id: jvk43v

Wydanie podręcznika do filozofii „Źródła mądrości”

Wydanie podręcznika do filozofii „Źródła mądrości”

Nasi użytkownicy założyli 959 627 zrzutek i zebrali 967 733 964 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Po udanym projekcie wydania poradnika do filozofowania z dziećmi chcemy razem z Wami wydać podręcznik do filozofii „Źródła mądrości” dla uczniów klasy I liceum ogólnokształcącego. Jego autorami są prof. dr hab. Jacek Wojtysiak i dr Marcin Iwanicki. Podręcznik jest napisany prostym i przystępnym językiem oraz realizuje aktualną podstawę programową nauczania filozofii w zakresie podstawowym.

O podręczniku

Od roku szkolnego 2019/2020, w ramach reformy edukacji, w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum obowiązuje nauczanie jednego – wybranego przez dyrekcję szkoły – z następujących przedmiotów: filozofia, muzyka, plastyka. Autorzy podręcznika wychodzą naprzeciw wszystkim szkołom, które w ramach tej możliwości podejmą się zadania prowadzenia lekcji z filozofii. Podręcznik realizuje aktualną podstawę programową nauczania filozofii w zakresie podstawowym. Składa się z kilkunastu rozdziałów, nawiązujących tematycznie do myśli najważniejszych filozofów starożytnych, oraz z wypisów z ich dzieł opatrzonych pytaniami i zadaniami dydaktycznymi. Podręcznik zawiera przystępny zarys filozofii starożytnej, której znajomość może być przydatna także na lekcjach historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, kultury antycznej, religii i etyki. Jednak nie ogranicza się on do wiedzy z historii filozofii; jego celem jest wprowadzenie uczniów w problematykę filozoficzną, podjętą w starożytności i dyskutowaną aż do dziś. Autorzy – znani polscy filozofowie, współpracujący z magazynem „Filozofuj!” – wyjaśniają m.in., na czym polega spór między naturalizmem i antynaturalizmem, czym zajmują się główne dyscypliny filozofii oraz co znaczą takie terminy jak idealizm czy hedonizm. Pokazują też wpływ teorii filozoficznych na rozwój nauki. Zachęcają do podjęcia wielkiej przygody, jaką jest filozoficzne myślenie.

Dla kogo?

Podręcznik jest adresowany do uczniów klasy I liceum ogólnokształcącego, ale będzie niezwykle cenną lekturą dla każdej osoby chcącej pogłębić swoje wykształcenie filozoficzne.

Dlaczego?

Uznaliśmy, że warto wydać podręcznik, ponieważ po prostu brakuje na rynku takiej pozycji, która byłaby dostosowana do najnowszej podstawy programowej i napisana prostym, klarownym i przystępnym językiem. Ufamy, że dostarczając rzetelnej pomocy dydaktycznej, przyczynimy się do wyboru filozofii jako przedmiotu obowiązkowego w szkole.

Chcemy, by ta książka dotarła do placówek dydaktycznych, bibliotek szkolnych oraz do indywidualnych nauczycieli i uczniów.

Kiedy?

Wydanie podręcznika planujemy na sierpień 2019.

Za ile i dlaczego crowdfunding?

Jako Fundacja Academicon działamy na rzecz popularyzacji filozofii, w tym edukacji filozoficznej już od najmłodszych lat. Chcemy, by wartościowe i praktyczne materiały do prowadzenia zajęć z filozofii, były ogólnodostępne również w języku polskim.

Wydanie książki to kosztowne przedsięwzięcie, a jako fundacja nie mamy na to środków. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie naszego projektu.

Budżet projektu to 22 000 zł

Środki te zostaną przeznaczone na:

honoraria dla autorów,

opłatę wymaganą przez MEN do uzyskania statusu podręcznika,

recenzję wydawniczą,

opracowanie redakcyjne i korektę tekstu książki,

projekt graficzny książki (okładka, strony tytułowe, makieta książki),

skład i łamanie,

wykonanie ilustracji,

druk książki,

promocję książki,

nagrody dla darczyńców.

