Obchody Jubileuszu 75-lecia LKS PRZEŁOM BESKO
Obchody Jubileuszu 75-lecia LKS PRZEŁOM BESKO
Nasi użytkownicy założyli 1 226 301 zrzutek i zebrali 1 348 422 652 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Szanowni Państwo
Ludowy Klub Sportowy „Przełom” Besko w bieżącym roku przygotowuje się do obchodów 75–lecia powstania Klubu. Przez 75 lat Klub wierny idei konsolidacji wspólnoty i wychowania młodego pokolenia w duchu sportowej rywalizacji – wychowuje, integruje oraz spełnia marzenia wielu pokoleń naszej miejscowości. Sport spełnia marzenia a także wykorzystuje potencjał młodych ludzi w rywalizacji sportowej i zawodowej w zakładach naszego regionu. Zarząd Klubu pragnie z tej okazji zorganizować cykl uroczystości jubileuszowych aby oddać cześć tym, którzy kładli podwaliny pod powstanie klubu, brali udział w sportowej rywalizacji i poprzez sport wychowali wiele pokoleń młodych ludzi. Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie finansowe w organizacji naszego jubileuszu.
Za wsparcie z góry serdecznie dziękujemy.
Zarys historii działalności sportowej
na terenie Beska
Pierwsze wzmianki o aktywności sportowej mieszkańców Beska pochodzą z 1946 roku, kiedy w społeczności zaczęła świtać inicjatywa powołania organizacji w ramach której można byłoby uprawiać zorganizowany już „sport”.
W 1948 roku założone zostało w Besku koło L.Z.S. a w drugiej połowie tegoż roku zgłoszono drużynę do rozgrywek w klasie „C”. W klasie tej drużyna występowała ponad 15-lat a w latach 60-tych grali w niej m.in.: St. Szul, St. Łącki, J. Gogniat, St. Rakuś, Z. Rajter, A. Mermer, B. Marszałek.
Mecze rozgrywano wówczas na boisku piłkarskim po lewej stronie byłej cerkwi.
Walczono również w klasie „B”, gdzie rywalizowano z Brzozowem, Zagórzem a do historii przeszedł pojedynek o utrzymanie się w kl. „B” z Bażanówką (wiosna 1966) wygrany na wyjeździe 2:1 na który to mecz z Beska do Bażanówki wyjechało ponad 300 kibiców. Początek lat 60-tych to również inicjatywa budowy nowego boiska piłkarskiego. Grono ludzi skupione wokół ówczesnego prezesa L.Z.S-u Zbigniewa Szałankiewicza, przy współpracy z Gromadzką Radą Narodową w Besku doprowadziło do powstania w 1966 roku nowego boiska piłkarskiego. Kolejne lata to powiększenie stanu posiadania L.Z.S-u poprzez dobudowanie trybun, szatni (1975r), świetlicy oraz infrastruktury stadionowej.
W latach tych klub reprezentują jedynie piłkarze grający w kl. „C” oraz powstaje drużyna juniorów a po podjęciu pracy w S.P. Besko (początek lat 70-tych) przez nauczyciela W.F-u P. Jana Macko drużyna trampkarzy. Jesienią 1973 roku drużyna piłkarska która do tej pory brała udział w rozgrywkach jako L.Z.S. Besko przyjęła nazwę „Przełom” Besko. Nazwa ta trwała do roku 1978, kiedy to po podpisaniu umowy sponsorskiej przez ówczesnego prezesa klubu Bolesława Marszałka z miejscowym zakładem pracy- Państwowym Ośrodkiem Maszynowym (reprezentowanym przez dyr. Leopolda Mieleckiego i dyr. Zbigniewa Stapińskiego) - zmieniono nazwę na Ludowy Klub Sportowy „Pomowiec” Besko. „Pomowiec” figurował w nazwie klubu do roku 1993 kiedy to rozwiązano zakład patronacki i z tego powodu klub - prezesem którego był wówczas Stanisław Małek - wrócił do poprzedniej nazwy „Przełom” przy której trwa do dnia dzisiejszego. W roku 1975 seniorzy trenera J. Macko awansują do klasy”B” co zbiega się z uroczystym otwarciem stadionu w dniu 22.07. Drużyna piłkarzy idąc za ciosem awansowała w następnym roku do klasy „A” podobnie jak juniorzy Beska. Druga połowa lat 70-tych to również rozwój w środowisku Beska dyscypliny podnoszenia ciężarów. Zawodnicy LZS-u stanowili bezpośrednie zaplecze I-ligowej Sanoczanki a największe sukcesy odnosili: Zdzisław Gierad, Stanisław Kornasiewicz, Bolesław Wacław, Edward Kielar oraz Marian Kielar którzy zdobywali tytuły na Ogólnopolskich Spartakiadach Młodzieży. Jesienią 1976 roku w związku z brakiem miejsca na działalność sekcji podnoszenia ciężarów, postanowiono wybudować siłownię o wymiarach 12 x 6 m, jednak w trakcie planowania uzyskano obietnice pomocy ze strony dyr. Wydz. Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki w Krośnie P. M.Wilka. Wiosną 1978 roku zmontowano metalowe konstrukcje a całość inwestycji – hala o wymiarach 24 x 12m oraz hotelik klubowy na 35 miejsc wraz z zapleczem otwarto uroczyście 16.07.1978 roku. Jesienią roku 1979 na wniosek zarządu klubu do Rady Wojewódzkiej L.Z.S. postanowiono utworzyć przy L.K.S. „Pomowiec” Besko pierwszą w województwie Krośnieńskim sekcję zapasów w stylu wolnym. Pierwszym trenerem i twórcą sukcesów był nauczyciel w S.P. Besko lekcji W.F-u Leon Jasiński, który do pracy w Besku został ściągnięty aż z Elbląga. Sekcja po rocznym okresie przygotowawczym już wiosną 1980 roku rozpoczyna starty w lidze makroregionu małopolskiego. Największe osiągnięcia w tej dyscyplinie mieli; Łukasz Kieroński - późniejszy zawodnik Wisłoki Dębica i Legii Warszawa (której barw bronił również Józef Skubel), brązowy medalista Mistrzostw polski oraz reprezentant polski „B” oraz Jacek Józefczyk i Robert Tabisz którzy byli wicemistrzami Polski Zrzeszenia L.Z.S, oraz Mariusz Fedio i Ryszard Zajączkowski którzy uzyskali uprawnienia instruktorów zapasów. Sekcja została rozwiązana ze względu na wycofanie się ze współfinansowania przez Radę Wojewódzką L.Z.S.
