id: jsj79m

Film “MICHAŁ BOYM – polski uczony i misjonarz, który odsłonił Chiny przed Europą”

Film “MICHAŁ BOYM – polski uczony i misjonarz, który odsłonił Chiny przed Europą”

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 155 188 zrzutek i zebrali 1 199 688 781 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Cudze chwalicie, swego nie znacie". Ta staropolska maksyma znakomicie pasuje do osoby polskiego jezuity Michała Boyma. Ten wybitny XVII-wieczny uczony, dyplomata, podróżnik i misjonarz w Chinach, który wniósł ogromnym wkład do światowej kultury, nauki i religii i którego dorobek winien być znany wszystkim Polakom, pomimo swych zasług i niezwykłej biografii, pozostaje praktycznie całkowicie nieznany i nieuhonorowany w swym własnym kraju.

Fundacja "Michał Boym" na rzecz Wymiany Kulturowej i Fundacja „Pomarańczowa Alternatywa” we współpracy ze Stowarzyszeniem "Sinicum" im. Michała Boyma pracują wspólnie na projektem filmu krótkometrażowego o Michale Boymie, który przedstawi światu biografię, fascynujące podróże i wielkie dokonania naukowe Boyma, a tym samym upowszechni w świecie wiedzę o ważnym udziale Polaków w istotnych historycznych wydarzeniach, znacznie częstszym aniżeli zwykło się uważać.

Dzięki wsparciu internautów będzie filmem społecznym udostępnianym nieodpłatnie w sieci, w telewizji i podczas wystaw o Boymie. By sprawić, aby nasza opowieść przemawiała do współczesnego odbiorcy, wykorzystamy najnowsze technologie grafiki komputerowej, łącząc mapy i rysunki autorstwa Boyma (był on też niezwykle uzdolnionym rysownikiem) ze środowiskiem 3D CGI, animując je i tworząc trójwymiarowe przestrzenie, w których poruszać się będzie widz.


Bardzo liczymy na wsparcie internautów w tym procesie odgrzebywaniu z kurzu historii dokonań wspaniałego Polaka i patrioty, który swoje pisma i dzieła podpisywał „Michał Boym – Polak”.


Więcej szczegółów o Michale Boymie i jego dorobku na stronie Michał Boym.


k701c40cf523a50d.jpeg


Naszą intencją jest jak najszersza popularyzacja w kraju i zagranicą wiedzy o życiu i dorobku ojca Michała Boyma poprzez publikację książek dla dorosłych i dzieci, wystawy, filmy, audycje radiowe etc. we współpracy z innymi podmiotami i osobami prywatnymi. Ostatnio, dzięki wsparciu finansowemu MKiDN, wydaliśmy książkę dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat pt. „Jak Michal ze Lwowa do Chin zawędrował” przeznaczoną do bezpłatnej dystrybucji. E-book tej książki dostępny nieodpłatnie tu. Wersja drukowana (1000 egzemplarzy) jest sukcesywnie przekazywana szkolnym bibliotekom w całej Polsce.


i47ea0eb2df55248.jpeg


Film powstanie we współpracy z nagradzanym polsko-francuskim reżyserem, Rafaelem Lewandowskim i ze Studiem Efektów Specjalnych i Produkcji Filmowej i Postprodukcji Mojotribe i producentami filmowymi, Marcinem Suchym i Bartoszem Grabarczykiem. Ukaże niezwykłą historię Polaka – pierwszego Europejczyka, który odsłonił prawdziwe a nie fantasmagoryczne oblicze Chin przed Europą. Człowieka, którego przygody dorównują, a wręcz przewyższają przygody filmowego Indiany Jonesa, albowiem wydarzyły się naprawdę.


Opowiemy o jego dążeniu do bycia misjonarzem w Chinach, niebezpiecznej podróży statkiem z Lizbony do Chin, podczas której szansa przeżycia wynosiła tylko 50 procent. O jego misji, którą wbrew intrygom wrogów wykonywał niezłomnie, dotarł do Europy pokonując w ciągu dwóch lat, w większości na piechotę, dystans 9000 tysięcy kilometrów.


r197e1e7ef08e3c6.jpeg


O jego badaniach naukowych i misji ratowania katolickiego dworu chińskiego przed pogańskim, mandżurskim najeźdźcą, na końcu której czekała go śmierć z wyczerpania i samotny grób na granicy pomiędzy Wietnamem a Chinami. Historia, którą opowiemy będzie obfitowała w intrygi polityczne, walkę o idee i palmę pierwszeństwa w nauce, podróże pirackimi statkami i ucieczki w nieznane.


W Chinach z racji swych osiągnięć Michał Boym uważany jest za postać wagą znacznie przewyższającą Marco Polo. Był on na przykład autorem pierwszego w Europie (choć dotąd nieopublikowanego) kompleksowego atlasu Chin, który prawidłowo pokazywał Koreę jako półwysep a nie wyspę, oraz pierwszego słownika języka chińskiego.


z8a8eeb461f6f73e.jpeg


Jemu też zawdzięczamy pierwszy w Europie opis chińskiej medycyny i farmakologii z Kanonu Żółtego Cesarza.


d81ea7b028a2fe08.png


oraz odkrycie dla Europejczyków nieznanych gatunków roślin i zwierząt, m.in. popularnego dziś owocu Liczi.

pbdad8e3a6c2946e.png


Był Boym także jednym z najważniejszych pionierów relacji dyplomatycznych między Europą a Chinami, m.in. służąc jako specjalny wysłannik ostatniego cesarza Ming - ostatniej rdzennej chińskiej dynastii, którego dwór, o czym nikt prawie nie wie, w większości był już dworem katolickim (następca tronu nosił imię Konstanty).


Opowieść zaczniemy w jego rodzinnym Lwowie, gdzie do dziś stoi znana wielu turystom lwowskim Kaplica Ogrójcowa ufundowana przez jego dziadka – sekretarza króla Stefana Batorego, a zakończymy w Bibliotece Watykańskiej, gdzie spoczywa jego rękopis "Magni Catay" - pierwszy atlas Chin w Europie.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!