id: hx333k

Sieci ornitologicze dla Akcji Carpatica - sezon 2022

Sieci ornitologicze dla Akcji Carpatica - sezon 2022

Nasi użytkownicy założyli 1 225 782 zrzutki i zebrali 1 347 141 921 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Tym razem zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w przygotowaniu naszego obozu badawczego na 25. już jesienny sezon.


Od 1998 roku na terenie Beskidu Niskiego uruchamiamy terenową stację monitoringu ptaków wędrownych pod nazwą Akcja Carpatica. Zafascynowani jesiennym fenomenem wędrówek ptaków zadajemy sobie pytanie: skąd i dokąd lecą ptaki przez polskie Karpaty. Szczególnie te najmniejsze, które nie tworzą spektakularnych kluczy na niebie, nie odzywają się donośnym głosem, i tak naprawdę przemykają cicho, niepostrzeżenie przez nadrzeczne zarośla. Często też wędrują nocą. Metoda jaką wykorzystujemy do badań to zakładanie miniaturowych obrączek z niepowtarzalnym numerem. Sens tej metody polega na tym, że na innej terenowej stacji, np. węgierskiej, włoskiej czy egipskiej ktoś skontroluje naszego ptaka i odczyta numer obrączki. Dla nas będzie to tzw. wiadomość powrotna. Takich wiadomości mamy już sporo. Dowiedzieliśmy się, że nasze ptaki dotarły na Słowację, Węgry, Cypr, do Włoch, Francji, Hiszpanii, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Czarnogóry, Rosji, Estonii, Finlandii, czy na Litwę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nasze badania mają charakter terenowy. Co roku, w jednym z najpiękniejszych zakątków Beskidu Niskiego, rozstawiamy na 3 miesiące nasze namioty i sieci badawcze.

Nie oszczędzają nas upały, deszcze, wiatry i mrozy. Trudne warunki atmosferyczne nie osłabiają naszego zapału do prowadzenia monitoringu ornitologicznego i badania ptasich migracji. Osłabiają natomiast przedmioty, które w trakcie tych miesięcy dzielnie służą naszym celom.

Specjalne sieci, za pomocą których odławiamy dzikie ptaki w celu ich zaobrączkowania, wymagają ponownie gruntownego remontu lub wymiany. Precyzyjna i misterna nylonowa przędza jest jednocześnie bardzo delikatna i z upływem czasu, pod wpływem działających czynników atmosferycznych, ludzkich i zwierzęcych, ulega zniszczeniu i przestaje pełnić swoją funkcję. Część sieci udaje się naprawić i ponownie służą jak „nowe”, ale niektóre są tak bardzo nadszarpnięte „zębem czasu”, że po prostu nie da się już ich zreperować i wymiana jest koniecznością. Koszt jednej takiej sieci to ok. 300 zł. Aby nasza terenowa stacja badawcza mogła normalnie funkcjonować musimy dokupić na ten sezon kilkanaście nowych sieci ornitologicznych.


Zachęcamy również do czynnego włączenia się w nasze badania w miejscowości Rostajne. W sprawie wolnych miejsc w grafiku piszcie na adres: [email protected]

Można również skorzystać z formularza zgłoszeniowego.


Z góry dziękujemy za Waszą pomoc!


Stowarzyszenie Carpatica

Grupa Badania Wędrówek Ptaków

www.carpatica.org

facebook.carpatica.org

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 44

 
Dane ukryte
20 zł
 
Krzysztof Gudz
100 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Mieczysław Zając
100 zł
 
Magda Zadrąg
100 zł
 
Marian Koźlik
200 zł
 
Kamil Najberek
50 zł
 
"Małe Szczęście"
50 zł
 
Kłapacz
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • JR
    Topinambur

    Sieweczka obrożna, lądowiec, dżdżownik obrożny (Charadrius hiaticula) – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae).

    100 zł