id: mguyam

Jedzenie i lekarstwa dla uchodźców w Warszawie

Jedzenie i lekarstwa dla uchodźców w Warszawie

31 895 zł 
z 17 000 zł
187%
zakończona 30.06.2020r
258 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności26

 • Drodzy Darczyńcy,

  Pozwalam sobie do Was napisać, bo solidarnie i hojnie wspieraliście 80 rodzin w najgorszym czasie lockdownu.


  Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o Milanie i poprosić o wsparcie dla niej. Milana z rodziną mieszka w Polsce już długo. Jej 9-letnia córka praktycznie nie zna innego kraju. Syn, który niebawem będzie dorosły, nie wyobraża sobie życia poza Polską.

  Z Milaną poznaliśmy się przez jej przyjaciółkę. Bo ona sama o pomoc prosić nie chciała. Nawet kiedy stracili z mężem pracę. Milana jest w zaawansowanej ciąży, a mimo to brała każdą robotę. Zaciskała zęby i szła sprzątać mieszkania. Ale stanęła wobec faktu, że jak by z mężem nie walczyli o samodzielność i niezależność, dług za mieszkanie rośnie.

  Wiemy, ile ją kosztowało przyznanie się, że potrzebuje wsparcia. I jak bardzo ją to boli, że sama nie dała rady. Ale bez dachu nad głową nigdy nie wyjdą na prostą. To fundamentalna potrzeba, dla Milany i dla jej dzieci.

  Pomóżcie Milanie stanąć na nogi!


  Zbiórka na dach nad głową dla Milany: zrzutka.pl/z/milana


  off5e4c17a13e7f3.jpeg

  Czytaj więcej
 • y680a7f79eca9885.png


  Drodzy Darczyńcy,

  Skończył się czerwiec i działalność Funduszu Wsparcia Kryzysowego dobiegła końca. Zanim przejdziemy do rozliczeń, przyjmijcie nasze gorące podziękowania za to, że tak licznie i hojnie stanęliście solidarnie z tymi, których kryzys dotknął szczególnie mocno. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się pomóc aż 80 rodzinom! A do tego zgłaszaliście się do nas z propozycjami dodatkowego wsparcia - sporo różnych rzeczy, od laptopów po meble znalazło przez te 3 miesiące swój nowy dom, kilku paniom zaoferowaliście pracę, a pewnemu panu z Tadżykistanu konwersacje z polskiego. Jeżeli tego typu działania Wam się spodobały i chcielibyście to robić dalej, odezwijcie się do nas na Facebooku czy mailem!

  Jak widzicie, ostateczna kwota Funduszu Wsparcia Kryzysowego była nieco wyższa niż wynik zbiórki. Wynika to z tego, że niektórzy darczyńcy robili wpłaty na naszą stałą zbiórkę crowdfundingową. Środki tam zebrane służą wsparciu uchodźców w różnych codziennych sprawach, od zakupu butów dla dzieci po opłacenie kursu języka polskiego. Zbiórkę tę znajdziecie tutaj: https://pomagam.pl/domotwarty.

  Wasza hojność pozwoliła nam nieco wyjść poza założone limity: zamiast planowanych 120 bonów i paczek żywnościowych, wydaliśmy ich 131. Podobnie było z lekarstwami (których mocno nie doszacowaliśmy): miało być wsparcie maksymalnie 45 razy, skończyło się na 76. Zupełnie nieplanowaną kategorią, możliwą tylko dzięki Waszej solidarności, było wsparcie czynszowe. Uratowaliście dach nad głową dla aż 10 rodzin! Jak zawsze, jeśli chcielibyście poznać dokładniej rozliczenia wydatków Funduszu, zapraszamy do kontaktu mailowego ([email protected]).

  Zachęcamy Was gorąco do śledzenia naszej strony na Facebooku (https://www.facebook.com/InicjatywaDomOtwarty/), bo to na pewno nie ostatnia akcja pomocowa, jaką robimy! Dziękujemy raz jeszcze i do zobaczenia!


