id: hgs5zc

Świętuj z nami 20 urodziny Wikipedii!

Świętuj z nami 20 urodziny Wikipedii!

Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat
Ta zrzutka nie ma jeszcze skarbonek
Dodaj skarbonkę do zrzutki

Nasi użytkownicy założyli 1 066 989 zrzutek i zebrali 1 162 630 089 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności7

 • Dziękujemy wszystkim za wsparcie Wikipedii i Wolnej Wiedzy.

  Ogromnie się cieszymy, że tak licznie wsparliście idee Wolnej Wiedzy i Wam też zależy na ciągłym rozwoju Wikipedii!

  Dziękujemy! Wspólnie tworzymy coraz lepsze Wikimedia!

  A teraz zabieramy się za pakowanie urodzinowych prezentów! 😊

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Polska Wikipedia kończy 20 lat!


Te 20 lat to podróż od encyklopedii, której opasłe tomy uginały półki na szafkach, do bazy wiedzy liczącej prawie 1 500 000 artykułów, którą mamy na wyciągnięcie ręki, dostępnej zawsze, wszędzie i o każdej porze. Idee otwartości, współpracy, dostępu do wiedzy dla wszystkich towarzyszą jej od początku istnienia.


Wikipedia to nie tylko największa encyklopedia i największy projekt społeczny w internecie, Wikipedia to też historie Wikipedystów tworzących nowe hasła, spędzających długie godziny, a niekiedy całe dni na poszukiwaniach źródeł wiedzy i informacji, aby stworzyć jak najlepsze hasła. To również tysiące historii, w których Wikipedia towarzyszyła nam do późnych godzin nocnych przed egzaminami i sprawdzianami, kiedy była źródłem inspiracji wypracowań, prac, esejów i pomagała nam przygotować się do zajęć i wykładów. Wikipedia to miejsce, gdzie początek mają nowe pasje, zainteresowania, a niekiedy całkiem nowe kariery. To historie odkrywania i poszukiwań nowej wiedzy, to historie śmiechu i zaskoczeń gdy odnajdujemy nowe ciekawostki i fakty, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, to wspólne historie, których końcem, a niekiedy początkiem jest Wikipedia i słowa „A jednak miałem rację”. To historie haseł, które otrzymały nowe życie, miejsc, wydarzeń i osób, które dzięki Wikipedii ujrzały światło dzienne i mogły dotrzeć do szerokiego grona czytelników. Wikipedia to historia nas wszystkich.


Podziękujmy jej za te wspólne 20 lat i pomóżmy tworzyć kolejne historie!
Każda wpłata pomoże nam rozwijać Wikipedię zbierając sumę ludzkiej wiedzy, pomoże tworzyć nowe hasła i artykuły oraz poprawiać już istniejące, pozwoli tworzyć nowe historie.Wikipedia to dopiero pierwszy krok, który zaprasza Cię w świat Wolnej Wiedzy. Sprawmy, aby przez kolejne 20 lat i dłużej Wikipedia mogła służyć nam wszystkim, jak i kolejnym pokoleniom ludzi głodnych wiedzy!


A jak Twoje wsparcie pomoże rozwijać Wikipedię?


Wikipedię tworzą Wikipedyści – czyli wolontariusze, którzy poświęcają nieodpłatnie swój czas, dzieląc się wiedzą, abyśmy wszyscy mogli z niej korzystać – dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli zarówno wspierać już edytujących wikipedystów, jak również prowadzić kolejne akcje, które przyciągną nowych Wikipedystów i Wikipedystki, którzy włączą się w budowanie największego projektu społecznego w Internecie. Będziemy również w stanie stale ulepszać i rozwijać Wikipedię i jej projekty siostrzane oraz dbać o jakość i rzetelność zgromadzonych zasobów Wikimedia.


To również działania prowadzone przez Wikimedia Polska, których celem jest powiększanie zasobów Wikipedii i rozwój Wolnej Wiedzy w Polsce:


1.     Tematyczne edytony i konkursy edycyjne – takie jak CEE Spring, (Nie)znane kobiety Wikipedii oraz inne, których celem jest tworzenie nowych artykułów i haseł oraz poprawa już istniejących, uzupełniając luki i białe plamy w Wikipedii.

2.     Akcja BATUTA czyli Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów, której celem jest zwiększenie jakości i rzetelności haseł znajdujących się w Wikipedii poprzez dodanie wysokiej jakości przypisów i źródeł oraz ich aktualizacji. Dzięki temu wiedza zawarta na Wiki jest wciąż aktualizowana.

3.     Konkursy fotograficzne m.in. Wiki Lubi Zabytki czy Wiki Science Competition – celem konkursów fotograficznych jest wzbogacanie zasobów Wikimedia o wysokiej jakości zdjęcia ilustrujące hasła, ale również w wielu przypadkach zachowanie naszego wizualnego dziedzictwa przed zapomnieniem i pokazanie go szerokiemu gronu odbiorców.

4. Wiki GLAM – współpraca Wikimediów z instytucjami kultury i sztuki, dzięki której digitalizujemy ich zasoby ilustrując hasła Wikipedii i wzbogacając zasoby Wikimedia Commons.

5. Wikiszkoła – działania edukacyjne we współpracy ze szkołami oraz uniwersytetami, promujące nowoczesną edukację opartą na zasobach Wikimedia.


Dzięki waszemu wsparciu i zaangażowaniu wszystkie te działania będą możliwe do realizacji, dzięki czemu Wikipedia będzie stale rosła i dostarczała nam wszystkim rzetelnej i wysokiej jakości wiedzy!


Wikipedia to nasze wspólne dobro – z okazji tych 20 urodzin zatroszczmy się o nią wszyscy! 😉


Wszystkiego najlepszego!


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 4

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Podziękowania na profilu Polska Wikipedia
Dziękujemy serdecznie wszystkim za wsparcie Wikipedii i Wolnej Wiedzy!Dlatego też, wszyscy uczestnicy zrzutki mogą liczyć na podziękowania na naszym o...
5 zł

Kupione 8

Zakończona
Inne
Szkolenie z edytowania Wikipedii
Dziękujemy za Twoje wsparcie! Wikipedia jest również ważna dla Ciebie dlatego w podziękowaniu za Twoje wsparcie zapraszamy na szkolenie edycyjne z doś...
20 zł

Kupione 13

Zakończona
Inne
PoUrodzinowe Wikispotkanie.
Dziękujemy za wsparcie Wikipedii! Wikipedia to nie tylko Wasze historie ale to również historia samej Wikipedii, dlatego w podziękowaniu za wasze zaan...
50 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
Urodzinowy prezenty od Wikipedii
Jak urodziny to tylko z przentami!W podziękowaniu dla każdej osoby, która wpłaci 80 złotych albo więcej i wybierze tą nagrodę, przygotowaliśmy specjal...
80 zł

Kupione 16

Zakończona

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 61

IP
1 000 zł
OK
Ośrodek KształceniaTHETA
500 zł
PT
Piotr Toruński
120 zł
DG
Damian Gryga
102 zł
KK
Kamil Kramek
101 zł
Michał Łyszkowski
100 zł
FK
Filip Kubicz
100 zł
WM
100 zł
MA
Maciej Adamczak
100 zł
JF
Kombinat Wiedzy Joanna Frączek-Broda
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków