id: mh7veb

Mowa nienawiści - film dokumentalny Konrada Szołajskiego

Mowa nienawiści - film dokumentalny Konrada Szołajskiego

Nasi użytkownicy założyli 915 480 zrzutek i zebrali 880 958 457 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności18

 • Onet o Trójce, naszym filmie i zbiórce

  https://www.onet.pl/?utm_source=www.facebook.com_viasg_kultura&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=7057abf9-bb56-468d-b6d9-b842cc63080c&sid=bf78661f-61f7-40de-becc-94f65255b9ae&utm_v=2

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Film ma otworzyć nam wszystkim oczy i powiedzieć STOP MOWIE NIENAWIŚCI, bo dalej tą drogą iść nie możemy, jeśli chcemy żyć w normalnym, cywilizowanym kraju w środku Europy. W Polsce działa cenzura ekonomiczna, zapobiegająca powstawaniu filmów dokumentalnych na tematy społeczne. Instytucje powołane do wspierania takich projektów nie robią tego. Dlatego robimy zbiórkę społeczną. Od Ciebie zależy, czy uda się zrealizować ten film.Od reżysera

Hejt… Nienawiść… Agresja… To zjawisko staje się w Polsce coraz bardziej groźne.

Rośnie napięcie, rodzi się przemoc, a ofiarami stają się nie tylko politycy, ale także zwykli ludzie.

Dlatego chcę opowiedzieć o tej epidemii, ale nie publicystycznie, a filmowo - przez portrety konkretnych ludzi. Ofiar i prześladowców. Przedstawię ich losy, pokażę jak hejt się rodzi i do czego może doprowadzić. W ramach dokumentacji zbieram informacje od osób, które zostały dotknięte – czasem w sposób bardzo bolesny. Lista z każdym dniem się wydłuża.

Sprawa ma wymiar społeczny, ogólnonarodowy, jednak cierpią przede wszystkim indywidualne osoby i te zobaczymy z bliska. Film będzie ostrzeżeniem oddziałującym na emocje widzów niezależnie od ich poglądów. Bo mowa nienawiści rodzi przemoc – a ta może dotknąć każdego. Z obu stron politycznej barykady, dzielącej dzisiaj polskiej społeczeństwo. Pierwsze ofiary już znamy – śmierć prezydenta Pawła Adamowicza stała się symbolem, jednak mimo ogromnej fali współczucia, solidarności i oburzenia niewiele się zmieniło.

Niedawno wybuchła afera hejterska, zwana #Piebiakgate lub #Ziobrogate. Okazało się, że mamy do czynienia nie tylko propagandą publicznej telewizji czy pojedynczymi frustratami, a z machiną państwową. Okazało się, że urzędnicy i politycy obozu władzy wykorzystują swoje stanowiska do szerzenia hejtu i prześladowania przeciwników przez kłamstwa, pogróżki i obelgi. Ministerstwo Sprawiedliwości przekształciło się w kolebkę mowy nienawiści – służącej politycznym mocodawcom jako narzędzie walki z przeciwnikami. To ostentacyjne łamanie prawa przez instytucję powołaną do jego strzeżenia. Tragiczny paradoks.

Jeden z tygodników przez wiele miesięcy prowadził dziennikarskie śledztwo i w efekcie opisał legalnie działającą agencję, która stworzyła całą farmę trolli - hejterów, w dodatku korzystającą z państwowych dopłat, przeznaczonych dla aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Kolejny paradoks… Z usług tej agencji korzystali politycy – i co wszystkich zaskoczyło - nie tylko z obozu władzy. Bowiem hejt to broń obosieczna. Firma oferowała kampanie zniesławiające i zaszczuwające polityków i działaczy społecznych, najgłośniejsze nazwiska osób w ten sposób atakowanych to Paweł Adamowicz, zamordowany prezydent Gdańska i Jerzy Owsiak, charyzmatyczny twórca WOŚP, idol wielu Polaków, a zarazem stały cel hejterskich kampanii.

Władze wydają się mało aktywne i bezradne w zakresie zwalczania mowy nienawiści – może dlatego, że wielu prominentnych polityków obozu rządzącego zdaje się korzystać z usług trolli. Zjawisko jest na ogół bagatelizowanie przez organa ścigania, a prawicowi publicyści traktują je jako „lewacki wymysł”. Rządzący długo nie chcieli nic robić w tej sprawie, choć ostatnio sami także zaczynają mówić o „mowie nienawiści” – tyle, że używanej przez opozycję w stosunku do nich.

Agresja z debaty publicznej nieuchronnie przenosi się na ulice i do naszych domów. Wstrząsające zabójstwa Marka Rosiaka, Jolanty Brzeskiej czy Pawła Adamowicza stawiają nas nieuchronnie przed pytaniem: co będzie dalej?

Wydaje się, że w efekcie zamiast do politycznego kompromisu, zmierzamy do konfrontacji. Hejt staje się elementem naszego codziennego życia, a granice coraz bardziej się przesuwają – w czasie pokojowych, legalnych manifestacji pojawia się przemoc, którą widzieliśmy na przykład w Białymstoku. Mnożą się przypadki pobić osób mówiących innym językiem, o innym niż nasz kolorze skóry czy odmiennej orientacji seksualnej.

Czy jeden, nawet najbardziej efektowny film dokumentalny może zatrzymać niebezpieczne zjawisko społeczne? Pewnie nie, bo nawet wstrząs jaki wywołał szokujący dokument braci Sekielskich nie doprowadził do przełomu w zakresie ukrywanej pedofilii księży, ale jednak przynajmniej otworzył narodową dyskusję, spowodował, że trudno dziś udawać, że problemu nie ma. Może tak stanie się z niszczącym nas hejtem?

Dlatego ze względu na wagę tematu poza standardową dystrybucją (kino, DVD, Internet) dokument o mowie nienawiści i jej konwencjach zostanie udostępniony organizacjom społecznym, szkołom, wszelkim grupom osób, które będą chciały użyć go do organizowania spotkań i debat na temat przeciwdziałania hejtowi i przemocy.

Mam nadzieję, że dystrybucja filmu zaowocuje zarówno reakcją zwykłych obywateli – takich jak ja – jak i władz ustawodawczych: prawo powinno nas chronić przed agresją generowaną za pomocą mowy nienawiści.


Dlaczego zbiórka

Po doświadczeniach z produkcją filmu „Dobra zmiana” (a także kilku wcześniejszych utworów) wiem, że szansa na znalezienie wsparcia w standardowych źródłach (stacje TV, fundusze filmowe, ministerstwo kultury i jego agendy) jest dziś nikła, by nie powiedzieć – żadna. Takie utwory – poza bardzo nielicznym wyjątkami – nie są realizowane, chyba, że autorzy zdecydują się na szukanie alternatywnych rozwiązań – np. przez społeczną zbiórkę. Tak właśnie udało się ukończyć „Dobrą zmianę”. Dlatego teraz - zachęcony przez osoby, którzy organizują pokazy tamtego filmu – postanowiłem z nowym projektem spróbować dalej iść drogą społecznego finansowania, zwracając się bezpośrednio do ludzi: jeśli chcemy móc oglądać dokumenty, ukazujące prawdziwie nasze życie i problemy, musimy je sami sfinansować.


Na co zbieramy:

Zebrane środki przeznaczymy na:

· szczegółowy reaserch i znalezienie bohaterów

· realizację zdjęć

· wynajem sprzętu zdjęciowego

· wynagrodzenia dla ekipy

· montaż filmu

· korekcję barwną i montaż on-line

· skomponowanie muzyki

· udźwiękowienie i zgranie w systemie 5.1

· identyfikację graficzną filmu

· promocję i dystrybucję

Chcielibyśmy film ukończyć w 2022.

mh7veb-dd98df3e.png


O reżyserze

Konrad Szołajski urodzony w 1956 roku, syn znanego lektora radiowego i telewizyjnego Lucjana. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego utwory są pokazywane w kinach i stacjach telewizyjnych oraz na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Autor głośnych filmów dokumentalnych krytycznie opisujących współczesną Polskę: Polki walczą o prawo do aborcji (2020), Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), I Bóg stworzył seks ... (2009), Zawód posłanka (2002) i wiele innych


mh7veb-a1cf7abe.png


O producencie

Małgorzata Prociak to producentka filmowa, kierownik produkcji, działaczka kultury, absolwentka Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTviTw Łodzi. Specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych wyświetlanych w stacjach telewizyjnych i na festiwalach na całym świecie. Od 2012 związana z ZK Studio. Absolwentka IDFAcademy 2017. Przewodnicząca Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA)

Poprzednie filmy: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), Głosy (2012), Obóz (2012)


ZK STUDIO powstało w 2005 roku. Współpracujemy z producentami i nadawcami z całego świata, takimi jak HBO EUROPE, SVT, DR, NRK, TG4, SBS, YLE, MDR. Nasze projekty były wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, CNC, Kreatywną Europę MEDIA i Tribeca Documentary Fund. Specjalizujemy się we współczesnych utworach dokumentalnych i fabularnych o charakterze społecznym z elementami humoru i prowokacji intelektualnej. Realizujemy projekty Konrada Szołajskiego i debiutanckie filmy najbardziej utalentowanych młodych polskich reżyserów.

Poprzednie filmy: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), Kop głębiej (2012), I Bóg stworzył seks ... (2011), Uwodziciele (2010), Good Morning, Lenin! (2009), Wkręcacze (2006)


Jeżeli chcesz pomóc, włączyć się w projekt, a może znasz, kogoś, kto zechciał by nas wesprzeć barterowo. Pisz na [email protected] lub dzwoń do Małgorzata 519 830 571

Facebook


English below:

Film ma otworzyć nam wszystkim oczy i powiedzieć STOP MOWIE NIENAWIŚCI, bo dalej tą drogą iść nie możemy, jeśli chcemy żyć w normalnym, cywilizowanym kraju w środku Europy. W Polsce działa cenzura ekonomiczna, zapobiegająca powstawaniu filmów dokumentalnych na tematy społeczne. Instytucje powołane do wspierania takich projektów nie robią tego. Dlatego robimy zbiórkę społeczną. Od Ciebie zależy, czy uda się zrealizować ten film.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 11 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Aktywne organizatora:
Film na DVD z autografami

Film na DVD z autografami twórców + fotosy wysłane na Twój adres mailowy (nagroda będzie dostarczona w miesiąc po premierze filmu)

od 150 zł

Kupione 21 z 100

Koniec za 26 dni!
Zaproszenie na premierę filmu

Zaproszenie dla dwóch osób na uroczystą premierę filmu, która odbędzie się w jednym z warszawskich kin.

od 200 zł

Kupione 39 z 100

Koniec za 26 dni!
Kolacja z Konradem Szołajskim

Kolacja z reżyserem filmu Konradem Szołajskim dla maksymalnie dwóch osób w jednej z warszawskich restauracji + film na DVD

od 500 zł

Kupione 10 z 20

Koniec za 26 dni!
Szczególne podziękowania

Logo Twojej firmy lub imię i nazwisko w napisach końcowych filmu w sekcji: szczególne podziękowania, na stronie internetowej oraz facebookowym profilu filmu, po...

od 2000 zł
Koniec za 26 dni!
Mecenat filmu

Twoje imię i nazwisko lub logo twojej firmy w napisach filmu na planszy "mecenat", na stronie internetowej oraz facebookowym profilu filmu, 2 x podwójne zaprosz...

od 5000 zł

Kupione 1 z 10

Koniec za 26 dni!
Podziękowanie

Podziękowanie na facebookowym profilu filmu (chyba, że zdecydujesz wesprzeć nas anonimowo)

od 10 zł

Kupione 56 z 56

Zakończona
Fotosy

Fotosy wysłane na Twój adres mailowy + podziękowanie na facebookowym profilu filmu (chyba, że zdecydujesz wesprzeć nas anonimowo)

od 25 zł

Kupione 23 z 23

Zakończona
Link do cyfrowej wersji filmu

Link do cyfrowej wersji filmu, dodatkowo podziękowanie na facebookowym profilu filmu (chyba, że zdecydujesz wesprzeć nas anonimowo) + fotosy wysłane na Twój adr...

od 35 zł

Kupione 71 z 71

Zakończona
Video podziękowanie

Video podziękowanie od reżysera filmu przesłane na Twój adres e-mail + link do cyfrowej wersji filmu

od 50 zł

Kupione 38 z 38

Zakończona
Film na DVD

Film na DVD + fotosy wysłane na Twój adres mailowy (nagroda będzie dostarczona w miesiąc po premierze filmu)

od 75 zł

Kupione 15 z 15

Zakończona

Wpłaty 462

preloader

Komentarze 35

 
2500 znaków