id: jfhnwy

Pomóż wydać pierwszy numer magazynu „Filozofuj!” w roku 2020

Pomóż wydać pierwszy numer magazynu „Filozofuj!” w roku 2020

8 102 zł 
z 18 500 zł
43%
zakończona 31.12.2019r
117 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności1

 • Szanowni Państwo, dzięki Wam udało się sfinansować dużą część wydania numeru o istocie rzeczy (druk oraz część prac redakcyjnych i graficznych). Numer jest już gotowy! Serdecznie dziękujemy! „Filozofuj!” może nadal się ukazywać dzięki Wam! Chcielibyśmy przekazać Wam obiecane nagrody. Właśnie rozesłaliśmy do Was maile z prośbą o podanie adresu do wysyłki nagrody. Uprzejmie prosimy o sprawdzenie skrzynki pocztowej.
  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Istnienie jedynego w Polsce magazynu popularyzującego filozofię stanęło pod znakiem zapytania. W grudniu kończy nam się 3-letnia dotacja z MKiDN. Ubiegamy się o następną, ale wynik jest niepewny, a nawet jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, przez kilka miesięcy będziemy mieli przerwę w finansowaniu. Nie chcemy jednak zawieszać działalności, bo oznaczałoby to, że przez pół roku nie ukaże się żaden numer magazynu.


O magazynie

„Filozofuj!” to inicjatywa Fundacji Academicon mająca na celu popularyzację filozofii i krytycznego myślenia. W jej ramach od 2015 roku wydajemy ilustrowany dwumiesięcznik popularyzujący filozofię oraz prowadzimy portal filozoficzny www.filozofuj.eu. Dzieła te skierowane są do młodzieży szkolnej oraz wszystkich innych ciekawych świata osób. Dotąd wydaliśmy 29 numerów magazynu. Nie ma sensu go opisywać. Po prostu zobaczcie sami. Wszystkie wydane numery są dostępne bezpłatnie online: https://filozofuj.eu/wydania/.


jfhnwy-c4276215.png


Co w numerze 1 (31) z 2020?

Temat numeru pierwszego w roku 2020 brzmi „Istota rzeczy”. Nasi autorzy odpowiedzą w swoich tekstach na wiele ciekawych pytań. Czy da się poznać istotę danej rzeczy, czy też poznajemy jedynie jej własności (przypadłości)? Jak na istotę rzeczy zapatrywał się Arystoteles, a jak robimy to dziś? Czy przedmioty mają swoją istotę z konieczności? Czy filozof jest w stanie odkryć istotę rzeczy ze swojego fotela, czy może do istoty rzeczy dociera nauka? Czy zmiana w przedmiocie sprawia, że traci on swoją istotę? Na czym polega esencjalizm w metafizyce i czy jego popularność po upadku sceptycznie nastawionego do metafizyki neopozytywizmu świadczy o zajściu nowego „zwrotu metafizycznego” w filozofii?

Oprócz tego w numerze pojawią się felietony, kolejne odcinki z serii „Narzędzia filozofa”, teksty o filozofii w filmie i w literaturze, recenzja książki filozoficznej, scenariusz lekcji filozofii, anegdotki z życia filozofów oraz krzyżówka.


Nasza działalność

Jako Fundacja i Redakcja promujemy różne formy popularyzacji filozofii w Polsce. Oprócz wydawania magazynu i prowadzenia codziennie aktualizowanego portalu, patronujemy wykładom, warsztatom, konferencjom i książkom o tematyce filozoficznej. Troszczymy się także o edukację filozoficzną na poziomie szkolnym, a nawet przedszkolnym, dostrzegając w niej potencjał rozwijania zdolności abstrakcyjnego myślenia i wszechstronności intelektualnego rozwoju. W naszym wydawnictwie ukazała się książka Łukasza Krzywonia „Filozofuj z dziećmi” – pierwszy w Polsce poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi. Opublikowaliśmy w wolnym, bezpłatnym dostępie książkę „Sokrates i syreny. 55 podróży filozoficznych po świecie podksiężycowym i nadksiężycowm” – pomoc dydaktyczną dla nauczycieli filozofii i etyki, zawierającą ilustrowane teksty źródłowe wraz z objaśnieniami i pytaniami do dyskusji na lekcjach. W dużej mierze robimy to wszystko pasjonacko, oprócz normalnej, zawodowej pracy.


Nasza misja

Naszą pracą kieruje poczucie misji. Chcemy, aby każda osoba podejmująca trud osobistej refleksji nad światem osób i rzeczy, pragnąca rozwijać i pogłębiać swój światopogląd, umiejętność krytycznego myślenia, niezależność osądu i kreatywność miała dostęp do przystępnych publikacji pozostających zarazem na wysokim poziomie merytorycznym. Nie chcemy, by bariery finansowe zamykały możliwość korzystania z publikowanych przez nas treści, dlatego dostęp do nich na naszym portalu jest i pozostanie bezpłatny. Jak naszym czytelnikom wiadomo, wydajemy kolejny numer co dwa miesiące, a w miesiąc po pojawieniu się czasopisma w Empikach i innych salonikach prasowych udostępniamy na naszej stronie wersję PDF – do pobrania za darmo, dla każdego. Poszczególne artykuły udostępniamy również jako wpisy na portalu. Ponadto co roku przekazujemy bezpłatnie wiele egzemplarzy magazynu na nagrody w różnych filozoficznych konkursach i wydarzeniach. Ostatnio z okazji Dnia Nauczyciela zorganizowaliśmy akcję bezpłatnego przekazywania egzemplarzy „Filozofuj!” szkołom i nauczycielom (już w pierwszym dniu akcji rozdaliśmy przeszło 600 egzemplarzy!).


Dlaczego crowdfunding?

Powyższy model finansowania wiąże się jednak z pewnymi trudnościami. Wpływy ze sprzedaży czasopisma pozwalają na pokrycie zaledwie niewielkiej części kosztów utrzymania redakcji, na które składają się m.in. koszty mozolnej pracy naszych redaktorów merytorycznych i językowych, grafików, specjalistów DTP (skład i łamanie) oraz koszty druku czasopisma. Od kilku lat naszą działalność wspiera dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja ta jednak wkrótce się skończy. Grudzień 2019 to ostatni miesiąc, gdy ją otrzymamy. W listopadzie złożymy wniosek o przyznanie następnej, jednak przyszłość niesie ze sobą wiele niewiadomych: nie wiemy, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a nawet jeśli zostanie, to nie wiemy kiedy. Nie wiadomo też, kiedy możemy się spodziewać ewentualnego powrotu finansowania. Nasze dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że decyzji możemy spodziewać się najwcześniej w połowie marca 2020, a ewentualne środki otrzymamy jeszcze później. Oznacza to kilkumiesięczną przerwę w finansowaniu czasopisma – a być może nawet jego koniec. Jednak nie chcemy zawieszać działalności: chcemy wydać te numery, nad którymi już rozpoczęliśmy prace – nr 31 „Istota rzeczy” w styczniu 2020 i nr 32 „Tajemnice życia” w marcu 2020. Aby to było możliwe, potrzebujemy Waszej, drodzy Czytelnicy, pomocy.


Ile to kosztuje?

Opis najważniejszych wydatków i podliczenie kosztów wydania numeru 2020 / 1:

opracowanie merytoryczne – 7400 zł

grafika – 1400 zł

skład i łamanie – 1500 zł

korekta językowa – 1000 zł

tłumaczenia – 600 zł

Druk – 6600 zł

Łączna kwota wskazanych wyżej wydatków to: 18 500 zł.


Zespół redakcyjny

Artur Szutta, dr hab. nauk humanistycznych, wieloletni pracownik akademicki (adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim), członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, koordynator programu Erasmus, opiekun Koła Filozoficznego UG. Autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i felietonów filozoficznych. Organizator licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych. Doświadczony we współpracy z młodzieżą przez udział w licznych spotkaniach i warsztatach filozoficznych. Współpomysłodawca, założyciel i od stycznia 2015 redaktor naczelny magazynu „Filozofuj!". Dla redakcji pracuje bez wynagrodzenia.

