Eksploracja Jaskini "TAAM JA" Etap 1
Eksploracja Jaskini "TAAM JA" Etap 1
Nasi użytkownicy założyli 1 226 476 zrzutek i zebrali 1 348 910 254 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
"TAAM JA" Cave w Meksyku - najgłębsza zalana jaskinia na świecie? Dokonaj tego z nami !!! :)
Jaskinia "Taam Ja" dzięki działaniom eksploracyjnym zespołu, którego jestem współliderem, stała się najgłębszym Blue Hole na świecie i drugą co do głębokości zalaną jaskinią na świecie, o głębokości 387m.
Dokonaliśmy tego w ciągu ostatniego miesiąca.
Przy okazji wykonaliśmy dokumentację zdjęciowo filmową, po której przeanalizowaniu, doszliśmy do wniosku, że jaskinia TAAM JA ma pochodzenie tektoniczne i powstała na przesunięciu dylatacyjnym dwóch płyt tektonicznych.
To pierwsza na świecie jaskinia takiego typu całkowicie zalana wodą. Taka geneza powstania jaskini pozwala przypuszczać, że Taam Ja może przekroczyć głębokość nawet -1000m !!!
Obecnie najgłębszą jaskinia wodną jest Hranicka Propast w Czechach - 450m.
Eksplorowałem ją przez 20 lat od 1999 roku i w ciągu tego okresu pogłębiłem ją ze 198m, aż do 404m, wyprowadzając ją na pierwsze miejsce wśród jaskiń całkowicie zalanych wodą
Co ważniejsze podczas tych 20 lat nabyłem wiedzę, niezbędna do badania tak głębokich jaskiń.
Jeśli nasz projekt zrealizujemy, w co oczywiście wierzę, to dwie najgłębsze zalane jaskinie na świecie, będą wyeksplorowane przez międzynarodowe zespoły w których, my Polacy stanowimy główne ogniwo :)
PLANY:
ETAP 1:
17 maj -15 czerwiec
W ciągu najbliższego miesiąca planujemy wykonać 10 sesji nurkowych do głębokości 120-200m, by wykonać z tych głębokości pomiary i umiejscowić je później na mapie. Każde nurkowanie będzie wymagało siedmioosobowego zespołu, złożonego z nurków, ekipy wsparcia powierzchniowego i załogi łodzi. Bedzie wymagało jednostki pływającej, oraz transportu lądowego. Ponadto kilkunastu butli nurkowych z mieszankami gazowymi (tlen, powietrze,nitroks i trymiks) skutery podwodne, podwójne rebreathery (układy zamknięte do oddychania) bardzo silne lampy do oświetlenia jaskini, kamer filmowych, oraz sporo różnego drobnego sprzętu nurkowego. Jaskinia będzie musiała być całkowicie oporęczowana, co będzie wymgało zakupienia i rozłożenia kilometrów lin.
ETAP 2
15 lipiec - 15 sierpień
wykonanie pomiarów sprzętem elektronicznym pozwalającym wykreślenie mapy 3D, poznanych przez nas wcześniej części jaskini (podczas etapu 1). Do tych pomiarów będziemy musieli skonstruować specjalny skaner dookulny i opracować logistykę opuszczenia go na dno jaskini.
ETAP 3 (2024 rok)
w zależności od wyników etapu 2, kolejnym krokiem będzie skonstruowanie autonomicznego pojazdu samodzielnie nawigującego, zdolnego do zmapowania pęknięcia tektonicznego, w najdalszych częściach jaskini. Istnieją na świecie już 3 takie prototypy, ale są na etapie testowym i nie pracowały jeszcze na takich odległościach i głebokościach jakich się spodziewamy w jaskini TAAM JA. To może być bardzo ciekawe wyzwanie dla polskich inżynierów.
ETAP 4 przyszłość
Wyprawa do wnętrza ziemi batyskafem. Znów wyzwania do polskich, tym razem informatyków we współpracy z inżynierami, w celu opracowaniu systemu nawigacji. Wszak będzie to pierwsza podróż batyskafem wgłąb jaskini, bez możliwości wypłynięcia na powierzchnię w dowolnym momencie.
GŁÓWNY TRZON ZESPOŁU:
JAVIER SALAS - Organizacja i logistyka wypłynięć, asekuracja nurkowań, koordynacja współpracy z instytucjami rządowymi w Meksyku
KRZYSZTOF STARNAWSKI - nurkowanie głębokie, logistyka akcji podwodnych, sondowanie i mapowanie
Krzysztof Starnawski
54 lata
nurkuje od 1988 roku
Obecnie instruktor nurkowania C.M.A.S,FFS (aktywny), IANTD (nieaktywny)
W 1992 roku ukończył kurs nurkowania jaskiniowego we Francji prowadzony przez FFS a następnie 1995 roku zostaje instruktorem nurkowania jaskiniowego tejże organizacji.
W latach 1992- 2000 prowadzi szereg eksploracji jaskiniowych w jaskiniach Tatrzańskich. Eksploruje z powodzeniem jaskinie: Wielka Śnieżna, Śnieżna Studnia, Miętusia, Kasprowa Niżnia
W 1999 roku zaczyna nurkować z użyciem mieszanek gazowych. Jako pierwszy w historii schodzi na dno najgłębszego jeziora Polski – Hańcza (104m)
W tym samym roku rozpoczyna eksploracje jaskini Hranicka Propast:
1999 - 140m rekord Polski
2000 – 181m kolejny rekord Polski i najgłębsze nurkowanie w jaskini
W roku 2002 rozpoczyna nurkowania z użyciem obiegów zamkniętych
W latach 2002- 2010 prowadzi liczne nurkowania na wrakach Bałtyku uczestnicząc poszukiwaniach nowych wraków i ich identyfikacji
2009 rozpoczyna nurkowania z użyciem rebrather HH, w tym samym roku rozpoczyna eksploracje jaskiń w Meksyku: The Pit.
2010 buduje nowy, własny rebrather oparty na dwóch podstawowych jednostkach HH
Podczas pierwszych testów głębokich nowego sprzętu w 2010 roku osiąga w Dahab ( Egipt) głębokość 222m a rok później głębokość 283 m w tym samym miejscu. Ten ostatni wynik jest rekordem świata w nurkowaniu z użyciem obiegu zamkniętego.
Po udanych testach głębokich znów wraca do Meksyku i w znaczący sposób posuwa eksploracje jaskini Thr Pit ( 9 godzin nurkoawania) i jaskinie Pet Cementary pogłębiając ją z 71 do 101m. Po połączeniu tych dwóch jaskiń ( taki cel maja eksploracje ) powstanie najdłuższy system jaskiniowy na świecie – Prawie 400km
2011 prowadzi rekonesans nurkowy w Namibii, Włoszech i Francji przygotowując jaskinie w tych rejonach do głębokich eksploracji
2012 to kolejny cykl nurkowań w jaskini Hranicka Propast podczas których odkrywa zacisk na głębokości 200m , pokonuje go i odkrywa koleją głęboką studnie w jaskini.
1 października dokonuje pomiaru Hranickiej Propasti do głębokości 373m co wysuwa ją na 2 miejsce wśród zalanych jaskiń na świecie
2012 roku konstruuje nowy SM rebreather i przy użyciu tego sprzętu obecnie stara się definitywnie połączyć systemy jaskiń Dos Ojos i Sac Actun w Meksyku.
2016 roku dokonuje opuszczenie ROV w jaskini Hranicka Propast na głębokość 404m ustanawiając tym samym w jaskinie Hrranicka Propast najgłębszą zalaną jaskinią na świecie, sam w tym samym czasie schodzi na głebokość 265m
2017 nominowany do nagrody Adventurers of the Year National Geographic
2018 roku Starnawski zanurkował na głębokość 303m w jeziorze Garda, ustanawiając kolejny rekord świata w nurkowaniu
2016- 2023 eksploracje w jaskiniach Albani (Viroit -287M), Macedonii (Matka Vrelo -240m), Włochy (Gorgazzo -221M), Francji (St Sauveur -212m)
Starnawski ponadto od wielu lat jest:
Instruktorem żeglarstwa, wspinaczki skałkowej, speleologii, narciarstwa
Od 15 lat jest paralotniarzem i Sternikiem Morskim
Uczestniczył w wielu rajdach adventure, takich jak , Eco Challange, Salomon Adventur, Adrenalina Rush,
Od 1989 roku ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
KOSZTORYS Etap 1:
koszty transportu i spania (Playa del Carmen - Chetumal 350km) 3 500 usd
koszty wypłynięć na nurkowanie 2720 usd
koszty nurkowania (gazy, liny, absorbent,sprzęt specjalistyczny) 4100 usd
koszty ogólne 1000 usd
ŁĄCZNIE 11 320 usd (47 544 pln)
KOSZTORYS Etap 2:
koszt zaprojektowania i wykonania głowicy skanującej, oraz dopracowania logistyki opuszczenia, a następnie wyciągnięcia urządzenia na powierzchnię. Są też już gotowe takie głowice na rynku ale wymagałyby przeróbek i dostosowania ich do pracy w jaskini Taam Ja. Koszt chwilowo jest nie do określenia ale myślę, że w ciągu dwóch tygodni będziemy znali zakres cenowy. Jestem już po paru obiecujących rozmowach.
KOSZTORYS Etap 3 i 4 powstanie po zrealizowaniu pierwszego i ewentualnie drugiego etapu
Krzysztof Starnawski
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Przydatne linki 9
National Geographic
nationalgeographic.com/adventure/article/deepest-underwater-cave-discovered
Hranicka Propast - step beyond 400m
facebook.com/profile.php?id=100069043575897
HRANICKA PROPAST 265/404
vimeo.com/132792202?share=copy
ALBANIA VIROIT 278
vimeo.com/176415130?share=copy
Seacraft
vimeo.com/393143909?share=copy
nohoch DPV
vimeo.com/387149869?share=copy
TAAM JA rekonesans
youtube.com/watch?v=p-EH4lWvw5k&t=76s
Meksyk eksploracja
vimeo.com/316265882/d194980930?share=copy
Krzysztof Starnawski
facebook.com/dual.rebreather
coś się w temacie dzieje bo tak jakby wszystko umilkło...
Schodź jak najgłębiej. Powodzenia.
Krzysztof, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. Mam nadzieję, że główny prezent czyli potwierdzenie, że to najgłębsza zalana jaskinia się ziści. Powodzenia!
Powodzenia, imienniku.
Mega-projekt...!!!
Trzymam kciuki , życzę powodzenia i bezpiecznych nurkowań.