id: jyd8r7

Wystawa Marek Edelman. Nauczyciel wolności w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz

Wystawa Marek Edelman. Nauczyciel wolności w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz

Opis zrzutki

2 października 2019 roku, w setną rocznicę urodzin i dziesiątą rocznicę śmierci Marka Edelmana, zostanie otwarta wystawa "Marek Edelman. Nauczyciel wolności w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz". Aby sfinalizować projekt konieczne są środki finansowe, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie. Wystawa została objęta patronatem Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita oraz Stowarzyszenia Rok Marka Edelmana. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 października 2019 roku o godz. 18:00 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego (ul. Czerniakowska 178A, Warszawa). Wszystkie osoby, które wsparły organizację wydarzenia otrzymają katalog wystawy.

Marek Edelman. Nauczyciel wolności

w fotografiach Anny Beaty Bohdziewicz

2019

Prezentowana wystawa fotografii powiązana jest z Rokiem Marka Edelmana, rokiem 2019, rokiem setnej rocznicy jego urodzin i dziesiątej rocznicy śmierci. Formuła wystawy nie jest typowa, bowiem ma ona dwoje bohaterów. Są nimi Marek Edelman, dla wielu z nas nauczyciel wolności orazAnnaBeata Bohdziewicz, autorka zdjęć, której obiektyw od lat ’80 zapisywał najważniejsze wydarzenia naszego dążenia do wolności. Nic więc dziwnego, że na wielu jej fotografiach odnajdujemy Marka Edelmana.

I właśnie te artystka wybrała, żeby przypominać i utrwalać postać Marka Edelmana. Jest oczywiste, że fotografie jednej autorki, nawet obejmując lata 1981-2009, nie mogą wyczerpująco dokumentować długiego życia Marka Edelmana, ani wszystkich jego dokonań. Jednak niemal każde z 50 zdjęć przypomina o ważnych wydarzeniach z najnowszej historii Polski i ludziach, którzy w nich wspólnie z Markiem Edelmanem uczestniczyli.

Autorzy podpisów pod fotografiami starali się, często wykraczając poza ramy obrazów, opowiedzieć o utrwalonych na nich ludziach i kontekście wydarzeń.

Józef Duriasz i Paula Sawicka

2 października 2019

Marek Edelman (1919 – 2009)

Dla Marka Edelmana życie i wolność były największymi wartościami.

Udowadniał to jako żołnierz dwóch powstań: powstania w getcie warszawskim w 1943 roku i powstania warszawskiego w 1944 roku; jako lekarz, jako działacz opozycji demokratycznej w Komitecie Obrony Robotników i w Solidarności; jako rzecznik praw człowieka i obrońca ludzi krzywdzonych i dyskryminowanych, w Polsce i na świecie.

Anna Beata Bohdziewicz (1950)

Fotografka niezależna, publicystka i kuratorka wystaw. Tworzy z drobnych zdarzeń, wybranych fragmentów rzeczywistości obrazy sytuujące się między prywatnością a uniwersalizmem. Jej najsłynniejszym cyklem fotograficznym jest "Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata", prowadzony od 1982 roku. W 1981 roku była zaangażowana w działania Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność, a w latach 1983-1989 współpracowała z prasą podziemną. Była aktywną uczestniczką wystaw "przykościelnych" organizowanych w Warszawie przez Janusza Boguckiego i Ninę Smolarz. Od lat 90 współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym", "Zeszytami Literackimi", „The Independent", "Kontekstami", a także z "Fototapetą", internetowym pismem poświęconym fotografii. „Fotodziennik” powstaje nadal i stanowi unikalny zapis naszych czasów.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 68

IG
Irena Gross
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
MG
Monika Gozdzik-Bronke
500 zł
KG
Konstanty Gebert
500 zł
FT
Fundacja TRES
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
M
Magdalena Smoczynska
249 zł
ŁT
Łukasz Turski
200 zł
MT
Maria topczewska
200 zł
NW
Natalia Woroszylska
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

692 637 zrzutek

i zebrali

457 504 342 zł

A ty na co dziś zbierasz?