id: hsahsa

Pomoc dla Rodaków na Białorusi

Pomoc dla Rodaków na Białorusi

Nasi użytkownicy założyli 1 038 082 zrzutki i zebrali 1 109 241 175 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Rodacy-Bohaterom – ZBIERAMY 6000 ZŁ NA 20 BONÓW ŚWIĄTECZNYCH DLA BOHATERÓW NA BIAŁORUSIDrodzy przyjaciele,

Program Rodacy-Bohaterom działa od 10 lat. To już wielki projekt, który szeroko wspiera środowisko kombatantów I i II Konspiracji, Sybiraków, seniorów opozycji antykomunistycznej. To stworzona międzypokoleniowa rodzina, wielu przyjaciół, środowisk, rzesza wolontariuszy. To program, który nie tylko zbiera dary do paczek pamięci dla kombatantów i polskich środowisk na Kresach (ponad 70 ton, kilkudziesięciu koordynatorów regionalnych, setki wolontariuszy), ale to też całoroczna pomoc medyczna dla bohaterów naszej wolności, z kraju i świata, to pobyty zdrowotne i sanatoryjne, to międzypokoleniowe spotkania, to remonty polskich miejsc pamięci na Kresach, to edukacja historyczna, to tworzenie wirtualnych muzeów z zebranych pamiątek, relacji świadków historii, to organizacja spotkań świątecznych dla środowiska kombatanckiego i włączanie ich w wiele rocznic oraz stała obecność młodych ludzi w codziennym życiu weteranów.    

Jesteśmy w trakcie pandemii, zmieniliśmy zasady zbiórki darów na Wielkanoc (https://odraniemen.org/aktualnosci/akcja-rodacy-bohaterom-wielkanoc-2020/). Radzimy sobie z opieką nad środowiskiem kombatantów w Polsce, poprzez sieć naszych oddziałów i wielu przyjaciół w całej Polsce. Jak zawsze mamy oddanych wolontariuszy i odpowiedzialnych członków naszego stowarzyszenia.

Jednak stanęliśmy przed ważnym dla nas problemem. Wracamy do źródeł naszej działalności, czyli do naszych najważniejszych środowisk, które nas zbudowały i dały moc. Marcowe transporty zbieranych darów w ramach ostatniej edycji Rodacy-Bohaterom nie wyjechały na Białoruś. Nie dotarliśmy do członków Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i do polskich seniorów Związku Polaków na Białorusi Oddział Iwieniec. Nie będzie też dla nich darów na Wielkanoc. A to grupy nie tylko najważniejsze dla naszego środowiska i Rodaków z kraju, ale także najbardziej potrzebujące wsparcia.

Po rozmowach z liderkami obu środowisk, płk Weroniką Sebastianowicz i Teresą Sobol, mamy wspólny apel do Państwa o zbiórkę funduszy na 20 ŚWIĄTECZNYCH BONÓW, po 300 zł każdy, dla wybranych przez same środowiska, najbardziej potrzebujących osób (fundusze zostaną przekazane oficjalnie, a informacja zwrotna pojawi się w naszych mediach społecznościowych)

10 członków Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi – każdy z nich to osoba ponad 90-letnia, w większości to partyzanci 77 pp AK, żołnierze legendarnych dowódców Jana Borysewicza KRYSI, Jana Piwnika PONUREGO. To ludzie, którzy pokazali nam miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie, to osoby, które od lat dbały o miejsca pochówków swoich kolegów, dowódców. To niezwykle skromni ludzie, bardzo oddani Polsce.

y74471e13f11bf9a.jpeg


10 członków Związku Polaków na Białorusi,  Oddział w Iwieńcu – mała miejscowość na skraju Puszczy Nalibockiej, gdzie kończyła się Polska w II RP. Mieszkają tu wspaniali Polacy, którzy każdego Rodaka zawsze serdecznie przyjmują, zabiegają o polskie sprawy, edukację, często działając we własnych domach, za własne fundusze. To grupa ok. 300 osób, z których zostali wytypowani najbardziej potrzebujący polscy seniorzy, samotni, schorowani, przykuci do łóżek.

ra571c260b765b74.jpeg


20 ŚWIĄTECZNYCH DATKÓW PO 300 ZŁ – TO 6000 ZŁ. NA STRONIE FACEBOOKA STOWARZYSZENIA ODRA-NIEMEN JEST NAS PONAD 9000 OSÓB. GDYBY KAŻDY WYSŁAŁ ZŁOTÓWKĘ, TO MIELIBYŚMY FUNDUSZ PONAD OCZEKIWANĄ KWOTĘ.


W 2009 roku zaczynaliśmy zbiórkę darów dla tych właśnie środowisk. Grupy były znacznie wówczas większe. Teraz chodzi o 20 osób. Wiemy, że każdy w obliczu pandemii boryka się teraz ze swoją przyszłością osobistą i zawodową, ale Polacy zawsze byli solidarni, a grupa o którą zabiegamy jest naprawdę wyjątkowa.


CHCEMY W PRAKTYCE PRZEKUĆ ICH PRZESŁANIE, KTÓRE SŁYSZYMY ZAWSZE I WSZĘDZIE

„NIE ZAPOMINAJCIE O NAS”


AKTUALIZACJA:

Drodzy Przyjaciele,

bardzo dziękujemy za wszystkie wpłaty na zbiórkę, skierowaną do Kombatantów skupionych wokół płk Weroniki Sebastianowicz i dla seniorów Iwieńca, z Panią Teresą Sobol na czele. Jesteśmy bardzo wzruszeni, że w tak trudnym czasie okazaliście tak wielką szczodrość.

W tej chwili na koncie zbiórki jest już ponad 100% celu.

Tak jak informowaliśmy w opisie, zrzutka zakładała wsparcie 20 osób, ale potrzeby są o wiele większe. Wszystkie zebrane ponad program środki także przeznaczymy na pomoc naszym Rodakom na Białorusi, poszerzmy grono odbiorców naszej pomocy.

Jeszcze raz dziękujemy za wielkie serce!

vca0d7cf4943b185.jpeg


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 126

 
Dane ukryte
1 000 zł
MM
Maciej Myczka
500 zł
SZ
Stefan Zachara
500 zł
MZ
Mariusz Ziółkowski
500 zł
KZ
krzysztof zarzycki
KC
Kamyk CHG
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
250 zł
WK
Krystyna
200 zł
WW
Wojtek
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!