Mowa nienawiści - dokąd nas prowadzi? Film dokumentalny Konrada Szołajskiego koniec za 135 dni ID: mh7veb

Mowa nienawiści - dokąd nas prowadzi? Film dokumentalny Konrada Szołajskiego

Zebrano 12 052 zł
z kwoty 300 000 zł

4 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 647
udostępnień

Film ma na celu uświadomienie zagrożenia, z którego rozmiarów nie wszyscy zdają sobie sprawę.
Chcę pokazać jak niebezpieczne jest tolerowanie mowy nienawiści. Zjawisko dotyka wszystkich – żyjemy w jednym kraju. Kraju, w którym już polała się krew – zginął zamordowany w atmosferze politycznego hejtu prezydent Paweł Adamowicz.
Mowa nienawiści prowadzi do fizycznej agresji i przemocy, może przynieść ludziom śmierć: tak było w III Rzeszy, tak działała propaganda stalinowska, tak zaczęło się ludobójstwo w Rwandzie czy bliżej - w Jugosławii.
Chcę, by ten film otworzył wszystkim oczy – dalej tą drogą iść nie możemy.


Film ma na celu uświadomienie zagrożenia, z którego rozmiarów nie wszyscy zdają sobie sprawę.
Chcę pokazać jak niebezpieczne jest tolerowanie mowy nienawiści. Brak refleksji i reakcji na ten temat dotyka wszystkich – żyjemy w jednym kraju. Kraju, w którym już polała się krew – zginął zamordowany w atmosferze politycznego hejtu prezydent Paweł Adamowicz.
Mowa nienawiści prowadzi do fizycznej agresji i przemocy, może przynieść ludziom śmierć: tak było w III Rzeszy, tak działała propaganda stalinowska, tak zaczęło się ludobójstwo w Rwandzie czy bliżej - w Jugosławii.
Chcę, by ten film otworzył wszystkim oczy – dalej tą drogą iść nie możemy.

Dlaczego zbiórka

Po doświadczeniach z produkcją filmu „Dobra zmiana” (a także kilku wcześniejszych utworów) wiem, że szansa na znalezienie wsparcia w standardowych źródłach (stacje TV, fundusze filmowe, ministerstwo kultury i jego agendy) jest dziś nikła, by nie powiedzieć – żadna. W Polsce działa cenzura ekonomiczna, zapobiegająca powstawaniu filmów dokumentalnych na tematy społeczne. W efekcie takie utwory – poza bardzo nielicznym wyjątkami – nie są realizowane, chyba, że autorzy zdecydują się na szukanie alternatywnych rozwiązań – np. przez społeczną zbiórkę. Tak właśnie udało się ukończyć „Dobrą zmianę”. Dlatego teraz - zachęcony przez osoby, którzy organizują pokazy tamtego filmu – postanowiłem z nowym projektem spróbować dalej iść drogą społecznego finansowania, zwracając się bezpośrednio do ludzi: jeśli chcemy móc oglądać dokumenty, ukazujące prawdziwie nasze życie i problemy, musimy je sami sfinansować.

Dajemy sobie czas na zebranie pieniędzy do końca roku. Jeśli się uda, film powinien być gotowy we wrześniu 2020 roku.

Od reżysera

Planuję realizację filmu dokumentalnego, który pokaże groźne zjawisko, jego korzenie i przykłady ofiar, z których najbardziej tragiczną jest Paweł Adamowicz i jego rodzina: żona, brat, dwie córki… Także matka mordercy, która na próżno ostrzegała policję przed szaleństwem syna.

Chciałbym opowiedzieć o mowie nienawiści przez portrety konkretnych ludzi i przedstawiać ich losy. Sprawa ma wymiar społeczny, ogólnonarodowy, ale cierpią indywidualne osoby i te zobaczymy z bliska. Film nie będzie publicystyką, a mocnym ostrzeżeniem – oddziałującym na emocje widzów niezależnie od ich poglądów. Bo mowa nienawiści zabija – i może dotknąć każdego, niezależnie od jego poglądów.

Społeczne napięcie rośnie. Na razie w Polsce wywracane są pomniki, ale może zbliżać się czas fizycznej agresji wobec ludzi – i trzeba zrobić wszystko, by nie nadszedł.

Władze wydają się bezradne w zakresie zwalczania mowy nienawiści. Zjawisko jest bagatelizowanie przez organa ścigania, a prawicowi publicyści traktują je jako „lewacki wymysł”. Polityczna gra powoduje, że rządzący nie zamierzają nic robić w tej sprawie.

Obudźcie się!