Robert Kryński, absolwent filozofii, redaktor, grafik, wydawca, prezes Zarządu Fundacji Academicon. Działalnością wydawniczą i redagowaniem tekstów zajmuje się od 17 lat. Współpomysłodawca, założyciel i od stycznia 2015 do sierpnia 2016 oraz od maja 2017 do listopada 2018 sekretarz redakcji magazynu „Filozofuj!”. Dla redakcji pracuje bez wynagrodzenia.

Elżbieta Drozdowska, absolwentka fizyki na UMCS i filozofii w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych na KUL, gdzie studiowała też filologię angielską. Obecnie doktorantka w Katedrze Logiki KUL. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016). Tłumaczka tekstów filozoficznych w parze językowej pl-en. Od listopada 2018 do chwili obecnej sekretarz redakcji magazynu „Filozofuj!”.

Błażej Gębura, dr nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, nauczyciel filozofii i etyki, członek zespołu badawczego w projekcie „Moderate positions in contemporary philosophical debates between theism and atheism. Origin, types and consequences” (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej). W „Filozofuj!” zajmuje się redagowaniem i tłumaczeniem tekstów.

Anna Zych, studentka filozofii, miłośniczka kotów, sopran liryczny, retor. W redakcji odpowiadam za promocję i kontakt z mediami.

Monika Trypuz, magister matematyki ze specjalnością informatyczną, studentka ostatniego roku grafiki na ASP w Warszawie. Ilustrowaniem i projektowaniem grafiki zajmuje się od dziesięciu lat. W redakcji „Filozofuj!” zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem grafiki.

Małgorzata Uglik, ilustratorka, grafik. Przez dziesięć lat pracowała jako grafik w agencjach reklamowych, specjalizuje się w ilustracji książkowej, prasowej, projektuje okładki do książek. W redakcji „Filozofuj!” zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem grafiki.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty sprzedaży

  Wpłać 25 zł i więcej
  Próg 1

  Za wsparcie w tym progu otrzymasz od nas pocztówkę z filozoficznym cytatem.

  rozwiń

  wybrano 26 razy

  Wybieram
  Wpłać 50 zł i więcej
  Próg 2

  Za wsparcie w tym progu otrzymasz egzemplarz numeru 1/2020.

  rozwiń

  wybrano 21 razy

  Wybieram
  Wpłać 100 zł i więcej
  Próg 3


  Za wsparcie w tym progu otrzymasz egzemplarz numeru 6/2019 oraz 1/2020.

  rozwiń

  wybrano 6 razy

  Wybieram
  Wpłać 200 zł i więcej
  Próg 4

  Za wsparcie w tym progu otrzymasz prenumeratę na rok 2020.

  rozwiń

  wybrano 17 razy

  Wybieram

Wpłaty 117

preloader

Komentarze 28

 
2500 znaków
 • Aneta Gontkowska

  Proszę o pomoc ?utm_medium=social&utm_source=messenger&utm_campaign=sharing_button

 • Kacper Stryj

  Powodzenia proszę o pomoc gh9t9z

 • Kamil Lewandowski

  POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 511 złotych i już 5 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-)

 • Krystian Urbański

  k6zvcf Proszę o pomoc każda złotówka się liczy lub przesłankę dalej.

Oferty sprzedaży

Wpłać 25 zł i więcej
Próg 1

Za wsparcie w tym progu otrzymasz od nas pocztówkę z filozoficznym cytatem.

rozwiń

wybrano 26 razy

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Próg 2

Za wsparcie w tym progu otrzymasz egzemplarz numeru 1/2020.

rozwiń

wybrano 21 razy

Wybieram
Wpłać 100 zł i więcej
Próg 3


Za wsparcie w tym progu otrzymasz egzemplarz numeru 6/2019 oraz 1/2020.

rozwiń

wybrano 6 razy

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Próg 4

Za wsparcie w tym progu otrzymasz prenumeratę na rok 2020.

rozwiń

wybrano 17 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

878 293 zrzutki

i zebrali

807 088 658 zł

A ty na co dziś zbierasz?