id: jd7rbr

Hipoterapia dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Teczy

Hipoterapia dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Teczy

50 zł 
z 4 000 zł
1%
zakończona 30.06.2022r
wspierający
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Hipoterapia dla dzieci niewidomych i słabowidzących z Ośrodka Rewalidacyjnego prowadzonego przez Stowarzyszenie Tęcza. Kilkanaścioro dzieci niewidomych i słabowidzących z przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie Tęcza raz w tygodniu uczestniczy w zajęciach hipoterapii. O dobroczynnym wpływie kontaktu dzieci niewidomych i słabowidzących z niezwykle empatycznym zwierzęciem, jakim jest koń nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Ta naturalna forma terapii pobudza wszystkie zmysły. Wpływa pozytywnie na sferę fizyczną, emocjonalną, poznawczą i społeczną. Poprawa ogólnej sprawności fizycznej, poprawa równowagi, koordynacji ruchowej, zwiększenie poczucia pewności siebie, relaks i odprężenie to tylko niektóre aspekty hipoterapii. Niestety fundusze Stowarzyszenia nie pozwalają na kontynuację hipoterapii dzieci. Zbierzmy razem brakujące 4.000 zł na zajęcia hipoterapii dla dzieci z Ośrodka Stowarzyszenia Tęcza.


Na podstawie licznych badań i obserwacji, traktujących o pozytywnych możliwościach wykorzystania konia i jego dobroczynnym wpływie na człowieka- hipoterapia- urosła do rangi rehabilitacji wieloprofilowej. Hipoterapia oddziałuje na każdą sferę rozwoju dziecka. Koń poprzez swoje ciało i jego ruch, daje niepełnosprawnym dzieciom niezliczone możliwości poprawy jakości ich funkcjonowania.

Dzieci niepełnosprawne mają widoczne zaburzenia głównie w trzech sferach: neuromotorycznej, sensomotorycznej i psychomotorycznej. Ich cechą znamienną jest to, że są ze sobą powiązane, co oznacza że zaburzenia funkcjonalne w jednej z wymienionych sfer ma zawsze negatywny wpływ na pozostałe sfery. Dzięki hipoterapii jesteśmy w stanie jednocześnie pracować nad najważniejszymi układami zmysłów, które są odpowiedzialne za jakość funkcjonowania dziecka w życiu codziennym. Na funkcje mózgu wpływają ruchy całego ciała dziecka, które oddziałują na układ przedsionkowy, proprioceptywny i dotykowy. Oznacza to, że dziecko siedząc na koniu i będąc poddanym rytmicznym ruchom kołyszącym stymuluje najważniejsze układy swoich zmysłów. Centralną pozycje w życiu człowieka zajmuje układ przedsionkowy czyli narząd równowagi, z którego bodźce indukują postrzeganie ciała, planowanie ruchu i regulowanie napięcia mięśniowego. Stymulowanie równowagi z udziałem konia, według typowych dla człowieka wzorców ruchowych, jest procesem jedynym w swoim rodzaju. Podczas jednej minuty ciało dziecka siedzącego na koniu, otrzymuje ponad tysiąc impulsów ruchowych. Bez stymulacji tego układu dziecko nie będzie w stanie samodzielnie chodzić, siedzieć, zjeść samodzielnie posiłku używając sztućców czy umyć zębów. Są to zaburzenia funkcjonalne, które uniemożliwiają im samodzielne życie.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 1

 
Dane ukryte
50 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

865 873 zrzutki

i zebrali

768 508 629 zł

A ty na co dziś zbierasz?