id: jsj79m

Film “MICHAŁ BOYM – polski uczony i misjonarz, który odsłonił Chiny przed Europą”

Film “MICHAŁ BOYM – polski uczony i misjonarz, który odsłonił Chiny przed Europą”

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 190 743 zrzutki i zebrali 1 255 650 239 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Cudze chwalicie, swego nie znacie". Ta staropolska maksyma znakomicie pasuje do osoby polskiego jezuity Michała Boyma. Ten wybitny XVII-wieczny uczony, dyplomata, podróżnik i misjonarz w Chinach, który wniósł ogromnym wkład do światowej kultury, nauki i religii i którego dorobek winien być znany wszystkim Polakom, pomimo swych zasług i niezwykłej biografii, pozostaje praktycznie całkowicie nieznany i nieuhonorowany w swym własnym kraju.

Fundacja "Michał Boym" na rzecz Wymiany Kulturowej i Fundacja „Pomarańczowa Alternatywa” we współpracy ze Stowarzyszeniem "Sinicum" im. Michała Boyma pracują wspólnie na projektem filmu krótkometrażowego o Michale Boymie, który przedstawi światu biografię, fascynujące podróże i wielkie dokonania naukowe Boyma, a tym samym upowszechni w świecie wiedzę o ważnym udziale Polaków w istotnych historycznych wydarzeniach, znacznie częstszym aniżeli zwykło się uważać.

Dzięki wsparciu internautów będzie filmem społecznym udostępnianym nieodpłatnie w sieci, w telewizji i podczas wystaw o Boymie. By sprawić, aby nasza opowieść przemawiała do współczesnego odbiorcy, wykorzystamy najnowsze technologie grafiki komputerowej, łącząc mapy i rysunki autorstwa Boyma (był on też niezwykle uzdolnionym rysownikiem) ze środowiskiem 3D CGI, animując je i tworząc trójwymiarowe przestrzenie, w których poruszać się będzie widz.


Bardzo liczymy na wsparcie internautów w tym procesie odgrzebywaniu z kurzu historii dokonań wspaniałego Polaka i patrioty, który swoje pisma i dzieła podpisywał „Michał Boym – Polak”.


Więcej szczegółów o Michale Boymie i jego dorobku na stronie Michał Boym.


k701c40cf523a50d.jpeg


Naszą intencją jest jak najszersza popularyzacja w kraju i zagranicą wiedzy o życiu i dorobku ojca Michała Boyma poprzez publikację książek dla dorosłych i dzieci, wystawy, filmy, audycje radiowe etc. we współpracy z innymi podmiotami i osobami prywatnymi. Ostatnio, dzięki wsparciu finansowemu MKiDN, wydaliśmy książkę dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat pt. „Jak Michal ze Lwowa do Chin zawędrował” przeznaczoną do bezpłatnej dystrybucji. E-book tej książki dostępny nieodpłatnie tu. Wersja drukowana (1000 egzemplarzy) jest sukcesywnie przekazywana szkolnym bibliotekom w całej Polsce.


i47ea0eb2df55248.jpeg


Film powstanie we współpracy z nagradzanym polsko-francuskim reżyserem, Rafaelem Lewandowskim i ze Studiem Efektów Specjalnych i Produkcji Filmowej i Postprodukcji Mojotribe i producentami filmowymi, Marcinem Suchym i Bartoszem Grabarczykiem. Ukaże niezwykłą historię Polaka – pierwszego Europejczyka, który odsłonił prawdziwe a nie fantasmagoryczne oblicze Chin przed Europą. Człowieka, którego przygody dorównują, a wręcz przewyższają przygody filmowego Indiany Jonesa, albowiem wydarzyły się naprawdę.


Opowiemy o jego dążeniu do bycia misjonarzem w Chinach, niebezpiecznej podróży statkiem z Lizbony do Chin, podczas której szansa przeżycia wynosiła tylko 50 procent. O jego misji, którą wbrew intrygom wrogów wykonywał niezłomnie, dotarł do Europy pokonując w ciągu dwóch lat, w większości na piechotę, dystans 9000 tysięcy kilometrów.


r197e1e7ef08e3c6.jpeg


O jego badaniach naukowych i misji ratowania katolickiego dworu chińskiego przed pogańskim, mandżurskim najeźdźcą, na końcu której czekała go śmierć z wyczerpania i samotny grób na granicy pomiędzy Wietnamem a Chinami. Historia, którą opowiemy będzie obfitowała w intrygi polityczne, walkę o idee i palmę pierwszeństwa w nauce, podróże pirackimi statkami i ucieczki w nieznane.


W Chinach z racji swych osiągnięć Michał Boym uważany jest za postać wagą znacznie przewyższającą Marco Polo. Był on na przykład autorem pierwszego w Europie (choć dotąd nieopublikowanego) kompleksowego atlasu Chin, który prawidłowo pokazywał Koreę jako półwysep a nie wyspę, oraz pierwszego słownika języka chińskiego.


z8a8eeb461f6f73e.jpeg


Jemu też zawdzięczamy pierwszy w Europie opis chińskiej medycyny i farmakologii z Kanonu Żółtego Cesarza.


d81ea7b028a2fe08.png


oraz odkrycie dla Europejczyków nieznanych gatunków roślin i zwierząt, m.in. popularnego dziś owocu Liczi.

pbdad8e3a6c2946e.png


Był Boym także jednym z najważniejszych pionierów relacji dyplomatycznych między Europą a Chinami, m.in. służąc jako specjalny wysłannik ostatniego cesarza Ming - ostatniej rdzennej chińskiej dynastii, którego dwór, o czym nikt prawie nie wie, w większości był już dworem katolickim (następca tronu nosił imię Konstanty).


Opowieść zaczniemy w jego rodzinnym Lwowie, gdzie do dziś stoi znana wielu turystom lwowskim Kaplica Ogrójcowa ufundowana przez jego dziadka – sekretarza króla Stefana Batorego, a zakończymy w Bibliotece Watykańskiej, gdzie spoczywa jego rękopis "Magni Catay" - pierwszy atlas Chin w Europie.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!