id: 82vhu5

Film dokumentalny "Lutek. Legenda Bieszczadów"

Film dokumentalny "Lutek. Legenda Bieszczadów"

Nasi użytkownicy założyli 1 226 264 zrzutki i zebrali 1 348 303 992 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

  • Drodzy Wspierający i miłośnicy Bieszczad! Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie - zarówno finansowe, duchowe i medialne. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za to, że pomagacie nam zachować historię wspaniałego człowieka i miejsca, w którym przez tyle lat działał. Ponad 3 600 udostępnień, ponad 20 tysięcy wyświetleń materiałów filmowych na YouTube, ponad 2300 polubień strony filmu na Facebook'u, 123 wpłaty i ufundowane 15% zakładanego budżetu filmu. Tylko dzięki Waszemu wsparciu zdołaliśmy zrealizować materiał zdjęciowy z Elżbietą Dzikowską - podróżniczką i artystką, która Bieszczady wyjątkowo ceni i od wielu lat przyjaźni się z Lutkiem. Zdjęcia okazały się bardzo owocne ponieważ Pani Elżbieta opowiedziała nam dużo pięknych historii i pikantnych anegdot o Lutku. Materiał będzie wykorzystany w dokumencie a na jego podstawie zrobiliśmy również krótki filmik. Link: https://www.youtube.com/watch?v=K_G-YYcNBl4& Tydzień temu odbyły się kolejne sesje zdjęciowe. Dodatkowo udało nam się zdobyć ogromne ilości archiwalnych materiałów, które urozmaicą film i przybliżą historię Chatki Puchatka i Lutka. Ciągle działamy w poszukiwaniu dalszego wsparcia finansowego. Równolegle wydłużamy okres zbiórki. Zapraszamy Was do dalszego udostępniania zrzutki, abyśmy mogli jak najszybciej zrealizować kolejne etapy filmu. Nie zapomnijcie też polubić profilu filmu i Fundacji na Facebook'u, aby nie przegapić pomniejszych aktualizacji i ciekawostek: https://www.facebook.com/Luteklegendabieszczad/ https://www.facebook.com/sosnaratunek/ Jeszcze raz dziękujemy!
    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Film, który zamierzamy zrealizować pokaże człowieka - Ludwika "Lutka" Pińczuka, jego poświęcenie

i historię jaką po sobie zostawia a przede wszystkim wpływ jaki odcisnęły na nim Bieszczady - "Kapuściane góry". Dzięki temu, że wszystko działo się w terenie dzikim i trudno dostępnym, widz będzie mógł docenić znaczenie i wagę dzieła "Lutka". Jedno jest pewne - Ludwik Pińczuk jest postacią, o której można napisać wiele scenariuszy. Film jednak ma być dokumentem o człowieku prawdziwym.


O Ludwiku „Lutku” Pińczuku i schronisku "Chatka Puchatka"

82vhu5-3247c033.png

(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)


Ludwik „Lutek” Pińczuk to legendarny Bieszczadnik, kultowa postać dzikich Bieszczadów - żywy symbol człowieka gór i lasów, kowboj z Połoniny Wetlińskiej zakochany na zabój w Bieszczadach.

To o nim śpiewano przez dziesięciolecia piosenkę z refrenem „Mam konia z grzywą rozwianą, z podkowy trysnęła skra…!”. Opiekun psa ratownika Pruta, właściciel konia Caro, miłośnik zwierząt.


Zasłużony ratownik i Honorowy Członek GOPR, który od 1966 roku wziął udział w 139 wyprawach ratunkowych. Za swoją górską służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się w Bośni w rodzinie o polskich korzeniach. W 1946 roku wrócił z ojcem i sześciorgiem rodzeństwa do Polski na Dolny Śląsk. Jako młody człowiek w 1959 roku odkrył Bieszczady i odtąd wciąż do nich powracał imając się rozmaitych zajęć. Był zbieraczem jagód i runa leśnego, zajmował się też wyrębem drewna z bieszczadzkich lasów, wypalaniem węgla w mielerzach.


82vhu5-d152bbb0.png

(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)


Ale słynny Lutek to przede wszystkim wieloletni gospodarz kempingu PTTK w Ustrzykach Górnych

i schroniska na Połoninie Wetlińskiej.

Kultowa już „Chatka Puchatka” (1228 m n.p.m.) to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, niegdyś nazywane „Tawerną” i „Republiką Wetlińską”.


