegiętego”

8 100 zł 
z 8 000
101%
zakończona 01.05.2022r
143 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Czy wiesz, że gliwicki pisarz Horst Bienek był osobą otwarcie homoseksualną, która zmarła w wyniku AIDS? Czy znasz historię Jeana Geneta, który w 1936 roku odwiedził Katowice i trafił do tamtejszego więzienia? Czy wiesz, co robiła Marta Garczokowa w męskim stroju na międzywojennym maskenbalu w Cieszynie?


Te i inne queerowe opowieści z przeszłości Śląska chcemy przedstawić w książce o roboczym tytule „Archeologia Śląska Przegiętego”. Skomplikowana historia regionu do tej pory pozostaje niezbadana z perspektywy queerowej – jako kolektyw Śląsk Przegięty chcemy to zmienić. Książka będzie pierwszym krokiem na nieprzetartych szlakach przegiętej przeszłości Śląska.


KSIĄŻKA O HISTORIACH SPOŁECZNOŚCI LGBT+ NA ŚLĄSKU

„Archeologia Śląska Przegiętego" będzie składać się z dwóch części:

CZĘŚĆ I – KIEDYŚ – Zawierać będzie szkice historyczne, dla których punktami wyjścia będą postaci związane z queerową historią Śląska (m.in. Horst Bienek, Marta Garczokowa, Jean Genet). Każda z postaci będzie pretekstem do poruszania szerszych kontekstów i wątków luźno powiązanych z jej biografią.

CZĘŚĆ II – TERAZ – Zawierać będzie rozmowy z osobami aktualnie tworzącymi i działającymi na rzecz społeczności LGBT+ na Górnym Śląsku. W ten sposób powstanie swego rodzaju archiwum współczesności, które w przyszłości będzie mogło służyć jako źródło wiedzy na temat dzisiejszych czasów.


KTO ZA TYM STOI?

Śląsk Przegięty to działający w Katowicach queerowy kolektyw założony w 2018 roku. Organizujemy wydarzenia kulturalne (m.in. trzy edycje festiwalu Przegląd Piosenki Przegiętej), tworzymy projekty artystyczne (performans „Wungiel i donga / Of Coal and Rainbow"), prowadzimy fanpage na Instagramie i Facebooku a teraz chcemy wydać książkę.

le79cbaff31d064b.jpegAutorem książki będzie Paweł Świerczek – założyciel kolektywu, dramaturg, performer, organizator kultury, były dziennikarz, na co dzień pracujący ze słowem pisanym. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jako dziennikarz pisał m.in. dla „Gazety Wyborczej", magazynu „EKRANy" i portalu „artPapier”. W 2017 roku przetłumaczył na j. polski książkę Dereka Jarmana „Chroma. Księga kolorów”. Był dramaturgiem jej scenicznej adaptacji w reżyserii G. Jaremko w Teatrze Studio w Warszawie (2019). W 2018 roku stworzył solowy performans „Wungiel i Donga / Of Coal and Rainbow” (Sophiensaele, Berlin), w 2019 wyreżyserował performans uliczny „Jestem” (Malta Festival, Poznań); w 2020 roku kolektywnie z A. Kamińską, M. Popiel i M. Wajdzikiem-Radziejowskim stworzył spektakl „Wszystko się zmieni” (Scena Robocza, Poznań).


DLACZEGO POTRZEBUJEMY WSPARCIA?

Po trzech latach bezowocnych starań o wsparcie w postaci stypendiów czy dotacji, postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Książka się tworzy, odnaleźliśmy już wiele ciekawostek, jesteśmy na tropie kolejnych. Zależy nam na stworzeniu jakościowego materiału, popartego dogłębnym researchem. W przypadku Górnego Śląska oznacza to konieczność korzystania ze źródeł w trzech językach, pochodzących z trzech państw – Polski, Niemiec i Czech. A to generuje sporo wydatków. Wsparcie finansowe pozwoli nam choć częściowo pokryć koszty związane z kwerendami i researchem, a następnie korektą i składem książki.


Zakładamy dwa pułapy finansowe, które chcielibyśmy osiągnąć:

– pierwsze 2000 zł – pozwoli nam na sfinansowanie dojazdów, kwerend i usług archiwalnych, tłumaczeń z języka niemieckiego i czeskiego oraz zakupów książek (głównie niemieckojęzycznych), których nie da się zdobyć w bibliotekach,

– kolejne 2000 zł – opłacimy korektę oraz skład książki,

– każda dodatkowa złotówka pójdzie na poczet kosztów druku książki – im więcej zbierzemy, tym większy nakład uda nam się wydrukować.


RAMOWY PLAN DZIAŁANIA

zd8b13261fc3eeb7.jpegdo kwietnia 2022 – research, kwerendy, bieżące opracowywanie materiału do CZĘŚCI I

maj 2022 przeprowadzenie, spisanie i autoryzacja wywiadów do CZĘŚCI II

czerwiec 2022 – finalizacja procesu pisania

lipiec–sierpień 2022 – redakcja, skład, korekta, druk

wrzesień 2022 – premiera książki w okolicach 6. Marszu Równości w Katowicach


CHCESZ POMÓC INACZEJ NIŻ FINANSOWO?

Wspomóż powstawanie książki bezpośrednim działaniem! Jeśli posiadasz jakiekolwiek materiały związane z nieheteronormatywną historią Śląska (nowszą lub starszą) i chcesz się nimi podzielić, napisz na [email protected]! Poszukujemy również wsparcia w procesie researchu oraz doraźnej pomocy w tłumaczeniach z języka niemieckiego.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 5

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Podziękowania

Imienne podziękowania dla Ciebie znajdą się we wstępie książki oraz na naszych social mediach.

od 5 zł

Kupione 10

Zakończona
e-book przedpremierowo

Wpłacając 30 zł lub więcej przedpremierowo otrzymasz książkę w formacie cyfrowym (pdf/epub). Imienne podziękowania dla Ciebie znajdą się we wstępie książki oraz...

od 30 zł

Kupione 18

Zakończona
Książka papierowa przedpremierowo

Wpłacając 50 zł lub więcej otrzymasz przedpremierowo książkę w wersji papierowej oraz cyfrowej (pdf/epub). Imienne podziękowania dla Ciebie znajdą się we wstępi...

od 50 zł

Kupione 106

Zakończona
Matronat / oferta dla firm

Wpłacając 1500 zł lub więcej otrzymasz tytuł Matronki publikacji. Logo twojej firmy pojawi się na tylnej okładce, a na jednej z ostatnich stron książki możesz z...

od 1500 zł
Zakończona
Mecenat / oferta dla firm

Wpłacając 3000 zł lub więcej otrzymasz tytuł Mecenasa/Mecenaski publikacji. Logo twojej firmy pojawi się na tylnej i przedniej okładce, a na dwóch z ostatnich s...

od 3000 zł

Kupione 1 z 1

Zakończona

Wpłaty 143

preloader

Komentarze 5

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

894 235 zrzutek

i zebrali

837 861 373 zł

A ty na co dziś zbierasz?