id: k8ztcs

Stwórz z nami Tydzień Kobiet we Wrocławiu

Stwórz z nami Tydzień Kobiet we Wrocławiu

Nasi użytkownicy założyli 1 166 689 zrzutek i zebrali 1 213 482 318 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Pomóż nam zorganizować kolejny Tydzień Kobiet we Wrocławiu! To wydarzenia przeznaczone przede wszystkim dla kobiet, które doświadczyły poronienia, jak również dla ich bliskich: partnerów, rodziny, przyjaciół oraz osób zainteresowanych tak ważnym tematem. 

Jak poradzić sobie w obliczu straty? Jak rozmawiać o poronieniu? Jak mądrze wspierać?


W ramach projektu organizujemy otwarte warsztaty dla kobiet, spotkania ze specjalistami oraz szkolenia dla młodych psychologów w zakresie pomocy dla rodziców po stracie dziecka. Punktem kulminacyjnym jest pokaz spektaklu dokumentalnego “Matki wyklęte” opartego na historiach kobiet, które doświadczyły poronienia.


Rocznie ciążę traci około 40. tysięcy Polek. Niestety nadal jest to temat tabu w naszym społeczeństwie. Nie rozmawia się o tym. Lepiej udawać, że nic się nie stało i zapomnieć. Tego typu sformułowania powszechnie padają w gabinetach ginekologicznych. Chcemy, aby kobiety były w stanie uwolnić się od poczucia wstydu i przypomnieć im, że mają prawo do żałoby. To, że poroniły nie oznacza, że jest się kimś gorszym, wybrakowanym. Nieprzepracowane traumy narastają i negatywnie wpływają na nasz dobrostan psychiczny w przyszłości.Co oferuje Tydzień Kobiet?


Poronienie to nie tylko statystyka, to przede wszystkim ludzkie historie, opowieści o pewnym doświadczeniu. Ze względu na brak edukacji, informacji oraz znieczulicę systemu zdrowia czasem są to opowieści przerażające. Lecz nie brakuje też tych podnoszących na duchu i przywracających wiarę w ludzi i personel medyczny.


Dlatego nasz Tydzień Kobiet składa się z perspektywy osobistego doświadczenia zawartego w formie dokumentalnego spektaklu teatralnego “Matki wyklęte” w reż. Ady Tabisz oraz całego szeregu wydarzeń towarzyszących.


d4YeGkbsNvLWM_LU0VNwP85N5Fx6DLjvDKu_uuRw

fot. Justyna ŻądłoW ramach Tygodnia Kobiet odbywają się wydarzenia towarzyszące:


"Warsztaty dla Matek z Córkami" prowadzone przez psycholożkę Aleksandrę Pulcer i reżyserkę Adę Tabisz, podczas których uczestniczki mają możliwość pogłębić wzajemną relację, porozmawiać o kobiecości i emocjach bez tabu, poprzez specjalnie przygotowany zestaw ćwiczeń teatralnych i psychologicznych


“Warsztaty dla studentów psychologii i psychologów" prowadzone przez Agnieszkę Burcon, psycholożkę na co dzień pracującą na oddziale ginekologicznym w jednym z wrocławskich szpital. Podczas warsztatów uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu wsparcia kobiet doświadczających poronienia oraz brali udział w ćwiczeniach metodą dramy. 


warsztaty "Podróż Bohaterki"- warsztaty skierowane do kobiet, prowadzone przez psycholożkę Aleksandrę Pulcer, na podstawie książki "Osobisty Podręcznik do Podróży Bohaterki" Maureen Murdock. Podczas spotkania uczestniczki mają okazję przyjrzeć się swojej psychice i poprzez różnorodne formy działań: ćwiczenia teatralne, sztukę plastyczną, medytacje, we wspólnym kręgu kobiet podjąć refleksję na tematy związane z kobiecością, przekonaniami społecznymi i docieraniem do autentycznej wersji siebie. 


- spotkania z gościniami, podczas których podejmowane były tematy "Jak rozmawiać o poronieniu?""Przeżywanie żałoby po utracie dziecka""Przeżywanie żałoby poprzez sztukę"

Gościniami były: 

- dr Bogna Bartosz- wykładowczyni na wydziale psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego,

- Jagoda Mrozek- balsamistka, pracownica prosektorium Szpitala Specjalistycznego im. Falkiewicza we Wrocławiu,

- Agnieszka Burcon- psycholożka, psychoterapeutka,

- dr Łucja Lange- socjolożka, pracownik naukowy na Uniwersytecie Łódzkim, członkini Instytutu Dobrej Śmierci.


rqj8zuyihyR9omlf3uGtL8_-kUN-WwbB0QodKnA9

fot. Justyna Żądło


Warsztaty i spotkania są bezpłatne.