82vhu5-94da6e8.png

(fot. R. Żurakowski, stan obecny "Chatki Puchatka")


Rozbudowywane i modernizowane przez Lutka Pińczuka, który jak Syzyf mozolnie i w trudzie wnosił

i wwoził przy pomocy koni a później kultowych GAZów na Połoninę Wetlińską materiały do budowy schroniska oraz wodę i żywność.

Chatka Puchatka od 1964 roku zapewniała spartańskie warunki do życia tak gospodarzowi jak turystom - obiekt nie posiadał energii elektrycznej, bieżącej wody ani kanalizacji.

Niezwykle klimatyczne dzięki charyzmie gospodarza, który na stałe objął w dzierżawę schronisko w 1986 roku, przyjmowało jednak turystów przez cały rok kusząc przepięknymi widokami i zapierającymi dech

w piersiach wschodami i zachodami słońca. Do dziś znajduje się tam posterunek GOPR.


82vhu5-bde12190.png

(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)


82vhu5-90b07b.png

(fot. z prywatnych zbiorów L. Pińczuka)


Lutek skończył 80 lat. Dwa lata temu zszedł w doliny.

Ważą się losy samej Chatki Puchatka, ponieważ powstał projekt budowy na Połoninie Wetlińskiej nowego schroniska.

Czy teraz, kiedy Lutek zszedł z połonin to jego świat odejdzie w zapomnienie?

Czy w mrokach naszej pamięci zniknie sama Chatka Puchatka?



O filmie dokumentalnym „Lutek. Legenda Bieszczadów”


82vhu5-2b354b1a.png


Wierzymy, że powstający dokument ochroni przed zapomnieniem historię Lutka Pińczuka i tym samym historię jego największej miłości - schroniska na Połoninie Wetlińskiej. Miłości nostalgicznie podzielanej przez tysiące wędrowców, którzy znaleźli schronienie i na zawsze zostawili część siebie w "Chatce Puchatka" podczas swoich wypraw. To film, który naszym zdaniem musi powstać. W ślad za słowami Prezesa Fundacji SOS - na ratunek i ratownika Grupy Bieszczadzkiej GOPR Witolda Tomaki pytamy „Jeżeli nie Lutek, to kto?!”


Film, który zamierzamy zrealizować chociaż w pewnym sensie będzie też filmem górskim, to jednak nie będzie kolejną relacją z wyścigu po szczyt, nowe rekordy. Dokument pokaże człowieka, jego poświęcenie i historię jaką po sobie zostawia a przede wszystkim wpływ jaki na niego miały Bieszczady.

Historia Bieszczadów, to nie tylko piękne widoki połonin, buki zachwycające czerwienią czy opowieści

w schronisku. To pogranicze kultur, z bolesną historią wielonarodowości i wielokulturowości.

To przesuwane granice, przymusowe wysiedlenia, wreszcie wymordowane i palone wsie, opuszczone cmentarzyska. To losy ludzi, którzy w Bieszczadach pozostali, wrócili po latach wygnania, wreszcie tych, którzy w Bieszczady uciekli. To również opowieści o ludziach takich jak Lutek, którzy nie tylko korzenie

w Bieszczadach zapuścili, ale zrobili wiele dobrego dla rozsławienia tego regionu poprzez ciężką pracę

i oddanie turystom.

To opowieści o takich jak Lutek ratownikach współtworzących historię GOPR.

Bo Lutek to nieodrodny członek rodziny bieszczadzkiej.


Co udało się dotychczas zrealizować?

Powstał scenariusz do filmu jak i częściowo zostały zebrane materiały archiwalne. Dzięki współfinansowaniu przez Fundację SOS - na ratunek udało się zrealizować dwie sesje filmowe.

W połowie marca bieżącego roku odbyły się pierwsze zdjęcia do dokumentu a w połowie maja kolejne. Dzięki pomocy ratowników GOPR ekipa filmowa zdołała wykonać zdjęcia na Połoninie Wetlińskiej

i w samym Schronisku "Chatka Puchatka". Po długiej nieobecności w schronisku zawitał tam wreszcie sam Lutek. I dla Lutka i dla całej ekipy filmowej były to wyjątkowo wzruszające chwile, które zostaną pokazane w dokumencie. Nakręcono zdjęcia w domu Lutka Pińczuka i Doroty Nowosielskiej w Wetlinie,

a także pierwsze wypowiedzi osób znających Lutka Pińczuka i jego historię. Odwiedziliśmy z Lutkiem miejsca bliskie jego sercu, w których spędził sporo bieszczadzkich lat: bunkier znajdujący się w Berehach Górnych jak i kemping PTTK w Ustrzykach Górnych.

