id: hgs5zc

Świętuj z nami 20 urodziny Wikipedii!

Świętuj z nami 20 urodziny Wikipedii!

3 792 zł 
z 10 000 zł
37%
zakończona 10.10.2021r
61 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności7

 • Dziękujemy wszystkim za wsparcie Wikipedii i Wolnej Wiedzy.

  Ogromnie się cieszymy, że tak licznie wsparliście idee Wolnej Wiedzy i Wam też zależy na ciągłym rozwoju Wikipedii!

  Dziękujemy! Wspólnie tworzymy coraz lepsze Wikimedia!

  A teraz zabieramy się za pakowanie urodzinowych prezentów! 😊

  Czytaj więcej
 • Wikipedia to również kultura!


  W ramach projektu GLAM-Wiki współpracujemy z polskimi  instytucjami kultury i sztuki digitalizując ich zasoby! Dzięki temu mimo pandemii mieliśmy możliwość wciąż obcować z kulturą.


  Efektem tej współpracy jest m.in. opis galerii Faras w Wikipedii – bardzo obszerny artykuł nie tylko opisujący samą galerię i historię jej powstania ale również okraszony bardzo dużą ilością niesamowitych zdjęć eksponatów, które możemy oglądać w Muzeum Narodowym!


  GLAM-Wiki to już ponad 65 000 plików wysokiej jakości w Wikimedia Commons!  Zapraszamy do oglądania TU.


  Dziękujemy Wam za wsparcie! To również dzięki Wam możemy cieszyć oczy perełkami z polskich instytucji kultury!

  Czytaj więcej
 • Drodzy,


  Wiemy, że Wikipedia to nie tylko artykuły wyróżnione i artykuły na medal. Jest też sporo artykułów, gdzie brakuje treści lub źródeł, które dodane wiele lat temu zostały niestety trochę zapomniane a wymagają zaopiekowania. Dlatego w odpowiedzi na te wyzwania powstała BATUTA – czyli Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów!


  Chcemy, aby jak najwięcej zaniedbanych artykułów dzięki rozbudowie i dodaniu źródeł przeszło imponujące metamorfozy bo uźródłowienie uwiarygadnia podane informacje, wskazując rzetelne pozycje, w których można je zweryfikować, zapoznaje się czytelnika z godnymi polecenia pozycjami na dany temat i wykazuje, że artykuł nie jest tzw. twórczością własną tylko sprawdzoną i wiarygodną wiedzą.


  W tegorocznej akcji BATUTA wzięło udział 38 wikipedystów i wikipedystek, którzy łącznie zaopiekowali się 782 hasłami!


  Dziękujemy Wam za wsparcie, które sprawia że takie akcje stają się możliwe!   

  Czytaj więcej
 • A teraz coś dla Łasuchów, bo jak urodziny to tylko ze słodką niespodzianką :)


  W ramach urodzinowych paczek mamy dla Was Wikiżelki, lizaki i krówki!

  vf40c328586f0d79.jpeg


  A głodnych wiedzy zapraszam do sekcji Artykuły na medal w Wikipedii gdzie znajdziecie najlepiej opracowane i opisane artykuły!

  Czytaj więcej
 • Dziękujemy Wam za wsparcie Wikipedii!


  Dzięki niemu możemy realizować projekty, które nie tylko wzbogacają Wikipedię, ale również pomagają upowszechniać wiedzę o dziedzictwie lokalnych społeczności. Tak powstał projekt Śląsk Cieszyński w Wikipedii, który łącząc dwa brzegi Olzy uzupełnia naszą wiedzę o tym regionie i jego kulturze pokazując nam całkiem nowy i cudowny obraz naszej wspólnej historii.


  Więcej dowiecie się na stronie Projektu: Śląsk Cieszyński w Wikipedii


  Dziękujemy. I pamiętajcie, że to Wasze wsparcie tworzy wiedze!

  Czytaj więcej
 • Drodzy Zrzutkowicze!


  Jest nam niesamowicie miło poinformować, że w poUrodzinowym Wikispotkaniu weźmie udział Paweł T. Jochym :)

  Paweł jest jednym z ojców założycieli Wikipedii, który razem z Krzysztofem Jasiutowiczem 20 lat temu uwierzyli w idee Wolnej Wiedzy i zapoczątkowali projekt, który dziś znają wszyscy.

