id: bdx64y

Muzeum Zimnej Wojny - remont jachtu szpiegowskiego gen. Ryszarda Kuklińskiego "LEGIA"

Muzeum Zimnej Wojny - remont jachtu szpiegowskiego gen. Ryszarda Kuklińskiego "LEGIA"

4 015 zł 
z 200 000 zł
2%
111 dni do końca
23 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności2

 • m039ad38509b6bad.jpegJacht Legia już na wodzie. Czeka na Wasze wsparcie finansowe aby po sezonie żeglarskim rozpocząć remont.

  Czytaj więcej
 • Dziękujemy za pierwsze wpłaty. Na e-mail Muzeum już wpłynęły zapytania o rejsy LEGIĄ. Zapraszamy, bądźmy w kontakcie i prosimy o wsparcie.

  Zespół Muzeum Zimnej Wojny im. Generała Kuklińskieg

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego oraz Izba Pamięci Generała Kuklińskiego rozpoczęły remont najważniejszego jachtu w historii misji Ryszarda Kuklińskiego – Jachtu „LEGIA”. Jest eksponatem w Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego.


Od końca lat 60. „LEGIA” służyła jako jacht szpiegowski w Układzie Warszawskim. Jednak Ryszard Kukliński wykorzystał go do nawiązania współpracy z NATO, PRZECIW ROSYJKIM PLANOM WOJENNYM. W latach 1972 - 1975 Kukliński zorganizował serię rejsów z Polski do Belgii w celu studiowania teatru działań wojennych i zbierania informacji wywiadowczych służących do realizacji Operacji Zaczepnej Frontu Nadmorskiego, z 1972 r. (mapa znajduje się w Muzeum Zimnej Wojny, w sali Izby Pamięci Gen. Kuklińskiego i na www.generalkuklinski.com). Jednak Ryszard Kukliński przechytrzył kontrwywiad Układu Warszawskiego podczas pierwszego rejsu powstał list, który Kukliński w Wilhelmshaven wysłał do ambasady Stanów Zjednoczonych w Bonn. Zaproponował USA kluczową dla losów zimnej wojny współpracę. To na „LEGII” Ryszard Kukliński pokonywał kolejne mile morskie, żeby potajemnie spotykać się z agentami CIA w celu przekonania ich do swojej osoby oraz informacji, które miał zamiar przekazywać. Samotna misja generała Ryszarda Kuklińskiego zaczęła udała się dzięki "LEGII".


Jacht można nie tylko zwiedzać, ale także odbywać nim rejsy edukacyjne! Ta jednostka to pływająca historia. Rejs dla grup do 7 osób będzie nas przenosił do czasów misji Ryszarda Kuklińskiego a przewodnicy zabiorą w świat zimnowojennej rozgrywki.

Podczas rejsu goście jachtu dowiedzą się, jakie były tajniki działań szpiegowskich, jakie były plany ofensywne ZSRR i dlaczego Kukliński zorganizował rejs wzdłuż morskich brzegów Europy. Spotkanie z jachtem „LEGIA” to dotknięcie jednego z najważniejszych świadectw misji Ryszarda Kuklińskiego.


W trakcie trwania sezonu letniego na „Legii” organizowane będą rejsy edukacyjne. Na sezon zimowy zaplanowany jest remont o którego wsparcie finansowe się zwracamy.


 1. Każdy wpłacający otrzyma w Muzeum Zimnej Wojny, (po okazaniu dowodu wpłaty), książkę wraz z gadżetami.
 2. Dla pięciu najhojniejszych darczyńców zaplanowany zostanie specjalny rejs, jeszcze w 2022 roku.
 3. Za wpłatę najwyższej kwoty, na jachcie i w Muzeum Zimnej Wojny, umieszczone zostanie nazwisko darczyńcy lub logotyp firmy.


Muzeum Zimnej Wojny im. generała Ryszarda Kuklińskiego powstało w 2006 roku jako Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. To największy zbiór pamiątek i świadectw misji Ryszarda Kuklińskiego. Znajdziesz w nim oryginalny mundur płk. Kuklińskiego, jego mapy tworzone w Sztabie Generalnym, medal przekazany przez CIA oraz pośmiertny awans generalski z 2016 r. Byliśmy instytucją współpracującą przy powstawaniu filmu "Jack Strong" i "Gry Wojenne" i książce "Atomowy Szpieg"


ZESPÓŁ MUZEUM DZIĘKUJE ZA ZAUFANIE I PROSIMY O WSPARCIE!


Zbiórkę organizuje Fundacja Józefa Szaniawskiego prowadząca Muzeum Zimnej Wojny im. generała Ryszarda Kuklińskiego i Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego i Wirtualne Muzeum Generała Kuklińskiego - www.generalkuklinski.com.


Fundacja Józefa Szaniawskiego

ul. Kanonia 20/22 lok. 13

00-278 Warszawa

NIP 5252565974

KRS 0000443664

REGON 146472415

Nr rachunku bankowego:

PL 07 1160 2202 0000 0002 4859 4315

BIC (Swift) BIGBPLPW

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Kanonia 20/22, 00-279

Warszawa, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Wpłaty 23

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków

Lokalizacja

Kanonia 20/22, 00-279

Warszawa, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

878 595 zrzutek

i zebrali

807 709 772 zł

A ty na co dziś zbierasz?