Z materiałów z sesji zdjęciowych powstała zapowiedź filmu – apel jak i filmik z Lutkiem, które udostępniamy dla Państwa. Takie filmowe etiudy będziemy systematycznie dla Państwa przygotowywać

i udostępniać.

W najbliższym czasie oprócz zdjęć w Bieszczadach planujemy przeprowadzenie obszernych wywiadów m.in. z takimi osobowościami jak Elżbieta Dzikowska, która do dziś przyjaźni się z Lutkiem.

W zależności od poziomu uzyskanego wsparcia finansowego chcielibyśmy rozwinąć warstwę fabularną filmu. W filmie planowane są m.in. fabularyzowane sceny dzieciństwa "Lutka" w Bośni jak i z akcji ratunkowych. Powstanie również oficjalne tłumaczenie w języku angielskim.


Planowany termin zakończenia produkcji

Pierwotnie planowaliśmy zakończenie produkcji w I kwartale 2020 roku. Niestety obecnie nie możemy dokładnie określić ostatecznego terminu produkcji. Pragniemy zrealizować film w założonej jakości, aby pokazywał prawdziwą historię a nie był wyłącznie krótki wspomnieniem bez wyrazu i zachowania ducha dawnych Bieszczad.


W jakie formie będzie udostępniamy film?

Dokument będzie pokazywany na Festiwalach Filmów Górskich i Dokumentalnych w Polsce i zagranicą.

Po zakończeniu formuły festiwalowej film zostanie udostępniony darmowo (niekomercyjnie) na kilku platformach internetowych, ponieważ chcemy dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, aby zachować pamięć o historii "Lutka".


O twórcach filmu


Reżyserami dokumentu „Lutek. Legenda Bieszczadów” - filmu pełnometrażowego są Robert Żurakowski

i Małgorzata Mielcarek, którzy mają już w dorobku produkcję trzech filmów dokumentalnych o tematyce górskiej: "Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór" - 2015, "Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale" - 2016, „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…” - 2017.

Dokument o Piotrze Malinowskim został wyróżniony nagrodami:

- 13. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2017: Nagroda Publiczności

- 13. Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2017: Nagroda Specjalna Jury

- XXII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Lądek- Zdrój: Najlepszy Film Polski

- XV Krakowski Festiwal Górski: Druga Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym.

Więcej na temat twórczości:

https://www.youtube.com/channel/UCRBddlO51ceMAVGkcIS8kEw

Muzykę do filmu skomponuje Dominik Muszyński - założyciel zespołu WADADA z Rzeszowa, który tworzy muzykę inspirowaną tradycyjnymi rytmami. Wybór takiego kompozytora nie jest przypadkowy, ponieważ Bieszczady są mu bliskie.


82vhu5-9e3463e5.png


Fundacja SOS - na ratunek od samego początku wspiera realizację filmu spełniając w ten sposób jeden ze swoich kardynalnych celów tj. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji oraz rozwoju świadomości obywatelskiej i kulturowej.


Profil filmowy - Facebook

Profil Fundacji - Facebook


O nagrodach

Zaplanowane nagrody w pierwszej kolejności służą oczywiście jako forma podziękowania za niezbędne wsparcie finansowe. Ale też stanowią niepowtarzalną okazję do bliższego zapoznania się z realizacją filmu, jego twórcami oraz postacią „Lutka”, historii jego i bieszczadzkich połonin.

Wysyłkę elektroniczną i pocztową nagród oraz realizację fizyczną nagród o wartości powyżej 1000 zł planujemy sfinalizować po zakończeniu produkcji. Dlaczego? Przede wszystkim chcemy zebrać możliwie najwięcej materiału i wyselekcjonować najlepsze elementy, dzięki czemu nawet nagrody o najniższej kwotowo wartości będą jak najwyższej jakości.

O wszystkich etapach realizacji filmu oraz finalizacji nagród będziemy informować w aktualnościach na bieżąco. Terminy realizacji nagród o wartości od 1000 zł będą ustalane bezpośrednio poprzez kontakt mailowy.

Oczywiście będziemy wdzięczni za każde wsparcie: doceniamy każde dostępne wpłaty poniżej 10 zł! Oficjalne podziękowania dla wszystkich wspierających opublikujemy po zakończeniu zrzutki.


