Opis zrzutki

Szanowni Państwo.

Stowarzyszenie Mieszkańców Wapienicy serdecznie zaprasza do współpracy i wspierania finansowego za pośrednictwem zrzutki akcji informacyjnej STOP spalarni śmieci w Bielsku-Białej. Wpłat można dokonywać również na nasze konto bankowe w Banku Spółdzielczym 29 8111 0009 2011 1700 1447 0001.

Oto dlaczego spalarni powinniśmy powiedzieć zdecydowane NIE:

! Urząd Miasta forsuje na terenie Wapienicy budowę spalarni śmieci o wydajności 100 000 ton na rok.

! Z uwagi na obowiązki prawne, nie więcej niż 21 tys. ton odpadów będzie mogło pochodzić z Bielska-Białej. Reszta odpadów będzie musiała być sprowadzona z całej Aglomeracji Beskidzkiej. Jednakże aby budowa spalarni o tej wydajności była możliwa, to wszyscy mieszkańcy Aglomeracji będą musieli zwiększyć ilość wytwarzanych odpadów o blisko 80% w ciągu 14 lat!

! Główny ładunek zanieczyszczeń ze spalarni spadnie na tereny mieszkalne Wapienicy, Starego Bielska, os. Polskich Skrzydeł, Międzyrzecza, Mazańcowic, Jasienicy oraz w dużym stopniu też os. Wojska Polskiego, Kopernika, Jaworza. Położenie tego obszaru wśród wzgórz spotęguje niekorzystne oddziaływanie spalarni.

! Już dziś mamy olbrzymie problemy ze smogiem i wzrostem ilości pyłów oraz rakotwórczych związków benzenu. Gdy powstanie spalarnia, zwiększy się poziom zanieczyszczenia powietrza.

! Bielsko-Biała jest drugim, a Powiat Bielski siódmym obszarem pod względem zachorowalności i liczby zgonów na nowotwory złośliwe w województwie śląskim, które przoduje w statystyce krajowej. Ostatnią ocenę źródeł i skutków zdrowotnych powodowanych przez zanieczyszczenie powietrza w Bielsku-Białej przeprowadzono w 2012 r.

! Przypomnijmy sobie jak działała spalarnia przy Szpitalu Wojewódzkim - przez lata nie przestrzegano żadnych norm, a filtry były zdemontowane. Nie egzekwowano przepisów, które miały chronić ludzi i środowisko przed zanieczyszczeniami. Dopiero długotrwałe protesty mieszkańców doprowadziły do jej zamknięcia.

! Wszystkie kraje europejskie przechodzą obecnie na tzw. gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której priorytetem i obowiązkiem jest redukcja odpadów u źródła oraz poddanie recyklingowi co najmniej 65% odpadów. Brak ich realizacji będzie skutkować karami, a tym samym wzrostem opłat za odpady. 


Liczymy na Twoje zaangażowanie się w ważnej dla nas wszystkich sprawie. Odwiedź naszą stronę stopspalarnibb.pl


Rozmawiaj ze znajomymi, podziel się ulotką, weź udział w protestach jakie planujemy zorganizować

Wpłacający 86

IO
Iwona Ochnik-Płonka
1 000 zł
PK
Piotr K
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
A
Aleksandra Oleś-Osowska
200 zł
TK
Tomasz Keiper
200 zł
SS
Szymon Stekla
100 zł
A
Andrzej
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
P
Paweł
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków
 • Adam Nowicki

  Witam serdecznie. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą zrzutkę. ZOSTAŁ NAM 1 DZIEŃ 🥺, a zebralismy już trochę ponad połowę. . Jak macie państwo serducho oraz możliwość pomóc to wejdźcie na: https://zrzu tka.pl/pomoc-dla-rodziny-w-trudnej-sytuacji. Naprawdę prosimy o pomoc

 • Krzysztof Sorek

  Musimy się zorganizować bo Ratusz prze niesamowicie na zarabianie ciężkiej kasy kosztem Wapieniczan. W Europie wszelkie spalarnie nie są już wspierane finansowo więc ta powstanie z kredytu i będzie truć 30 lat!

 •  
  Użytkownik anonimowy

  Brawo Wy. W radiu codziennie , leci propaganda.

  20 zł
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

647 314 zrzutek

i zebrali

403 563 623 zł

A ty na co dziś zbierasz?