Pomóż ocalić pracownię artystyczną, „Piastowska 1” – legendarny czakram kontrkultury w Katowicach ID: kuwjxs

Pomóż ocalić pracownię artystyczną, „Piastowska 1” – legendarny czakram kontrkultury w Katowicach ID: kuwjxs

12 301 zł z 17 000 zł

72%

12 301 zł

12 301 zł

z 17 000 zł

zakończona

zakończona

27.08.2020r

112

112

wspierających
72%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Legendarna pracownia Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach potrzebuje twojej pomocy. Sytuacja jest krytyczna. Istnienie tego miejsca jest zagrożone. Pomoc potrzebna jest natychmiast. Proszę pomóż ocalić to miejsce !


Legendarna katowicka pracownia Urszuli Broll i Andrzeja Urbanowicza którą od 2011 r. opiekuje się Małgorzata Borowska-Urbanowicz obchodzi w tym swój okrągły jubileusz 60-lecia. Ta historyczna przestrzeń zlokalizowana w samym centrum Katowic, przy ulicy Piastowskiej 1, to miejsce niezwykle aktywne w kształtowaniu życia artystycznego Śląska i całego kraju. Od 1960 roku ten ośrodek niezależnej działalności artystycznej, wydawniczej i światopoglądowej wspierał rozmiękczanie monokultury posłuszeństwa w komunistycznej Polsce, a jego misja była kontynuowana po roku 1989.


Niestety z powodu braku pieniędzy, przez ostanie miesiące nie udało się płacić czynszu, co grozi wypowiedzeniem umowy przez spółdzielnie. Sytuacja jest naprawdę krytyczna, dlatego prosimy o pomoc wszystkich, którzy znają to miejsce, a także tych, którym sprawa ta wyda się ważna.


Dziś pracownia mieści niezwykłe archiwum i bibliotekę. Założona w tym miejscu Fundacja „Oneiron” opiekuje się dziedzictwem historycznym i spuścizną artystyczną. Stale organizowane są wydarzenia na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki, wystawy i spotkania edukacyjne z artystami z całego kraju. Są to zazwyczaj projekty realizowane niezależnie, bez wsparcia instytucji czy funduszy. Wstęp jest zawsze wolny i pragniemy, by miejsce zawsze otwarte i dostępne dla wszystkich nieodpłatnie.


W tym roku Fundacji „Oneiron” udało się otrzymać dofinansowanie na bogaty program działań rocznicowych. Nie będą one jednak mogły się odbyć, jeśli nie zostaną pokryte koszty związane z eksploatacją i czynszem. W zaistniałej sytuacji Pracownia wymaga natychmiast wsparcia przynajmniej w kwocie pokrywającej stałe koszty jej funkcjonowania, które obejmują czynsz komunalny, opłaty za media oraz wydatki związane z utrzymaniem miejsca.


Potrzebna kwota to 17 tysięcy złotych. Bez pokrycia tych opłat, zagrożone są planowane obchody jubileuszu jak i dalsza przyszłość tego niezwykłego miejsca. Zwracamy się więc do Państwa z apelem o pomoc finansową, która umożliwi kontynuację dotychczasowej działalności artystycznej i edukacyjnej do końca bieżącego roku. Każda, nawet drobna wpłata będzie ogromną pomocą.


Pracownia nigdy do tej pory nie otrzymywała żadnego wsparcia, a jej utrzymanie finansowane było wyłącznie z prywatnych środków. W tym kluczowym dla pracowni momencie, spółdzielnia na dniach może wypowiedzieć umowę, co będzie nieodżałowaną stratą. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie Pracowni i wystąpienie w roli mecenasa tego ważnego społecznie obszaru sztuki i szerzej pojętej kultury.

Jako wyraz wdzięczności pośród wszystkich darczyńców rozlosowane zostaną drobne nagrody/artefakty i wszyscy otrzymają zaproszenia na wydarzenia organizowane w Pracowni. Dziękujemy.


Małgorzata Borowska-Urbanowicz

Roger UrbanowiczWpłacający112

FS
Fundacja Stefana Gierowskiego
2 000 zł
DT
Dominik T. Wyka
500 zł
JD
Joanna Duchesne
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
KG
Krzysztof Grudnik
250 zł
D
Dariusz Misiuna i Samuela Słoń
230 zł
T
T.G
230 zł
AO
Ania Orzech
200 zł
JD
Jacek Dobrowolski
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

558 501 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?