id: mj5teb

SmartHive - nowy rozdział w pszczelarstwie

SmartHive - nowy rozdział w pszczelarstwie

Nasi użytkownicy założyli 1 156 710 zrzutek i zebrali 1 200 847 423 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Facebook | Instagram | Twitter | Strona WWW

W obecnych czasach otacza nas coraz więcej smart przedmiotów: smartfony, smartwatche, smart TV, wszystkie inteligentne lodówki, pralki, samochody, a nawet całe domy. Dlaczego więc nie zrobić inteligentnego ula? Ba, może całą inteligentną pasiekę? Chcieliśmy stworzyć coś innowacyjnego, od podstaw zbudować projekt mający potencjał na rozwój. Coś czego wcześniej nie było. Naszym marzeniem było zrobić coś szalonego i genialnego, coś, co będzie w stanie wygrywać konkursy, zachwycać ludzi, przydać się w życiu wielu z nas. Postanowiliśmy zbudować niewielkim kosztem inteligentny ul, na którym zostanie oparta cała inteligentna pasieka. Musimy pamiętać jak bardzo pszczoła jest dla nas ważna, zwłaszcza, że w skutek wyginięcia pszczoły może nastąpić największa katastrofa ekologiczna.


Pierwsze urządzenie:q665a8cd06bfe19d.jpeg

Pszczelarstwo wymaga dużo pracy, a przede wszystkim czasu i cierpliwości, podkreśliliśmy już jak to jest ważne, mając kilka uli zrobienie im przeglądu to nie jest problem. Co jeżeli pasieka liczy 20, 30, 40, 50... uli albo jeżeli posiadamy więcej niż jedną pasiekę, które często są w odległych miejscach. Technologia jest rozwinięta w wysokim stopniu i czemu miała by nam nie pomóc. Postanowiliśmy zautomatyzować trochę ten proces i mieć wszystko pod kontrolą siedząc w domu, komunikacja którą stworzyliśmy jest prosta w obsłudze oraz ułatwia wszystkie czynności. Wszystkie dane z czujników mamy pod ręką, wykresy pomagają nam zauważyć znaczące wzrosty i spadki co pozwala nam szybko reagować i widzieć rozwój pasieki.


Postanowiliśmy zbudować niewielkim kosztem inteligentny ul wyświetlający wszystkie informacje na 7-calowym wyświetlaczu. Klawiszami można przełączać widoki między konkretnymi ulami, lub wrócić do widoku całej pasieki. Z czasem ta idea się zmieniła i obecnie ule komunikują się z serwerem za pośrednictwem mobilnego routera Wi-Fi z modemem GSM. Celem jest stworzenie systemu informatycznego do wygodnej obsługi ula oraz bezbłędnego odczytu parametrów i reakcji na sytuacje krytyczne (nagły wzrost masy ula, temperatury).


Aplikacja mobilna

Opracowaliśmy aplikację mobilną prezentującą wszystkie dane dotyczące pasiek użytkownika. Za jej pomocą możemy na bieżąco monitorować sytuację w poszczególnych ulach, a docelowo będzie ona wysyłała powiadomienie w sytuacjach krytycznych. W przyszłości planujemy również dodać do naszej aplikacji wyświetlanie danych w postaci wykresów, by umożliwić jak najwygodniejsze korzystanie z naszych usług.

AAAAAElFTkSuQmCC


Aplikacja internetowa

Pozwala ona na łatwy dostęp do informacji na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. W przeciwieństwie do aplikacji na telefony, wersja przeglądarkowa zapewnia dostęp do szczegółowych danych każdego ula z osobna, również archiwalnych dostępnych w formie wykresów.

nf9276edabe4ef8a.png


Popularność rozwiązania

Nasz ul wystawiamy w różnych konkursach; w grudniu wygraliśmy konkurs pszczelarski współorganizowany przez Karpacki Związek Pszczelarzy, w lutym Piknik Naukowy, a w marcu projekt zdobył wyróżnienie I stopnia w ogólnopolskim konkursie Elektronika - by żyło się łatwiej organizowanym przez Politechnikę Śląską. W maju projekt doszedł do finału Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w kategorii ekologia, a w czerwcu zajęliśmy III miejsce w ogólnopolskim konkursie Generacja P - Herosi na starcie organizowanym przez firmę Eurocash. Wszystkie te konkursy mają naprawdę wysoki poziom i wybierane są do nich najlepsze projekty.


Nie chcemy zostawić projektu na etapie prototypu jeżdżącego na konkursy, lecz wcielić go w życie, by usprawnić pszczelarstwo, a także zachęcić kolejne pokolenie do zainteresowania się tematem pszczół. Zbieramy na elektronikę, materiały i filament do drukarki 3D, by móc kontynuować rozwój projektu, a także na jego promocję.


Aktualizacja 15 lipca: wydłużony termin zbiórki do 31 grudnia

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 11

PM
Pszczółka Maja
100 zł
CI
Ciotka
50 zł
CI
Kasia
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
5 zł
 
Dane ukryte
ukryta
KK
Kkk
ukryta
MA
Mariusz
ukryta
KB
Krzysztof Borek
ukryta
TN
To nie Kacper
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!