id: kt2f2z

Modernizacja stacji na Biegunie Zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej

Modernizacja stacji na Biegunie Zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej

Nasi użytkownicy założyli 1 233 590 zrzutek i zebrali 1 370 877 945 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

ZBIÓRKA NA MODERNIZACJĘ STACJI NA BIEGUNIE ZIMNA KOTLINY ORAWSKO-NOWOTARSKIEJ

hv9YBrpMR0BXmqaE.pngNadszedł czas na modernizację stacji na Biegunie Zimna, do tej pory od początku obserwacji w 2012 roku stacja mierzyła tylko temperaturę powietrza a od 2016 dzięki poprzedniej zbiórce, także wilgotność powietrza oraz dane przesyłane online. Trzeba to zmienić gdyż to miejsce jest coraz bardziej popularne i ciekawe pod względem mikroklimatu o czym napiszę poniżej.

Ostatnio mieliśmy zbiórkę w 2016 i dzięki Wam założono ogrodzenie oraz zakup sprzętu online do przesyłania danych z wykresami. Chcemy rozbudować stację o większą ilość sprzętu by lepiej monitorować niezwykły mikroklimatu oczywiście dla wszystkich.


GDZIE JEST BIEGUN ZIMNA KOTLINY ORAWSKO-NOWOTARSKIEJ?

X23KuwBjGZxKkmTq.png

Stacja mieści się administracyjnie w Czarnym Dunajcu na terenie torfowiska Puścizny Rękowiańskiej 20 m poniżej wysokości od centrum miasta, na wysokości 654 m n.p.m. Znajduje się blisko drogi wojewódzkiej w odległości półtora kilometra i rozciągają się tu wspaniałe widoki na Tatry, Babią, Gorce a nawet Pienin.


DLACZEGO JEST TAM TAK ZIMNO?

ykZV6HWSp04C4uAc.png


Stacja znajduje się na rozległym płaskim terenie o powierzchni kilku hektarów w większym obniżeniu Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz na ogromnym terenie pozbawionym drzew (ma prawie dwukrotnie większą powierzchnię niż Hala Izerska). Z takiego miejsca jest znakomity widok nieba na poziomie aż 95-96% (reszta stanowi przeszkody topograficzne, drzewa itp.) dlatego wieczorne i nocne wypromieniowanie ciepła z gruntu jest bardzo silne. Ponadto znajduje się w lekkim lokalnym obniżeniu gdzie przyjmuje zimne powietrze spływające znad dolin i gór, a po północnej stronie rozciąga się las który stanowi naturalną tamę do zatrzymania zimnego powietrza na jeszcze niższym miejscu. Z tego powodu stacja na wysokości 654 m notowała dość często najniższe temperatury niż na najbliższym dnie Kotliny po drugiej stronie lasu około kilometr na wysokości 640 m tj. prawie 15 m niżej od stacji gdzie notowały zwykłe średnio 2°C cieplej. To również ciekawy mikroklimat gdzie dość często zaburzana jest inwersja temperatury w krótkim czasie w zdumiewający sposób (przykładowe wykresy poniżej). Przez ostatnią dekadę zaobserwowaliśmy wahania temperatury rzędu 5-10°C w ciągu zaledwie kilka minut w górę i w dół! Właśnie chcemy rozbudować stację m.in. o pomiar prędkości wiatru żeby lepiej monitorować jak wiatr zaburzył inwersję temperatury.

VaLtu17e6LoYiesH.png12ayHs18kkXmGsik.pngmmXilqWzpPRtoMdz.png6yGS6CbEon59KrGQ.png

PRZYKŁADOWE REKORDY


Pomimo, że stacja liczy dopiero 10 lat i pół roku i pomimo ograniczenia parametru z mierzenia czyli temperatury i wilgotności powietrza – dostarczyła ciekawych rekordów:

Najniższa zmierzona temperatura na 2 m wysokości -39,8°C 2017

Najniższa zmierzona temperatura przy gruncie -42,9°C 2017

Najwyższa temperatura na 2 m 34,0°C 2013

Największa amplituda dzienna 30,9°C 2015

Największy mróz lipca -1,9°C 2016

Największy mróz czerwca i lata -4,2°C 2016

Najniższa wilgotność 9% 2022

Największa amplituda wilgotności 91% 2022

 

CO ROZBUDOWAĆ?


NJtPg3gfXcoJIwm3.png


Chcemy w końcu rozbudować stację o kolejne parametry pomiarowe prędkości i kierunku wiatru niezbędne do obserwacji zachowania powstania oraz zaburzenia inwersji temperatury. Jak wspomniałem teren jest pozbawiony drzew więc wiatr oraz porywy są tutaj większe niż w mieście. Ciekawie by zmierzyć pomiar wiatru w czasie halnego, orkanu czy frontu z burzy. Zatem będzie dokupiony słup, przeciągi, ogrzewacz dla sonicznego wiatromierza z akumulatorem i większym panelem słonecznym. Kolejnymi parametrami są opady, ciśnienie, pomiary temperatury glebowo na głębokości 5, 10, 20, 50 i 100 cm, promieniowanie, dodatkowe termometry na wysokości około 5 m i przy ziemi a także temperaturę wody w ziemi (tam jest wysoki poziom wody) i sejsmometr do mierzenia nawet małych trzęsień ziemi w okolicy i regionalne a także z większych odległości. Państwowe agencje nie udostępniają danych na mniejsze amplitudy niż około M2 które są dostępne na stronie albo na EMSC. Nasz sejsmometr będzie przekazywał dodatkowe dane o mniejszej amplitudzie niż M2 aż do nawet M0.1 ponadto będzie mógł wykryć lokalną lokalizację uderzenia meteorytu a nawet osuwiska. To będzie ciekawa dziedzina z sejsmologii w naszym regionie i oczywiście wszyscy będą mieć dostęp do ciekawych zdarzeń z mikro-trzęsień który państwowy instytut nie udostępnia danych i niezwiązań z naturalnym trzęsieniem ziemi. Żeby zapewnić transmisję danych z wszystkich czujników będzie zakupiony router zewnętrzny, każdy będzie mógł zobaczyć dane w internecie.


TABLICA DARCZYŃCÓW, SPONSORZY I NAGRODY


kRgGeswj2So0egIT.png


Na miejscu istnieje tablica z 2016 roku z nazwiskami lub nickami darczyńców. Osoba, która da 100 złotych będzie miała możliwość wpisana do tablicy  listy darczyńców. Osoba która chce sponsorować i promować własną stronę związanego z meteorologią/pogodą - proszę o kontakt ze mną na PW.

Osoba która lubi survival i da 500 zł, będzie miała możliwość przebywania na jedną noc na stacji z własnym namiotem w okresie letnim żeby poczuć prawdziwy letni mróz. Wewnątrz ogrodzenia poczujesz bezpiecznie od dzików zwierząt. Propozycje można także przesłać do mnie.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 3

 
2500 znaków