Wydanie książki "Bieszczady Gruenbergerem pisane"
Wydanie książki "Bieszczady Gruenbergerem pisane"
Otrzymuj wsparcie. Regularnie.
Opis zrzutki
Dzień dobry
Nazywam się Grzegorz Gąska, jestem społecznym badaczem historii, pasjonatem tematyki bieszczadzkich cmentarzy wojennych. Od kilku lat zajmuje się poszukiwaniem cmentarzy i grobów żołnierzy Wielkiej Wojny w naszych Bieszczadach.
W ramach prowadzonych prze ze mnie prac, wraz z ekipami wolontariuszy, oraz zespołu archeologów z UJ w Krakowie udało się przywrócić pamięci ludzkiej pamięci kilka z zapomnianych cmentarzy wojennych.
Szczególne miejsce w mojej pracy ma osoba architekta Arthura Gruenbergera, wiedeńczyka który podczas działań wojennych podjął się projektowania zgodnych z założeniami służb grobowniczych CK cmentarzy wojennych, ale co dla mnie najważniejsze swe projekty w sposób doskonały komponował je wpisując w istniejące założenia cerkiewne - tworząc niezwykłe do dziś w swej wymowie miejsca pamięci.
Zeszyty o których napisanie męczyli mnie moi przyjaciele są próba pokazania pracy i dokonań Gruenbergera przez pryzmat moich badań, podczas pobytu w Bieszczadach. Znajdziecie tu ciekawe wątki i archiwalia związane z osobą architekta ale także niezwykłe życiorysy osób z których miałem zaszczyt i przyjemność poznać w tej niezwykłej pełnej tajemnic krainie.
W pierwszym zeszycie "prolog" opisuje w większości moje osobiste "spotkania" z Arthurem dając czytelnikowi możliwość zapoznania się z jego i moją osobą, naszymi krzyżówkami szlaków bazujących na dziedzictwie wielkiej wojny.
W kolejnych będziecie mieli możliwość poznać ciekawe i wartościowe osoby i miejsca gdzie przebywaliśmy szukając śladów działań wojennych. W zeszytach znajdziecie ciekawe archiwalia pozyskane podczas moich kwerend w Lwowskim archiwum DALO i nie tylko. Będzie też to co udało nam się ustalić na podstawie ich analizy i wszystko to co temu towarzyszyło: czasem radość, nierzadko smutek, były łzy wzruszenia i długie, ciekawe przy ogniu rozmowy, spotkania z dzikimi zwierzętami - wszystko to co zapewne towarzyszyło też naszemu projektantowi podczas jego tu pobytu.
Pierwszy zeszyt jest równocześnie moim wkładem w niezwykle ciekawą inicjatywę, którą wraz przyjaciółmi udało się powołać do życia w ubiegłym roku. Mowa o stowarzyszeniu "Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii"- grupie prawdziwych pasjonatów zajmujących się przywracaniem pamięci o dziedzictwie materialnym i niematerialnym naszych Bieszczadów.
Kolejne zeszyty ( wydawane w cyklu miesięcznym ) będą już pod szyldem naszego stowarzyszenia.
Proszę o wsparcie tego ( mam nadzieje ) ciekawego i dość nietypowego wydawnictwa.
Zeszyty nie są próbą konkurencji z Wieloma autorami i ich nieocenionym wkładem w przedmiotową tematykę, są jedynie innym spojrzeniem na ten wycinek historii . Próbą spojrzenia na te trudne tematy w sposób inny, bardziej przyziemny i dostępny.
Dziękuje za zainteresowanie, proszę o wyrozumiałość i darowanie błędów - wciąż się uczę, a "pióro" nie jest moją domeną ... Zdecydowanie wolę prace w terenie i archiwach z mam nadzieje pożytkiem dla innych.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Korzyści płynące ze wsparcia cyklicznego:
Oferty/licytacje 2
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
40 zł
Kupione 11 z 50
70 zł
Kupione 7 z 50
Dzień dobry, kiedy planowana jest wysyłka publikacji?