id: n4vfmg

Na nowe płótno dla antonova 2 SP-KSA Aeroklubu Świdnik

Na nowe płótno dla antonova 2 SP-KSA Aeroklubu Świdnik

Opis zrzutki

Król jest nagi i potrzebuje nowych szat. A królem tym jest bezcenny samolot, będący w posiadaniu Aeroklubu Świdnik. Antonov 2 SP-KSA popularny „Antek”, bo o nim mowa, jest jednym z ostatnich aktywnie użytkowanych w naszym kraju samolotem tego typu. Jak na swoje lata ma bardzo mały przebieg – pozostała mu do wylatania aż 1 300 godzin. Pomimo tego, żwawy młodzian stanął właśnie w obliczu groźby pozostania jedynie kurzącym się eksponatem muzealnym.

Nie dopuśćmy do tego, by tak wspaniały przyjaciel artystów, kosmonautów i astronautów, wojskowych i duchownych skończył na śmietniku historii. Bo Antek może pochwalić się niezwykłymi znajomościami.

Za jego sterami siedział Prymas Polski Józef Glemp. Antek gościł na swoim pokładzie kosmonautówastronautów zza wschodniej i zachodniej granicy. Latały nim laureatki konkursu Miss Świata. Wreszcie, niejednokrotnie woził największe gwiazdy polskiej estrady: Budkę Suflera, Braci Cugowskich, Wilki, Bajm ,Brathanki oraz Izabelę Trojanowską. Ta ostatnia zamieściła nawet fotografię Antka na okładce swojej płyty „Chcę inaczej”.

W pewnym sensie AN-2 sam został gwiazdą, m.in. grając w filmach, ostatnio w 2019 roku w najnowszej produkcji Jacka Bromskiego. Niejednokrotnie uświetniał też swoją obecnością pokazy lotnicze. Można go było podziwiać w Poznaniu, Gdyni, Dęblinie, Stalowej Woli, Roskilde Vamtrup, Odense i wielu innych. Lataliśmy nim od Aleksandrii do Kopenhagi.

Nasz Antonov zasłużył się także w szerokiej działalności społecznej. Wyszkoliło się na nim wielu pilotów w lotach w dzień i nocy. Oddano z niego setki tysięcy skoków spadochronowych dla potrzeb aeroklubów i wojska. Na jego pokładzie podczas lotu udzielano ślubu. Lataliśmy nim charytatywnie w czasie wielkich powodzi do Wrocławia i Czech, dostarczając pomoc w postaci leków i żywności. Niejednokrotnie braliśmy udział w akcji szczepienia lisów.

Po latach niezwykle aktywnej służby, pomimo idealnego stanu, ze względów bezpieczeństwa koniecznym jest wymiana płóciennego poszycia samolotu, tzw. przepłótnienie, a także związane z tym prace konserwacyjno-renowacyjne. Tak każą nieubłagane przepisy i koniec. Ta banalnie brzmiąca operacja pochłonie 150 000 zł. Jest to kwota nieosiągalna dla Aeroklubu Świdnik.

Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich sympatyków lotnictwa, do naszych byłych członków, pilotów, spadochroniarzy i tych którzy nim kiedykolwiek lecieli. RATUJMY ANTKA! Liczy się każda złotówka, za którą z góry dziękujemy.

Aeroklub Świdnik zobowiązuje się, że dla 12 najbardziej hojnych darczyńców zorganizuje w podzięce wycieczkę tym samolotem ze Świdnika do Arłamowa, a następnie przelot widokowy nad Bieszczadami, zakończony uroczystym obiadem w Arłamowie. Odbędzie się to w lecie, w terminie uzgodnionym z naszymi darczyńcami. Liczymy na wielkie serca miłośników awiacji!

 


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 108

TT
Tomasz Telkowski
1 400 zł
D
Dymek
1 234 zł
SP
Sebastian Podkański
1 000 zł
WJ
Woźniak Jacek
1 000 zł
E
Ewa Oktawiec (dla uczczenia śp. Taty, pilota)
1 000 zł
DM
Damian Majsak
500 zł
AG
Andrzej Górka
500 zł
MH
Michael Hochman
350 zł
P
Paweł
350 zł
JG
Jasiek Głowacki
309 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 1000 zł i więcej
Lot samolotem dla 12 najbardziej hojnych darczyńców do Arłamowa w Bieszczdach na uroczysty obiad.

Lot samolotem dla 12 najbardziej hojnych darczyńców do Arłamowa . Przelot widokowy na trasie Świdnik -Arłamów -Świdnik i nad Bieszczadami zakończony uroczystym obiadem w Arłamowie - po zakończeniu zbiórki.

rozwiń

wybrano 4 razy (pozostało 8 z 12)

przewidywana dostawa: 30 września, 2021

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

691 889 zrzutek

i zebrali

456 500 570 zł

A ty na co dziś zbierasz?