id: jedct8

Telefon Zaufania dla Bliskich osób z niepełnosprawnością Stowarzyszenia Mudita / Spa dla Mam

Telefon Zaufania dla Bliskich osób z niepełnosprawnością Stowarzyszenia Mudita / Spa dla Mam

9 652 zł 
z 52 000
18%
zakończona 07.04.2022r
112 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

"Byłam matką dziecka z niepełnosprawnością. 

Gdy umarło - zostałam z niczym." Agata zajmowała się synkiem od dnia jego narodzenia, z tego powodu musiała przerwać pracę i aktywność zawodową - dziecko zmarło. Zgodnie z przepisami, żeby mieć za co żyć, powinna szybko wracać do pracy - alternatywa? zasiłek dla bezrobotnych. Wsparcie psychologiczne - brak.Komu pomagasz?

Kilkadziesiąt Mam tygodniowo. Tyle kobiet kontaktuje się z nami, szukając pomocy - cierpią na bezsenność, czują się samotne, przytłoczone, bezradne. Ich życie na co dzień wygląda jak pandemiczny lockdown - opieka 24h/dobę nad chorym dzieckiem, ograniczone kontakty z ludźmi, brak możliwości wyjścia z domu nawet na chwilę. Często nieunikniona rezygnacja z pracy. Brak pieniędzy, żeby zatrudnić kogoś do opieki i pomarzyć o wakacjach czy nawet chwili wolnego. Do tego ciężar życia z nieuleczalną chorobą dziecka. 


Dzieci z niepełnosprawnościami - dane


Ciężko w Polsce o aktualne i rzetelne statystyki na temat rodzin z niepełnosprawnością. Brakuje badań o skali zjawiska oraz okolicznościach, w których rodzice otrzymują diagnozę. 


„Dzień porodu i pobyt w szpitalu chciałabym wyrzucić z pamięci. Doskonale pamiętam jednak chwilę, kiedy lekarze wyjęli dziecko z brzucha. Straszna cisza na sali wśród personelu. (…) Nikt nie wyobraża sobie, co czuje matka w takiej chwili.“


W 2011 roku liczba dzieci z niepełnosprawnością w wieku 0-15 lat wyniosła 184,8 tys. i stanowiły one 3,0% ogółu dzieci w tym wieku. Im starsze dzieci tym wyższy jest dla nich odsetek niepełnosprawności. Do drugiego roku życia odsetek ten wynosi poniżej 2%, dla 3-5-latków waha się pomiędzy 2,1% a 2,8%, natomiast wśród dzieci powyżej 6 roku życia kształtuje się na poziomie od 3,0% do 3,8%.*


Jeśli rodzi się ok. 360 tys. dzieci rocznie, to ok. 7 tys. z nich jest z niepełnosprawnością. Sytuacja ta dotyka ok. 14 tys. rodziców rocznie. 

W większości badanych rodzin (powyżej 80%), najwięcej czasu z dzieckiem z niepełnosprawnością spędza matka dziecka, w 21,3% w opiekę włącza się ojciec dziecka, w co dziesiątej rodzinie w opiekę nad dzieckiem z niepełnosprawnością zaangażowane jest rodzeństwo, a w 13,8% rodzin opiekę sprawuje także ta osoba, która aktualnie ma czas (najczęściej są to dziadkowie, członkowie dalszej rodziny i sąsiedzi).


Kobiety, głównie odpowiedzialne za opiekę nad nad bliską osobą z niepełnosprawnością, mogą często odczuwać przeciążenie obowiązkami i odpowiedzialnością.**


„Rozpacz..czarna dziura. Nie potrafię tego nawet opisać.. Nie było przy mnie nikogo bliskiego.. To były bardzo trudne dni..“

Na szczęście w Stowarzyszeniu Mudita mamy pomysły i umiejętności, dzięki którym możemy im pomóc. Dlaczego Telefon Wsparcia? 

W czasie pandemii wiele mam dzieci z niepełnosprawnością wysyłało nam sygnały z prośbą o pomoc. Wpadłyśmy na pomysł, żeby stworzyć Telefon Zaufania. Do tej pory działał on nieregularnie, ze względu na nasze ograniczone zasoby zespołowe, jednak mimo wszystko udaje nam się udzielać wsparcia mamom, gdy tego potrzebują i zgłaszają się do nas.


Chcemy stworzyć przestrzeń, gdzie każda osoba, opiekująca się kimś bliskim z niepełnosprawnością będzie mogła znaleźć przestrzeń dla siebie i swoich wyzwań czy trudności - niezależnie od tego z czym one się wiążą. Linię telefoniczną, pod którą wszelkie problemy i wątpliwości zostaną wysłuchane.