Bilet na spektakl kosztuje 25/35 zł


Spektakl “Matki wyklęte” jest również dostępny dla osób głuchych i niedosłyszących, tłumaczony na żywo na Polski Język Migowy.


Dlaczego ważna jest cykliczność tego projektu? 

Bo nikt nie zakłada, że tego typu tragedia kiedykolwiek go spotka. Ale niestety tak się dzieje i zawsze powinna istnieć przestrzeń w której można otrzymać wsparcie.


Kim jesteśmy?


Funkcjonujemy jako kolektyw twórczy “Spółdzielnia odRzeczy”. Tworzymy projekty artystyczne na ważne dla nas tematy. Nasze spektakle prezentowane były: 

spektakl “Matki wyklęte” w ramach każdej edycji Tygodnia Kobiet ( wcześniej Tygodnia “Matek wyklętych”) we Wrocławiu, podczas 11. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, 

- spektakl “Mrówki” podczas 42. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w nurcie OFF, 

- spektakl “RYSZ///ARD” podczas 23. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w nurcie OFF, 

- spektakl "nie-walentyki" podczas 10. Forum Młodej Reżyserii zdobywając wyróżnienie, XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2021 w Jeleniej Górze,

- spektakl „Hercia” podczas Sopockich Konsekwencjach Teatralnych zdobywając II nagrodę,  

- performance “W moim domu mieszkał…” prezentowany w ramach Tygodnia Noblowskiego we współpracy z Fundacją Olgi Tokarczuk (https://youtu.be/KhAQYh2HcSk)


Pa77E_4jXbgdyYTiptty6LNp9tJmNJBTYJzky8gq

Hb1DPubwMNPAg6I3C38MS2pELOA-G6uDGJQSDn4B

fot. Justyna ŻądłoAda Tabisz - reżyserka teatralna, zainicjowała powstanie spektaklu “Matki wyklęte”, na podstawie rozmów z kobietami po poronieniu, napisała scenariusz i wyreżyserowała spektakl


Aleksandra Pulcer - psycholożka, pomysłodawczyni Tygodnia Kobiet, w ramach którego prowadzi warsztaty i spotkania ze specjalistkami, współtwórczyni scenariusza spektaklu “Matki Wyklęte”. Czuwa nad wydarzeniem od strony psychologicznej.Katarzyna Górska - aktorka, twórczyni kostiumów spektaklu, koordynatorka Tygodnia Kobiet/“Matek wyklętych” oraz organizacji spektakli wyjazdowych, koordynatorka fanpagu “Spółdzielni odRzeczy”


Magdalena Gładysiewicz - aktorka, projektantka graficzna, autorka scenografii “Matek wyklętych”. W “Spółdzielni odRzeczy” odpowiedzialna z akomunikacje wizualną.


Agnieszka Klotzer - Tancerka-choreografka, odpowiedzialna za ruch w spektaklu. Uzupełniła przedstawienie o kontrastującą choreografię, która daje możliwość odskoczni od ciężkich tematów poruszanych na scenie. Zadbała także o pojawienie się ruchu zwiększającego napięcie w kluczowych momentach.


Dominik Skwarek - aktor, kompozytor muzyki spektaklu oraz autor tekstu pierwszej piosenki rozpoczynającej spektakl


Marcelina Kieres - aktorka, współtwórczyni spektaklu


Piotr Starczak - aktor, współtwórca spektaklu


Piotr Regdos - aktor


Mateusz Zilbert - aktor


thumb_7368acf_resize_1920_1080.jpg

fot. Rafał Wortolec

Jakie były wrażenia po warsztatach, innych edycjach Tygodnia Kobiet?


“Warsztaty pracy z ciałem są naprawdę niesamowitym przeżyciem. Pomimo faktu, że momentami to przeżycie może być trudne dla uczestników, to zapewnia ogromną dawkę wiedzy. I to nie tylko wiedzy naukowej, ale przede wszystkim takiej, która wynika z lepszego poznania samych siebie.”


“Odkąd wzięłam udział w tych warsztatach mam poczucie lepszego kontaktu z własnym ciałem, potrafię skuteczniej zauważać i reagować na jego sygnały wobec mnie. W jakiś sposób pomogło mi to skuteczniej akceptować siebie i rozumieć na głębszym poziomie niż dotychczas.”


“Córce bardzo podobało się spotkanie, mnie również. Robicie super robotę :)”


Dlaczego publiczna zbiórka?


