12 450 zł z 18 000 zł

69%

12 450 zł

z 18 000 zł

46 dni

do końca

282

wspierających
69%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Jeśli ja zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie!

Rada Miasta Białegostoku przegłosowała uchwałę, na mocy której ma zostać zniesiony patronat jednej z ulic, która nosi imię majora Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki". W odpowiedzi na tak haniebny gest my, jako stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska, nie możemy być bierni.


Chcą zapomnieć o Łupaszce - my zapiszemy go na murach Białegostoku na wiele lat!


Dzięki Waszym wpłatom stworzymy w Białymstoku mural, który będzie przypominał o postaci majora “Łupaszki”. Będzie stale przypominać o poświęceniu i zasługach tego żołnierza niezłomnego. To właśnie tu, w rejonie Białegostoku, działał aktywnie przeciwko siłom zbrodniczego reżimu.

Radni miasta powinni pamiętać o osobach zasłużonych zarówno dla Polski, jak i dla regionu. Mamy nadzieję, że po ich haniebnej decyzji mural będzie dla nich solą w oku. Nie pozwolimy, by pamięć o wyklętych była zakłamywana.

j8dfb7e6f47b7d6c.jpeg

Tło sprawy "Łupaszki"

Major “Łupaszka” od kwietnia 2018 roku był patronem jednej z ulic Białegostoku. Już miesiąc po zmianie nazwy na ulicy “Zygmunta Szendzielarza” zaczęły pojawiać się obraźliwe naklejki oraz napisy, takie jak „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii!! Łupaszko to ludobójca!!"

Po upływie niespełna roku, wiosną 2019, kiedy Koalicja Obywatelska miała większość w Radzie Miasta, Krzysztof Truskolaski wyszedł z inicjatywą zmiany nazwy ulicy Zygmunta Szendzielarza. Swój wniosek argumentował tym, iż według niego, oddziały dowodzone przez “Łupaszkę” były odpowiedzialne między innymi za akty ludobójstwa na mniejszościach etnicznych i religijnych. Innego zdania byli historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, w tym dr Kazimierz Krajewski którego zdaniem mjr Zygmunt Szendzielarz był „najwybitniejszym dowódcą oddziałów sił zbrojnych, które walczyły z bronią w ręku i komunistycznymi aparatami represji".

Z inicjatywą zmiany nazwy ulicy wyszła także partia Razem, proponując, by nazywała się ulicą „100-lecia praw kobiet”.

28 października 2019 odbyła się XV Rada Miasta, w której uczestniczyli zainteresowani sprawą mieszkańcy. To właśnie podczas tego posiedzenia radni uchwalili zmianę nazwy ulicy im. “Zygmunta Szendzielarza”. Poprzez wniosek o zakończenie dyskusji na temat tej uchwały zamknięto usta działaczom społecznym, a także zwykłym mieszkańcom, którzy chcieli okazać swój sprzeciw.

abee091a7d3f41f7.jpeg

Co możesz zrobić?

To proste! Wystarczy że wpłacisz darowiznę, a my, dzięki Twojemu wsparciu, sfinansujemy wykonanie muralu. Bardzo ułatwi to nam zadanie, gdyż nie posiadamy rozbudowanego finansowania, porównywalnego do innych organizacji. Działamy dzięki składkom od naszych działaczy, oraz darowiznom od takich ludzi jak właśnie Ty!


25 zł - Najbardziej wpłata, ale jakże potrzebna! Dzięki temu jesteśmy w stanie kupić jedną puszkę z farbą dla naszych działaczy, którzy zajmą się wykonaniem muralu.

50 zł - Za tę sumę kupimy dwie puszki farby. Na pewno będziemy potrzebować jej jak najwięcej!

100 zł - Dzięki tej kwocie jesteśmy w stanie wynająć na godzinę podnośnik, potrzebny przy przygotowaniu muralu.

250 zł - Za tę sumę możemy wynająć jeden metr kwadratowy powierzchni na mural.

500 zł - Hojne wsparcie dzięki, któremu będziemy mieli środki na wynajęcia dwóch metrów kwadratowych powierzchni pod mural.


Jeżeli cel naszej zbiórki zostanie przekroczony, wykupimy billboard poświęcony „Łupaszce”, by jeszcze mocniej zaznaczyć naszą wdzięczność dla tego żołnierza niezłomnego!

y78704bc707a5815.jpeg


Kim jesteśmy?

Jako Młodzież Wszechpolska jesteśmy stowarzyszeniem społeczno-wychowawczym skupiającym młodych ludzi, którym bliska jest miłość do ojczyzny i przywiązanie do Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Naszym celem jest wychowanie członków w duchu wartości narodowych i katolickich, wykształcenie w nich pełni poczucia obowiązków patriotycznych, tak by na każdym stanowisku starali się być pożyteczni Ojczyźnie.


Wpłacający282

B
Barbara i Alicja Kapkowskie
1 000 zł
JS
Jacek Słoma
600 zł
MA
Michał Aponiewicz
500 zł
J
JANUSZ B.
300 zł
RW
Ryszard Wilk
250 zł
MF
Marcin Falkowski
200 zł
AG
Adam Galikowski
200 zł
M
Marek
200 zł
JR
Jarosław RATAJCZYK
200 zł
Z
Zmechol
150 zł
Zobacz więcej

Komentarze38

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

383 901 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?