Zdjęcia z planów filmowych

(autorstwa Małgorzaty Mielcarek, Roberta Żurakowskiego i Adama Szklarka)


82vhu5-a43f7415.png

82vhu5-a6957ba7.png

82vhu5-fcfcfd34.png

82vhu5-71d32db1.png

82vhu5-6439df0e.png

82vhu5-e1bee206.png

82vhu5-0beacdf.png

82vhu5-a446dc46.png

82vhu5-153ef6f9.png

82vhu5-5d4e7a6f.png

82vhu5-83fbe7f.png

82vhu5-9b3f7a17.png

82vhu5-9f740cb6.png

82vhu5-c2ddb39b.png

82vhu5-6d079a04.png

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 9

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Organizatora:
Inne
Turysta
Otrzymasz podziękowania od twórców filmu w formie krótkiego filmu przesyłanego na podany adres e-mail.
10 zł

Kupione 45

Zakończona
Inne
Pasjonat gór
Otrzymasz nieudostępniane publicznie zdjęcia z planu filmowego z komentarzem od twórców. Pakiet elektroniczny - dostarczany na podany adres e-mail.Otr...
50 zł

Kupione 33

Zakończona
Inne
Adept bieszczadzkich wycieczek
Otrzymasz filmik „zza kulis” zawierający m. in. nieudostępniane publicznie nagrania z planu filmowego wraz z podziękowaniami od twórców. Pakiet elektr...
100 zł

Kupione 27

Zakończona
Inne
Wielbiciel połonin
Wyślemy do Ciebie 4 specjalnie wybrane zdjęcia z filmu wydrukowane w najwyższej jakości z dedykacją od twórców filmu, kubek z logiem filmu i Fundacji ...
250 zł

Kupione 10

Zakończona
Inne
Entuzjasta filmów górskich
Wyślemy do Ciebie płytę DVD z filmem w reżyserii Roberta Żurakowskiego „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek Gór” z imienną dedykacją. Twoje imię i nazwisko l...
500 zł

Kupione 2 z 25

Zakończona
Inne
Amator filmów górskich
Wyślemy do Ciebie płytę DVD z filmem w reżyserii Roberta Żurakowskiego  „Tadeusz Gąsienica Giewont. Bez ale” z imienną dedykacją.  Otrzymujesz równie...
750 zł
Zakończona
Inne
Bieszczadzki wędrownik
Zorganizujemy dla Ciebie jednodniową wycieczkę z przewodnikiem, szlakiem przez połoniny, urozmaiconą opowieściami o Lutku Pińczuku, historii Chatki Pu...
1000 zł

Kupione 2

Zakończona
Inne
Miłośnik legend bieszczadzkich
Zaprosimy Cię na jeden z pokazów przedpremierowych w czasie którego będziesz mieć możliwość spotkania i porozmawiania ze współtwórcami filmu. Termin u...
2000 zł
Zakończona
Inne
Mecenas sztuki górskiej
Zaprosimy Cię na kolację z współtwórcami filmu. Twoje imię i nazwisko lub nazwa/logo firmy pojawi się w czołówce filmu. Za Twoje wsparcie podziękujemy...
5000 zł

Kupione 1

Zakończona

Wpłaty 150

preloader

Komentarze 33

 
2500 znaków
  • KR
    Krzysztof Rozpędowski

    Pozdrowienia dla Pana Lutka! Sto lat!

    ukryta
  • Artur Tartas

    Pomóżcie również w zbudowaniu Autorskiej Pracowni Pirografii- warsztatu pracy, z którego nikt nas nie wyrzuciłby na stare lata. Zbiórka ID: x6zv26

  • Ewelina Jabłońska

    brak ogrzewnia prosze o pomoc ID: tkvzyt

  • Kamil Lewandowski

    BAAAAAARDZO POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 570 złotych i już 9 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-)

  • Kamil Lewandowski

    Teraz 27 Grudnia 2019 roku mam już uzbierane aż 511 złotych!!!!!!!! :-) Wspiera mnie już 5 osób o dobrych sercach!! Po więcej szczegółów proszę wejść na stronę: https: // www.zrzutka.pl / g9rfa8 Tam dowiecie się więcej o tym w jakim celu i okolicznościach zbierane są pieniądze. zobaczycie też tylko częsc z paragonów które posiadam po zakupie gazetek z częściami do złożenia modelu. :-) Przed świętami było 210 złotych, a teraz zaraz po nich jest już 511 złotych. zawsze można też zadzwonić pod numer: 508 253 370. Zbiórka się rozkręca. Pozdrawiam! Kamil Lewandowski