W latach 70-tych oraz 80-tych w ramach klubu działała również sekcja szachowa której to zawodnicy prowadzeni przez instruktora Andrzeja Danysza walczyli z powodzeniem w rozgrywkach klasy okręgowej a następnie trzeciej ligi. Młodzi szachiści występowali również w szeregu turniejach odnosząc w nich znaczące sukcesy. Trzon drużyny stanowili m.in; Józef Rybicki, Lesław Gałkowski, Andrzej Filarowski, Danuta Zubik, Marzena Rybicka, Zyta Filarowska. Sekcja została rozwiązana na początku lat 90-tych.
W związku ze sponsorowaniem klubu przez P.O.M. Besko zawodnicy klubu wielokrotnie startowali w imprezach organizowanych przez Zrzeszenie Zakładów Technicznej Obsługi Rolnictwa. Już na początku lat 70-tych drużyna z Beska awansowała do turnieju półfinałowego w Chełmnie gdzie po jednym zwycięstwie i dwóch porażkach zajęła dopiero czwarte miejsce w Polsce. Jednak już w następnej edycji mistrzostw piłkarze z Beska po przejściu przez eliminacje awansowali do finału krajowego w Błażejewku k. Poznania gdzie zdobyli brązowe medale a grali tam m.in.: Józef Skubel, Józef Saczewski, Adam Kielar, Edward Szybka, Stanisław Mularczyk, trenerem był Władysław Lągawa.
W dwudniowych zawodach reprezentacja „Pomowca” Besko jako województwo krośnieńskie zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając reprezentacje rzeszowskiego, nowosądeckiego, przemyskiego, zamojskiego i tarnobrzeskiego.
Dla kibiców i pozostałych mieszkańców Beska to jednak tylko piłka nożna zawsze decydowała o poziomie sportowym społeczności zwłaszcza w odniesieniu do wspólnoty w gminie, powiecie czy też województwie. Trener Jan Macko po wprowadzeniu drużyny seniorów do kl. „A” w 1976r przystąpił do pracy z juniorami. W krótkim czasie stworzył drużynę która startując z pozycji „A”- klasowego średniaka w sezonie 1977-1978 zajęła pierwsze miejsce i na trzy kolejki przed końcem rozgrywek zapewniła sobie pierwszy w historii klubu awans do ówczesnej klasy regionalnej. W drużynie tej grali m.in.; Ryszard Szybka, Adam Białas, Stanisław Małek, Leszek Mermer, Wojciech Filipowicz, Krzysztof Deńko, Julian Kijowski, Zbigniew Nycz, Marek Wróbel, Waldemar Sałabun, Roman Mermer, Lesław Wolański, Witold Kielar, Marek Kijanka. W klasie tej drużyna juniorów występowała jeszcze trzykrotnie (dwukrotnie w latach 80-tych oraz w sezonie 1998/1999) a za rywali miała renomowane drużyny takie jak: „Stal” Mielec, „Stal” Rzeszów, „Resowia”, „Karpaty” Krosno, „Stal” Stalowa Wola. Drużyna seniorów kilkakrotnie obijała się o awans do klasy „O” m.in. pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych gdy trenerami byli: trener Władysław Lągawa a w drużynie występowali: Adam Jaślar, Jan Walus, Czesław Kruszyński (były zawodnik „Sląska” Wrocław, „Pogoni” Szczecin i „Karpat” Krosno) Eugeniusz Pomykała, Józef Mikosz, Antoni Szybka, Ryszard Szybka, Edward Kielar, oraz trener Zdzisław Bobko za czasów którego drużyna kilkakrotnie przebywała na zgrupowaniach w ośrodkach P.O.M-owskich w Wołkowyi i w Myczkowcach. W latach 80-tych i 90-tych drużyna przez cały czas występowała w klasie rozgrywkowej „A”. Z drużyną pracowali wówczas tacy trenerzy jak: Adam Jaślar, Ireneusz Jaślar, Edward Szybka a w podstawowym składzie grali m.in.: Zbigniew Gac, Wiesław Marszałek, Andrzej Ciepły, Jerzy Płatek, Andrzej Kijowski, Rafał Szałankiewicz, Grzegorz Gazdowicz.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!