Zbudowałyśmy zespół psycholożek, dzięki którym możemy zapewnić kontakt telefoniczny mamom oraz innym bliskim osób z niepełnosprawnością, mającym poczucie, że są w kryzysie i potrzebują wspierającej rozmowy.


Nasze psycholożki to profesjonalistki, kobiety, którym ufamy. Chcemy móc zapłacić im za ich pracę. Do tego potrzebujemy Waszej pomocy - dzięki Wam nasze działania będą bardziej skuteczne! 


Każda wpłata to kolejne minuty realnego wsparcia mam i innych osób, które na co dzień dokonują heroicznej pracy. Pomóż nam dawać im wsparcie i poczucie, że nie są same. 

Czym jest Stowarzyszenie Mudita? 

Stowarzyszenie Mudita realizuje inicjatywę Spa dla Mam. Tworzymy centrum wsparcia dla osób opiekujących się bliskimi z niepełnosprawnością. Nasze działania mają na celu dawanie wielowymiarowej pomocy i wytchnienia tym, którzy bez przerwy troszczą się o innych. Chcemy docenić niewidzialną pracę Mam, pokazać im, że są widoczne i ważne. Zadbać o to, żeby miały prawo do odpoczynku i przestrzeń do pomyślenia o sobie.


Jak to robimy?

1. SPA Latające - docieramy z różnymi formami zadbania o siebie do Mam lub rodzin, którym trudno jest wyjść z domu ze względu na opiekę nad bliską osobą. Czasami jest to masaż, fryzjer lub sesja oddechowa, a czasem obiad. Jeżeli jest taka potrzeba, zapewniamy opiekę nad dziećmi.

2. Wolontariat Wytchnieniowy - łączymy wolontariuszy z rodzinami, które potrzebują wsparcia w codziennych obowiązkach domowych albo w opiece nad dzieckiem. 

3. Posiłki Mocy - odbieramy z bazarów, sklepów czy piekarni jedzenie, które mogłoby się zmarnować i dowozimy je do potrzebujących rodzin, które mają problem z mobilnością i codziennym robieniem zakupów. 

4. Prowadzimy grupy wsparcia dla mam dzieci z niepełnosprawnościami.

5. SPA w Ogrodzie/Wytchnieniownia - Tworzymy strefę wytchnienia i relaksu, gdzie Mamy i inne opiekunki mają szansę odpocząć, porozmawiać czy napić się kawy. Są z nami również specjaliści, którzy zapewniają dodatkowe wsparcie dla mam, a także animatorki organizujące zajęcia dla ich dzieci. 

6. Udzielamy wsparcia w kwestiach formalnych i prawnych związanych z opieką nad osobą z niepełnosprawnością. Jeśli trzeba, pomagamy znaleźć namiary na specjalistów i odpowiadać na różne inne problemy, pytania i potrzeby.

7. W wakacje organizujemy wyjazd wytchnieniowy dla rodzin z niepełnosprawnościami.

8. Telefon Zaufania - linia telefoniczna, pod którą może zadzwonić mama oraz każdy, kto ma bliską osobę z niepełnosprawnością, a ich problemy oraz wątpliwości zostaną wysłuchane.


Po co nam wsparcie finansowe? 

Stworzyłyśmy zespół psycholożek i zrobiłyśmy plan działania, jednak wsparcie psychologiczne wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także sporego wysiłku. Pieniądze ze zrzutki Spa dla Mam, którymi nas wesprzesz, przeznaczymy na:

- wynagrodzenie dla psycholożek tworzących nasz zespół

- szkolenia i warsztaty, żeby podnosić kompetencje specjalistek

- cykliczną superwizję pozwalającą działać profesjonalnie (wraz ze szkoleniami to wydatek ok 15 tys. zł)


Potrzebujemy również funduszy na promocję telefonu, a utrzymanie jednej linii pod stałym numerem to kwota 5 tys. zł.


Twoje wsparcie sprawi, że nam się uda :) 


Więcej o Stowarzyszeniu Mudita przeczytasz tutaj i tutaj.

Masz pytania? Napisz: [email protected]


*(za:https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/dzieci-w-polsce-w-2014-roku-charakterystyka-demograficzna,20,1.html)

**(za: Kobiety i ich niepełnosprawne dzieci, Grażyna Mikołajczyk-Lerman)
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłaty 112

preloader

Komentarze 12

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

891 713 zrzutek

i zebrali

832 388 732 zł

A ty na co dziś zbierasz?