Pomoc dla Rodaków na Białorusi ID: hsahsa

Pomoc dla Rodaków na Białorusi ID: hsahsa

10 408 zł z 6 000 zł

173%

10 408 zł

10 408 zł

z 6 000 zł

zakończona

zakończona

19.04.2020r

116

116

wspierających
173%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Rodacy-Bohaterom – ZBIERAMY 6000 ZŁ NA 20 BONÓW ŚWIĄTECZNYCH DLA BOHATERÓW NA BIAŁORUSIDrodzy przyjaciele,

Program Rodacy-Bohaterom działa od 10 lat. To już wielki projekt, który szeroko wspiera środowisko kombatantów I i II Konspiracji, Sybiraków, seniorów opozycji antykomunistycznej. To stworzona międzypokoleniowa rodzina, wielu przyjaciół, środowisk, rzesza wolontariuszy. To program, który nie tylko zbiera dary do paczek pamięci dla kombatantów i polskich środowisk na Kresach (ponad 70 ton, kilkudziesięciu koordynatorów regionalnych, setki wolontariuszy), ale to też całoroczna pomoc medyczna dla bohaterów naszej wolności, z kraju i świata, to pobyty zdrowotne i sanatoryjne, to międzypokoleniowe spotkania, to remonty polskich miejsc pamięci na Kresach, to edukacja historyczna, to tworzenie wirtualnych muzeów z zebranych pamiątek, relacji świadków historii, to organizacja spotkań świątecznych dla środowiska kombatanckiego i włączanie ich w wiele rocznic oraz stała obecność młodych ludzi w codziennym życiu weteranów.    

Jesteśmy w trakcie pandemii, zmieniliśmy zasady zbiórki darów na Wielkanoc (https://odraniemen.org/aktualnosci/akcja-rodacy-bohaterom-wielkanoc-2020/). Radzimy sobie z opieką nad środowiskiem kombatantów w Polsce, poprzez sieć naszych oddziałów i wielu przyjaciół w całej Polsce. Jak zawsze mamy oddanych wolontariuszy i odpowiedzialnych członków naszego stowarzyszenia.

Jednak stanęliśmy przed ważnym dla nas problemem. Wracamy do źródeł naszej działalności, czyli do naszych najważniejszych środowisk, które nas zbudowały i dały moc. Marcowe transporty zbieranych darów w ramach ostatniej edycji Rodacy-Bohaterom nie wyjechały na Białoruś. Nie dotarliśmy do członków Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i do polskich seniorów Związku Polaków na Białorusi Oddział Iwieniec. Nie będzie też dla nich darów na Wielkanoc. A to grupy nie tylko najważniejsze dla naszego środowiska i Rodaków z kraju, ale także najbardziej potrzebujące wsparcia.

Po rozmowach z liderkami obu środowisk, płk Weroniką Sebastianowicz i Teresą Sobol, mamy wspólny apel do Państwa o zbiórkę funduszy na 20 ŚWIĄTECZNYCH BONÓW, po 300 zł każdy, dla wybranych przez same środowiska, najbardziej potrzebujących osób (fundusze zostaną przekazane oficjalnie, a informacja zwrotna pojawi się w naszych mediach społecznościowych)

10 członków Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi – każdy z nich to osoba ponad 90-letnia, w większości to partyzanci 77 pp AK, żołnierze legendarnych dowódców Jana Borysewicza KRYSI, Jana Piwnika PONUREGO. To ludzie, którzy pokazali nam miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie, to osoby, które od lat dbały o miejsca pochówków swoich kolegów, dowódców. To niezwykle skromni ludzie, bardzo oddani Polsce.

y74471e13f11bf9a.jpeg


10 członków Związku Polaków na Białorusi,  Oddział w Iwieńcu – mała miejscowość na skraju Puszczy Nalibockiej, gdzie kończyła się Polska w II RP. Mieszkają tu wspaniali Polacy, którzy każdego Rodaka zawsze serdecznie przyjmują, zabiegają o polskie sprawy, edukację, często działając we własnych domach, za własne fundusze. To grupa ok. 300 osób, z których zostali wytypowani najbardziej potrzebujący polscy seniorzy, samotni, schorowani, przykuci do łóżek.

ra571c260b765b74.jpeg


20 ŚWIĄTECZNYCH DATKÓW PO 300 ZŁ – TO 6000 ZŁ. NA STRONIE FACEBOOKA STOWARZYSZENIA ODRA-NIEMEN JEST NAS PONAD 9000 OSÓB. GDYBY KAŻDY WYSŁAŁ ZŁOTÓWKĘ, TO MIELIBYŚMY FUNDUSZ PONAD OCZEKIWANĄ KWOTĘ.


W 2009 roku zaczynaliśmy zbiórkę darów dla tych właśnie środowisk. Grupy były znacznie wówczas większe. Teraz chodzi o 20 osób. Wiemy, że każdy w obliczu pandemii boryka się teraz ze swoją przyszłością osobistą i zawodową, ale Polacy zawsze byli solidarni, a grupa o którą zabiegamy jest naprawdę wyjątkowa.


CHCEMY W PRAKTYCE PRZEKUĆ ICH PRZESŁANIE, KTÓRE SŁYSZYMY ZAWSZE I WSZĘDZIE

„NIE ZAPOMINAJCIE O NAS”


AKTUALIZACJA:

Drodzy Przyjaciele,

bardzo dziękujemy za wszystkie wpłaty na zbiórkę, skierowaną do Kombatantów skupionych wokół płk Weroniki Sebastianowicz i dla seniorów Iwieńca, z Panią Teresą Sobol na czele. Jesteśmy bardzo wzruszeni, że w tak trudnym czasie okazaliście tak wielką szczodrość.

W tej chwili na koncie zbiórki jest już ponad 100% celu.

Tak jak informowaliśmy w opisie, zrzutka zakładała wsparcie 20 osób, ale potrzeby są o wiele większe. Wszystkie zebrane ponad program środki także przeznaczymy na pomoc naszym Rodakom na Białorusi, poszerzmy grono odbiorców naszej pomocy.

Jeszcze raz dziękujemy za wielkie serce!

vca0d7cf4943b185.jpeg


Wpłacający116

 
Dane ukryte
1 000 zł
SZ
Stefan Zachara
500 zł
MM
Maciej Myczka
500 zł
MZ
Mariusz Ziółkowski
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
KC
Kamyk CHG
300 zł
 
Dane ukryte
250 zł
W
Wojtek
200 zł
K
krzysztof zarzycki
200 zł
AJ
Adam Jaworski
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

558 586 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?