Mój dokument „Dobra zmiana” pokazał dwie skrajne postawy. Starłem się nie oceniać, a prezentować postaci, żeby obie strony politycznego i kulturowego konfliktu mogły się poznać, zrozumieć swoje racje – i ewentualnie szukać sposobu na znalezieniu drogi porozumienia, co jedna z bohaterek filmu wyrażała finałowym okrzykiem: „Obudźcie się!”.

Od ukończenia zdjęć do „Dobrej zmiany” minął rok, a przez ten czas wiele się w Polsce stało. Nowy, planowany film musi w tej sytuacji pójść o krok dalej. Chciałbym pokazać to, co już niestety dzieje się, gdy - zamiast do kompromisu - zmierzamy do konfrontacji. Planowany obraz ma otworzyć nam wszystkim oczy i powiedzieć STOP MOWIE NIENAWIŚCI, bo dalej tą drogą iść nie możemy, jeśli chcemy żyć w normalnym, cywilizowanym kraju w środku Europy.

Postaci

Aktywiści, którzy protestują na ulicy przeciwko manipulacji w mediach – a później w tych samych mediach zostają nazwani z imienia i nazwiska, co zachęca do agresji wobec nich. Sędziowie, będący – za obronę praworządności - obiektem nagonki i prześladowań. Opozycyjni politycy krytykujący władze - ich portrety ktoś publicznie wiesza na szubienicy. Ktoś inny już spalił na manifestacji kukłę Żyda, ktoś spoliczkował działaczkę opozycji, a inny aktywista został skopany, bo jakoby prowokował chuliganów… Paweł Adamowicz otrzymał akt swojego zgonu, wysłany przez politycznych ekstremistów; prokuratura jednak nie wszczęła dochodzenia - i prezydent zginął pchnięty nożem. Inni samorządowcy także dostali podobne „ostrzeżenia”. Pytanie – kto może stać się następną ofiarą przemocy?

Rozpowszechnianie filmu

Poza standardową dystrybucją dokument - ze względu na wagę tematu - zostanie udostępniony organizacjom społecznym, szkołom, wszelkim grupom osób, które będą chciały użyć go do organizowania spotkań i debat na temat przeciwdziałania mowie nienawiści.

Mam nadzieję, że zaowocuje to zarówno reakcją zwykłych obywateli – takich jak ja – jak i władz ustawodawczych: prawo powinno nas chronić przed agresją generowaną za pomocą mowy nienawiści.

Na co zbieramy:

Zebrane środki przeznaczymy na:

- szczegółowy reaserch i znalezienie bohaterów

- realizację zdjęć

- wynajem sprzętu zdjęciowego

- wynagrodzenia dla ekipy

- montaż filmu

- korekcję barwną i montaż on-line

- udźwiękowienie i zgranie w systemie 5.1

- skomponowanie muzyki

- identyfikację graficzną filmu

- promocję i dystrybucję

O reżyserze

Konrad Szołajski urodzony w 1956 roku, syn znanego lektora radiowego i telewizyjnego Lucjana. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Jego utwory są pokazywane w kinach i stacjach telewizyjnych oraz na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Autor głośnych filmów dokumentalnych krytycznie opisujących współczesną Polskę: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), I Bóg stworzył seks ... (2009), Zawód posłanka (2002) i wiele innych

O producencie

Małgorzata Prociak to producentka filmowa, kierownik produkcji, działaczka kultury, absolwentka Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej PWSFTviTw Łodzi. Specjalizuje się w produkcji filmów dokumentalnych wyświetlanych w stacjach telewizyjnych i na festiwalach na całym świecie. Od 2012 związana z ZK Studio. Absolwentka IDFAcademy 2017. Wiceprzewodnicząca Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA)

Poprzednie filmy: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), Głosy (2012), Obóz (2012)

ZK STUDIO powstało w 2005 roku. Współpracujemy z producentami i nadawcami z całego świata, takimi jak HBO EUROPE, SVT, DR, NRK, TG4, SBS, YLE, MDR. Nasze projekty były wspierane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, CNC, Kreatywną Europę MEDIA i Tribeca Documentary Fund. Specjalizujemy się we współczesnych utworach dokumentalnych i fabularnych o charakterze społecznym z elementami humoru i prowokacji intelektualnej. Realizujemy projekty Konrada Szołajskiego i debiutanckie filmy najbardziej utalentowanych młodych polskich reżyserów.