  • jesteśmy organizacją non-profit; zdobyliśmy dofinansowanie z Urzędu Miasta Wrocław, ale pokrywa ono tylko część kosztów organizacji cyklu wydarzeń,
  • jesteśmy młodym zespołem, który profesjonalnie i zawodowo chcę się zajmować teatru i pomocą kobietom,
  • w przyszłości chcemy stworzyć miejsce/przestrzeń, w której kolejne historie będą mogły być opowiedziane, miejsce użyteczności społecznej, aby żadna dziewczyna/kobieta nie czuła się samaWierzymy, że razem uda nam się osiągnąć nasz cel. Zostań mecenasem Tygodnia Kobiet! 


Dla osób, które w sposób szczególny pomogą nam zebrać kwotę mamy przeznaczone nagrody:

powyżej 500zł - logo firmy na plakacie i w materiałach promocyjnych, dyplom podziękowania


1000zł - tytuł mecenasa “Spółdzielni odRzeczy” - logo firmy na plakacie i w materiałach promocyjnych, dyplom mecenasa oraz Informacja na stronie Spółdzielni odRzeczy


Jest także możliwość zorganizowania i przeprowadzenia warsztatów w Twojej firmie, więcej informacji w zapytaniu w mailu: [email protected]Co już mamy, na co przeznaczymy pieniądze: 


Tydzień “Matek wyklętych” odbył się już 3. razy. Przez ten czas zauważyliśmy, że program cyklu wydarzeń jest dobrze odbierany przez uczestników i publiczność. Jest potrzebny, wartościowy, uzupełniający się. Przez ten powtarzający się i sprawdzony cykl większa ilość uczestników ma możliwość doświadczyć podobnych przeżyć. Mamy prawa do autorskich programów warsztatów oraz współpracujemy z ich twórcami, autorski spektakl “Matki wyklęte” w reż. Ady Tabisz oraz prawa autorskie do wykonywanych w nim utworów. Kolejny raz owocnie współpracujemy z Instytutem Grotowskiego, który udostępnia nam przestrzeń, obsługę techniczną oraz potrzebny sprzęt. Współpracują z nami sprawdzeni specjaliści, którzy wnoszą ogromną wartość do programu Tygodnia “Matek wyklętych”. 


Zebraną kwotę przeznaczymy na organizację kolejnego cyklu wydarzeń, który odbędzie się w listopadzie tego roku w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. 


Zapraszamy do wsparcia naszej inicjatywy!


Spółdzielnia odRzeczy


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 7

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Cegiełki i podziękowania
Wspieram Tydzień Kobiet
Dziękujemy, że wspierasz Tydzień Kobiet! Dzięki Twojemu wsparciu jesteśmy coraz bliżej celu
10 zł

Kupione 18

Zakończona
Cegiełki i podziękowania
Wspieram Tydzień Kobiet
Dziękujemy, że wspierasz Tydzień Kobiet! Dzięki Twojemu wsparciu jesteśmy coraz bliżej celu
20 zł

Kupione 12 z 1000

Zakończona
Cegiełki i podziękowania
Wspieram Tydzień Kobiet
Dziękujemy, że wspierasz Tydzień Kobiet! Dzięki Twojemu wsparciu jesteśmy coraz bliżej celu
50 zł

Kupione 12

Zakończona
Inne
Wspieram Tydzień Kobiet
Dziękujemy, że wspierasz Tydzień Kobiet! Dzięki Twojemu wsparciu jesteśmy coraz bliżej celu
100 zł

Kupione 6

Zakończona
Cegiełki i podziękowania
Zostań fundatorem
Otrzymasz od nas dyplom podziękowania, a logo Twojej firmy umieścimy na plakacie i w materiałach promocyjnych wydarzenia
501 zł
Zakończona
Wyjątkowe spotkania
Wygraj warsztaty, dzięki którym odetchniesz
Chętnie przeprowadzimy w Twojej firmie trzygodzinne warsztaty dla max. 20 osób. Mogą to być warsztaty jakie oferują wydarzenia, a także integracyjne d...
1000 zł

Kupione 1 z 5

Zakończona
Cegiełki i podziękowania
Zostań Mecenasem Spółdzielni odRzeczy
Zostań Mecenasem “Spółdzielni odRzeczy”. Logo Twojej firmy/Twoje imię i nazwisko zostanie umieszczone na plakacie i w materiałach promocyjnych wydarze...
1000 zł
Zakończona

Wpłaty 66

 
Dane ukryte
100 zł
GG
IV Śniady
50 zł
KB
Kaja Bryx
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
AG
Agata
ukryta
SF
Szymon
20 zł
DS
Dominik Smaruj
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
KA
Kacper
25 zł
MJ
Gosia Jakubowska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków