id: n4vfmg

Na nowe płótno dla antonova 2 SP-KSA Aeroklubu Świdnik

Na nowe płótno dla antonova 2 SP-KSA Aeroklubu Świdnik

23 134 zł 
z 150 000 zł
15%
zakończona 30.11.2021r
118 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Król jest nagi i potrzebuje nowych szat. A królem tym jest bezcenny samolot, będący w posiadaniu Aeroklubu Świdnik. Antonov 2 SP-KSA popularny „Antek”, bo o nim mowa, jest jednym z ostatnich aktywnie użytkowanych w naszym kraju samolotem tego typu. Jak na swoje lata ma bardzo mały przebieg – pozostała mu do wylatania aż 1 300 godzin. Pomimo tego, żwawy młodzian stanął właśnie w obliczu groźby pozostania jedynie kurzącym się eksponatem muzealnym.

Nie dopuśćmy do tego, by tak wspaniały przyjaciel artystów, kosmonautów i astronautów, wojskowych i duchownych skończył na śmietniku historii. Bo Antek może pochwalić się niezwykłymi znajomościami.

Za jego sterami siedział Prymas Polski Józef Glemp. Antek gościł na swoim pokładzie kosmonautówastronautów zza wschodniej i zachodniej granicy. Latały nim laureatki konkursu Miss Świata. Wreszcie, niejednokrotnie woził największe gwiazdy polskiej estrady: Budkę Suflera, Braci Cugowskich, Wilki, Bajm ,Brathanki oraz Izabelę Trojanowską. Ta ostatnia zamieściła nawet fotografię Antka na okładce swojej płyty „Chcę inaczej”.

W pewnym sensie AN-2 sam został gwiazdą, m.in. grając w filmach, ostatnio w 2019 roku w najnowszej produkcji Jacka Bromskiego. Niejednokrotnie uświetniał też swoją obecnością pokazy lotnicze. Można go było podziwiać w Poznaniu, Gdyni, Dęblinie, Stalowej Woli, Roskilde Vamtrup, Odense i wielu innych. Lataliśmy nim od Aleksandrii do Kopenhagi.

Nasz Antonov zasłużył się także w szerokiej działalności społecznej. Wyszkoliło się na nim wielu pilotów w lotach w dzień i nocy. Oddano z niego setki tysięcy skoków spadochronowych dla potrzeb aeroklubów i wojska. Na jego pokładzie podczas lotu udzielano ślubu. Lataliśmy nim charytatywnie w czasie wielkich powodzi do Wrocławia i Czech, dostarczając pomoc w postaci leków i żywności. Niejednokrotnie braliśmy udział w akcji szczepienia lisów.

Po latach niezwykle aktywnej służby, pomimo idealnego stanu, ze względów bezpieczeństwa koniecznym jest wymiana płóciennego poszycia samolotu, tzw. przepłótnienie, a także związane z tym prace konserwacyjno-renowacyjne. Tak każą nieubłagane przepisy i koniec. Ta banalnie brzmiąca operacja pochłonie 150 000 zł. Jest to kwota nieosiągalna dla Aeroklubu Świdnik.

Dlatego zwracamy się z apelem do wszystkich sympatyków lotnictwa, do naszych byłych członków, pilotów, spadochroniarzy i tych którzy nim kiedykolwiek lecieli. RATUJMY ANTKA! Liczy się każda złotówka, za którą z góry dziękujemy.

Aeroklub Świdnik zobowiązuje się, że dla 12 najbardziej hojnych darczyńców zorganizuje w podzięce wycieczkę tym samolotem ze Świdnika do Arłamowa, a następnie przelot widokowy nad Bieszczadami, zakończony uroczystym obiadem w Arłamowie. Odbędzie się to w lecie, w terminie uzgodnionym z naszymi darczyńcami. Liczymy na wielkie serca miłośników awiacji!

 


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 118

BR
Bob Robinson
2 500 zł
MK
Marek Kwaśny Klub Aiki Biker
2 150 zł
TT
Tomasz Telkowski
1 400 zł
DY
Dymek
1 234 zł
SP
Sebastian Podkański
1 000 zł
WJ
Woźniak Jacek
1 000 zł
EO
Ewa Oktawiec (dla uczczenia śp. Taty, pilota)
1 000 zł
TC
Tomasz Cioczek
1 000 zł
DM
Damian Majsak
500 zł
AG
Andrzej Górka
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków

Nagrody

Wpłać 1000 zł i więcej
Lot samolotem dla 12 najbardziej hojnych darczyńców do Arłamowa w Bieszczdach na uroczysty obiad.

Lot samolotem dla 12 najbardziej hojnych darczyńców do Arłamowa . Przelot widokowy na trasie Świdnik -Arłamów -Świdnik i nad Bieszczadami zakończony uroczystym obiadem w Arłamowie - po zakończeniu zbiórki.

rozwiń

wybrano 6 razy (pozostało 6 z 12)

przewidywana dostawa: 30 września, 2021

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

864 145 zrzutek

i zebrali

761 185 958 zł

A ty na co dziś zbierasz?