  d6c20c1db46dd3b3.png

  Czytaj więcej
 • Nasza zbiórka i działalność Funduszu Wsparcia Kryzysowego powoli zbliżają się ku końcowi. Większość rodzin, którym pomogliście, powoli staje na nogi. Z niektórymi będziemy pracować dalej, żeby poprawić ich sytuację. Szczegółowe rozliczenie wydatków Funduszu przekażemy Państwu w pierwszych dniach lipca. Ale jeszcze przez trzy dni możecie wpłacać i zachęcać do tego znajomych!
  Czytaj więcej
 • Dzisiaj przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Zwykle jest to okazja do spotkań z Wami, wspólnego jedzenia i świętowania różnorodności. W tym roku to dla nas smutne święto. Choć dzięki Waszemu wsparciu jest o wiele lepiej, nadal są rodziny, które nie pozbierały się po tym, jak ograniczenia związane z koronawirusem wywróciły im życie do góry nogami. Wasze wpłaty pomogły uratować mieszkania dla czterech rodzin w tym miesiącu. I choć nasz program zbliża się ku końcowi, prosimy Was bardzo byście nie zapominali o uchodźcach na tej ostatniej prostej. Podzielcie się linkiem ze znajomymi! Każda ekstra złotówka pomoże uratować czyjś dach nad głową!


  Czytaj więcej
 • Zwykle jest tak, że jak się zbiera na pomoc ludziom, wypada pokazać ich twarze. My tego nie mogliśmy zrobić ze względów bezpieczeństwa - niektórzy z naszych klientów wciąż są poszukiwani przez reżimy lub prześladowców, od których uciekli. Dlatego poprosiliśmy kilka rodzin, które skorzystały ze wsparcia w ramach Funduszu, by nagrały dla Was wiadomość. Zmieniliśmy ich imiona, ale nagrania przekazujemy Wam tak, jak je otrzymaliśmy. Oto pierwsze z nich.


  #NieBądźObojętny

  #SolidarnośćNasząBronią
  Czytaj więcej
 • Dzisiejszy wpis ilustrujemy niezapominajkami. Bo nie zapomnieliśmy o tym, żeby Wam opowiedzieć o wynikach Funduszu Wsparcia Kryzysowego w maju. I prosimy Was, żebyście nie zapominali o osobach, które Fundusz wspiera.

  W maju na naszej liście pojawiły się 32 nowe nazwiska. Kontynuowaliśmy także wsparcie części rodzin, które zgłosiły się w kwietniu. Przekroczyliśmy nieco założone limity, bo wydaliśmy 44 bony na zakupy, zaś wsparcie na zakup leków trafiło aż do 27 rodzin. Wśród osób objętych przez nas ekstra wsparciem jest między innymi mama, która właśnie rozstała się z mężem-przemocowcem, a ten w rewanżu ją zostawił z niczym. Jest też starsza pani, której mąż trafił do szpitala z zawałem serca i świat się jej nagle zawalił.

  Wasze wsparcie pomogło także uratować dach nad głową dwóm rodzinom (pisaliśmy Wam o nich wcześniej).

  Po co podajemy Wam te wszystkie cyferki? Bo każde wsparcie to realna (nawet jeśli czasem niewielka) zmiana. Pomogliście złagodzić bolesną rzeczywistość ponad 40 rodzin. To jest Wasz, bardzo wymierny wkład w czynienie świata nieco lepszym miejscem. Ale na tym nie poprzestaliście! Zgłaszacie się do nas z propozycjami pracy czy szerszego indywidualnego wsparcia danej rodziny. Dostajemy mnóstwo podziękowań dla Was, całe morze wdzięczności za wsparcie, aż czasem nam wstyd, że dla wspieranych to coś tak wyjątkowego. Wyglądajcie kolejnych aktualizacji, bo będziemy Wam przekazywać wiadomości nagrane dla Was przez niektóre wspierane przez Was osoby.

  I na koniec nieco mniej przyjemna informacja. Coraz częściej zgłaszają się do nas rodziny, którym grozi utrata mieszkania, bo nie mogą zapłacić czynszu. Dlatego bardzo Was prosimy, byście pamiętali o naszej zbiórce i nadal dzielili się linkiem do niej ze znajomymi. Im więcej uzbieramy, tym większej liczbie rodzin będziemy mogli pomóc!


  e87bf3a4e8121245.jpeg

  Czytaj więcej
 • Maj się kończy i wkrótce opowiemy Wam więcej o tym, co dzięki Wam udało się w tym miesiącu zdziałać. Dzisiaj chcemy opowiedzieć Wam nieco więcej o korzystających z Funduszu. Jak widzicie, pochodzą z bardzo różnych krajów. Czasem wręcz zapominamy przełączyć się z angielskiego na rosyjski albo odwrotnie ;)

  Z wieloma osobami porozumiewamy się po polsku. Kilka pań wręcz prosiło, żeby mówić czy pisać do nich tylko po polsku, bo muszą ćwiczyć język. Niektóre rodziny są już w Polsce bardzo długo, niektóre przybyły niedawno. Trochę nas niepokoi to, że ta uchodźcza rzeczywistość w Polsce, nawet po wielu latach mieszkania tutaj, jest nadal tak bardzo krucha. Będziemy się starać pracować z korzystającymi z Funduszu nad jej wzmocnieniem, kiedy już zrobi się normalnie.


