id: hpv9xm

Przyczepa dla nieformalnej grupy sprzątającej lasy - Leszy

Przyczepa dla nieformalnej grupy sprzątającej lasy - Leszy

Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Nasi użytkownicy założyli 1 066 364 zrzutki i zebrali 1 161 306 292 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Nieformalna grupa Miłośników Czystych Lasów LESZY powstała w Bełchatowie pół roku temu. Po prostu w grupie kilku znajomych wybraliśmy się do lasu by posprzątać choć kawałek. Było nas ośmiu. Zebraliśmy kilka worków różnorodnego śmiecia i postanowiliśmy... spotkać się ponownie za tydzień :) Od tego czasu sprzątamy las w każdą niedzielę (z mało przerwą na pandemię) a nasze szeregi urosły minimum dziesięciokrotnie! Na facebokowej grupie jest nasz już 470 (codziennie dołącza co kilku nowych sympatyków) a na wiele niedzielnych akcji sprzątania potrafi przybyć nawet powyżej pól setki ludzi! Przy takiej skali działań potrzebne są narzędzia w rodzaju przyczepy samochodowej - już nie raz udowodniła swą skuteczność! Popatrzcie na zdjęciach, ile tego śmiecia potrafimy zebrać. Niestety nie zawsze potrafimy zdobyć przyczepę na czas i dlatego zdecydowaliśmy się na skorzystanie możliwości jakie oferuje portal zrzutka pl i zaapelować do tych wszystkich, którym dobro lasu, natury i nas samych leży na sercu. Jak się okazało nasz entuzjazm jest zaraźliwy i rosną nie tylko nasze szeregi, ale także powstają podobnie zorganizowane grupy na terenie kraju!


Dlaczego to robimy?

Polskie lasy toną w śmieciach. W naszej ocenie nie istnieją skuteczne mechanizmy usuwania śmieci z lasów, a sporadycznie podejmowane akcje czy dotychczasowe działania odpowiedzialnych instytucji nie są w stanie powstrzymać postępującej ich degradacji. Dlatego pragniemy zainicjować obywatelski ruch ich WYSPRZĄTANIA. W ramach tego ruchu konsolidujemy się w lokalnych grupach obywatelskich i podejmujemy różnorodne zadania.

1. Organizujemy cotygodniowe akcje członków LESZY rekreacyjnego sprzątania lasów.

2. Tworzymy lokalną mapę obrazującą stan zaśmiecenia lasów, za pomocą której także koordynujemy nasze działania w terenie i udostępniamy instytucjom informacje o nielegalnych wysypiskach.

3. Wdrażamy liczne projekty mające na celu propagowanie idei sprzątania lasów i pokazanie realnej skali zanieczyszczeń. Takim projektem jest np w grupie Leszy Bełchatów wirtualny Katalog Wysypisk Ziemi Bełchatowskiej. Ponadto zachęcamy i udzielamy pomocy w tworzeniu kolejnych grup lokalnych wolontariuszy Leszy na terenie kraju.

4. Poszukujemy sposobów skutecznej likwidacji nielegalnych wysypisk leśnych. Nie jest tajemnicą, że wysypiska leśne – szczególnie te zlokalizowane na działkach prywatnych mają czasem historię liczoną w dziesięcioleciach! Jesteśmy przekonani, że ich usuwanie jest możliwe. W tym celu powstaje w bełchatowskiej grupie Leszy specgrupa wolontariuszy, którzy we współpracy z gminami i innymi instytucjami ma zająć się likwidacją wysypisk.

5. W ramach projektu Strażnik Lasu nasi wolontariusze stale monitorują wybrane obszary lasu. Strażnicy na specjalnej facebookowej grupie donoszą o wszelkich nieprawidłowościach, przekazują dane o napotkane wysypiskach itp.

To jedynie najbardziej widoczne przejawy naszej działalności, wierzymy gorąco, że kolejne miesiące przyniosą nowe pomysły i nowe działania...


Przyczepka samochodowa posłuży nam nie tylko do transportowania zebranych śmieci na miejsce składowania, ale także jako mobilny magazyn sprzętu, rękawic i worków. Przy obecnej skali naszych akcji jest to sprzęt dla nas absolutnie niezbędny i gorąco wierzymy, że uda się go pozyskać dzięki Waszym wpłatom!Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 86

AO
Ciocia Ola
357 zł
GS
Grzegorz Siedlecki
200 zł
RW
Ryszard Wyka
KS
Kinga i Tomek
100 zł
M#
Marzena Polak
100 zł
WI
Wiesio i Lidia
100 zł
AS
Adam Sowa
100 zł
KJ
100 zł
BO
Barbara O.
100 zł
MW
Małgorzata Wagner - Tarnowska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 10

 
2500 znaków