„Shinto: Kami no Michi” – powód, dla którego warto wierzyć w młodych twórców! ID: natgpc

„Shinto: Kami no Michi” – powód, dla którego warto wierzyć w młodych twórców! ID: natgpc

13 521 zł z 30 000 zł

45%

13 521 zł

13 521 zł

z 30 000 zł

zakończona

zakończona

15.06.2019r

52

52

wspierających
45%
Wpłać na zrzutkę

Aktualności 2

  • Czas tak szybko mija... Nagrywanie materiału dobiega końca, ale to nie koniec prac nad produkcją. Wczoraj dodaliśmy link, pod którym można znaleźć kilka zdjęć dokumentujących pracę twórców w Japonii :)
    Czytaj więcej
  • https://www.facebook.com/Shinto-Kami-no-Michi-339339839947754
    Czytaj więcej

Opis zrzutki

Nie od dziś wiadomo, że „młodzi są przyszłością narodu”. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu fascynujących ludzi mijamy na ulicy. Nie wiemy o ich pasjach, osiągnięciach, ambicjach. Mnie osobiście takie osoby zawsze fascynowały. Jak miałam możliwość czy okazję im pomóc, wesprzeć - robiłam to. Pomoc innym jest czymś co zawsze daje dużą satysfakcję, dlatego postanowiłam zaangażować się również w to przedsięwzięcie. W końcu nie na co dzień można mieć okazję, uczestniczyć w projekcie, którego większa część będzie realizowana w Japonii - bo to właśnie tam wylatuje ekipa, która będzie kręciła zdjęcia do filmu, o którym mowa. Jednak do sukcesu tej realizacji potrzebne jest zaangażowanie i wsparcie większej ilości osób. Niestety w tym przypadku moja dewiza „Jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia” się nie sprawdzi. Tutaj „Jedyne, co nas ogranicza, to pieniądze”, bo akurat w projekcie, o którym mowa wyobraźni nie brakuje. :) Pieniądze, o które chodzi, niestety nie są małe, bo potrzeba ich co najmniej 30 000 zł.

Ostatnio miałam okazję poznać bardzo fascynującego człowieka – Tomka. Tomek jest na V roku Szkoły Filmowej w Łodzi. Aktualnie prowadzi przygotowania do realizacji swojego filmu dyplomowego i to owego dyplomu dotyczy projekt, o którym napisałam we wstępie.

Dlaczego tak bardzo zafascynował mnie akurat Tomek? Bo jest pasjonatem. Jest osobą, która nie chce - jak większość – „iść” po najmniejszej linii oporu. Ale dąży do tego, aby każdy projekt, każda realizacja była na najwyższym poziomie (o czym świadczą m.in. liczne nagrody i wyróżnienia, które zdobył za swoje prace).

Również tematyka jego filmu jest (moim skromnym zdaniem ;)) unikatowa. Będzie to film dokumentalny (trwający ok. 30 minut) o dwóch kapłanach Shinto – ciekawostką jest, że jednym z bohaterów będzie kobieta. Tomek chce skupić swoją uwagę na poświęceniu bohaterów, Kazu i Hiroko, w ich posłudze, jak również na ich życiu prywatnym.

Zakładamy, że będzie to film krótkometrażowy (około 30 minut). Jeśli przekroczymy zakładaną kwotę, dodatkowe środki wykorzystamy na promocję filmu na festiwalach oraz użycie lepszego sprzętu kamerowego oraz audio.

Kilka słów o samych zdjęciach, filmie i bohaterach.

Zdjęcia będą realizowane przez około miesiąc, a rozpoczynają się już pod koniec kwietnia. Dlatego niestety nie mamy zbyt wiele czasu na zebranie brakującej kwoty do ich realizacji.

Okres, w którym będą realizowane zdjęcia jest bezprecedensowy, jeśli chodzi o wydarzenia w samej Japonii. Twórcy filmu będą świadkami m.in. abdykacji Cesarza Akihito, który, jak każdy cesarz, jest mocno związany z religią Shinto. W tym czasie rozpoczyna się również Złoty Tydzień w Japonii.

W trakcie zdjęć, ekipa będzie obserwowała życie codzienne bohaterów. Będzie to możliwe dzięki nieograniczonemu dostępowi do wszystkich świątyń, z którymi są powiązani Kazu i Hiroko. Uwierzcie na słowo, że nie jest łatwo takie pozwolenie uzyskać, szczególnie osobom spoza Japonii. Warto zatem docenić Tomka za jego starania, i nie można zapominać o tym, że to „TYLKO i AŻ” jego praca dyplomowa.

Poniżej przykładowe zdjęcie festiwalu Shinto, tak zwanego Matsuri– nie sądzicie, że są po prostu piękne?

Jeśli chodzi o przedstawienie życia prywatnego kapłanów Shinto, to prawdopodobnie nie powstał na ten temat jeszcze ŻADEN film. Dlatego tym bardziej jest to argument za tym, aby wesprzeć to przedsięwzięcie.