  PS. Dane na grafice oddają stan na 14.05.2020 r.


  q9aab16e13e15d97.png

  Czytaj więcej
 • ** OŚRODEK W KWARANTANNIE **


  Wirus dotarł do ośrodka dla uchodźczyń na warszawskim Targówku. Trzy osoby w szpitalu, kilkadziesiąt zarażonych. Łącznie w ośrodku przebywa 111 kobiet i dzieci. Ośrodek zamknięto na głucho, w tym samym reżimie, który stosuje się w Domach Pomocy Społecznej.

  Wirus uderzył w zeszły piątek, tuż przed świętem kończącym Ramadan. Od tego czasu mamy gorącą linię z paniami, które zostały zamknięte w murach ośrodka, organizujemy dostawy potrzebnych rzeczy. I dużo rozmawiamy.

  W tym tygodniu do ośrodka trafiła dostawa owoców i warzyw (od nas i od Fundacji Ocalenie razem), zapas pieluch dla najmłodszych mieszkańców oraz Bebiko dla pewnego niemowlaka, którego mama nie może karmić sama.

  To właśnie o takich sytuacjach myśleliśmy, tworząc awaryjną rezerwę. Dzięki Wam mogliśmy szybko reagować na zmieniającą się sytuację. Dziękujemy!

  Czytaj więcej
 • *** DOM ***


  Różne mamy podejścia do naszych czterech ścian. Niektórzy mają naturę nomady i wszystko im jedno gdzie te ściany będą. Inni bardzo się do nich przywiązują i zapuszczają korzenie głęboko. Ale wszystkich łączy jedno: potrzeba, by je mieć.


  Dlatego postanowiliśmy, że nadwyżki wpłat na Fundusz Wsparcia Kryzysowego przeznaczymy właśnie na ratowanie dachu nad głową. W zeszłym tygodniu Wasze wsparcie pomogło obronić schronienie dla dwóch rodzin. Obie wpłaty przekazaliśmy właścicielom mieszkań.


  Pani L. ma spore kłopoty ze zdrowiem. W wyniku pandemii pracę straciła i ona i jej syn. Do Polski przybyła wiele lat temu, uciekając przed wojną. Myśl, że znowu może stracić dach nad głową, była dla niej paraliżująca.

  Pani M. jest samotną mamą. Jej walka o prawa człowieka nie spotkała się z aprobatą reżimu. Pracowała na zlecenie, ale umowę rozwiązano, kiedy przyszedł wirus. W czasie ucieczki kilkakrotnie musiała przenosić się z miejsca na miejsce. Ale zawsze był to ruch w przód. Coraz bliżej tego miejsca, gdzie będzie bezpiecznie.


  Wielokrotnie mówiliśmy, że uchodźczynie są dla nas absolutnymi bohaterkami. Bo trzeba ogromnego hartu ducha, żeby przejść to, co one i się nie poddać. Iść dalej (dosłownie i w przenośni). Dzięki Wam dwie z naszych bohaterek dzisiaj śpią spokojniej.

  Dziękujemy!  ae2a596cd4ffcf1a.jpeg

  Czytaj więcej
 • Fundusz Wsparcia Kryzysowego to nie tylko żywność i lekarstwa. Wokół niego dzieje się też masa innego dobra. Dzięki Wam dwie panie uchodźczynie znalazły pracę. Młody chłopak z ogromną traumą trafił do psychologa. Inna pani uchodźczyni i jej syn mają wreszcie porządne, piętrowe łóżko. Jedna rodzina i jedna samotna osoba w wyjątkowo podbramkowej sytuacji dostały dodatkowe wsparcie żywnościowe. A pewien bardzo chętny do nauki 11-latek dostał laptopa i może teraz normalnie uczestniczyć w zajęciach online.

