id: jd7rbr

Hipoterapia dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Teczy

Hipoterapia dla dzieci niewidomych i słabowidzących w Teczy

Opis zrzutki

Hipoterapia dla dzieci niewidomych i słabowidzących z Ośrodka Rewalidacyjnego prowadzonego przez Stowarzyszenie Tęcza. Kilkanaścioro dzieci niewidomych i słabowidzących z przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie Tęcza raz w tygodniu uczestniczy w zajęciach hipoterapii. O dobroczynnym wpływie kontaktu dzieci niewidomych i słabowidzących z niezwykle empatycznym zwierzęciem, jakim jest koń nikogo już chyba nie trzeba przekonywać. Ta naturalna forma terapii pobudza wszystkie zmysły. Wpływa pozytywnie na sferę fizyczną, emocjonalną, poznawczą i społeczną. Poprawa ogólnej sprawności fizycznej, poprawa równowagi, koordynacji ruchowej, zwiększenie poczucia pewności siebie, relaks i odprężenie to tylko niektóre aspekty hipoterapii. Niestety fundusze Stowarzyszenia nie pozwalają na kontynuację hipoterapii dzieci. Zbierzmy razem brakujące 4.000 zł na zajęcia hipoterapii dla dzieci z Ośrodka Stowarzyszenia Tęcza.


Na podstawie licznych badań i obserwacji, traktujących o pozytywnych możliwościach wykorzystania konia i jego dobroczynnym wpływie na człowieka- hipoterapia- urosła do rangi rehabilitacji wieloprofilowej. Hipoterapia oddziałuje na każdą sferę rozwoju dziecka. Koń poprzez swoje ciało i jego ruch, daje niepełnosprawnym dzieciom niezliczone możliwości poprawy jakości ich funkcjonowania.

Dzieci niepełnosprawne mają widoczne zaburzenia głównie w trzech sferach: neuromotorycznej, sensomotorycznej i psychomotorycznej. Ich cechą znamienną jest to, że są ze sobą powiązane, co oznacza że zaburzenia funkcjonalne w jednej z wymienionych sfer ma zawsze negatywny wpływ na pozostałe sfery. Dzięki hipoterapii jesteśmy w stanie jednocześnie pracować nad najważniejszymi układami zmysłów, które są odpowiedzialne za jakość funkcjonowania dziecka w życiu codziennym. Na funkcje mózgu wpływają ruchy całego ciała dziecka, które oddziałują na układ przedsionkowy, proprioceptywny i dotykowy. Oznacza to, że dziecko siedząc na koniu i będąc poddanym rytmicznym ruchom kołyszącym stymuluje najważniejsze układy swoich zmysłów. Centralną pozycje w życiu człowieka zajmuje układ przedsionkowy czyli narząd równowagi, z którego bodźce indukują postrzeganie ciała, planowanie ruchu i regulowanie napięcia mięśniowego. Stymulowanie równowagi z udziałem konia, według typowych dla człowieka wzorców ruchowych, jest procesem jedynym w swoim rodzaju. Podczas jednej minuty ciało dziecka siedzącego na koniu, otrzymuje ponad tysiąc impulsów ruchowych. Bez stymulacji tego układu dziecko nie będzie w stanie samodzielnie chodzić, siedzieć, zjeść samodzielnie posiłku używając sztućców czy umyć zębów. Są to zaburzenia funkcjonalne, które uniemożliwiają im samodzielne życie.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 1

 
Dane ukryte
50 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

704 460 zrzutek

i zebrali

473 971 413 zł

A ty na co dziś zbierasz?