id: k3d9xk

Pamiętamy o Polakach na Kresach! Wyślijmy naszym Rodakom paczki na Boże Narodzenie!

Pamiętamy o Polakach na Kresach! Wyślijmy naszym Rodakom paczki na Boże Narodzenie!

Nasi użytkownicy założyli 1 177 498 zrzutek i zebrali 1 229 973 195 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo!


Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas, w którym w szczególny sposób pamiętamy o naszych bliskich, obdarowując ich prezentami i składając im życzenia. Nie wszyscy mają jednak takie szczęście. Do wielu naszych Rodaków zamieszkujących dawne Kresy Rzeczypospolitej mogą nie dotrzeć życzenia, a tym bardziej prezenty. Jako Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” pragniemy, aby i oni mogli przeżyć nadchodzące Święta w radosnej atmosferze. Robimy to w myśl zasady: „jeden naród ponad granicami”. Dlatego ośmielamy się prosić o Państwa o pomoc w realizacji tego szczytnego celu.


Stwórzmy razem paczki dla Polaków na Kresach!


Państwa wpłaty przekazane za pośrednictwem tej zrzutki przeznaczymy w całości na bożonarodzeniowe prezenty dla naszych Rodaków. Będą to przede wszystkim: długoterminowa żywność, środki czystości, ubrania, leki oraz zabawki dla dzieci. Naszą akcję można wesprzeć również w innej formie, przynosząc wyżej wymienione artykuły na adres: ul. Zielna 39 w Warszawie (budynek PAST-y, 10. piętro) w godzinach 9:00-20:00 od poniedziałku do piątku do 16 grudnia, a także w sobotę 17 grudnia.


Komu pomagamy?


W ostatnich miesiącach Polacy nieśli ogromną pomoc Ukraińcom odpierającym rosyjską agresję. To szlachetny gest, ale nie możemy zapominać, że na Ukrainie wciąż mieszka wielu Polaków. W wyniku zaborów i wojen znaleźli się oni poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zabiło to jednak w nich polskości, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Do dziś na miarę swoich możliwości kultywują naszą tradycję, kulturę i język. W wyniku wojny na Ukrainie ich sytuacja stała się często dramatyczna. Każdego dnia doskwiera im niepokój, lęk, ale również bieda, bezrobocie. Na domiar złego wielu z nich doświadcza braku energii elektrycznej.


Nieocenioną pomoc w tych trudnych czasach niosą polscy kapłani. Poznaliśmy jednego z nich. Ks. Janusz Gnat od lutego 2018 roku posługuje w trzech parafiach na ukraińskiej Bukowinie, gdzie zamieszkują głównie Polacy: Starej Hucie, Czereszu oraz Krasnoilsku.


Kościół w Starej Hucie nigdy nie został zawłaszczony przez sowiecką władzę. Parafianie nieprzerwanie gromadzili się w nim na modlitwę, często bez księdza, który mógł odprawić tutaj Mszę św. tylko kilka razy w roku. W tej miejscowości duża część mieszkańców ma polskie korzenie, mówi po polsku i ma rodziny w Polsce. W Czereszu do II wojny światowej mieszkało ok. 200 wiernych wyznania rzymsko-katolickiego. Dzięki ich staraniom i ofiarnej pracy, w latach trzydziestych XX w, wybudowano niewielki drewniany kościół. W latach 1945-1993, nie odprawiano tam Mszy św. Świątynię zagarnęła wówczas sowiecka administracja państwowa i zamieniła go w halę sportową. Kaplica Miłosierdzia Bożego w Krasnoilsku powstała głównie dzięki staraniom pani Anny Sokołowskiej, która ofiarowała pod jego budowę część swojej działki i koordynowała budowę świątyni, wspierając ją własnymi środkami i nieustanną modlitwą. Wielu mieszkańców pobliskich miejscowościach takich jak Storożyniec, Hliboka, Piotrowce, Dawideny, to Polacy, którzy mimo dziejowych zawirowań pielęgnują naszą narodową tożsamość. Na tych terenach praktycznie wszędzie można dogadać się po polsku.


PODARUJMY NASZYM RODAKOM NA KRESACH ODROBINĘ RADOŚCI! ZA WSZELKIE WPŁATY SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 80

GZ
Grzegorz Z
20 zł
SW
Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć
500 zł
KC
Krzysztof
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
BB
Bart Barbarian
50 zł
PL
Piotr Lis
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!