Pomiędzy życiem Kazu i Hiroko będzie można dostrzec znaczący kontrast.

Kazu (na zdjęciach obok i poniżej) ma rodzinę - żonę i dzieci. Prowadzi raczej skromne życie, a dużo czasu poświęca rodzinie.

Hiroko (na zdjęciach obok i poniżej) jest natomiast singielką, która przez 10 lat pracowała w IBM, aby później po sugestii rodziny zrezygnować z kariery i poświęcić swoje życie drodze duchowej. Jej rodzina posługą kapłańską zajmuje się od ponad 2000 lat – posiadają oni dwie ogromne świątynie i jedną mniejszą (na wyspie). Jest to niezwykle interesująca postać, o której powstają nawet komiksy (zdjęcie poniżej) – wyobrażacie sobiew naszym kraju kapłana, o którym powstałby komiks? Ja jestem bardzo ciekawa jej życia, dlatego też właśnie zaangażowałam się w to przedsięwzięcie.

Autor będzie obserwować bohaterów, nie ingerując w ich życie. Jest to bardzo ważne w czasach, gdy prawda dokumentalna bardzo często stoi pod znakiem zapytania. Tomek chce pokazać prawdziwe życie bohaterów oraz unikalność ich wierzeń.

Projekt został zabudżetowany na 20 000 zł, jednak już w trakcie przygotowań okazało się, że kwota ta jest niewystarczająca i pokrywa minimalne koszty jedynie w połowie, stąd pomysł na stworzenie tej zbiórki.

Nadmienię w tym miejscu, że Tomek pracuje przy projekcie całkowicie za darmo, a koszty, o których mowa, obejmują tylko i wyłącznie umożliwienie realizacji, czyli: przeloty, jedzenie, sprzęt zdjęciowy i audio, ubezpieczenie, transport itp.

Dlaczego akurat religia Shinto?

Tomek od zawsze fascynował się Japonią. Jego marzeniem jest mieć kontakt z tym krajem. Chciałby zrealizować to marzenie przy okazji tworzenia dyplomu. Pasjonują go japońskie powieści graficzne, gry i ogólnie wszystko co jest japońskie – nawet uczył się języka japońskiego! Nagrał krótki film telefonem komórkowym (poniżej), o nazwie Musashi-Itsukaichi Festival, przedstawiający jeden z festiwali Shinto.

Film ten otrzymał 02.04.2019 nominację do najlepszego filmu dokumentalnego na festiwalu w Rumunii. Możemy sobie wyobrazić ile nagród i nominacji może mieć film nagrany przez Tomka w pełni profesjonalnie. A każdy z nas może dołożyć do tego swoją cegiełkę!

Na moje pytanie „dlaczego akurat temat dotyczący religii Shinto?” odpowiedział: „Od najmłodszych lat jestem zafascynowany kulturą i pop-kulturą Japonii. Podczas swoich dwóch poprzednich wizyt w Japonii (w 2010 i 2017 roku) zauważyłem, że ich rodzima religia Shinto ma wpływ na prawie każdy aspekt tego kraju, od kultury po życie codzienne. Chciałbym podjąć się realizacji filmu o religii, która ma tak niesamowity wpływ na życie kraju, którym się interesuję.

Shinto jest zjawiskiem unikatowym w skali świata - nie występuje prawie nigdzie poza Japonią. Profesjonalnych filmów dokumentujących tą religię też prawie nie ma. Jest niezwykle trudno uzyskać zgodę na realizację filmu w świątyniach. A nam udało się jeszcze zdobyć pozwolenie na zapis życia prywatnego kapłanów - czego najprawdopodobniej nikt wcześniej nie zrobił”. Moim zdaniem ta wypowiedz mówi wszystko.

Kilka słów o samym Twórcy.

Tomek, moim zdaniem, jest osobą skromną. Zdaniem osób, które znają go od wielu lat jest „fajny, ambitny i wytrwały” dzięki czemu dostał się do „Łódzkiej filmówki”. Chyba każdy wie, że ta szkoła jest bardzo prestiżowa i wypuszcza spod swoich skrzydeł osoby niezwykle utalentowane (i taki właśnie jest Tomek ;)).

Żeby móc mieć dostęp do jak największej bazy filmów i swobodnie je rozumieć postanowił pójść na Filologię Angielską, którą ukończył w 2013 roku. W tym samym roku rozpoczął studia w Szkole Filmowej.

