id: hzvy88

Platformy lęgowe dla rybitw czarnych

Platformy lęgowe dla rybitw czarnych

Nasi użytkownicy założyli 1 038 010 zrzutek i zebrali 1 109 109 281 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Wskutek zmian klimatu, utraty siedlisk i drapieżnictwa populacja rybitw czarnych w Polsce drastycznie maleje. Coraz częstsze i dotkliwsze susze, sieć rowów melioracyjnych, inwazyjne gatunki ssaków (głównie wizon amerykański) sprawiają, że ptaki po powrocie z migracji nie znajdują odpowiednich miejsc do założenia gniazda. By zatrzymać drastyczne wymieranie tego gatunku konieczne jest zapewnienie siedlisk zastępczych. Świetnym sposobem okazuje się instalacja sztucznych platform lęgowych. Platformy takie otrzymałem w 2020 roku od Fundacji Zielonej Doliny Odry i Warty i zwodowałem w obiecującym miejscu - na efekt długo nie trzeba było czekać. Już dzień po zwodowaniu ptaki zajęły platformy tworząc nową kolonię, a po miesiącu wykluły się pierwsze pisklaki.

Platformy cieszyły się powodzeniem także w kolejnych latach. Łącznie przez trzy lata działań (2020-2022) z platform wyleciało ponad 40 lotnych, młodych ptaków!

Jezioro, na którym woduję platformy jest więc świetnym miejscem do prowadzenia działań ochronnych. Co roku dobudowuję nowe platformy, mimo to ptaków wciąż jest więcej, niż mogłoby się zmieścić na platformach.


Koszt materiałów do budowy jednej platformy to ok. 100-150zł. Taka platforma jest wykonana w 100% z naturalnych materiałów i służy przez kilka lat.

Koszty to nie tylko materiały - potrzeba także dużej ilości czasu, energii i sprzętu na zwodowanie, doglądanie i posprzątanie platform po sezonie lęgowym.


Będę bardzo wdzięczny za wpłaty - koszt jest niewielki a efekty zachwycające.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 57

 
Dane ukryte
55 zł
NS
Natalia
20 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
14 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
ZA
Zbigniew Arndt
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków