id: krd7cv

Zamiast kwiatów - upamiętnienie Jarka Kubackiego

Zamiast kwiatów - upamiętnienie Jarka Kubackiego

Opis zrzutki

Drodzy,


5 stycznia we Lwowie odszedł niespodziewanie Jarek Kubacki - pastor, liberalny teolog, felietonista i działacz społeczny. Jego pożegnanie odbędzie się w poniedziałek 20 stycznia o godz. 14:30 przy ul. Solec 5 w Łodzi. Prosimy, abyście rozważyli wsparcie projektów charytatywnych, które Jarek rozwijał i którym poświęcił ostatnie lata życia, jako formę upamiętnienia go. Jego praca będzie kontynuowana, a ludzie, którzy na nim polegali, nie zostaną pozostawieni samym sobie.


W swojej myśli, sercu i działaniu łączył kultury, tradycje religijne, języki i regiony. Sam był liberałem religijnym, człowiekiem kochającym wolność i twórczość, którego duchowym domem był mennonityzm, holenderskie vrijzinnigheid i unitarianizm, ale doskonale znał i czerpał inspirację z tak różnorodnych tradycji jak starokatolicyzm, anglikanizm, mariawityzm, grekokatolicyzm i prawosławie, a także judaizm i islam, szczególnie sufizm i bektaszyzm. Dostrzegał nie doktryny i kanony, ale ludzkie doświadczenie - piękna, wyzwolenia, obecności Boga.


Był Europejczykiem par excellance. Urodził się w Polsce, kształcił, pracował i mieszkał w Holandii, w Niemczech czuł się jak w domu, pasjonowały go Łotwa, Albania i Słowacja, angażował się w polsko-niemieckie pojednanie, a w końcu szczerze pokochał Ukrainę, którą wspierał przez ostatnie lata z całych sił. Widział w niej pomost między Wschodem i Zachodem, społeczność ogromnie doświadczoną przez historię, której złożona tożsamość rodziłą się w bólach przez wieki, ducha wolności i niezależności, i spotkał tam wielu ludzi, z którymi połączyła go przyjaźń. Po raz pierwszy odwiedził ją w 1997 r., kiedy współorganizował transporty specjalistycznych leków i urządzeń medycznych dla szpitali, w których leczono chorobe popromienną, we współpracy z niemieckimi i polskimi kościołami reformowanymi. Od dziesięciu lat pracował niestrudzenie przy wielu projektach charytatywnych przez założoną z ks. Iwanem Horodyckim ukraińską fundację Przyjaciele Ładaniec, współpracę z Małą Kijowską Akademią Nauk, pomoc chorym na cukrzycę dzieciom, przesiedleńcom wojennym i uchodzcom. Stworzył wokół siebie sieć ludzi dobrej woli - wspólnot mennonickich, reformowanych, apostolskich i vrijzinnig oraz osoby z Polski, Niemiec, Holandii, Zjednoczonego Królestwa i Francji. Pracował bezinteresownie jako tłumacz, duszpasterz i oddany propagator sprawy ukraińskiej; dzięki jego staraniom i zdolności inspirowania ludzi do współpracy i pomocy wyremontowano szkołę, zabezpieczono zabytki, promowano ukraińską sztukę, mieszkańcy dwu wsi otrzymali bezpłatnie badanie wzroku i okulary na indywidualną receptę, zdolne dzieci z ubogich rodzin otrzymały stypendia, osoby chore i niepełnosprawne otrzymywaly comiesięczne wsparcie finansowe, dary rzeczowe i leczenie. Pełnoskalowa wojna na Ukrainie i cierpienie ludzi, których spotykał i których starał się wspomagać - jeśli nie można było inaczej, rozmową, choćby całonocną - odcisnęła na nim ogromne piętno. Podczas swojego ostatniego pobytu na Ukrainie był tak pochłonięty rozmowami z ludzmi, planowaniem nowych projektów i dotrzymaniem swojego napiętego grafiku, że nie poczuł nawet objawów choroby.


Tak pisze o Jarku i wsparciu dla utalentowanych dzieci z ubogich rodzin, które organizował, dyrektor Małej Kijowskiej Akademii Nauk, dr Walentyn Protopopow:


Infomatrix - międzynarodowy konkurs projektów komputerowych. Tradycyjnie co roku bierze w nim udział ponad 500 uczestników z 350 projektami z 28 krajów świata. Infomatrix jest globalną inicjatywą obejmującą projekty komputerowe, robotykę i konkursy hackathonowe, mającą na celu zjednoczenie młodych entuzjastów zainteresowanych dziedziną IT. Ten międzynarodowy konkurs został stworzony w celu zgromadzenia najzdolniejszych studentów IT z całego świata. Wykracza poza promowanie doskonałości zawodowej, rozszerzając swój cel o wspieranie dialogu międzykulturowego i współpracy poprzez angażowanie studentów i edukatorów z różnych zakątków świata.


Ukraina jest krajem partnerskim tego konkursu. Co roku w eliminacjach krajowych bierze udział ponad 300 uczniów z całego kraju. Spośród nich wybierana jest określona liczba osób do reprezentowania Ukrainy i ich projektów w finale światowym. W zeszłym roku Ukrainę reprezentowało 33 Ukraińców z 24 projektami. 23 zostało zwycięzcami finału światowego. Otrzymali 5 medali platynowych, 7 złotych medali, 4 srebrne medale i 7 brązowych medali.


Ta międzynarodowa inicjatywa jest szansą dla młodych ludzi na realizację swoich projektów komputerowych, artystycznych i inżynieryjnych. Znaleźć nowych przyjaciół i uzyskać ekspertyzę oraz wsparcie dla rozwoju swoich pomysłów. Te pomysły są szczególnie związane z projektami środowiskowymi, kręceniem krótkich filmów o problemach uniwersytetu trzeciego wieku. Ważne jest, aby młodzi ludzie tworzyli unikalne pomysły i rozwiązania, które czynią ten świat lepszym, realizowali się nie tylko w Ukrainie, ale i na całym świecie. Utalentowani młodzi ludzie bezwarunkowo zasługują na wsparcie ich rozwoju i tworzenie lepszego świata dzięki ich pomysłom i projektom.


Wsparcia potrzebują znajdujący się w trudnej sytuacji społecznej uczniowie z Ukrainy w wieku 7-17 lat. To utalentowani, wyjątkowi młodzi programiści, którzy niestety dziś wychowują się w rodzinach niepełnych, rodzinach, gdzie nie ma możliwości finansowych, ponieważ jedno z rodziców zginęło na wojnie. Sieroty, które zostały same i potrzebują wsparcia. Lub dzieci z rodzin, które żyją bardzo, bardzo skromnie. Wiele ich pomysłów jest bardzo fajnych i unikalnych i potrzebuje wsparcia.


Udział jednego uczestnika kosztuje – 450 euro.


Jarek zrobił wiele, aby wesprzeć ukraińską młodzież. Komunikował się z wieloma osobami, aby znaleźć fundusze na wsparcie młodzieży i opłacenie ich uczestnictwa. Rozmawiał z młodymi ludźmi, wzbudzał w nich pewność siebie, dawał rady dotyczące wystąpień publicznych i prezentacji projektów. Znalazł zdolne osoby, które mogły doradzać w rozwoju projektów młodzieżowych. Dzięki staraniom Jarka w zeszłym roku 8 młodych Ukraińców mogło wziąć udział w konkursie. Były to dzieci z Kijowa, Czerkas, Mikołajowa, Równego oraz przesiedleńcy z terenów okupowanych, którzy nie mieszkają już w innych miejscach poza swoimi domami.


Valentyn Protopopov - Kierownik Departamentu Bezpieczeństwa i Obrony Kijowskiej Młodzieżowej Akademii Nauk; Dyrektor konkursu projektów komputerowych Infomatrix w Ukrainie


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!