Łączą Nas Ptaki - akcja ochrony migrujących ptaków koniec za 19 dni ID: 9g4phb

Łączą Nas Ptaki - akcja ochrony migrujących ptaków

Zebrano 4 285 zł
z kwoty 8 000 zł

53 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

158
udostępnień

II edycja skupi się tym razem na Francji, kraju gdzie każdej zimy giną nasze kuliki wielkie i inne ptaki siewkowe. Po zajęciach edukacyjnych polskie dzieci przygotują listy z prośbą o ochronę naszych ptaków, jak również prace plastyczne przedstawiające ulubione ptaki siewkowe. Całość dostarczymy do dzieci we francuskich szkołach.


W imieniu Fundacji Psubraty zapraszamy do II edycji naszej akcji Łączą Nas Ptaki.

Tym razem przenosimy się do Francji, gdzie co roku bezsensownie ginie ok. 20 milionów ptaków. W tym coraz rzadsze i ginące w naszym krajobrazie ptaki siewkowe: kuliki wielkie, czajki, rycyki, kszyki..

W czasie I edycji wysłaliśmy do dzieci na Malcie blisko 1000 prac i listów od polskich dzieci. Przez dwa lata akcji nagłaśnialiśmy problem kłusownictwa i łapania w niewolę ptaków w całym basenie Morza Śródziemnego. Na Malcie, Cyprze, we Włoszech, ale też poza granicami Europy, np. w Libanie i Egipcie. Wierzymy, że największą szansę na przyszłość ptaków jest odpowiednia edukacja młodych obywateli. Ich decyzje w dorosłym życiu mogą zmienić nasz świat. Jak pokazały referenda na Malcie, czasami wystarczy głos dosłownie kilkuset osób, aby uratować miliony ptasich istnień.

Do krytyki kłusownictwa chętnie przyłącza się zachodnia Europa, odwracając w ten sposób uwagę od zatrważających statystyk z notatek swoich własnych myśliwych, którzy co rok zabijają ponad 50 milionów ptaków!! Przoduje tu Francja, w której "legalnie" ginie ok. 17,5 mln ptaków rocznie. Rozstrzeliwanych nie z powodu głodu, nie dlatego, że niszczą uprawy rolnikom. To "tylko hobby" 1,25 miliona Francuzów. Chcemy skończyć z podziałem na kłusowników i myśliwych. Dla słonki czy rycyka nie ma znaczenia, z czyich rąk umiera.

Oto kulik wielki. Wspaniały, prawda? Z wielu powodów do lęgów w Polsce przystępuje już zaledwie 250-300 par. Unia Europejska wspiera finansowo (kilka milionów złotych!) program ich ochrony. Dodajmy - niezwykle skomplikowanej ochrony. Ornitolodzy aby zwiększyć szansę na odchowanie młodych ptaków podkradają kulikom jajka i zastępują je fałszywymi. Do gniazd powracają przed samym wykluciem, warto poczytać o programie ochrony kulika wielkiego. Z takim trudem i takim kosztem ratowane ptaki lecą na swoje ulubione zimowiska nad Atlantyk. Trafiają tu na szczyt sezonu łowieckiego. O ich śmierci dowiadujemy się choćby na podstawie odczytu ze specjalnych nadajników lokalizujących ptaki..

Dlatego II edycję naszej akcji kierujemy właśnie do Francji, tu prowadzić będziemy kampanię informacyjną i to do dzieci we francuskich szkołach nad Atlantykiem trafią listy i prace polskich dzieci. Jaki mamy plan?

  • Chcemy zaangażować nauczycieli, rodziców, wychowawców świetlic i inne osoby w przeprowadzenie dla swoich podopiecznych zajęć edukacyjnych w oparciu o przygotowane przez nas materiały.
  • Warsztaty przybliżą polskim dzieciom zagadnienia związane z migracjami ptaków. Omówione zostaną różne zagrożenia i nasze możliwości poprawienia sytuacji ptaków.
  • Dzieci zostaną poproszone o napisanie listów do swoich rówieśników we Francji, z prośbą o opiekę nad ptakami. Listy mogą napisać samodzielnie lub podpisać się pod naszą propozycją.
  • Dzieci przygotują również prace plastyczne (w czasie zajęć lub w domu) przedstawiające ptaki, o których była mowa na zajęciach.

Zbierzemy wszystkie listy i prace i dostarczymy je do dzieci we francuskich szkołach, w regionach gdzie ginie najwięcej ptaków. Jak pokazuje doświadczenie I edycji (na Malcie), część szkół we Francji może przeprowadzić podobne zajęcia i poprzez nas przekazać prace i listy kierowane do polskich dzieci. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji wszystkie osoby, które mogą przeprowadzić tego typu zajęcia z polskimi dziećmi. Prosimy o kontakt mailowy lub poprzez formularz na stronie internetowej.

Mamy ambitne plany, chcemy aby II edycja miała o wiele większy zasięg niż ta na Malcie. Dzięki współpracy z innymi organizacjami ornitologicznymi zyskamy dostęp do większej liczby nauczycieli i wychowawców. Koszty I edycji (ok. 3000 zł) zostały pokryte całkowicie z naszych prywatnych środków. Jeśli powiedzie się nasz plan i przeprowadzimy zajęcia dla kilku tysięcy dzieci, potrzebować będziemy 5-10 tys. zł. Dlatego też przy II edycji chcemy spróbować wesprzeć się Wami.

