Nowa polichromia w zabytkowej świątyni w Gładyszowie
Nowa polichromia w zabytkowej świątyni w Gładyszowie
Nasi użytkownicy założyli 1 233 602 zrzutki i zebrali 1 370 915 953 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności18
-
Malowidła ukazały nowe oblicze świątyni. W planach Bożych były tu od początku, lecz dopiero teraz zostały odkryte.
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Cerkiew greckokatolicka p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowie została wzniesiona w 1939 r. Jest jedną z nielicznych na terenie Polski pd. – wsch. świątyń reprezentujących tzw. styl narodowy. Ze względu na wybuch wojny i późniejsze wysiedlenia ludności (l. 1944 – 1947) nie zostało zrealizowane malarskie wyposażenie świątyni (w tym polichromie ścienne).
W okresie powojennym cerkiew była użytkowana wyłącznie przez wspólnotę rzymskich katolików. Dopiero w 1999 r. świątynia powróciła do pierwotnych właścicieli. W 2006 r. umieszczono w niej ikonostas, a w 2019 r. powstał projekt polichromii figuralno – ornamentalnej wnętrza cerkwi.
Projekt polichromii figuralno – ornamentalnej wnętrza cerkwi wykonali Alina Hrubeć i Iwan Panas, studenci Wydziału Malarstwa Sakralnego Lwowskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt realizowany jest jako praca dyplomowa pod kierunkiem
dr hab. Kosti Markovicha, profesora ASP, posiadając akceptację i stosowne pozwolenia ze strony wojewódzkich władz konserwatorskich. Malowidła projektowane były specjalnie do wnętrza gładyszowskiej cerkwi, a przyjęte do realizacji wyłonione zostały w drodze konkursu. W stylistyce i formie nawiązują one do estetyki w której kształtowany był wystrój cerkwi w latach 20. i 30. XX w. Wielkogabarytowe malowidła dla zabytkowej cerkwi wykonano na podobraziach z płyt o maksymalnym rozmiarze poszczególnych arkuszy 250 x 125 cm (łącznie 24 sztuki).
Ikony przedstawiają 4 Archaniołów i 4 Ewangelistów. Postacie są bardzo dużych rozmiarów, gdyż szczyt kopuły znajduje się ponad 13 m nad ziemią. Po przymocowaniu przywiezionych arkuszy z ikonami artyści ozdobią wnętrze kopuły również dekoracją ornamentalną.
Wykonane ikony są wysokiej klasy dziełami sztuki sakralnej, które harmonijnie wkomponowano w zabytkowe wnętrze. Ponieważ koszt wykonania polichromii przerósł możliwości finansowe naszej parafii (liczy zaledwie 16 rodzin), zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie, aby nasza świątynia mogła zyskać pełny blask, służyć liturgii i być zarazem dużą turystyczną atrakcją regionu. Nazwiska darczyńców zamierzamy eksponować na pamiątkowej tablicy wewnątrz świątyni.
Wszystkim ludziom dobrej woli szczerze dziękujemy za zaangażowanie w wspólne dzieło upiększenia świątyni.
Serdeczne „Bóg zapłać” za okazanie wszelkiej pomocy, za dobre słowo i życzliwość oraz za modlitewne wsparcie. Wierzymy, że Wszechmogący Bóg każdego z Was stokrotnie wynagrodzi.
Proboszcz i parafianie
Chętnych zapraszamy na stronę: https://zrzutka.pl/n523zs
Można również dokonać wpłaty tradycyjnie przekazem bądź przelewem na parafialne konto w banku PKO S.A.
nr konta: 75 1240 5110 1111 0010 3085 2733
z dopiskiem: Ikonografia
Вшыткым благодітелям зо щырого серця дякуєме за приєднаня до спільного прикрашыня храму.
„Боже заплат” за кажду поміч, за добре слово, за прихыльніст и молитовну підтримку. Віриме, же Всемогущый Бог каждому з Вас стократні надгородит.
Парох и миряне
Oхочых просиме на страну: https://zrzutka.pl/n523zs
Mожна тіж зробити вплату грошовым переказом або переляти на парохіяльне конто в банку PKO S.A.
нр конта: 75 1240 5110 1111 0010 3085 2733
з дописком: Ikonografia
Жертвує не тот, хто може,
а тот хто хоче.
***
Ofiaruje nie ten, kto może,
lecz ten, kto chce.
(Przysłowie łemkowskie)
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!