Jego filmy zdobyły wiele nagród i selekcji na festiwalach, a poniżej przykłady niektórych z nich:

Musashi-Itsukaichi Festival (mikro-dokument o festiwalu Shinto) – 4 nominacje i oficjalne selekcje, w tym:

Najlepszy Film (nominacja) – 12 Months Film Festival - Cluj-Napoca, Rumunia, Europa

Paralysis (trailer poniżej) – 28 nagród i oficjalnych selekcji, w tym:

Najlepszy Film - Best Film on MovieScreenPro - Los Angeles, USA

Najlepszy Film - Kinomorphia Film Festival - Sofia, Bułgaria, Europa

Najlepszy Film (nominacja) - Los Angeles CineFest - Los Angeles, USA

Wyróżnienie - South African HorrorFest - Kapsztad, Republika Południowej Afryki

Nagroda Publiczności - AWord Film Festival - Los Angeles, USA

Najlepsze Zdjęcia - West Coast Horror Film Festival - Los Angeles, USA

Najlepsze Zdjęcia (nominacja) - Unrestricted View Horror Film Festival - Londyn, UK

Również zdjęcia wykonywane przez Tomka pokazują jego wyczucie smaku i estetyki (poniżej kilka zdjęć pokazujących, że nie „rzucam słów na wiatr”).

Mam nadzieję, te „kilka” słów przekonało Was do wsparcia projektu Tomka – moim zdaniem WARTO! Z góry dziękuję za każdą wpłaconą złotówkę w swoim i Jego imieniu. Należy wspierać młodych twórców, ponieważ oni są przyszłością. W otaczającym nas świecie mam czasem wrażenie, że jest coraz mniej miejsca na wartościowe projekty, dlatego nie można pozwolić, aby takie realizacje, jak opisana powyżej nie doszła do skutku przez brak pieniędzy! Jeszcze raz Wam dziękujemy :)

Wpłacający52

AW
Artur Włoch
4 000 zł
A
a.lipinski
4 000 zł
robert Łudzień
1 000 zł
M
Multivalve
800 zł
AR
Artur Rypina
500 zł
Mirek Żurek
250 zł
JS
Jarosław Stępniewski
250 zł
FS
Fundacja SEENSOWNIE
250 zł
PW
Paweł Wołowicz
200 zł
MA
Małgorzata Adamska
150 zł
Zobacz więcej

Komentarze17

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 20 zł i więcej

Poziom 1 ;)

Osobiste mailowe podziękowania od Autorów. Kopia filmu najszybciej jak to będzie możliwe.

wybrano 14 razy

Wybieram

Wpłać 50 zł i więcej

Poziom 2 ;)

Osobiste mailowe podziękowania od Autorów. Wymienienie w napisach końcowych filmu jako wspierający.Kopia filmu najszybciej jak to będzie możliwe

wybrano 8 razy

Wybieram

Wpłać 100 zł i więcej

Poziom 3 ;)

Osobiste mailowe podziękowania od Autorów. Wymienienie w napisach końcowych filmu jako wspierający.Kopia filmu najszybciej jak to będzie możliwe.Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku z materiałami Making of (np. Zdjęcia z planu).

wybrano 10 razy

Wybieram

Wpłać 250 zł i więcej

Poziom 4 ;)

Osobiste mailowe podziękowania od Autorów. Wymienienie w napisach końcowych filmu jako wspierający.Kopia filmu najszybciej jak to będzie możliwe.Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku z materiałami Making of (np. Zdjęcia z planu).Dostęp do scen usuniętych z filmu (po zakończonej postprodukcji filmu).

wybrano 4 razy (pozostało 26 z 30)

Wybieram

Wpłać 800 zł i więcej

Poziom 5 ;)

Osobiste mailowe podziękowania od Autorów. Wymienienie w napisach końcowych filmu jako wspierający.Kopia filmu najszybciej jak to będzie możliwe.Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku z materiałami Making of (np. Zdjęcia z planu).Dostęp do scen usuniętych z filmu (po zakończonej postprodukcji filmu).Spotkanie z reżyserem i montażystą na montażu filmu (4 godziny) w Warszawie lub Łodzi.

wybrano 2 razy (pozostało 18 z 20)

Wybieram

Wpłać 1500 zł i więcej

Poziom 6 ;)

Osobiste mailowe podziękowania od Autorów. Wymienienie w napisach końcowych filmu jako wspierający.Kopia filmu najszybciej jak to będzie możliwe.Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku z materiałami Making of (np. Zdjęcia z planu).Dostęp do scen usuniętych z filmu (po zakończonej postprodukcji filmu).Spotkanie z reżyserem i montażystą na montażu filmu (4 godziny) w Warszawie lub Łodzi.Kolacja z autorem filmu w Warszawie.

(pozostało 3 z 3)

Wybieram

Wpłać 3000 zł i więcej

Poziom 7 ;) - dla firm/fundacji

Osobiste mailowe podziękowania od Autorów. Wymienienie w napisach końcowych filmu jako wspierający.Kopia filmu najszybciej jak to będzie możliwe.Dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku z materiałami Making of (np. Zdjęcia z planu).Dostęp do scen usuniętych z filmu (po zakończonej postprodukcji filmu).Logo firmy/fundacji w napisach końcowych do filmu.

wybrano 2 razy (pozostało 3 z 5)

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

540 007 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?