  Takie rzeczy dzięki Wam!!!


  iad0a7be69bdcd2b.png

  Czytaj więcej
 • Szanowne/i!

  Od rana nie wierzymy własnym oczom. Suma, która wydawała nam się ledwo osiągalna, nie tylko ziściła się w całości, ale cały czas napływają nowe wpłaty!!!! Serduszek nam nie starczy, żeby przekazać Wam naszą radość, że potrzeby do końca czerwca zabezpieczone.

  Po szybkiej naradzie i analizie potrzeb oraz ryzyk ustaliliśmy, że nadwyżka wpłat trafi do rezerwy na sytuacje ultra-kryzysowe, na przykład nagła utrata dachu nad głową. Oczywiście jeśli taka sytuacja wystąpi, od razu Wam o tym powiemy!

  Jeszcze raz ogromnie dziękujemy za Waszą niezawodną solidarność!


  Vector image of blue heart made out of many small hearts | Free SVG

  Czytaj więcej
 • Drodzy Darczyńcy,


  Za nami kwiecień, czas na pierwsze podsumowanie. Dzięki Waszym wpłatom Fundusz Wsparcia Kryzysowego pomógł łącznie 36 rodzinom w zakupie żywności, a 14 rodzin mogło wykupić najpilniejsze lekarstwa. Jak widzicie, zaczynając Fundusz, nie doszacowaliśmy skali potrzeb. Przewidywaliśmy pomoc żywnościową dla 30 rodzin, otrzymało ją więcej, a mamy jeszcze nierozpatrzone zgłoszenia. Tę kwietniową nadwyżkę wydatków pokryliśmy ze środków własnych i wpłat otrzymywanych na naszą stałą zbiórkę na nasze działania.

  Zdecydowanie widzimy potrzebę zmiany założeń Funduszu. Nie tylko liczba potrzebujących jest większa, ale też zbyt optymistycznie przypuszczaliśmy, że w czerwcu sytuacja zacznie się normalizować. Staramy się zdobyć inne środki, które pozwolą nam rozszerzyć zakres przekazywanej pomocy. Ale dopóki nie zapadną stosowne decyzje, możemy liczyć tylko na Was!

  Zmieniliśmy w związku z tym kwotę, którą potrzebujemy uzbierać i czas trwania zbiórki. Zbieramy do końca czerwca. A nowa kwota rozkłada się następująco: 5.000 zł na kwiecień (już przez Was przekazane i wykorzystane), 6.000 zł na maj (tu mamy już większość kwoty) i 6.000 zł na czerwiec.

  Zdajemy sobie sprawę, że prosimy Was o dodatkowe środki w czasach, kiedy nikt nie ma ich za dużo. Mamy jednak nadzieję, że dotychczasowa skuteczność Funduszu Wsparcia Kryzysowego skłoni Was do dalszego wspierania naszego projektu. Jeśli ktoś z Was chciałby dowiedzieć się szczegółowo jak rozdysponowaliśmy kwietniową pulę środków, napiszcie do nas: [email protected] Nie chcemy nic przed Wami ukrywać, ale też musimy chronić prywatność naszych beneficjentów.

  Zachęcamy Was także do obserwowania naszego fanpage'a (https://www.facebook.com/InicjatywaDomOtwarty/), bo wokół Funduszu zadziało się też kilka innych dobrych rzeczy, a nie zawsze nadążamy wszystkim o wszystkim pisać ;)

  Całe Funduszowe dobro dzieje się dzięki Wam! To Wy realnie pomagacie bardzo konkretnym osobom w trudnej sytuacji. Nieśmy tę naszą solidarną zmianę dalej! Wpłacajcie, udostępniajcie, opowiadajcie znajomym - solidarność naszą bronią!

  Dziękujemy <3

  f0efa43b82f05b26.png

  Czytaj więcej
 • Fundusz Wsparcia Kryzysowego rośnie! Dzięki Wam już 11 rodzin otrzymało w tym miesiącu niezbędne leki. Już niewiele brakuje, żeby zapewnić wsparcie także w maju. Podzielcie się linkiem ze znajomymi!


  

  cf77ffc5e840a59f.png

  Czytaj więcej
 • Fundusz Wsparcia Kryzysowego to nie tylko wsparcie, kiedy nie ma co jeść. Dzięki Wam udało nam się pomóc także pewnej młodej damie z bardzo potrzebnymi lekarstwami!

