id: mxztxp

Dla dorobku życia Marii Grzegorzewskiej - twórczyni pedagogiki specjalnej

Dla dorobku życia Marii Grzegorzewskiej - twórczyni pedagogiki specjalnej

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 168 733 zrzutki i zebrali 1 217 152 102 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do wsparcia zbiórki „Dla dorobku życia Marii Grzegorzewskiej - twórczyni pedagogiki specjalnej”.


Maria Grzegorzewska (1888 - 1967)

Nauczycielka – wszystkich nauczycielek i nauczycieli. Jej motto życiowe „Nie ma kaleki jest człowiek” dzisiaj nabiera na znaczeniu oraz wymaga dalszej kontynuacji w zmieniającej się rzeczywistości.

Profesor Maria Grzegorzewska zostawiła wiele dla współczesnego świata, stąd też naszym społecznym obowiązkiem jest zadbać, by miejsce w którym jest pochowana, zostało odnowione, a pomnik przeszedł możliwą renowację. 

W szczególności by hasło widniejące na jej pomniku ,,Wyrównywanie krzywd upośledzonych i niedostosowanych stało się nakazem mego życia” – zostało mottem w życiu ludzi dobrej woli, dbających o los drugiego człowieka.


Maria Grzegorzewska jako pierwsza w Polsce podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki osób z niepełnosprawnościami, stworzyła jej podstawy. Wychodziła z założenia, że człowiek jest psychofizyczną jednością, wysunęła tezę globalnego ujęcia odchyleń od normy oraz rozwijała zagadnienia kompensacji w rewalidacji osób z niepełnosprawnością.

Twórczyni pedagogiki specjalnej za najistotniejsze swoje osiągnięcia uważała prace związane z kształceniem nauczycieli.


Niejednokrotnie podnosiła zagadnienia deontologii nauczycielskiej uznając, że powodzenie procesu dydaktyczno-wychowawczego jest uzależnione przede wszystkim od nauczyciela. W swoich dziełach przedstawiała sylwetkę nauczyciela - dobrego Człowieka, bogatego wewnętrznie, osoby obdarzonej charyzmatem, zdolnościami empatycznymi, umiejętnością "współbrzmienia" z osobami z którymi pracujemy. O ile teoretyczne osiągnięcia Grzegorzewskiej mają już dzisiaj - co zrozumiałe - w dużej części wartość historyczną, to Jej przemyślenia na temat "nauczyciela doskonałego" są nadal aktualne. Wynika to z faktu, że Grzegorzewska sama była osobowością charyzmatyczną, wzorcem etycznym dla wielu ludzi.


Zapraszamy do wsparcia zbiórki dla dorobku życia Marii Grzegorzewskiej - twórczyni pedagogiki specjalnej. Zebrane środki zostaną wykorzystane na renowację pomnika i grobu Marii Grzegorzewskiej znajdującego się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 3

 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!