Kobiecy trawers Grenlandii (POP Greenland 2018):przygoda i projekt naukowy koniec za 9 dni ID: vjdzg4

Kobiecy trawers Grenlandii (POP Greenland 2018):przygoda i projekt naukowy

Zebrano 3 220 zł
z kwoty 20 000 zł

16 %

WPŁAĆ

JEST ORGANIZATOREM ZRZUTKI


Ten profil jest zweryfikowany przelewem

Zadaj pytanie organizatorowi tej zrzutki

Zespół POP Greenland Expedition 2018 to sześć kobiet-naukowców z doświadczeniem podróżniczym i polarnym:

Agnieszka Bielecka

Justyna Dudek

Krystyna Kozioł

Ann Eileen Lennert

Lindsey Nicholson

Żaneta Polkowska

W kwietniu 2018 r. trzy z nich (Agnieszka, Justyna i Lindsey) pójdą w ślady pioniera Fridtjofa Nansena i przetrawersują na nartach największą wyspę świata, upamiętniając 130. rocznicę jego wyprawy. Naszym celem będzie zebranie cennych danych na temat poziomu zanieczyszczenia Grenlandii pestycydami. Te selektywne trucizny – stosowane np. w rolnictwie, czy zapobieganiu malarii – po dostaniu się do środowiska są silnie szkodliwe, szczególnie dla dużych zwierząt, takich jak foki czy niedźwiedzie polarne. Akumulując się w łańcuchu pokarmowym, wpływają one bowiem na zdrowie oraz zdolności reprodukcyjne arktycznej fauny, a także zwiększenie ich stresu środowiskowego. Wiemy na pewno, że pestycydy przemieszczają się na duże odległości i długo się rozkładają, stąd nazywane są POPs (Persistent Organic Pollutants, czyli trwałe zanieczyszczenia organiczne). Jednak nikt dotąd nie określił, ile tych związków przenosi się w powietrzu w okolice Grenlandii i spada wraz ze śniegiem. Zespół POP Greenland Expedition 2018 – jako pierwszy na świecie - zbada wspomniane zagadnienie oraz ustali, skąd dokładnie pochodzi zanieczyszczone powietrze. Dzięki wynikom naszego projektu społeczność międzynarodowa zyska możliwość skuteczniejszej ochrony tego wyjątkowego obszaru, który od wieków pobudza wyobraźnię odkrywców. Pionierski charakter projektu został potwierdzony przyznaniem mu prestiżowego National Geographic Science and Exploration Grant.


Droga prowadząca do celu nie będzie łatwa, obejmuje ona ok. 500 km wędrówki na nartach w ciągu 31 dni. Każda z uczestniczek wyprawy będzie ciągnęła w specjalnych sankach ok. 70 kg sprzętu, żywności, a także prób śniegu. Łączna masa tych ostatnich, w drodze powrotnej, wyniesie ok. 30 kg. Podczas trawersu możemy napotkać burze śnieżne i niebezpieczne zwierzęta. Będziemy przemieszczać się w niskich temperaturach mogących spaść poniżej -30°C.


Pomimo dużego wsparcia ze strony naszego głównego sponsora oraz partnerów sprzętowych, wciąż brakuje nam funduszy do zamknięcia budżetu ekspedycji. Całkowity koszt projektu obejmuje:

- przeloty samolotem i helikopterem na początek trawersu i powrót po jego zakończeniu (min. 32 000 PLN, aby przejść w stylu Nansena od Isortoq do Kangelussuaq, a jeśli chcemy dotrzeć do oryginalnej trasy Nansena, to potrzebujemy 80 600 PLN),

- niezbędne wyposażenie (narty, pulki, namioty i ubrania na warunki ekstremalne – w sumie min. 34 000 PLN, po odjęciu wsparcia partnerów sprzętowych),

- żywność, w tym liofilizowana (min. 12 000 PLN),

- ubezpieczenie (13 000 PLN),

- pozwolenia od rządu Grenlandii (3 400 PLN),

- transport sprzętu i prób śniegu (7 000 PLN),

- analizę pobranych prób w laboratorium (min. 15 000 PLN).