Dziękujemy za każde wsparcie finansowe, ale równie ważne jest rozgłoszenie akcji. Wśród znajomych, rodziny, być może nauczycieli. Każdy rodzic może też przeprowadzić zajęcia ze swoimi dziećmi. W razie jakichkolwiek pytań kontaktujcie się z nami, chętnie odpowiemy i pomożemy. Zapraszamy na stronę internetową akcji i jej profil na portalu Facebook.


piątek, 25 października 2019 o 10:39

Powoli kończymy polską część akcji, rozesłaliśmy do szkół i przedszkoli w Polsce ponad pół tysiąca zestawów edukacyjnych :) Zostało nam ostanie 30, więc w tym momencie zapraszamy ostatnich nauczycieli, którzy chcieliby wziąć udział. Od początku roku przechodzimy do drugiej części akcji - Francji!

piątek, 7 grudnia 2018 o 20:42

Rozesłaliśmy do nauczycieli już prawie 200 zestawów, z 250 które zleciliśmy drukarni :o Co oznacza, że w styczniu czeka prawdopodobnie dodruk. Powoli rozpoczynamy pracę nad przygotowaniem materiałów informacyjnych i edukacyjnych w języku francuskich. Nawiązujemy też pierwsze kontakty we Francji, one będą niezmiernie istotne, aby nawiązać współpracę ze szkołami. Dziękujemy za wsparcie i rozgłaszanie informacji o akcji!

sobota, 17 listopada 2018 o 13:24

Mamy już komplet materiałów dla nauczycieli: https://laczanasptaki.pl/dla-nauczycieli/. Odebraliśmy z drukarni "wersję podstawową", za ok. tydzień spodziewamy się dostawy "wersji rozszerzonej". Wówczas rozpoczniemy ich wysyłkę do wszystkich uczestników!

Aby dodać komentarz lub

zachecam do wsparcia sprawa dość pilna id :becghc . dziekuje

MT
50 zł

Marcin Tumulka

Bo kto jeśli nie my.

Trzymam kciuki żeby się udało zebrać całą kwotę! :) Mam prośbę, może ktoś ze chce wejść na moją zrzutkę. Udostępi ją bądź wspomoże, wybór należy do Państwa. Fifi to anioł, nie wyobrażam sobie bez niej życia na co dzień, dlatego w jej imieniu proszę o wsparcie w jej leczeniu, by jej stan się nie pog.. rozwińarszał i mogła żyć komfortowo i jak najdłużej. Każdy grosz jest na wagę złota, dziękuję. Id zrzutki: 2jbhhk

, Powodzenia Wszystkim w realizacji marzeń swoich i innych ! :) dziękuję za pomoc ;)

BM
50 zł

Beata Marcjoniak

Wspaniała inicjatywa! Jeśli chcemy zmienić świat, to edukacja najmłodszych jest w mojej opinii najlepszą metodą.

50 zł

Hanna Żelichowska

Powodzenia! To wspaniała akcja. Podziwiam Was! :)

Użytkownik anonimowy
51 zł

Użytkownik anonimowy

Bardzo popieram Waszą akcję. Łączą nas ptaki!

CD
1 000 zł
Cezary Dziuba
Dane ukryte
1 000 zł
Dane ukryte
SG
300 zł
Sławomir Grzebulski
Agnieszka Kosicka-Grabowska
200 zł
Agnieszka Kosicka-Grabowska
DD
120 zł
Dorota Danowska
Agnieszka Kosicka-Grabowska
100 zł
Agnieszka Kosicka-Grabowska
Agnieszka Kosicka-Grabowska
100 zł
Agnieszka Kosicka-Grabowska
Agnieszka Kosicka
100 zł
Agnieszka Kosicka
MB
100 zł
Magda Barczyk
Agnieszka
100 zł
Agnieszka
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
MB
100 zł
Magda Barczyk
MZ
100 zł
Maciej Zet
88 zł
Hanna Żelichowska
Dane ukryte
51 zł
Dane ukryte
M
50 zł
marcin
A
50 zł
Ania
K
50 zł
Kedi
B
50 zł
Beata Orłowska
50 zł
Hanna Żelichowska
BS
50 zł
Beata Szczęsna
AZ
50 zł
Antonina Zalewska
MB
30 zł
Mirosław Bogusławski
M
25 zł
Mateusz
KM
25 zł
Katarzyna Mierzwa
KR
20 zł
Karolina Rogalska
AL
15 zł
Anna Lipińska
AG
10 zł
Agnieszka Gołębiowska
JS
10 zł
Joanna Strączek-Bojda
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
AG
10 zł
Agnieszka Gołębiowska
10 zł
Jadwiga Śliwka
AD
10 zł
Anna Dziubek
PZ
10 zł
Piotr Zapadka
PZ
10 zł
Piotr Zapadka
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
Stanisław Romaniuk
5 zł
Stanisław Romaniuk
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
JL
4 zł
Julia Lewandowska
Dane ukryte
1 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte

Pierwsza wpłata

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

382 553 zrzutki

Pomóż zebrać 8 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

158
udostępnień

NAGRODY

Broszura i konspekt

50 zł i więcej

Każdej osobie, która wpłaci minimum 50 zł prześlemy w podziękowaniu nasz pakiet akcji Łączą Nas Ptaki:

  • broszurę z wkładką (zdjęcia ptaków i mapa migracji)
  • konspekt ze scenariuszami lekcji i opisem merytorycznym akcji

wybrano 4 razy

Broszura, konspekt i odbitki zdjęć

100 zł i więcej

Każdej osobie, która wpłaci minimum 100 zł prześlemy w podziękowaniu nasz pakiet akcji Łączą Nas Ptaki:

  • broszurę z wkładką (zdjęcia ptaków i mapa migracji)
  • konspekt ze scenariuszami lekcji i opisem merytorycznym akcji
  • cztery pocztówki ze zdjęciami ptaków siewkowych, które będziecie mogli samodzielnie wysłać do Francji!

wybrano 5 razy

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.