id: k59prd

Zostaw swój ślad na mapie pomocy!

Zostaw swój ślad na mapie pomocy!

Nasi użytkownicy założyli 1 146 383 zrzutki i zebrali 1 194 215 713 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Kiedy najbardziej potrzebne są informacje o placówkach udzielających pomocy? Najczęściej wówczas, kiedy nie ma już czasu na zbieranie i analizę danych. Potrzebujący nie mogą i nie powinni czekać na informacje. Dlatego Mapuj Pomoc nieustannie pracuje na rzecz tych, którzy nagle znaleźli się w kryzysie.


Każdy punkt na naszej mapie to historia o grupach, które potrzebują wsparcia, i organizacjach, które chcą pomóc. Aby zapewnić najwyższą jakość informacji, nieustannie tę mapę rozwijamy. Tworzenie Mapuj Pomoc to jednak nie tylko techniczna praca: przede wszystkim pasja, empatia i zaangażowanie każdego członka naszego zespołu. Aby kontynuować naszą misję, potrzebujemy wsparcia. Twojego wsparcia. Dzięki Twojej pomocy możemy utrzymać i rozwijać Mapuj Pomoc na najwyższym poziomie, zapewniając wsparcie informacyjne organizacjom i tysiącom osób w potrzebie.


Jeśli wierzysz, tak jak my, że solidarność ma moc, wesprzyj nasze działania!


bbvRuH1qhv6KrTFR.png

Mapuj Pomoc to inicjatywa Fundacji CultureLab powstała tuż po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w 2022 roku. Jej pomysłodawczyniami są prezeski fundacji: Polka – Monika Miłowska i Ukrainka – Maria Shmelova. Pierwotnie celem było zmapowanie wszystkich aktywnych działań na rzecz ukraińskich uchodźców w naszym kraju po to, aby potrzebujący mogli łatwo i szybko znaleźć ośrodki wsparcia (psychologicznego, prawnego, mieszkaniowego etc.) w dowolnym regionie kraju, a organizacje i wolontariusze zyskali przestrzeń do informowania o swoich działaniach.


2WIq6zRI7AACYo3D.pngDzisiaj, po ponad półtora roku, Mapuj Pomoc to trwała sieć współpracy sektora NGO. Naszą misją stało się wzmacnianie koordynacji pomocy humanitarnej i współdziałania organizacji społecznych. Tworzymy największą bazę punktów pomocowych w Polsce i Ukrainie, z której każdego miesiąca korzysta kilkanaście tysięcy potrzebujących. Dbamy o to, aby zrzeszone w naszej sieci organizacje mogły w pełni korzystać z dostępnych zasobów, poszerzać swoją wiedzę i zwiększać skuteczność swoich działań. Działamy rzeczniczo, monitorujemy sytuację polityczną, prawną i społeczną dotyczącą uchodźstwa w Polsce. 


dMnAKLteWNc5dQKb.png

CO ROBIMY?

Nasze działania obejmują m.in.: 

 • aktualizowanie i mapowanie pomocy w Polsce i Ukrainie;
 • porady i wsparcie informacyjne dla osób uchodźczych z Ukrainy; 
 • organizację platformy wymiany wiedzy i doświadczeń dla organizacji społecznych z Polski i Ukrainy;
 • tworzenie bazy kontaktów dla wolontariuszy, pracowników punktów informacyjnych czy ośrodków pomocy społecznej; 
 • szkolenia edukacyjne dla pracowników punktów pomocowych;
 • cykl spotkań PoMOCna kawa dla organizacji zaangażowanych w działania na rzecz uchodźców.
 • promocję inicjatyw małych i średnich organizacji;
 • rzecznictwo, monitoring i koordynację działań humanitarnych.


Mapuj Pomoc mobilizuje zasoby społeczności

Budujemy sieć kontaktów, aktywizujemy społeczności, wykorzystując ich zasoby i wiedzę, aby skutecznie reagować na sytuacje kryzysowe. Obecnie koncentrujemy się na ryzykach związanych z wojną w Ukrainie, ale kapitał społeczny, który budujemy, i system mapowania będzie można wykorzystać również w przyszłości w reagowaniu m.in. na kryzysy klimatyczne czy migracyjne. 

Mapuj Pomoc zbiera feedback

Dzięki naszym cotygodniowym spotkaniom z organizacjami otrzymujemy ciągły feedback zarówno od organizacji pozarządowych, jak również osób uchodźczych. Pozwala nam to monitorować i reagować na zmieniające się potrzeby oraz identyfikować kluczowe obszary ryzyka i wyzwań w sferze pomocy humanitarnej.

Mapuj Pomoc wspiera integrację i równy dostęp do informacji

Dbamy o równy dostęp do informacji i wsparcia humanitarnego dla wszystkich społeczności (niezależnie od płci, rasy czy pochodzenia), uwzględniając szczególne potrzeby najbardziej narażonych grup (m.in. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób LGBTQ+, kobiet w ciąży, uchodźców spoza Ukrainy czy społeczności romskiej). 

Mapuj Pomoc to aktualne, rzetelne dane dostępne dla każdego

Nasz rozbudowany system zbierania danych, feedbacku i ciągła aktualizacja informacji pozwalają nam tworzyć największą bazę punktów pomocy w Polsce. Udostępniamy sprawdzone, rzetelne informacje, z których na co dzień mogą korzystać zarówno organizacje pomocowe, jak i potrzebujący. 

Mapuj Pomoc wspiera koordynację pomocy humanitarnej i działa rzeczniczo

Zawiązujemy partnerstwa i podtrzymujemy bliskie relacje z kluczowymi interesariuszami z polskiego rządu, samorządów, władz lokalnych, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, które mają wpływ na sytuację osób uchodźczych w Polsce oraz Ukrainie. Prowadzimy działania w zakresie rzecznictwa, wpływamy na kształtowanie się odpowiednich polityk i praw. 


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
2CgnNooDiBcm5Rf6.png


NASZE CELE

Dzięki Twojemu wsparciu będziemy w stanie:

 • rozwijać i aktualizować naszą mapę pomocy;
 • kontynuować spotkania i szkolenia dla mniejszych, lokalnych organizacji działających na rzecz uchodźców;
 • wzmacniać ogólnopolską sieć wsparcia;
 • poszerzać naszą bazę wiedzy i zapewniać osobom uchodźczym swobodny dostęp do kluczowych informacji;
 • na bieżąco monitorować sytuację polityczną, prawną i społeczną dotyczącą uchodźstwa w Polsce;
 • realizować nasze pomysły dotyczące rozwoju inicjatywy Mapuj Pomoc, o których z przyjemnością Ci opowiemy!
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 3

 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
500 zł

Komentarze 2

 
2500 znaków