Opis zrzutki

l3dda010988f8e75.jpeg

"Chcemy nieść dobro i wiedzę tam, gdzie tego potrzebują najbardziej. Wizją jest Świat, w którym choć trochę lepiej się nam żyje!"


Cześć! :)

Misję medyczną Doctors Africa tworzy grupa lekarzy oraz studentów kierunków medycznych, którzy pragną wykorzystywać swoje doświadczenie i umiejętności zawodowe, aby dawać wsparcie tym, którzy na nie najbardziej zasługują. Mimo różnych doświadczeń, miejsc zamieszkania oraz charakterów łączy nas wspólny cel - nieść wsparcie dalej.


Organizatorami projektu są Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie.


A wszystko zaczęło się od tak...

Pomysł na mądre pomaganie w Afryce zrodził się kilka lat temu w głowie dra hab. Bartłomieja Guzika, kardiologa, który mówiąc o idei misji podkreśla: „Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkaset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się ‘make a difference’ – zawieźć sprzęt i wyszkolić w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni medical officers, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu”. Początkowo dr hab.Bartłomiej Guzik do współpracy zaprosił lek. Paulinę Donicz, z którą pracował wcześniej podczas misji medycznej w Kenii. Wspólnie opracowali projekt z myślą o zaangażowaniu studentów Collegium Medicum UJ. Udało się!


h2b945b88e514859.jpeg

Misja 2019

Z małego pomysłu i pierwszych spotkań w gronie wolontariuszy powoli kiełkowała nasza idea. Stworzyliśmy zgrany i wyszkolony zespół, który został przygotowany na to, by odpowiedzieć na potrzeby lokalnych społeczności w krajach wschodniej Afryki. Podczas tegorocznej misji medycznej w Tanzanii i Ugandzie przeprowadziliśmy 400 konsultacji oraz wykonaliśmy 750 specjalistycznych badań. Edukowaliśmy lokalny personel medyczny, a także przeprowadziliśmy warsztaty pierwszej pomocy oraz wsparcia psychologicznego dla uczniów. Nie chcemy na tym poprzestać! Obecnie nasza grupa liczy ponad 80 wolontariuszy, którzy przez cały rok intensywnie pracują nad organizacją misji. Przygotowania obejmują zarówno działania medyczne, jak i szkoleniowe, logistyczne, fundraisingowe oraz promocyjne.


Nasze projekty medyczne

Odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności udało nam się stworzyć kilka projektów medycznych. Wiedząc, że w liczącej 41 mln mieszkańców Ugandzie jest niespełna 100 specjalistów kardiologii, a choroby sercowo-naczyniowe są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, stworzyliśmy projekt Doctor Heart. Jego celem jest wsparcie lokalnego systemu opieki zdrowotnej poprzez prowadzenie szkoleń, dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego i naukę jego obsługi. Podczas tegorocznej misji przeszkoliliśmy personel z zakresu obsługi EKG, protokołów ultrasonograficznych badań FAST i FATE. Wykonaliśmy 190 badań EKG oraz 165 USG serca.


cb141618da8efffd.jpeg

Powikłania ciąży i porodu są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Tanzanii. Na 1000 tys. porodów umiera średnio 450 kobiet, a okołoporodowo umiera 25 noworodków na 1000 żywych urodzeń. Nie mogliśmy przejść wobec tych statystyk obojętnie. Stworzyliśmy Projekt Doctor Baby, który ma na celu poprawę przeżywalności okołoporodowej zarówno noworodków, jak i matek, a także wprowadzenie lepszych standardów opieki podczas ciąży i połogu. Ponadto prowadzimy działania zmierzające do poprawy wykrywalności nowotworów narządów rodnych, konsultacje medyczne, badania specjalistyczne oraz zabiegi ginekologiczne. Jednym z ważniejszych aspektów projektu Doctor Baby jest edukacja personelu medycznego w zakresie obsługi USG i kolposkopu, przeprowadzania resuscytacji noworodka oraz innych badań i konsultacji ginekologicznych.


t362194018bb8127.jpeg

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka mówi: “Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby” (art.3); “Nikt nie może być poddany torturom lub okrutnemu, nieludzkiemu albo upokarzającemu traktowaniu lub karaniu.” (art.5). W ramach projektu Africa Care chcemy zapobiegać aktom przemocy wobec nieletnich, wykorzystywaniu seksualnemu oraz okaleczaniu kobiet i dzieci. Pragniemy podnosić wiedzę na temat praw człowieka, pomóc młodym ludziom rozwijać swoje zdolności w atmosferze wzajemnego szacunku i otworzyć dla nich świat pełen możliwości, a nie ograniczeń. Podczas tegorocznej misji przeprowadziliśmy warsztaty “Przemoc rówieśnicza i budowanie własnej wartości”, w których wzięło udział 250 dzieci.


