id: hmzhpa

Akcja Społeczna Karny Kopciuch

Akcja Społeczna Karny Kopciuch

16 208 zł 
z 50 000
32%
88 dni do końca
363 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności7

 • c715e16a26d48a96.png

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • „Donosicielstwo czy troska?” to tytuł reportażu o akcji Karny Kopciuch przygotowanego przez redakcję portalu SmogLab.


  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Myślisz, że ostatnio było ostro? Uwierz, że może być jeszcze ostrzej. Marcin Zbigniew Wojciech w kolejnej odsłonie swoistego roastu smogu i kopciuchów - tego nie można przegapić.


  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Śmiechem w kopciuchy - czemu nie! Nieustannie szukamy sposobu, żeby mówić głośno o tym palącym (płuca) problemie.

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej

 • 0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Karny Kopciuch pojawił się w audycji "Ty Śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce" . Dr Katarzyna Michniewska i Maciej Orłoś okazali się bezlitosnymi wrogami smogu. Podobnie jak my!


  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Karny Kopciuch: już 1000 zgłoszeń trucicieli!


  gbb7bcb4ebfbfc13.png

  W ciągu ostatnich 9 miesięcy na skrzynkę mailową akcji społecznej Karny Kopciuch wpłynęło już 1000 zgłoszeń trucicieli z całej Polski.


  Karny Kopciuch. 1000 zgłoszeń w 9 miesięcy


  Przypomnijmy, akcja społeczna Karny Kopciuch ruszyła z końcem listopada 2019 roku. W ramach akcji obywatele zatruwani przez swoich sąsiadów mogą zgłaszać przypadki kopcenia z komina poprzez formularz znajdujący się na stronie www.karnykopciuch.pl. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia organizatorzy akcji za pośrednictwem kancelarii adwokackiej wysyłają trucicielowi wezwanie do zaprzestania zanieczyszczania środowiska.


  • Co ważne, w przesyłanym piśmie tłumaczymy adresatowi dlaczego smog jest groźny dla naszego życia i zdrowia. Wskazujemy także, gdzie można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła „kopciucha” – mówi Wacław Wrana, koordynator akcji Karny Kopciuch.


  Od momentu rozpoczęcia akcji, na skrzynkę mailową Karnego Kopciucha wpłynęło już 1000 zgłoszeń!


  Nie tylko Rybnik na smogowej mapie Polski


  Zgłoszenia trucicieli napływają nie tylko z takich miejsc jak Rybnik, Pszczyna czy Żywiec, gdzie jakość powietrza jest najgorsza.


  Na liście miejscowości, gdzie obywatele borykają się z kopciuchami, są:

  • duże miasta, na przykład: Bydgoszcz, Gdynia, Gliwice, Katowice, Opole, Poznań, Toruń,, Warszawa czy Wrocław
  • nieco mniejsze miasta, między innymi: Biłgoraj, Chrzanów, Kęty, Krasnystaw, Pruszków, Radomsko, Skarżysko-Kamienna, Suwałki czy Tomaszów Mazowiecki
  • ale także małe miejscowości, jak choćby: Brzezinka Średzka (woj. dolnośląskie), Ćwiklice (śląskie), Gniechowice (dolnośląskie), Grudź (lubelskie), Kleosin (podlaskie), Kozłowo (warmińsko-mazurskie), Lututów (łódzkie), Mysiadło (mazowieckie), Ołpiny (małopolskie), Pruszcz (kujawsko-pomorskie), Rosnówko (woj. wielkpolskie), Siemianice (pomorskie) czy Węgry (woj. dolnośląskie).


  Psycholog: ludzie coraz bardziej świadomi zagrożenia, więc reagują


  Zdaniem psychologa - Marioli Kujańskiej, są co najmniej 2 powody tak dużej liczby zgłoszeń trucicieli.


  • Po pierwsze, obywatele są coraz bardziej świadomi jaki wpływ na jakość powietrza ma używanie kotłów starego typu i emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Nie ma więc już społecznej akceptacji tego, by jeden „kopciuch” zatruwał całą okolicę. Tym bardziej że coraz więcej osób korzysta już z ekologicznych źródeł ciepła.


  Po drugie, ludzie najzwyczajniej w świecie martwią się o życie i zdrowie swoje oraz najbliższych. Dziś już wiadomo, że wdychanie smogu powoduje alergie, choroby układu krążenia i nowotwory. Świadomi obywatele odruchowo bronią się przed tym – ocenia psycholog.


  Przypominamy, jeśli czujecie się zatruwani przez swoich sąsiadów możecie wysłać anonimowe zgłoszenie poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.


  Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne: Projekt Wyjście Smoga, Rybnicki Alarm Smogowy, Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka, Słońce+, 499.pl, Yoobee, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Martis Consulting, Agencja Star Manager, Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim i Prevac.


  Partnerami medialnymi akcji są: Rybnik.com.pl, tuWodzisław.pl, tuŻory.pl, tuJastrzębie.pl, ŚląskiBiznes.pl, Dziennik Zachodni, Naszemiasto.pl, tuWroclaw.com, Wolny Rynek, Raciborz.com.pl, Plusydlabiznesu.pl, Gazeta Informator.


  Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Akcja społeczna "Karny Kopciuch" to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci.


W wielu miejscach w regionie poddtruwani mieszkańcy nie mają do kogo się zwrócić ze swoim problemem. W wielu gminach nie funkcjonują straże miejskie bądź gminne, a urzędnicy nie są skorzy do przeprowadzania rzetelnych kontroli domowych kotłowni. W innych przypadkach, obywatele nie zgłaszają przypadków spalania odpadów, bo - po prostu - nie chcą narażać się sąsiadom, psuć dobrosąsiedzkich relacji.


Dlatego, w ramach akcji społecznej "Karny Kopciuch" każdy obywatel może anonimowo zgłosić truciciela.


3 KROKI


Po otrzymaniu zgłoszenia organizatorzy akcji uruchamiają procedurę "3 kroków" mającą na celu nakłonienie truciciela do zmiany postępowania.


od7e66ec41706259.png


1. krok. EDUKUJEMY

- przesyłamy materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie - zachęcamy do wymiany źródła ciepła - przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła jeśli działania podjęte w 1. kroku nie przyniosą efektów...

2. Krok. KONTROLUJEMY

- informujemy o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska) - weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli jeśli działania podjęte w 3. kroku nie przyniosą efektów...

3. krok. PIĘTNUJEMY

- adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów - wszczynamy procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła


Naklejki Karny Kopciuch


Chcesz dać sąsiadowi sygnał, że nie tolerujesz jego kopcenia? Teraz możesz nakleić mu w widocznym miejscu naklejkę „Karny Kopciuch”:

Naklejki możesz odebrać za darmo w siedzibie naszej redakcji, w recepcji biurowca Business Center K1 – Rybnik, ul. 3 Maja 30.


x1eeb8b92f5d0746.png


Na co przeznaczymy pieniądze?

Jeśli uważasz, że to co robimy ma sens, możesz nas wesprzeć przelewem na dowolnę kwotę.


Środki w całości przeznaczymy na:

- druk naklejek „Karny Kopciuch”, które za darmo może otrzymać każdy chętny

- opłacenie korespodencji z „trucicielami”

- przygotowanie wartościowych publikacji i filmów na temat smogu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 363

preloader

Komentarze 9

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

894 315 zrzutek

i zebrali

838 058 200 zł

A ty na co dziś zbierasz?