id: myrevc

Wydanie publikacji „Praca i walka: o demokratyczną Polskę Pracy"

Wydanie publikacji „Praca i walka: o demokratyczną Polskę Pracy"

662 zł z 650 zł
101%
1 dzień do końca
20 wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Publikacja została stworzona przez Związek Młodzieży Pracującej "Jedność" jako "zarys ideologii i dorobek piętnastolecia" w 1938 roku. Praca składa się z dwóch części: pierwsza przedstawia korzenie młodzieży narodowego ruchu robotniczego, motywacje, działania i ich przebieg w mijającym wówczas 15-leciu organizacji, w drugiej zaś omawia szeroko kwestie ideologiczne.


Historia działalności „Jednościowców” jest ściśle związana z Narodową Partią Robotniczą. Organizacja młodzieżowa powstała z inicjatywy partii-matki, 7 stycznia 1923 roku na Górnym Śląsku, jako Związek Młodzieży „Jedność”. W 1927 roku rozwinięto nazwę do ZMP „Jedność”. Początkowo działał on głównie w ośrodkach przemysłowych Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, aby z biegiem czasu rozwinąć swoje struktury w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz innych obszarach uprzemysłowionych międzywojennej Polski.


k53443488010a933.png


Działalność Związku skupiała się na pracy kulturalno-oświatowej wśród polskiej młodzieży robotniczej w formie kursów zawodowych, wycieczek, odczytów oraz tematycznych zespołów. Tworzono także prasę, która była reprezentowana przez takie tytuły, jak „Młoda Polska”, „Pochodnia”, czy „Demokrata”. W szczytowym okresie aktywności (1935-36), organizacja zrzeszała ok. 15 tysięcy członków. Wraz z upływem czasu formuła młodzieżówki przekształcała się z oświatowo-kulturalnej w ideowo-wychowawczą.


u67db82b50d9ee9c.png


ZMP „Jedność” stał ideologicznie na gruncie klasowego nacjonalizmu, łącząc postulaty demokratyczne z hasłami chrześcijańskimi, narodowymi oraz socjalnymi. „Jednościowcy” utożsamiali naród z ludem – szerokimi warstwami pracowniczymi, uważając przy tym, że to właśnie one, w ramach ustroju demokratycznego, powinny decydować o interesie narodowym i wziąć odpowiedzialność za losy Polski.


Jako jedni z nielicznych w okresie lat 30., bronili demokratycznych pryncypiów, jednocześnie postulując parcelację wielkich majątków ziemskich oraz odrzucenie ustroju kapitalistycznego, poprzez nacjonalizację większych zakładów, promowanie kooperatyw w gospodarce oraz programy wielkich prac publicznych dla bezrobotnych. Po utworzeniu Stronnictwa Pracy w 1937 roku przy udziale NPR, „Jednościowcy” uznali Stronnictwo za swoją reprezentację polityczną.


v772b8f457c95f63.png


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 20

JC
Jar Cich
100 zł
JC
Jarcich
50 zł
PJ
Paweł Jagusz
40 zł
RS
Radosław Szczygieł
30 zł
AG
Arman Gevorgyan
30 zł
 
Dane ukryte
30 zł
PU
Piotr Uba
30 zł
 
Dane ukryte
25 zł
KJ
Krystian Jachacy
25 zł
TC
Tomasz Chodubski
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej
Egzemplarz książki + vlepki

Wyślemy egzemplarz książki do wspierającego + vlepki.

rozwiń

wybrano 8 razy

Wybieram
Wpłać 20 zł i więcej
Egzemplarz książki + smycz + vlepki

Wyślemy egzemplarz książki, smycz "Polska Pracy" + vlepki.

rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 25 zł i więcej
Książka + torba + vlepki

Wyślemy egzemplarz książki, torbę bawełnianą z motywem „Polska Pracy" + vlepki.

rozwiń

wybrano 6 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

744 179 zrzutek

i zebrali

529 366 380 zł

A ty na co dziś zbierasz?