Większość z tych kosztów pokryje grant National Geographic Society (84 000 PLN), wspomogą nas również pozyskani partnerzy komercyjni, jednak wciąż brakuje nam przynajmniej 30 000 PLN (dokładniej 32 400 PLN w wersji minimum), aby móc przeprowadzić to przedsięwzięcie. Poza podanym budżetem ponosimy własne koszty, np. na treningi (w tym wyjazdowe) i podróże związane z organizacją projektu, przesyłki, czy mniej specjalistyczny sprzęt. Dlatego prosimy o wsparcie - każda złotówka zostanie wydana na coś bardzo potrzebnego w projekcie!

niedziela, 15 kwietnia 2018 o 00:10

Ogłoszenie Czas rozstrzygnąć konkurs na najwyższą wpłatę do momentu wyjazdu dziewczyn, 10. kwietnia! Laureatem tej edycji jest Marek Ruman, a w nagrodę otrzymuje kupon na dwugodzinny offroad, czyli przygodę samochodem terenowym po polskich bezdrożach (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html), lub kupon na zakupy w sklepie Polskie Bezdroża (https://szpej4x4.pl), na równowartość ceny offroadowej przygody. Skontaktujemy się z laureatem celem przekazania kuponu :-) Korzystając z okazji, dziękujemy serdecznie za całe otrzymane wsparcie, i zachęcamy do wspierania nas w pozostałych wydatkach, których jeszcze trochę pozostało, zwłaszcza tych związanych z transportem sprzętu i prób czy paliwem na drugą część wyprawy.

sobota, 31 marca 2018 o 14:27

Serdecznie dziękujemy za wsparcie dla naszego projektu! Przez ostatni miesiąc musiałyśmy przeprowadzić kilka zmian, był to też intensywny okres dla organizacji projektu - wyjazd już 10 kwietnia! Dlatego proszę o wybaczenie braku aktualności w ostatnim czasie. Niedawno jedna z uczestniczek trawersu doznała kontuzji kolana, w stopniu nie pozwalającym jej na podjęcie tak dużego wyzwania jak trawers w kwietniu. Znalezienie zastępstwa przy tak zaawansowanych przygotowaniach też graniczyło z cudem. Dlatego, postanowiłyśmy nieco zmniejszyć zakres terenowy wyprawy, jednocześnie podtrzymując cel naukowy i ducha sportowego wyprawy. 10 kwietnia dwie dziewczyny (Justyna i Agna) ruszą więc na narciarską pętlę o długości ponad 300 km wokół Isortoq, wykorzystując zakres strefy niewymagającej pozwoleń od rządu Grenlandii - do 150 km od brzegu morskiego. Zbiorą tam próby śniegu, obejmując tym samym spory odcinek w głąb lądolodu. Dodatkowo, w maju, wszystkie trzy dziewczyny (po wyleczeniu kolana) ruszą na krótszy odcinek (ok. 80 km) w bardziej północnej lokalizacji (Nerlerit Inaat a. Constable Point), gdzie również zbiorą próby śniegu na potrzeby tego projektu. Aby nie tracić w opracowaniu naukowym zachodniego wybrzeża Grenlandii, poprosiłyśmy również kolegów naukowców, którzy będą tam przebywać w tym roku, aby zebrali dla nas kilka prób. Będziemy informować na bieżąco o przebiegu tak zmienionej wyprawy. Będziemy bardzo wdzięczne, jeśli podtrzymają Państwo wsparcie po tych zmianach, prosimy jednak o pilną informację, gdyby było inaczej. Nowa wersja projektu ma bardzo podobną kwotę pełnego budżetu, więc i tak mobilizujemy mocno prywatne środki.

poniedziałek, 29 stycznia 2018 o 14:38

Zrzutka trwa! Włącznie ze zrzutką międzynarodową (https://www.gofundme.com/popgreenland), udało się zebrać już ponad 50% potrzebnej kwoty. Bardzo liczymy na Waszą pomoc w uzbieraniu reszty. W 2018 również czeka nagroda dla osoby dokonującej najwyższej wpłaty - kupon na dwugodzinny offroad, czyli przygodę samochodem terenowym po polskich bezdrożach (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html), lub kupon na zakupy w sklepie Polskie Bezdroża (https://szpej4x4.pl/), na równowartość ceny offroadowej przygody: 299 PLN. Ponieważ wyprawa rusza 10 kwietnia, będzie to również data rozwiązania konkursu. Prosimy o wsparcie i czekamy na szczęśliwego zwycięzcę!

poniedziałek, 29 stycznia 2018 o 10:35

Ogłoszenie! Zgodnie z zapowiedzią, osoba, która dokonała najwyższej wpłaty w 2017 roku, otrzymuje nagrodę: kupon na dwugodzinną jazdę po polskich bezdrożach, za kierownicą auta terenowego (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html). Wpłata, o której mowa, w wysokości 101 PLN została dokonana 19.08.2017 r. Ponieważ darczyńca nie zdecydował się upublicznić swoich danych na zrzutce, szanujemy tę decyzję. Skontaktujemy się tą osobą w najbliższym czasie w celu przekazania nagrody.

środa, 4 października 2017 o 17:35

Dziękujemy serdecznie za wsparcie firmie Polskie Bezdroża, która zaproponowała ciekawe nagrody dla uczestników zrzutki: kupony rabatowe na szpej4x4.pl dla osób, które wpłacą 50 PLN (5%) i 100 PLN (10%), ważne przez rok! Dodatkowo dla osoby, która wesprze nas największą kwotą (do końca 2017 roku), przewidziano wyjątkowy prezent: kupon na dwugodzinną jazdę po polskich bezdrożach, za kierownicą auta terenowego (http://polskiebezdroza.pl/przygoda-4x4.html).

środa, 27 września 2017 o 00:37

Serdecznie dziękujemy za wsparcie! Dzięki Wam, przekroczyłyśmy dzisiaj 1000 PLN. Każda złotówka przybliża naszą ekipę w składzie: Agnieszka, Justyna i Lindsey do trawersu Grenlandii.

Aby dodać komentarz lub

Dorota

Dorota

07.04.2018 8:15

Trzymam kciuki!

Ada Wysocka

Ada Wysocka

05.04.2018 21:05

Powodzenia!

Ewa Solanowska-Ratajczak

Ewa Solanowska-Ratajczak

02.02.2018 18:15

Trzymam kciuki - fanka Nansena :-)

Krystyna Kozioł

03.02.2018 15:18

Dziękujemy!

Krystyna Kozioł

02.10.2017 17:34

Bardzo się cieszymy z Waszego wsparcia i serdecznie dziękujemy. Także dlatego, że dzięki Wam stajemy się ambasadorkami większej sprawy, udziału kobiet w eksploracji trudno dostępnych obszarów Ziemi. Dołożymy wszelkich starań, żeby jak najlepiej wypełnić to zadanie!

Agnieszka Dobrzyńska

Agnieszka Dobrzyńska

27.09.2017 12:03

Powodzenia! I żeby żaden chłop (ani jeden ani dziesięciu) nie był wam potrzebny!

Marek Józefiak

Marek Józefiak

26.09.2017 20:37

Trzymam kciuki!

Sonia Wolanin

Sonia Wolanin

26.09.2017 15:07

Powodzenia dziewczyny i walczcie z seksizmem

Marek Zalewski

Marek Zalewski

14.09.2017 14:13

"na koniec świata i jeszcze dalej"

Krystyna Kozioł

15.08.2017 20:56

Dziękuję serdecznie darczyńcom za wsparcie, każda złotówka się liczy :) Dzięki również za liczne udostępnienia!

Katarzyna Kraj

Katarzyna Kraj

07.08.2017 13:58

fingers crossed!

Dorota

Dorota

50 zł
Ada Wysocka

Ada Wysocka

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Karol Gajewski

Karol Gajewski

50 zł
Michał Rybak

Michał Rybak

100 zł
Dominika Felenberg-Kowalska

Dominika Felenberg-Kowalska

90 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Karolina Matałowska

Karolina Matałowska

100 zł
Marek Ruman

Marek Ruman

200 zł
Joanna Perchaluk

Joanna Perchaluk

50 zł
Jarosław Działek

Jarosław Działek

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Agnieszka Gręda

Agnieszka Gręda

30 zł
Ewa Solanowska-Ratajczak

Ewa Solanowska-Ratajczak

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Katarzyna Gospodarek

Katarzyna Gospodarek

20 zł
2016

2016

20 zł
KWIATEK

KWIATEK

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Justyna Sadowska

Justyna Sadowska

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

40 zł
Monika Gutierrez

Monika Gutierrez

25 zł
Sylwia Kopeć

Sylwia Kopeć

35 zł
Weronika Palian

Weronika Palian

52 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

10 zł
ro-dan

ro-dan

100 zł
dorota

dorota

50 zł
Grzegorz Saniewski

Grzegorz Saniewski

60 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

10 zł
Urszula Niedźwiedzka

Urszula Niedźwiedzka

20 zł
Robert Kęsicki

Robert Kęsicki

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Janina Jablecka

Janina Jablecka

50 zł
Małgorzata Polkowska

Małgorzata Polkowska

30 zł
Magdalena Zielińska

Magdalena Zielińska

20 zł
Izabela Jakul

Izabela Jakul

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Tunia Oleszczuk

Tunia Oleszczuk

35 zł
Agnieszka Dobrzyńska

Agnieszka Dobrzyńska

50 zł
Danuta Minowska

Danuta Minowska

30 zł
Agata Stępień

Agata Stępień

ukryta
Jan Pałys

Jan Pałys

5 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Marek Józefiak

Marek Józefiak

20 zł
Natasza Zięba

Natasza Zięba

30 zł
Anna Małachowicz

Anna Małachowicz

50 zł
Milena Rachid Chehab

Milena Rachid Chehab

20 zł
Karolina Wierzchowska

Karolina Wierzchowska

20 zł
Jadwiga Hołowiecka

Jadwiga Hołowiecka

50 zł
Aleksandra Baudysz

Aleksandra Baudysz

8 zł
Włodzimierz Binkowski

Włodzimierz Binkowski

100 zł
Magdalena Malawska

Magdalena Malawska

50 zł
Sonia Wolanin

Sonia Wolanin

20 zł
Marta Budkowska

Marta Budkowska

100 zł
Weronika Szczytowska

Weronika Szczytowska

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

3 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Maciejka

Maciejka

31 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Mia Ziemianka

Mia Ziemianka

ukryta
Łukasz Degórski

Łukasz Degórski

42 zł
Adam Szlachta

Adam Szlachta

100 zł
Anna Studzinska

Anna Studzinska

50 zł
Tamara Dudek

Tamara Dudek

100 zł
Marek Zalewski

Marek Zalewski

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

101 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Katarzyna Kraj

Katarzyna Kraj

25 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Krystyna Kozioł

Krystyna Kozioł

1 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

100 zł

Pomóż zebrać 20 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 819
udostępnień

Jak działa zrzutka.pl?

Jak to działa

Masz pomysł lub potrzebę? Określasz cel zrzutki, kwotę i gotowe!

Jak to działa

Dodajesz opis i zdjęcie. Zapraszasz uczestników w dowolny sposób.

Jak to działa

Od zebranych przez Ciebie środków nie pobieramy prowizji.

NAGRODY

50 zł i więcej

Dzięki wsparciu firmy Polskie Bezdroża, każdy, kto wpłaci 50 PLN na naszą zrzutkę, otrzyma kupon rabatowy 5% na zakupy w ich sklepie turystyczno-offroadowym https://szpej4x4.pl/. Po odbiór kuponu można zgłaszać się pod adres email: sklep@polskiebezdroza.pl z dowodem wpłaty. Kupon będzie ważny przez rok.

wybrano 6 razy

100 zł i więcej

Dzięki wsparciu firmy Polskie Bezdroża, każdy, kto wpłaci 100 PLN na naszą zrzutkę, otrzyma kupon rabatowy 10% na zakupy w ich sklepie turystyczno-offroadowym https://szpej4x4.pl/. Po odbiór kuponu można zgłaszać się pod adres email: sklep@polskiebezdroza.pl z dowodem wpłaty. Kupon będzie ważny przez rok.

wybrano 2 razy