id: jxsgr7

Akcja Informacyjna STOP spalarni śmieci w Bielsku-Białej

Akcja Informacyjna STOP spalarni śmieci w Bielsku-Białej

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
14 305 zł 
z 20 000 zł
71%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki

Szanowni Państwo.

Stowarzyszenie Mieszkańców Wapienicy serdecznie zaprasza do współpracy i wspierania finansowego za pośrednictwem zrzutki akcji informacyjnej STOP spalarni śmieci w Bielsku-Białej. Wpłat można dokonywać również na nasze konto bankowe w Banku Spółdzielczym 29 8111 0009 2011 1700 1447 0001.

Oto dlaczego spalarni powinniśmy powiedzieć zdecydowane NIE:

! Urząd Miasta forsuje na terenie Wapienicy budowę spalarni śmieci o wydajności 100 000 ton na rok.

! Z uwagi na obowiązki prawne, nie więcej niż 21 tys. ton odpadów będzie mogło pochodzić z Bielska-Białej. Reszta odpadów będzie musiała być sprowadzona z całej Aglomeracji Beskidzkiej. Jednakże aby budowa spalarni o tej wydajności była możliwa, to wszyscy mieszkańcy Aglomeracji będą musieli zwiększyć ilość wytwarzanych odpadów o blisko 80% w ciągu 14 lat!

! Główny ładunek zanieczyszczeń ze spalarni spadnie na tereny mieszkalne Wapienicy, Starego Bielska, os. Polskich Skrzydeł, Międzyrzecza, Mazańcowic, Jasienicy oraz w dużym stopniu też os. Wojska Polskiego, Kopernika, Jaworza. Położenie tego obszaru wśród wzgórz spotęguje niekorzystne oddziaływanie spalarni.

! Już dziś mamy olbrzymie problemy ze smogiem i wzrostem ilości pyłów oraz rakotwórczych związków benzenu. Gdy powstanie spalarnia, zwiększy się poziom zanieczyszczenia powietrza.

! Bielsko-Biała jest drugim, a Powiat Bielski siódmym obszarem pod względem zachorowalności i liczby zgonów na nowotwory złośliwe w województwie śląskim, które przoduje w statystyce krajowej. Ostatnią ocenę źródeł i skutków zdrowotnych powodowanych przez zanieczyszczenie powietrza w Bielsku-Białej przeprowadzono w 2012 r.

! Przypomnijmy sobie jak działała spalarnia przy Szpitalu Wojewódzkim - przez lata nie przestrzegano żadnych norm, a filtry były zdemontowane. Nie egzekwowano przepisów, które miały chronić ludzi i środowisko przed zanieczyszczeniami. Dopiero długotrwałe protesty mieszkańców doprowadziły do jej zamknięcia.

! Wszystkie kraje europejskie przechodzą obecnie na tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której priorytetem i obowiązkiem jest redukcja odpadów u źródła oraz poddanie recyklingowi co najmniej 65% odpadów. Brak ich realizacji będzie skutkować karami, a tym samym wzrostem opłat za odpady. 


Liczymy na Twoje zaangażowanie się w ważnej dla nas wszystkich sprawie. Odwiedź naszą stronę stopspalarnibb.pl


Rozmawiaj ze znajomymi, podziel się ulotką, weź udział w protestach jakie planujemy zorganizować

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 115

 
Dane ukryte
5 700 zł
IO
Iwona Ochnik-Płonka
1 000 zł
PK
Piotr K
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
AO
Aleksandra Oleś-Osowska
200 zł
TK
Tomasz Keiper
200 zł
SS
Szymon Stekla
100 zł
AB
Andrzej
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków
 • IK
  Iga Komasara

  Mam nadzieję, że coś pomogę

  10 zł
 • AN
  Agnieszka

  Nie pozwólmy zrobić z tego miasta śmieciowego zaplecza śląska

  ukryta
 • Krzysztof Sorek

  Musimy się zorganizować bo Ratusz prze niesamowicie na zarabianie ciężkiej kasy kosztem Wapieniczan. W Europie wszelkie spalarnie nie są już wspierane finansowo więc ta powstanie z kredytu i będzie truć 30 lat!

 •  
  Użytkownik anonimowy

  Brawo Wy. W radiu codziennie , leci propaganda.

  20 zł

Nasi użytkownicy założyli

852 638 zrzutek

i zebrali

738 456 315 zł

A ty na co dziś zbierasz?