O nas

Nasza Fundacja działa na rzecz edukacji, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży. Jesteśmy przekonani, że ważnym jej elementem jest edukacja filozoficzna, która rozwija zdolności do logicznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów i umiejętności dialogu z drugim człowiekiem – tak ważnych w społeczeństwie obywatelskim.

f68e12884cc27b0a173db82e293bf5b7.png

Nasze dotychczasowe inicjatywy to m.in.:

wydawany od 3 lat

magazyn „Filozofuj!”

– ilustrowane czasopismo popularnonaukowe, wydawane zarówno w wersji papierowej, jak i internetowej. Ta ostatnia wersja jest udostępniana za darmo po ok. miesiącu od publikacji wersji papierowej. Chcemy bowiem, by dostęp do rzetelnej wiedzy filozoficznej był łatwy.

Z czasopismem powiązany jest nasz portal

filozofuj.eu

, na którym publikujemy artykuły publicystyczne i aktualności dotyczące filozofii.

Organizujemy spotkania

Klubów „Filozofuj!”

w wielu miastach w Polsce, odbywające się poza murami akademickimi w kawiarniach, księgarniach, bibliotekach i innych ośrodkach kultury. Do dyskusji zapraszamy autorytety z dziedziny filozofii i oddajemy je do dyspozycji zgromadzonej publiczności.

Od 3 lat organizujemy

Letnie Szkoły Filozofuj!

– będące połączeniem wypoczynku w górach z popularnymi zajęciami z filozofii, dyskusjami w drodze oraz wokół wyświetlanych filmów. Zajęcia w ramach Szkoły prowadzą wybitni specjaliści akademiccy.

Dzięki zbiórce crowdfundingowej wydaliśmy książkę „

Filozofuj z dziećmi

” – świetny, ilustrowany przewodnik dla tych, który chcieliby kształcić w dzieciach dociekliwość i kreatywność.

Nasze wysiłki zostały docenione – zostaliśmy finalistami konkursu Popularyzator Nauki 2016, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii „Zespół”.

Jacek Wojtysiak

Współautor, profesor filozofii, kierownik Katedry Teorii Poznania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autor podręczników do filozofii: „Pochwała ciekawości” oraz „Filozofia i życie”. W pracy naukowej tropi dwa słowa: „być” i „dlaczego”. Poza tym lubi leniuchować na łonie rodziny, czytać Biblię, słuchać muzyki barokowej i kontemplować przyrodę. Uzależniony od słowa drukowanego i od dyskutowania ze wszystkimi o wszystkim. Hobby: zbieranie czapek z różnych możliwych światów.

Marcin Iwanicki

Współautor, doktor filozofii, nauczyciel akademicki, redaktor „13 podróży filozoficznych” i „27 podróży filozoficznych”, stały współpracownik magazynu „Filozofuj!”.

Robert Kryński

Wydawca, redaktor, absolwent filozofii, prezes Fundacji Academicon, współtwórca magazynu „Filozofuj!”. W branży wydawniczej od 19 lat.

Profesor Jacek Wojtysiak w akcji...

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 4 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Nieaktywne
Inne
Mecenas w książce

Każda osoba, który weźmie udział w zrzutce i wpłaci przynajmniej 1 zł, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach podręcznika.

1 zł

Kupione 6

Zakończona
Inne
Pleroma

Czysty idealizm – nagroda w Pleromie od samego Platona.

77 zł
Zakończona
Inne
Mecenas z książką

Każda osoba, która weźmie udział w zbiórce i wpłaci minimum 100 zł, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach podręcznika oraz otrzyma jej bezpłatny egzemplarz pocztą.


100 zł

Kupione 8

Zakończona
Inne
Honorowy Mecenas Źródeł Mądrości

Osobie, która wydanie podręcznika wesprze kwotą 1000 zł lub większą, podziękujemy imiennie na jego okładce. Oprócz tego pocztą wyślemy egzemplarz podręcznika ze specjalna dedykacją od autorów. 

1000 zł
Zakończona

Wpłaty 21

 
Dane ukryte
200 zł
KM
Karina Mucha
100 zł
PJ
Piotr Jaskółka
100 zł
EZ
100 zł
KK
Kaja Kwaśniewska
100 zł
BG
Beata Golacik
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
30 zł
DK
Darek Kulig
20 zł
 
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków