id: mhr9fe

Na bilety miesięczne MPK i ZTM dla osób wykluczonych komunikacyjnie

Na bilety miesięczne MPK i ZTM dla osób wykluczonych komunikacyjnie

Nasi użytkownicy założyli 1 232 205 zrzutek i zebrali 1 366 391 775 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zrzutka ma na celu pomoc osobom wykluczonym komunikacyjnie, mieszkającym w Krakowie, Warszawie lub w "obwarzankach" obu tych miast. Wybraliśmy akurat te miejscowości, ponieważ właśnie tam działają Obiady w Czasach Zarazy i tam bilety są najdroższe w kraju (a pensja minimalna wszędzie jest taka sama...).


Jesteśmy po kolejnej podwyżce biletów w Krakowie. Radni miasta tłumaczą, że komunikacja miejska rekompensuje sobie w ten sposób straty jakie poniosła w trakcie pandemii (odpływ turystów, praca zdalna). Wszystko to wydawałoby się zrozumiałe, gdyby straty poniósł jedynie budżet miasta. Tymczasem to właśnie teraz mieszkańcy i mieszkanki Krakowa utracili swoje prace lub zaczęli pracować na niepełny etat.

Podwyżki cen biletów uderzyły najbardziej w tych, którzy nie posiadają własnego środka transportu i których budżet domowy się zachwiał. Dla osób, które straciły zatrudnienie komunikacja miejska stała się dobrem luksusowym. Podwyżki uniemożliwiły im wizyty u lekarzy (szczególnie, gdy osoby miały problemy ruchowe), rehabilitacje, korzystanie ze żłobków i przedszkoli, załatwianie spraw urzędowych, w tym staranie się o zasiłki i w końcu też samo poszukiwanie pracy.



Obecne ceny biletów w Krakowie:


Normalny bilet miesięczny na I strefę: 148zł 


Normalny bilet miesięczny na I i II strefę: 158zł 


Bilet miesięczny na I strefę dla osób z Kartą Krakowską: 80zł


Bilet miesięczny na I i II strefę dla osób z Kartą Krakowską: 103zł


Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mają prawo do biletu aktywizującego, którego koszt to 50zł za I strefę i 100zł za I i II strefę. Dla osoby, która nie ma na opłacenie czynszu, czy kupienie mleka modyfikowanego dla dziecka, taki koszt jednak jest nieosiągalny. Nie każdy też taki bilet dostanie. Czasami procedura jest tak wymagająca ( np. poprzez donoszenie dokumentów ze szkoły średniej) i czasochłonna, ze szybciej udaje się znaleźć nową pracę - do której oczywiście najczęściej trzeba czymś dojeżdżać.



Ceny biletów w Warszawie wcale nie są też kolorowe:


Normalny bilet miesięczny na I strefę: 110zł


Normalny bilet miesięczny na I i II strefę: 180zł



Dzięki Waszej pomocy i grantowi z Femfundu, kupiliśmy już 57 różnych rodzajów biletów miesięcznych w obu miastach. Bilety pomogły mieszkańcom i mieszkankom wydobyć się z wykluczenia komunikacyjnego i były szansą na zdobycie nowych prac, były wsparciem w zapisaniu dzieci do lepszych szkół, a także w utrzymaniu dotychczasowych stanowisk pracy.


Więcej o tym jaką magię wykonały bilety miesięczne możecie przeczytać na naszym fanpagu: https://www.facebook.com/obiadywczasachzarazy . Starałyśmy się opisywać każdą dobrą historię związaną z kupnem biletu.


Pamiętaj, nawet drobna wpłata może odmienić czyjeś życie.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!