  Widzimy, że Fundusz jest potrzebny i zapewnia realne wsparcie. Pomóżcie nam pomagać także w przyszłym miesiącu !


  e9cf5349f1f5ede4.png!

  Czytaj więcej
 • Wasze wpłaty zapewniły już wsparcie 21 rodzinom‼️

  Ale jeszcze trochę brakuje, byśmy mogli kontynuować Fundusz w maju. Podrzućcie znajomym link do zbiórki, pięknie prosimy :)

  jba06db53f7f8ad0.png

  Czytaj więcej
 • Dzięki Waszym wpłatom już 18 rodzin skorzystało z Funduszu Wsparcia Kryzysowego!

  Cały czas śledzimy wszystkie informacje i zastanawiamy się, czy nie przedłużyć działania Funduszu na czerwiec. Będziemy Was oczywiście informować na bieżąco!

  Czytaj więcej
 • Nasz Fundusz Wsparcia Kryzysowego ciągle rośnie! Za wszystkie wpłaty bardzo dziękujemy! 

  Ale do pełnej kwoty jeszcze co nieco brakuje. Podrzućcie link znajomym!  ed5f3019b6dbe516.png  Czytaj więcej
 • Od początku naszej zbiórki na Fundusz Wsparcia Kryzysowego zastanawialiśmy się, jak to zrobić, żeby było szybko, sprawnie i bezpiecznie. Dotychczas spotykaliśmy się z paniami uchodźczyniami na mieście, żeby przekazać zamówione wcześniej produkty. A to czasem oznaczało dla nich wyprawę przez pół miasta (albo do miasta, jeśli mieszkają pod Warszawą).

  Od jutra, najpóźniej od piątku, wsparcie żywnościowe w ramach Funduszu Wsparcia Kryzysowego będzie miało postać elektronicznych bonów. W ten sposób panie same wybiorą, co potrzebują i jakiej marki, a my będziemy mogli jeszcze sprawniej obsługiwać sprawy związane z Funduszem.

  Nie zapomnijcie powiedzieć o Funduszu Waszym znajomym!


  z25a7e5a286f2475.jpegZdjęcie Chantal Garnier, Unsplash

  Czytaj więcej
 • Pamiętacie panią Khedi? Prosiła, żeby Wam wszystkim podziękować, za okazane serce i pomoc.

  My też dziękujemy!!!!

  Obraz może zawierać: tekst „ZUPEŁNIE PANI KHEDI SAMA. NIE MA ŻADNEJ RODZINY. TYM TRUDNYM CZASIE MOŻE LICZYĆ JEDYNIE LUDZKIE DOBRO. MIAŁA MIEĆ POD KONIEC MARCA OPERACJĘ, DOPADŁY JĄ POWAŻNE KŁOPOTY z CYMI CZĘŚCIAMI CIAŁA. ICH WY- NIKIEM BYŁA MIĘDZY INNYMI CIĘŻKA ANEMIA, CHWILOWO ZA- ŻEGNANA TRANSFUZJĄ KRWI. DZIĘKI WASZYM WPŁATOM FUNDUSZ PANI KHEDI DOSTAŁA PACZKĘ ŻYWNOŚCIOWĄ ZBĘDNE LEKARSTWA. W TYM MIESIĄCU BĘDZIE JEJ LŻEJ. DOM OTWARTY”

  Czytaj więcej
 • ZAGADKOWA WPŁATA

  Zwykle wpłaty na zbiórkę są równe: 5 zł, 10 zł itd. Ale niedawno na naszej zbiórce pojawiła się nieregularna kwota, 358,70 zł. Sprawdzamy. Wpłata jest od ️Stowarzyszenia Spójnik.


  Kiedy dziewczyny ze Spójnika dowiedziały się o naszej zbiórce, szybko sprawdziły stan kasy i co w niej miały, wpłaciły na Fundusz.

  Na co dzień Spójnik zajmuje się działaniami na rzecz sprawiedliwego, opiekuńczego i demokratycznego państwa.

  #NieBądźObojętny #SolidarnośćNasząBronią

  Czytaj więcej
 • Kochane/i,

  jesteście niesamowici! Już 50 osób tworzy nasz Fundusz Wsparcia Kryzysowego.

  !!!! Trąbcie o Funduszu na prawo i lewo. Niech nas będzie jak najwięcej! !!!

  #NieBądżObojętny

  #SolidarnośćNasząBronią

  Czytaj więcej
 • Zbiórka wciąż trwa, ale Fundusz już działa i pomaga!

  Pani Khedi jest zupełnie sama. Nie ma żadnej rodziny. W tym trudnym czasie może liczyć jedynie na ludzkie dobro. Miała mieć pod koniec marca operację, bo dopadły ją poważne kłopoty z kobiecymi częściami ciała. Ich wynikiem była między innymi ciężka anemia, chwilowo zażegnana transfuzją krwi. Dzięki Waszym wpłatom na Fundusz pani Khedi dostała paczkę żywnościową i niezbędne lekarstwa. W tym miesiącu będzie jej lżej.

  Ale nadal nie uzbieraliśmy środków dla Funduszu na maj! Bardzo Was zatem prosimy o rozpowszechnianie naszej zbiórki. Im więcej osób o niej wie, tym szybciej uzbieramy brakującą część!

  #NieBądźObojętny #SolidarnośćNasząBronią

  Czytaj więcej
 • Kochane/i,

  Wy dzielnie wpłacacie, udostępniacie, namawiacie znajomych na wpłaty, ale my też nie zasypiamy gruszek w popiele ;)

  Organizujemy paczki, dzisiaj wydaliśmy też pierwsze wsparcie lekowe z naszego Funduszu Wsparcia Kryzysowego.

  Sprawdzamy też, jak możemy zorganizować bony elektroniczne do sklepów z jedzeniem, żeby nie wystawiać pań uchodźczyń na konieczność podróży na spotkanie z nami.

  A Wam jak mija piątek? :)


  Hand human with gift box present icon Royalty Free Vector

  Czytaj więcej
 • Kochane/i,


  mamy już równe 44%! A to oznacza, że zapewniliście już nie tylko jedzenie na kwiecień, ale też niemal w całości lekarstwa !


  [Dzisiaj bez obrazka, bo ze wzruszenia wszystkie pomysły wyleciały nam z głowy...]

  Czytaj więcej
 • Kochane/i,


  mamy równo 32% potrzebnej kwoty. A minęły dopiero dwa dni!

  Ogromnie Wam wszystkim dziękujemy!


  oc702c3f4d3e4fa4.jpeg

  Czytaj więcej
 • Kochane/i,

  jesteście absolutnie cudowni! Minęła zaledwie doba, a my już mamy 1/4 potrzebnej kwoty.

  Ogromnie Wam dziękujemy <3


  Tak wyglądała część paczki, która powędrowała do p. Kareemy z naszej opowieści.

  Brak dostępnego opisu zdjęcia.

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

bdf384a9dafec35f.png

Wyobraźcie sobie, że tracicie wszystko. Że w nowym miejscu z mozołem budujecie nową przyszłość dla siebie i swoich dzieci. Miejscu, którego języka nie znacie, macie problem w znalezieniu jakiejkolwiek pracy, o pracy zgodnej z Twoimi kwalifikacjami nie mówiąc. Miejscu, którego kulturę musisz dopiero poznać i w którym często spotykasz się z niechęcią. Tylko dlatego, że jesteś inny. I teraz znowu tracisz fundamenty swojej egzystencji, pracę, nie masz na czynsz, jedzenie, niezbędne lekarstwa, a Twoje szanse na poprawę losu rysują się nawet gorzej niż wszystkich tych, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i Cię otaczają. Desperacja, prawda? Dlatego w tym trudnym dla nas wszystkich czasie prosimy Was o solidarność z tymi, którym na co dzień i tak nie jest łatwo. Wielu mieszkających w Warszawie uchodźców i uchodźczyń straciło pracę albo ma trudną sytuację zdrowotną. Chcemy stworzyć dla nich Fundusz Wsparcia Kryzysowego, by móc pomagać w zakupie żywności i niezbędnych leków.


Dlaczego prosimy Was o wsparcie?

Jako społeczna inicjatywa Dom Otwarty od pięciu lat pracujemy z warszawską społecznością uchodźczą. Wspieramy uchodźców w kontaktach z urzędami czy szkołami, asystujemy podczas wizyt u lekarza, organizujemy co roku zbiórki kosmetyków i artykułów szkolnych. Organizujemy też pomoc indywidualną, szukając mebli, podręczników czy innych potrzebnych rzeczy.

Od dwóch tygodni otrzymujemy prośby o pomoc żywnościową albo wsparcie przy zakupie leków, które trzeba przyjmować codziennie. Niektórzy z naszych klientów stracili pracę, inni mają poważne kłopoty ze zdrowiem. Nigdy wcześniej nie było tak źle. Zdarzało się, że ktoś spośród „naszych” rodzin uchodźczych wyjątkowo potrzebował jednorazowego wsparcia, bp. dopłaty do kursu polskiego czy zajęć przygotowawczych na uczelnię. Ale po raz pierwszy stoimy wobec sytuacji, w której codziennie wpływają nowe prośby o jedzenie.

Uchodźcy i uchodźczynie doznają tych wszystkich trudności, które dotykają nas. Ale ich skutki dla nich są często znacznie silniejsze, a w odróżnieniu od nas nie mają sieci wsparcia, do których można by się zwrócić o pomoc. Nie wszyscy mają prawo do świadczeń socjalnych. Większość organizacji pomocowych zmuszona była zawiesić działalność.

Dlatego zwracamy się do Was z gorącą prośbą: podzielcie się z uchodźcami! W tych trudnych czasach solidarność jest nam szczególnie potrzebna!


Na co przeznaczymy zebrane środki?

W tej chwili szacujemy, że przez najbliższe 2 miesiące stałego wsparcia będzie potrzebować co trzecia z około setki rodzin uchodźczych, z którymi pracujemy. Trzydzieści paczek z jedzeniem co miesiąc w kwietniu i maju to koszt 6.000 zł.

Podobnie rzecz się ma w przypadku niezbędnych lekarstw. Chcielibyśmy móc zaoferować dopłaty z zasilanego przez Was Funduszu Wsparcia Kryzysowego w wysokości 70-100 zł na rodzinę. W tej chwili wiemy o 15 rodzinach, które już potrzebują, albo lada moment będą potrzebować Waszej pomocy przy zakupie leków. Łączny koszt takiego wsparcia przez dwa miesiące to 3.000 zł.

Ostatnia część Funduszu Wsparcia Kryzysowego, który powstanie dzięki Wam, to rezerwa na sytuacje nagłe i nieprzewidziane w wysokości 1.000 zł. Komuś może grozić utrata dachu nad głową. Ktoś może być zmuszony nagle iść do szpitala i zostawić rodzinę bez wsparcia finansowego. Nie wiemy, co się wydarzy. Ale chcemy być gotowi na wszystko.

o264fb5be6cdbae4.png


Jak będziemy przekazywać pomoc?

Przygotowane przez nas paczki z jedzeniem będziemy przekazywać podczas spotkań na mieście, żeby uniknąć wizyt domowych. W wyjątkowych przypadkach (np. kiedy odbiorcą jest osoba niepełnosprawna) będziemy organizować dowóz pod drzwi. Jeśli chcielibyście włączyć się w dystrybucję paczek, napiszcie do nas!

Natomiast przy zakupie leków będziemy dążyć do pomocy zdalnej przez porozumienie z aptekami. Do tego czasu jedna z naszych wolontariuszek będzie towarzyszyć potrzebującym przy realizacji recept, naturalnie z zachowaniem wszystkich możliwych zasad ostrożności.


y08b185232c068ff.png


Kim jesteśmy?

Inicjatywa nieformalna Dom Otwarty powstała na przełomie 2015 i 2016 roku w reakcji na falę pogardy wobec uchodźców, która przetaczała się przez nasz kraj. Poza pomocą bezpośrednią zajmujemy się szeroko rozumianym szerzeniem wiedzy. Staramy się być także głosem w debacie publicznej związanej z migracją i integracją.

Mamy zgłoszoną stałą zbiórkę publiczną (2018/5730/KS) i terminowo składamy związane z nią sprawozdania. Zaufały nam setki darczyńców przekazując pomoc rzeczową i środki finansowe na wsparcie rodzin uchodźczych, z którymi pracujemy. Co roku otrzymujemy kilka ton darów rzeczowych, a nasze działania bieżące wsparło finansowo blisko 200 osób, czy to przez crowdfunding, czy przez datki do puszki.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na naszą stronę:  https://www.facebook.com/InicjatywaDomOtwarty/

albo napisz do nas na adres: [email protected]

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 258

 
Dane ukryte
300 zł
SK
Sylwia Konik
1 000 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

865 443 zrzutki

i zebrali

766 536 885 zł

A ty na co dziś zbierasz?