Poprzednie filmy: Dobra zmiana (2018), Walka z szatanem (2015), Kop głębiej (2012), I Bóg stworzył seks ... (2011), Uwodziciele (2010), Good Morning, Lenin! (2009), Wkręcacze (2006)

środa, 7 sierpnia 2019 o 09:04

Marcin Celiński wspiera naszą zrzutkę https://www.youtube.com/watch?v=_zPV4E5eFaE

sobota, 13 lipca 2019 o 09:46

Dziennik.pl o naszym filmie zbiórce: https://film.dziennik.pl/news/artykuly/602462,mowa-nienawisci-dobra-zmiana-szolajski-adamowicz-antysemityzm.html

sobota, 13 lipca 2019 o 09:40

Press.pl o naszym filmie zbiórce: https://www.press.pl/tresc/57902,konrad-szolajski-zbiera-na-film-o-mowie-nienawisci

środa, 10 kwietnia 2019 o 09:06

tulegnica.pl o naszym filmie i zbiórce: https://tulegnica.pl/artykul/szolajski-w-legnicy/635746?fbclid=IwAR04pbKx9WmCGZp9XwE5dlf-ILO_g3zTAFwyDlrZevGB3BNIu4KrjXUxryM

poniedziałek, 25 marca 2019 o 09:00

Skwer wolności o naszym filmie i zbiórce: https://www.skwerwolnosci.eu/a/2019-03-24/po-dobrej-zmianie-mowa-nienawisci/

środa, 20 marca 2019 o 09:24

Zachęcamy do polubienia strony naszego filmu na Facebooku: https://www.facebook.com/mowanienawiscifilm

Aby dodać komentarz lub

ED
35 zł

Ela Dem

Cieszę się, że powstanie film o tej tematyce.

MJ
100 zł

Marek Jodłowski

Powodzenia

Użytkownik anonimowy
25 zł

Użytkownik anonimowy

Powodzenia w uzbieraniu całej kwoty!!

RU
200 zł

Robert Ułamek

Trzymam kciuki za pomyślność realizacji i czekam (jak zawsze) na film ????

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy

Powodzenia!

MG
111 zł

Marek Głąbski

Powodzenia !

TG

Tomasz Garstka

Trzymam kciuki za realizację! Ważny temat!

TW
150 zł

Tomasz Witkowski

Powodzenia! Trzymam kciuki.

RS
100 zł

Rafal Szczucki

Serdeczne pozdrowienia z Paryza. Ten film jest naprawde potrzebny, zanim nie bedzie za pozno.

KF
500 zł

Krzysztof Fabijański

Stop mowie nienawiści !!! to niszczy więzi społeczne, zniechęca do życia w naszym kraju, jest nie do zaakceptowania. Musimy od małego wpajać współrodakom idee równości, wolności, braterstwa.

Użytkownik anonimowy
100 zł

Użytkownik anonimowy

O tym co wczoraj, na dziś, na jutro, na wieczność. Uczmy się z historii. Milczenie oznacza zgodę na zło. A żyjemy nie tylko dla siebie i nie tylko tu i teraz.

KK
100 zł

Krzysztof Kasprowicz

Trzymam kciuki za powodzenie projektu

Użytkownik anonimowy
20 zł

Użytkownik anonimowy

powodzenia

BG
200 zł

bartosz gromek

trzymam kciuki!!!

J
1 005 zł
jmachajski
EL
1 000 zł
EWA LANG-PIOTROWSKA
Dane ukryte
500 zł
Dane ukryte
KF
500 zł
Krzysztof Fabijański
DD
500 zł
Dominika Dudek
KB
235 zł
Krzysztof Biernacki
DH
220 zł
Dorota Herse
MW
200 zł
Maria Wawrzyczek
BG
200 zł
bartosz gromek
RU
200 zł
Robert Ułamek
A
200 zł
Anna Gutkowska
KS
200 zł
Krzysztof Szczęsny
200 zł
Mirosław Miklas
KK
200 zł
Krzysztof Kubisiak
PP
200 zł
Piotr Porayski-Pomsta
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
KG
160 zł
Katarzyna GORNICKA
AG
150 zł
Andrzej Goździkowski
TW
150 zł
Tomasz Witkowski
LS
140 zł
Lech Smoleński
AK
120 zł
Alicja Kozłowska
MG
111 zł
Marek Głąbski
A
100 zł
Agata Chromcewicz-Fluit
PZ
100 zł
Piotr Złotorowicz
HB
100 zł
Halina Bumbul
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
KK
100 zł
Krzysztof Kasprowicz
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
Użytkownik niezarejestrowany
R
100 zł
Rafal SZCZUCKI
MO
100 zł
Michał Oleszczyk
100 zł
Olga Łabendowicz
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
MK
100 zł
Miłosz Kłosowicz
MJ
100 zł
Marek Jodłowski
PA
100 zł
Piotr Asperski
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
KM
100 zł
Karol Marko
MM
100 zł
Maciej Matuszczyk
MW
100 zł
Marcin Wróblewski
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
PW
100 zł
Przemysław Wojtkiewicz
KK
75 zł
Krzysztof Kopytko
EM
75 zł
Elżbieta Mietniowska
K
75 zł
Karolina Ziolo Puzuk
JR
75 zł
Joanna Rokosz
A
60 zł
Adam Konski
DM
50 zł
Dorota Muszyńska
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
MM
50 zł
Marek Matheisel
Użytkownik niezarejestrowany
50 zł
Użytkownik niezarejestrowany
ED
50 zł
Elzbieta Długołęcka
Michał Woźniak
50 zł
Michał Woźniak
WW
50 zł
Wojciech Widz
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
AL
50 zł
Andrzej Lipinski
EO
50 zł
Elżbieta Oleksy-Stawinoga
MZ
40 zł
Magdalena Zazula
I
40 zł
Irena Maciaszek
Dane ukryte
40 zł
Dane ukryte
RK
35 zł
Ryszard Kubiak
SM
35 zł
Stanisław Majewski
E
35 zł
Elżbieta Dembowska
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Justyna Sadowska
25 zł
Justyna Sadowska
AK
25 zł
ADAM KONSKI
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
JA
25 zł
Jolanta Antas
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Użytkownik niezarejestrowany
20 zł
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
20 zł
Użytkownik niezarejestrowany
20 zł
Andrzej Dębski
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
CK
15 zł
Christina Klisari
TK
10 zł
TERESA KRYSKA
JP
10 zł
Janina Przysiężniuk-Muzyczyszyn
PW
10 zł
Paweł Włochacz
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
RB
ukryta
Romuald Boruszkowski
ukryta
Dorota Potorecka
ukryta
Piotr Strychalski
TG
ukryta
Tomasz Garstka
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
SG
ukryta
Stanisław Gorący
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
TB
ukryta
Tacjana Blicharz