Jedną z częstych przyczyn zgonów w Ugandzie są urazy. Dotyczą one w większości ludzi młodych i są spowodowane wypadkami komunikacyjnymi, upadkami, przemocą czy wypadkami podczas prac na terenach wiejskich. Edukacja dotycząca pierwszej pomocy i postępowania w stanach nagłych w wielu miejscach nie spełnia podstawowych kryteriów, a pacjent urazowy nie otrzymuje odpowiedniego leczenia ze względu na brak specjalnych oddziałów. W ramach projektu Doctor Shock, podczas tegorocznej misji przeprowadziliśmy szkolenie BLS, w którym wzięło udział 70 uczniów oraz 10 osób z personelu medycznego. Kurs ma za zadanie poprawę opieki i zaopatrzenia medycznego pacjenta urazowego. Pragniemy dalej edukować w tym zakresie coraz większą liczbę mieszkańców Ugandy oraz wdrażać personel medyczny w bardziej zaawansowane zabiegi medyczne ratujące życie.


W krajach afrykańskich kształcenie lekarzy pod konkretne specjalizację nie jest powszechne. Zdecydowana większość lekarzy zajmuje się pacjentami cierpiącymi na problemy klasyfikowane do różnych dziedzin medycyny. W celu wsparcia personelu medycznego w doskonaleniu umiejętności zabiegowych stworzyliśmy projekt Doctor Cut, który pomoże w terapii pacjentów według światowych standardów medycznych.


Doctor Tooth to projekt stomatologiczny, który powstał, aby edukować dzieci w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Ponadto naszym celem jest poprawa opieki stomatologicznej w krajach wschodniej Afryki.


Doctor Smile to projekt, który powstał na misji 2019 z potrzeby serca. W Kakooge wolontariusze pracowali z ponad tysiącem dzieci, które większość dnia spędzały w szkole. Nie miały żadnego miejsca, gdzie mogłyby się bawić. Wolontariusze postanowili wybudować dla nich plac zabaw, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci nie mogły nacieszyć się tym miejscem. Z placu zabaw może teraz korzystać 1200 dzieci. Celem projektu jest edukacja przez zabawę, rozwój umiejętności psychoruchowych, manualnych oraz nauka współpracy w radosnej atmosferze.


xb2b399a2096ecd4.jpeg

Promowanie zdrowego stylu życia i rozwój umiejętności sportowych młodzieży w Afryce realizujemy w ramach projektu Doctor Football. Chcemy zebrać i dostarczyć do szkół w Ugandzie: piłki, koszulki oraz buty sportowe. Projekt ma na celu propagowanie uprawiania sportu wśród lokalnej młodzieży oraz poprawienie warunków, w jakich sport jest obecnie uprawiany. Oprócz tego chcemy rozpocząć współpracę ze szkołami i klubami sportowymi na terenie Polski, aby szerzyć temat pomocy humanitarnej.


Nieustannie się szkolimy! Niezwykle ważne dla nas jest to, aby na misję wyruszyli ci wolontariusze, którzy będą w stanie w pełni odpowiedzieć na potrzeby lokalnego społeczeństwa. Dlatego nasi wolontariusze przechodzą cykle szkoleń z zakresu działań medycznych, epidemiologii oraz psychologii. W zeszłym roku zostały przeprowadzone warsztaty z ginekologii, kardiologii, psychologii czy medycyny ratunkowej, które poprowadzili cenieni specjaliści z jednostek uniwersyteckich Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Fundusze

Działalność edukacyjna nie jest jedyną koordynowaną przez członków stowarzyszenia. Bardzo duże środki czasowe i osobowe kierujemy na zbiórkę niezbędnych do realizacji wyjazdu funduszy. Głównym źródłem datków są zbiórki kościelne (od marca do sierpnia 2019 roku, zorganizowaliśmy ich aż dwadzieścia). W organizację misji finansowo włączyły się Archidiecezja Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Krakowski oddział Związku Polskich Kawalerów Maltańskich oraz setki prywatnych darczyńców, którym z całego serca dziękujemy!

x839d91f2f2f8c60.jpeg

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 10

P
patifati
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
EZ
Ewa Zeman
50 zł
T
Tomasz Graca
50 zł
E
Ela Dziąćko
50 zł
 
Dane ukryte
10 zł
JG
Jakub Gawron
10 zł
PC
Paulina Czech
9 zł
 
Dane ukryte
5 zł
PG
Piotr Gawle
4 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

691 741 zrzutek

i zebrali

456 330 490 zł

A ty na co dziś zbierasz?