"Opowieść o miłości" - film dokumentalny. ID: mzw3wv

"Opowieść o miłości" - film dokumentalny. ID: mzw3wv

5 920 zł z 60 000 zł

9%

5 920 zł

5 920 zł

z 60 000 zł

48 dni

48 dni

do końca

19

19

wspierających
9%
Wpłać na zrzutkę

Aktualności 2

 • Miło mi poinformować, że film jest w produkcji. Dzięki Waszemu wsparciu do filmu zostanie skomponowana oryginalna muzyka, której próbkę można już usłyszeć w zwiastunie. W tego typu filmie dokumentalnym, muzyka ma ogromne znaczenie, dzięki Waszym wpłatom będzie jej więcej, będzie lepsza, bogatsza - to będzie słychać! Dzięki!

  Czytaj więcej
 • Stworzyliśmy właśnie zwiastun do naszego filmu, znajdziecie go tutaj:


  https://vimeo.com/421541516

  Czytaj więcej

Opis zrzutki

KRÓTKO O FILMIE

Dwa światy... Miłość od pierwszego wejrzenia... Wojna... Brawurowa akcja w częstochowskim getcie..."Opowieść o miłości" to film dokumentalny, opowiadający historię Krystyny Geisler i Bogdana Jastrzębskiego. Poznali się w czasie II Wojny Światowej w Częstochowie. MIeli wówczas po 16 lat. On był synem częstochowskich ogrodników, ona Żydówką z bardzo zamożnej rodziny - właścicieli huty szkła, krewnych Izraela Poznańskiego. Ich historia, iście filmowa, kończąca się "happy endem", jest dowodem, że miłość potrafi przezwyciężyć wszystko. Wojnę, okupację, getto, nietolerancję... zło.


W 1942 roku Bogdan Jastrzębski, wraz ze swoimi przyjaciółmi i matką, w brawurowy sposób wyrwał z getta i z obozu pracy swoją ukochaną. Został za to po wojnie odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".


Krystyna i Bogdan pobrali się w 1951 roku i żyli długo i szczęśliwie...

j7e2f74705ceb188.jpeg


NA CO ZBIERAM?

Realizacja filmu już się rozpoczęła. W listopadzie 2019 zarejestrowaliśmy obszerną rozmowę z Bogdanem Jastrzębskim, która będzie główną osią filmu. Obecnie, w związku z epidemią i wstrzymaniem wszelkiego wsparcia finansowego, które zakładałem, staram się obecnie film dokończyć. Przede wszystkim, aby w atrakcyjny sposób pokazać dramatyczne wydarzenia z okupacji, chcę zastosować technikę prostej, trochę komiksowej w formie, rysowanej animacji. To główna pozycja w kosztach, które mnie czekają.

W chwili obecnej mamy jeszcze do wykonania następujące prace:

 • sekwencje animowane
 • dodatkowe zdjęcia w Częstochowie
 • pozyskanie archiwaliów
 • montaż filmu
 • korekcja kolorów
 • udźwiękowienie
 • muzyka

Aby to zrobić w sposób i z jakością, z jaką staramy się nasze filmy robić,

potrzeba ok. 60 000 zł. Ta kwota powinna pozwolić na skończenie filmu

w zakładanym terminie i w zakładanej przeze mnie formie wizualnej.

Planuję zakończyć film pod koniec wakacji. Czas trwania filmu to ok. 30-40 minut.


Każda, najmniejsza nawet wpłata będzie ważna, za każdą wpłatę będę bardzo, bardzo wdzięczny.

Jeśli ktoś chciałby mi zadać jakieś pytanie, podzielić się jakimiś informacjami czy wreszcie po prostu podzielić się refleksją, jestem do dyspozycji mailowo:

[email protected]


KIM JESTEM?

e9b3c404947e5c0c.jpegRAFAŁ BRYLL

Reżyser i montażysta filmowy. Specjalizuje się w filmie dokumentalnym. Twórca (reżyseria, montaż) serii dokumentalnej "Tajemnice Państwa Podziemnego" (2016) wyprodukowanej we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych "Grupa D, Departament IV, Ofiary morderstw PRL"(2016-2017) oraz fabularyzowanych dokumentów:

"Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o dom katolicki." (2017), który wygrał 6. Festiwal Filmów Dokumentalnych "Spotkania z historią" w Zamościu w 2018r., a także otrzymał wyróżnienie na festiwalu NNW w Gdyni w 2017r.

"Kresy" (2018) - zdobył Grand Prix na festiwalu KSF Niepokalana w 2019 roku oraz otrzymał III Nagrodę na Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków" w 2019 roku.


W przeszłości montował seriale dokumentalne („Kochankowie z internetu” reż. Irena i Jerzy Morawscy, „Nieznani sprawcy” - reż. Jerzy i Irena Morawscy, „Chłopaki do wzięcia” - reż. Jerzy i Irena Morawscy) oraz wiele filmów dokumentalnych o tematyce historycznej (m. in.„Sztuka stanu wojennego” - reż. Paweł Woldan, „Atak Hitlera na Polskę” - reż. Nadine Klemens, Jan Strękowski, „Zejść na ziemię” - reż. Michał Nekanda-Trepka), kulturalnej (m. in. „Cały Gruza” - reż. Ireneusz Engler), społecznej (m. in. „Kobiety pachnące kawą i perfumami” - reż. Wiesław Paluch). Współtwórca (montaż, opracowanie muzyczne) serialu przyrodniczego "Magia Wielkiego Błękitu" (reż. Dariusz Sepioło).


W 2019 roku zrealizował swój debiut fabularny "Pewnego razu w ogródkach działkowych", którego premiera odbędzie się w 2020 roku.


Filmografia:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1182014


Linki do wybranych filmów:

https://vimeo.com/297062518

https://vimeo.com/219002332


BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWO O FILMIE


Czasy okupacji.

Częstochowa, 12 października 1942, ranek. Zza rogu ulicy Sobieskiego wychodzą, prowadzone pod bronią przez uzbrojonych żołnierzy Wehrmachtu kobiety. Sześćset dziewczyn i kobiet z getta, zmuszanych do pracy w fabryce broni idzie przez miasto do pracy z obozu na Aniołowie. Większość w bardzo złym stanie, wycieńczonych, głodnych, zaszczutych wojną. Wśród nich Krystyna Geisler, 16-latka, Żydówka z bardzo bogatej żydowskiej rodziny, krewna Israela Poznańskiego. Chora, wychudzona, ledwo trzyma się na nogach...


Transport przemierza ulicę Wolności, uzbrojeni strażnicy rozstawieni co 10 metrów idą szybkim krokiem, poganiając brutalnie te dziweczyny, które nie mogą już tak szybko iść.


Wszystko jest przygotowane, na ulicy ruch jak zwykle. Wśród przechodniów rozstawione czujki dają sygnał, że jest możliwość działania. Bogdan Jastrzębski widzi Krystynę i daje jej umówiony znak - zdejmuje czapkę. Krystyna widząc to przesuwa się na krawędź szeregu dziewczyn. Grupa młodych ludzi wznieca zamieszanie przy jednym z domów na chwilę odwracając uwagę strażników. Ryzykują życiem, gdyż kilku żołnierzy niemieckich odłącza się od kolumny, aby zaprowadzić spokój. Wdedy Bogdan w mgnieniu oka doskakuje do Krystyny i wręcz wpycha, wrzuca ją do jednej z bram, po czym pędęm wprowadza na klatkę schodową. Tam przejmują ją dwie osoby, które doprowadzają Krystynę do mieszkania na drugim piętrze. Bogdan zostaje w bramie, żeby sprawdzić, czy żaden ze strażników nie zauważył zniknięcia jednej z więźniarek.


Sytuacja wydaje się opanowana, kolumna idzie dalej, strażnicy wracają na swoje pozycje. Wszyscy zaangażowani rozchodzą się w różne strony. Bogdan pędem biegnie na górę do mieszkania, gdzie w małej służbówce ma być przechowana Krystyna. Chce wreszcie ją przytulić, wolną i bezpieczną. Otwiera drzwi mieszkania i wpada na siedzących przy obiedzie dwóch oficerów niemieckich...


Krystyna i Bogdan mieli wtedy po 16 lat.


***


Ta brawurowa akcja, pieczołowicie zorganizowana i przeprowadzona niczym Akcja pod Arsenałem, miała na celu wyrwanie z getta i uchronienie przed śmiercią Krystyny Geisler - ukochanej Bogdana Jastrzębskiego. Za uratowanie Krystyny, a wcześniej jej ojca Arnolda, Bogdan Jastrzębski i jego matka zostali uhonorowani najcenniejszymi z odznaczeń - Medalami "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".


Krystyna Geisler ukrywana, wielokrotnie przerzucana do róźnych kryjówek, po wielu miesiącach tułaczki trafiła wreszcie w 1943 roku do podwarszawskiego Dworu Marii i Jana Chrzanowskich w Radoniach, koło Grodziska Mazowieckiego. Tutaj, aż do zakończenia wojny, ukrywana przed nazistami, udawała guwernantkę dzieci właścicieli Dworu.


Krystyna i Bogdan wzięli ślub w 1951 roku i żyli razem długo i szczęśliwie.


Ten film opowie o historii młodych ludzi, których miłość była silniejsza niż wojna.


W "Opowieści o miłości" bedę chciał jak najwierniej opowiedzieć o tych wydarzeniach. Tak, aby widz został przeniesiony w czasie, ale przede wszystkim, aby emocjonalnie został wciągnięty w tę poruszającą historię od samego początku.


***


Bogdan Jastrzębski, znany częstochowski ogrodnik, teraz już 95-letni starszy pan, przykuty do łóżka, chory, czekający na śmierć, wraca w moim filmie pamięcią do tamtych dni i snuje swoją opowieść o miłości, odwadze i wielkim poświęceniu. O umiłowaniu ojczyzny i patriotyźmie pojmowanym inaczej, niż współcześnie się go pojmuje. "Opowieść o miłości"" opowiada także o ludziach tolerancyjnych w czasach nietolerancji, o uczuciach, które dają tym ludziom siłę i wiarę, sprawiają, że stają się zdolni do heroicznych, nadludzkich wydawałoby się czynów.

A przecież losy dwojga młodych ludzi mogły się potoczyć zgoła inaczej. Paradoksalnie, to wojna ich zbliżyła. W normalnym świecie nie mieliby nawet szans na spotkanie, nie mówiąc już

o "mezaliansie". Ale po wybuchu wojny zatarły się granice, dzielące klasy społeczne na okupowanych terenach. Ludzie różnych warstw dzielili te same niedole i troski, wspólnie starali się walczyć z okupantem, lub choćby przetrwać. I tak, Krystyna i Bogdan, spotkali się przypadkiem pewnego wiosennego dnia w 1940 roku, na klatce schodowej jednej z kamienic.

I przeżyli wspólnie ponad 60 lat.


***


Chciałbym stworzyć atrakcyjny, dynamiczny film, który będzie ciekawym, emocjonalnym przeżyciem, zarówno dla starszej, jak i młodej widowni. Dlatego zdecydowałem się na zastosowanie w filmie sekwencji animowanych, ilustrujących najważniejsze wydarzenia z czasów wojny. Obejmą m. in. pierwszą próbę odbicia Krystyny, akcje uwolnienia na ulicach Częstochowy, przejście przez miasto, farbowanie włosów w kryjówce na strychu, wyjazd z matką Bogdana do Warszawy. W formie artystycznej, rysowanej animacji pokażemy także rodzącą się miłość między bohaterami, ich pierwsze spotkanie, pierwsze randki, spacery, wycieczki rowerowe. Te sceny będą w formie bardziej poetyckie, pełne światła i koloru.

Ekipa, która ze mną pracuje, realizowała moje wcześniejsze filmy ("Kresy", "Wydarzenia Zielonogórskie") i dlatego gwarantuje bardzo wysoką jakość filmu. Autorem zdjęć jest Jakub Kowalczyk a muzykę skomponuje Marcin Sady.


Narratorem filmu uczyniłem Bogdana Jastrzębskiego, ale w dwojakiej postaci. Usłyszymy go jako 95-letnieego staruszka, który odchodząc już z naszego świata snuje swą opowieść, ale jego narracja płynnie przejdzie w opowiadanie młodego chłopaka - 16-20 letniego Bogdana z czasów wojny, by dodać filmowi tempa, kolorytu, a nawet humoru.


***


To kameralna, intymna wręcz historia pełna emocji i uczuć. Najważniejsi w niej są ludzie. Dlatego w całym filmie chciałbym widzowi podawać jak najmniej informacji historycznych, przybliżania faktów z czasów wojny i opisów sytuacji, kontekstu i miejsc. Chciałbym, aby sercem tego filmu było wszystko, co w sercach swoich nieśli jego bohaterowie.

Rafał Bryll

Wpłacający19

 
Dane ukryte
2 500 zł
RB
Robert Bryll
2 000 zł
 
Dane ukryte
300 zł
ES
Elżbieta Sielecka
300 zł
K
Karola
100 zł
IV
Ivy Vel
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
GZ
Gabriel Zajdel
50 zł
PS
Piotr Skoworodko
50 zł
Beata Łazarz
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze5

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 500 zł i więcej

Podziękowanie w napisach końcowych filmu.

Wybieram

Wpłać 2000 zł i więcej

Specjalne podziękowania w czołówce filmu.

wybrano 2 razy

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

535 494 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?