id: kdu8u6

Pomnik Władysława Bartoszewskiego - Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego

Pomnik Władysława Bartoszewskiego - Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego

86 225 zł 
z 280 000 zł
30%
176 dni do końca
1001 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Młody Władysław Bartoszewski po wyjściu z obozu koncentracyjnego zaangażował się w pomoc prześladowanym Żydom i pracę dla Polski. Potrafił też zwalczyć w sobie nienawiść do narodu niemieckiego. To uformowało go na całe życie.

Dlatego stawiamy pomnik młodemu człowiekowi, którego uformowany charakter i młody temperament podziwialiśmy u starszego pana z laseczką.

Pomnik stanie na Skwerze W .Bartoszewskiego w Warszawie przy ul Ogrodowej obok Sądów. Organizatorem jest Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego oraz Komitet Społeczny.

Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Warto Być Przyzwoitym, które wystawiło już pomnik Profesora w Sopocie.


Projekt pomnika zaakceptowała Rada Warszawy w dniu 15 kwietnia 2021, a także Biuro Konserwatora i Wydział Architektury.

Zebrane środki zostaną przeznaczone w całości na budowę pomnika.


Skwer Władysława Bartoszewskiego, to szczególne miejsce. W czasie okupacji biegła tędy uliczka Biała, która wydzielona wraz z Sądami z Getta, wiodła korytarzem między trzymetrowymi murami do ulicy Chłodnej. Żydom wolno było wchodzić od ulicy Leszno do Sądów, na terenie których organizacje pomocowe dostarczały niektórym ubrania i fałszywe dokumenty, aby przeprowadzić ich przez Białą na wolność. (Czasami nazywano ją też aleją Szmalcowników; to ciemna strona jej historii.)

Wśród organizacji pomocowych była też „Żegota”, do której dziewiętnastolatek Bartoszewski przystąpił za pośrednictwem córki Zofii Kossak-Szczuckiej, założycielki „Żegoty”. Dziewczyny z tego środowiska są autorkami znanych zdjęć młodego Władysława na rowerze, zrobionych w spokojnej atmosferze zielonego sadu w Zielonce. Po wyjściu z Auschwitz ciężko chory, długo dochodził do siebie, zmagając się też z niszczącą, jak sam później stwierdził, nienawiścią do Niemców.

Ten okres ukształtował jego charakter i całą późniejszą działalność na rzecz porozumienia i współpracy pomiędzy narodami. Kochał się wtedy w jednej z dziewcząt, które zaaranżowały scenę na rowerze, choć na rowerze jeździć nie umiał i nigdy potem nie jeździł. Piękny uśmiech młodego zakochanego chłopaka, przed którym jest jeszcze wszystko, co wiemy o Profesorze, to dobry wzór dla naszego upamiętnienia tej niezwykłej osoby.

Chcemy, aby postać dziewiętnastolatka, nieco bezradnego na damskim rowerze, mogła być dla młodych ludzi pojawiających się na Skwerze Władysława Bartoszewskiego, intrygującym punktem wyjścia do zainteresowania się tak inspirującym przecież życiorysem, którego nam, jego zwolennikom, przedstawiać tu nie potrzeba.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 1001

 
Dane ukryte
10 zł
Jadwiga żołnierkiewicz
ukryta
AJ
Anna Jurewicz
ukryta
 
Dane ukryte
70 zł
ZS
Zbigniew Sarats
20 zł
MF
Małgorzata Ferfet
ukryta
GA
Gisia Anastazja Hydzik
20 zł
ER
Ewa Roguska
100 zł
AB
Andrzej Blikle
500 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 15

 
2500 znaków

Lokalizacja

00-899

Warszawa, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

863 084 zrzutki

i zebrali

759 036 675 zł

A ty na co dziś zbierasz?