  Będzie to wyjątkowa okazja poznać Pawła, porozmawiać i posłuchać jak to się wszystko zaczęło!

  Czytaj więcej
 • Drodzy,


  dziękujemy za Wasze wsparcie! Nasze wikipediowe serce rośnie widzą jak wielu osobom zależy na dalszym rozwoju Wikipedii a idee Wolnej Wiedzy i swobodny dostęp do niej jest ważny i warty wsparcia!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Polska Wikipedia kończy 20 lat!


Te 20 lat to podróż od encyklopedii, której opasłe tomy uginały półki na szafkach, do bazy wiedzy liczącej prawie 1 500 000 artykułów, którą mamy na wyciągnięcie ręki, dostępnej zawsze, wszędzie i o każdej porze. Idee otwartości, współpracy, dostępu do wiedzy dla wszystkich towarzyszą jej od początku istnienia.


Wikipedia to nie tylko największa encyklopedia i największy projekt społeczny w internecie, Wikipedia to też historie Wikipedystów tworzących nowe hasła, spędzających długie godziny, a niekiedy całe dni na poszukiwaniach źródeł wiedzy i informacji, aby stworzyć jak najlepsze hasła. To również tysiące historii, w których Wikipedia towarzyszyła nam do późnych godzin nocnych przed egzaminami i sprawdzianami, kiedy była źródłem inspiracji wypracowań, prac, esejów i pomagała nam przygotować się do zajęć i wykładów. Wikipedia to miejsce, gdzie początek mają nowe pasje, zainteresowania, a niekiedy całkiem nowe kariery. To historie odkrywania i poszukiwań nowej wiedzy, to historie śmiechu i zaskoczeń gdy odnajdujemy nowe ciekawostki i fakty, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, to wspólne historie, których końcem, a niekiedy początkiem jest Wikipedia i słowa „A jednak miałem rację”. To historie haseł, które otrzymały nowe życie, miejsc, wydarzeń i osób, które dzięki Wikipedii ujrzały światło dzienne i mogły dotrzeć do szerokiego grona czytelników. Wikipedia to historia nas wszystkich.


Podziękujmy jej za te wspólne 20 lat i pomóżmy tworzyć kolejne historie!
Każda wpłata pomoże nam rozwijać Wikipedię zbierając sumę ludzkiej wiedzy, pomoże tworzyć nowe hasła i artykuły oraz poprawiać już istniejące, pozwoli tworzyć nowe historie.Wikipedia to dopiero pierwszy krok, który zaprasza Cię w świat Wolnej Wiedzy. Sprawmy, aby przez kolejne 20 lat i dłużej Wikipedia mogła służyć nam wszystkim, jak i kolejnym pokoleniom ludzi głodnych wiedzy!


A jak Twoje wsparcie pomoże rozwijać Wikipedię?


Wikipedię tworzą Wikipedyści – czyli wolontariusze, którzy poświęcają nieodpłatnie swój czas, dzieląc się wiedzą, abyśmy wszyscy mogli z niej korzystać – dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli zarówno wspierać już edytujących wikipedystów, jak również prowadzić kolejne akcje, które przyciągną nowych Wikipedystów i Wikipedystki, którzy włączą się w budowanie największego projektu społecznego w Internecie. Będziemy również w stanie stale ulepszać i rozwijać Wikipedię i jej projekty siostrzane oraz dbać o jakość i rzetelność zgromadzonych zasobów Wikimedia.


To również działania prowadzone przez Wikimedia Polska, których celem jest powiększanie zasobów Wikipedii i rozwój Wolnej Wiedzy w Polsce:


1.     Tematyczne edytony i konkursy edycyjne – takie jak CEE Spring, (Nie)znane kobiety Wikipedii oraz inne, których celem jest tworzenie nowych artykułów i haseł oraz poprawa już istniejących, uzupełniając luki i białe plamy w Wikipedii.

2.     Akcja BATUTA czyli Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów, której celem jest zwiększenie jakości i rzetelności haseł znajdujących się w Wikipedii poprzez dodanie wysokiej jakości przypisów i źródeł oraz ich aktualizacji. Dzięki temu wiedza zawarta na Wiki jest wciąż aktualizowana.

3.     Konkursy fotograficzne m.in. Wiki Lubi Zabytki czy Wiki Science Competition – celem konkursów fotograficznych jest wzbogacanie zasobów Wikimedia o wysokiej jakości zdjęcia ilustrujące hasła, ale również w wielu przypadkach zachowanie naszego wizualnego dziedzictwa przed zapomnieniem i pokazanie go szerokiemu gronu odbiorców.

4. Wiki GLAM – współpraca Wikimediów z instytucjami kultury i sztuki, dzięki której digitalizujemy ich zasoby ilustrując hasła Wikipedii i wzbogacając zasoby Wikimedia Commons.

5. Wikiszkoła – działania edukacyjne we współpracy ze szkołami oraz uniwersytetami, promujące nowoczesną edukację opartą na zasobach Wikimedia.


Dzięki waszemu wsparciu i zaangażowaniu wszystkie te działania będą możliwe do realizacji, dzięki czemu Wikipedia będzie stale rosła i dostarczała nam wszystkim rzetelnej i wysokiej jakości wiedzy!


Wikipedia to nasze wspólne dobro – z okazji tych 20 urodzin zatroszczmy się o nią wszyscy! 😉


Wszystkiego najlepszego!


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 61

IP
1 000 zł
OK
Ośrodek KształceniaTHETA
500 zł
PT
Piotr Toruński
120 zł
DG
Damian Gryga
102 zł
KK
Kamil Kramek
101 zł
FK
Filip Kubicz
100 zł
JF
Kombinat Wiedzy Joanna Frączek-Broda
100 zł
MA
Maciej Adamczak
100 zł
Michał Łyszkowski
100 zł
WM
100 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze 3

 
2500 znaków

Nagrody

Wpłać 5 zł i więcej
Podziękowania na profilu Polska Wikipedia

Dziękujemy serdecznie wszystkim za wsparcie Wikipedii i Wolnej Wiedzy!


Dlatego też, wszyscy uczestnicy zrzutki mogą liczyć na podziękowania na naszym oficjalnym kanale Polska Wikipedia na Facebook'u :)

rozwiń

wybrano 8 razy

przewidywana dostawa: 11 października, 2021

Wybieram
Wpłać 20 zł i więcej
Szkolenie z edytowania Wikipedii

Dziękujemy za Twoje wsparcie!


Wikipedia jest również ważna dla Ciebie dlatego w podziękowaniu za Twoje wsparcie zapraszamy na szkolenie edycyjne z doświadczonymi Wikipedystami i Wikipedystkami. Będzie to wspaniała okazja nie tylko nauczyć się edytowania ale również poznać Wikipedię od kuchni :)

rozwiń

wybrano 13 razy

przewidywana dostawa: 31 stycznia, 2021

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
PoUrodzinowe Wikispotkanie.

Dziękujemy za wsparcie Wikipedii!

Wikipedia to nie tylko Wasze historie ale to również historia samej Wikipedii, dlatego w podziękowaniu za wasze zaangażowanie w rozwój wolnej wiedzy w Polsce zapraszamy na poUrodzinowe spotkanie on-line z twórcami i pierwszymi Wikipedystami polskiej Wikipedii!

Będzie to niepowtarzalna okazja spotkania osób, które przez te 20 lat wierzyły w idee małego jeszcze wtedy nie bardzo znanego projektu jakim była Wikipedia. Spotkanie pełne historii, ciekawostek i ludzi, którzy stoją za puzzlami :)

rozwiń

wybrano 3 razy

przewidywana dostawa: 31 października, 2021

Wybieram
Wpłać 80 zł i więcej
Urodzinowy prezenty od Wikipedii

Jak urodziny to tylko z przentami!


W podziękowaniu dla każdej osoby, która wpłaci 80 złotych albo więcej i wybierze tą nagrodę, przygotowaliśmy specjalne paczki z prezentami od Wikipedii oraz Wikimedia Polska! Wśród prezentów legendarne już Wikiżelki!

rozwiń

wybrano 16 razy

przewidywana dostawa: 15 października, 2021

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

750 803 zrzutki

i zebrali

539 999 527 zł

A ty na co dziś zbierasz?