Film “SPORADYCZNI ARTYŚCI” z udziałem osób w spektrum autyzmu
Film “SPORADYCZNI ARTYŚCI” z udziałem osób w spektrum autyzmu
Nasi użytkownicy założyli 1 231 420 zrzutek i zebrali 1 363 864 462 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Zbieramy środki na realizację kolejnych części filmu dokumentalnego!
Nasza droga rozpoczęła się od poszukiwania przestrzeni do wspólnej pracy twórczej osób nieneurotypowych i neurotypowych oraz ciekawości i chęci poznania życia osób w spektrum. Ze względów produkcyjnych ok. 30-minutowy dokument podzieliliśmy na sześć odcinków. Prologiem wprowadzamy odbiorców w świat autyzmu i czwórki bohaterów. Kolejne cztery części będą opowieścią o każdym z bohaterów, z próbą pokazania ich perspektywy patrzenia na świat. W ostatniej, oddajemy głos matkom.
Pierwszy odcinek realizowaliśmy z własnych środków, ze wsparciem Urzędu Miasta Sopot i Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy. Koszt realizacji każdego następnego odcinka to około 10.030 zł brutto, co daje nam łącznie ponad 50 000 zł. Wierzymy, że z Waszą pomocą uda nam się tę kwotę zdobyć!
Link do pierwszego odcinka:
https://vimeo.com/546420743/202a915d3a
Fot. Sylwester Gałuszka
Magda Mucha, autorka projektu, rozpoczęła tę podróż jesienią 2019 r. od spotkań i wywiadów z osobami w spektrum, ich nauczycielami, opiekunami oraz specjalistami w dziedzinie autyzmu.
„Szybko zweryfikowałam swoje wyobrażenia o autyzmie. Zebrany materiał gromadził się w głowie i na dysku, a ja poszukiwałam właściwej formy połączenia osób w spektrum ze światem neurotypowych” – wspomina Magda.
Pierwszym etapem prac były warsztaty artystyczne dla osób w spektrum. Obok chęci opowiedzenia odbiorcom o autyzmie, ważne stało się dla nas to, aby przejść przez wspólny proces twórczy.
„Za piętnaście dziesiąta do Kolonii Artystów w Gdańsku zdecydowanym krokiem wchodzi lekko ośnieżony chłopak, w białej kurtce, podaje mi dłoń i mówi: «Jestem Kamil, byłem tu pierwszy, przed wszystkimi». Za nim wchodzi Maks, pyta mnie, którego dnia się urodziłam, podaję mu datę, on od razu bez zastanowienia mówi, że to była niedziela (trafił!). W dłoni trzyma dwie płyty z serialem «Twarzą w twarz», o którym wkrótce się dowiemy, że jest jednym z jego ulubionych. Za nimi wchodzi Ola, która rzeczowo składa sprawozdanie z przebytej drogi, a za nią Jacek, którego pierwszym pytaniem jest: czy może się do mnie przytulić i czy o 15.00 znajdzie się chętny do odmówienia z nim koronki za dusze czyśćcowe.
W pięć minut rozbroili nas (artystów prowadzących warsztaty), ze wszelkich konwencji społecznych, barier czy prób autokreacji, szczerzy i nieskrępowani w swojej naturalności postawili nas przed faktem dokonanym:, albo będziemy z nimi i z samymi sobą otwarci, i szczerzy, albo to się nie uda. Nie mieliśmy wyboru. Pierwsze prowadzone przez nas warsztaty artystyczne dla osób w spektrum, były zaskakującą, niezwykle bogatą w rozmowy i nowe doświadczenia podróżą, która również okazała się niezwykle wyczerpująca emocjonalnie. Być może między artystą a autystą nie ma aż tak wielu różnic i gdyby rzeczywistość społeczna była budowana chociaż odrobinę bardziej logicznie żyłoby nam się znacznie prościej” – wspomina Gosia, reżyserka filmu.
Fot. Sylwester Gałuszka
Dla bohaterów filmu zarówno warsztaty, jak i nagrania były w czasie pandemii jedną z niewielu okazji do spotkań i momentami - jedyną rozrywką. Każde z nich dobrze wspomina wspólnie spędzony czas.
„Było dla mnie bardzo miło z tymi wszystkimi osobami” – wspomina Jacek Kaszuba.
Jego opinię potwierdza Kamil: „Bardzo mi się spodobały warsztaty o autyzmie w Gdańsku. Jeśli pani chce, może zorganizować następne warsztaty w Gdańsku w Kolonii Artystów”.
„Fajnie by było, gdyby takich projektów powstało więcej. Społeczeństwo należy uświadamiać, że jest autyzm i jest taki, jaki jest. Są ludzie, którzy potrzebują drugiego człowieka i nie należy ich omijać, tylko akceptować. Jestem zadowolona, że moje dziecko bierze udział w takim projekcie” - wspomina Julia Jedynak, mama Jacka.
Fot. Sylwester Gałuszka
Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszego fanpage’a
https://www.facebook.com/SporadyczniArtysci
na którym dzielimy się wspomnieniami z początków naszej pracy. Kiedy tylko zbierzemy wystarczającą sumę, zaczniemy nagrywać kolejne odcinki, a postępami szczegółowo podzielimy się na Facebooku.
Zapraszamy do towarzyszenia nam w podróży dokumentalnej „Sporadyczni Artyści” i wspierania jej!
Trzymajcie za nas kciuki. 🙂🙌
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Maria Chojnacka
Turystki gdańskie
Piękna inicjatywa, jak trudno żyć w tym ,,normalnym " świecie.