id: kgypzw

Mur Pamięci

Mur Pamięci

Nasi użytkownicy założyli 1 159 391 zrzutek i zebrali 1 203 984 659 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie…”

Wyrazem tożsamości każdego narodu jest pamięć o bohaterach, a jej materialnym wyrazem  są pomniki im stawiane. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Razem dla Góry” oraz Stowarzyszenia Środowiska Żołnierzy Batalionu „Pięść” zrodził się pomysł, aby pod postacią pomnika - Muru Pamięci oddać hołd poległym bohaterom i aby pomnik ten stanął w Górze Kalwarii przy rondzie, które  w sierpniu 2021 r. otrzymało nazwę Batalionu AK „Pięść”.

              Była to specjalna jednostka Armii Krajowej, utworzona na kilkanaście dni przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Organizacja Batalionu AK „Pięść” nastąpiła w drugiej połowie lipca 1944 r. Batalion miał się składać z oddziałów specjalnych kontrwywiadu Komendy Głównej AK. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego batalion „Pięść” został wcielony do Zgrupowania „Radosław”. Na miejsce koncentracji przybyła jedynie jedna kompania "Zemsta" i kilkunastoosobowy pluton "Agatona", który został czasowo włączony do kompanii „Zemsta”. Kompania „Zemsta” brała udział w bardzo ciężkich walkach Zgrupowania „Radosław” na Woli i Starym Mieście. Pod koniec sierpnia pozostało jedynie 25% jej stanu wyjściowego. W kompanii „Zemsta” służyli i walczyli mieszkańcy Góry Kalwarii: Piotr Kowalski, a także bracia: Bolesław, Leon i Stanisław Bąkowie, którzy za niezłomną walkę z niemieckim okupantem zostali udekorowani najwyższymi odznaczeniami wojskowymi - krzyżami Virtuti Militari.

Pamięć o naszych bohaterach i ich towarzyszach broni, którzy w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa i zagrożenia wojennego nie wahali się postawić na szali swojego życia w imię wierności Ojczyźnie i walki o Jej wolność i niepodległość, powinna pozostać na zawsze zachowana jako wzór dla przyszłych pokoleń mieszkańców Góry Kalwarii, dlatego pomysł wzniesienia Muru Pamięci spotkał się z przychylnością Burmistrza oraz Rady Miejskiej.

Na początku roku 2023 obydwa Stowarzyszenia podjęły działania, które polegały  na zamówieniu projektu pomnika oraz uzyskaniu niezbędnych zgód i pozwoleń. W chwili obecnej posiadamy pozwolenie na budowę wydane przez Starostę Piaseczyńskiego i trwa zbiórka funduszy, które pozwolą na wzniesienie Muru Pamięci. Inicjatywę wsparły już takie instytucje, jak Fundacja PGE, Fundacja Lotto oraz PWPW. Dzięki zebranym funduszom będziemy mogli przeprowadzić cały proces postawienia pomnika i zagospodarowania przestrzeni wokół niego. Mamy nadzieję, że pozyskane również dzięki Zrzutce środki sprawią, że Mur Pamięci powstanie w tym roku, a na uroczystość odsłonięcia pomnika już dziś zapraszamy wszystkie osoby wspomagające zbiórkę.



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 5

OG
Olga Grabowska
JO
Janusz
70 zł
Marek Ładziak
1 000 zł
 
Dane ukryte
50 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!