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

KS
400 zł
Konrad Szołajski
Zobacz więcej

Pierwsza wpłata

BG
200 zł
bartosz gromek

Najwyższa wpłata

J
1 005 zł
jmachajski
Nasi użytkownicy założyli

348 592 zrzutki

Pomóż zebrać 300 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 647
udostępnień

NAGRODY

Podziękowanie

10 zł i więcej

Podziękowanie na facebookowym profilu filmu (chyba, że zdecydujesz wesprzeć nas anonimowo)wybrano 5 razy

Fotosy

25 zł i więcej

Fotosy wysłane na Twój adres mailowy + podziękowanie na facebookowym profilu filmu (chyba, że zdecydujesz wesprzeć nas anonimowo)

wybrano 4 razy

Link do cyfrowej wersji filmu

35 zł i więcej

Link do cyfrowej wersji filmu, dodatkowo podziękowanie na facebookowym profilu filmu (chyba, że zdecydujesz wesprzeć nas anonimowo) + fotosy wysłane na Twój adres mailowy

wybrano 10 razy

Video podziękowanie

50 zł i więcej

Video podziękowanie od reżysera filmu przesłane na Twój adres e-mail + link do cyfrowej wersji filmu

wybrano 4 razy

Film na DVD

75 zł i więcej

Film na DVD + fotosy wysłane na Twój adres mailowy (nagroda będzie dostarczona w miesiąc po premierze filmu)

wybrano 5 razy

Twoje nazwisko w napisach końcowych filmu

100 zł i więcej

Twoje nazwisko w napisach końcowych filmu (chyba, że zdecydujesz wesprzeć nas anonimowo) + film na DVD

wybrano 22 razy (pozostało 78 z 100)

Film na DVD z autografami

150 zł i więcej

Film na DVD z autografami twórców + fotosy wysłane na Twój adres mailowy (nagroda będzie dostarczona w miesiąc po premierze filmu)

wybrano 4 razy (pozostało 96 z 100)

Zaproszenie na premierę filmu

200 zł i więcej

Zaproszenie dla dwóch osób na uroczystą premierę filmu, która odbędzie się w jednym z warszawskich kin.

wybrano 11 razy (pozostało 89 z 100)

Kolacja z Konradem Szołajskim

500 zł i więcej

Kolacja z reżyserem filmu Konradem Szołajskim dla maksymalnie dwóch osób w jednej z warszawskich restauracji + film na DVD

wybrano 3 razy (pozostało 17 z 20)

przewidywana dostawa: 2 stycznia, 2020

Szczególne podziękowania

2000 zł i więcej

Logo Twojej firmy lub imię i nazwisko w napisach końcowych filmu w sekcji: szczególne podziękowania, na stronie internetowej oraz facebookowym profilu filmu, podwójne zaproszenie na uroczystą premierę filmu

(pozostało 10 z 10)

Mecenat filmu

5000 zł i więcej

Twoje imię i nazwisko lub logo twojej firmy w napisach filmu na planszy "mecenat", na stronie internetowej oraz facebookowym profilu filmu, 2 x podwójne zaproszenie na uroczystą premierę filmu

(pozostało 10 z 10)

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.