id: nf9rg7

Powiedz STOP wykluczeniu

Powiedz STOP wykluczeniu

Nasi użytkownicy założyli 1 182 485 zrzutek i zebrali 1 237 455 292 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

  • Przedstawiamy kilka najświeższych zdjęć. Otwarcie WTZ już 27 grudnia. 
    Każda złotówka od Ciebie pomaga nam osiągnąć cel. image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image
    image

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

WYKLUCZENI ZA ŻYCIA ...

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną to wciąż najbardziej defaworyzowana grupa społeczna, narażona na ostracyzm i wykluczenie społeczne. Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych od lat są oddaleni od rynku pracy, ponieważ całkowicie oddali się opiece nad niepełnosprawnym synem, córką lub podopiecznym. Z upływem lat ich bezradność społeczna staje się coraz większa. Problem nasila się, kiedy niepełnosprawne dziecko ukończy 24 lata. Wówczas osoba z niepełnosprawnością kończy przewidziany ustawą czas edukacji i rozpoczyna życie "poza systemem". Ci, którzy mają szczęście znajdują miejsce w placówkach rehabilitacyjnych dla dorosłych ...

OPIEKA POZA SYSTEMEM ...

Rodzice i opiekunowie często z uwagi na stan zdrowia dziecka, bariery architektoniczne czy też zachowania trudne osoby z niepełnosprawnością, rozpoczynają życie w czterech ścianach. Odizolowani od reszty społeczeństwa, zmuszeni w wielu przypadkach zrezygnować z pracy, pogłębiają utrwalone społeczne schematy. Schematy niejednokrotnie wzmacniane przez urzędników, którzy tłumacząc własną niemoc, albo też niechęć do tworzenia nowych miejsc w placówkach rehabilitacji społecznej i zawodowej , potrafią powiedzieć: "przecież system przewiduje zasiłki dla rodziców/opiekunów, którzy zrezygnują z pracy, żeby opiekować się swym dzieckiem czy też podopiecznym ..."


image


DO CELU ...

Otworzenie przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Do Celu", im. Św. Brata Alberta w roku 2014 WTZ było pierwszym działaniem tej organizacji na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Od tamtej pory wydarzyło się wiele dobrego! Stowarzyszenie uruchomiło pierwsze w Radomiu i okolicy mieszkanie treningowe, w którym podopieczni mogą uczyć się samodzielnego życia. Od roku 2018 Stowarzyszenie "DO Celu" jako jedna z pierwszych w Polsce organizacji prowadzi "weekendowy dom krótkiego pobytu", w którym realizowana jest "opieka wytchnieniowa" dla rodziców i opiekunów osób zależnych. Stowarzyszenie mając dużą wiedzę i doświadczenie w rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z NI od roku 2020 realizuje także projekt "Odważni w dorosłe życie" polegający na przygotowywaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną do pracy z zastosowaniem narzędzi zatrudnienia wspomaganego.

image



TWORZYMY MIEJSCE REHABILITACJI SPOŁECZNEJ I ZAWODOWEJ ...

Zarząd Stowarzyszenia "Do Celu" od lat działający w środowisku osób z niepełnosprawnością i ich rodzin wie, iż podejmowanie doraźnych, krótkofalowych działań jest mało skuteczne. Nie zmienia w sposób znaczący sytuacji tych rodzin, ani w żaden sposób nie niweluje skutków długoletniego wykluczenia społecznego. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich otoczenia, Zarząd podjął decyzję o stworzeniu kolejnego już, w działalności misyjnej Stowarzyszenia, miejsca rehabilitacji społecznej i zawodowej dla 30 dorosłych osób z zespołem Downa, autyzmem, MPD i innymi niepełnosprawnościami, często sprzężonymi. Miejsca, w którym każdego dnia nasi podopieczni będą nabywać nowe umiejętności i tworzyć rękodzieło. Będą mieli możliwość brać udział w zawodach sportowych, wycieczkach oraz wydarzeniach kulturalnych. Poprzez ich aktywny udział w życiu społecznym, zapobiegniemy zjawisku marginalizacji społecznej.

Dzięki współpracy z Gminą Zakrzew pozyskaliśmy już piękny budynek (umowa nieodpłatnego użyczenia na 10 lat) usytuowany na działce 0,9 ha. Zakupiliśmy też pralkę, lodówkę, serwis obiadowy… Od darczyńców otrzymaliśmy drobne AGD. Wkrótce planujemy zakup materiałów do terapii do każdej z 6 przygotowywanych pracowni (gospodarstwa domowego, poligraficzno-introligatorskiej, środowiskowej, florystycznej, sztuki użytkowej i rehabilitacji ruchowej). 

image



BRAKUJE NAM ...

Jednak, aby miejsce to w pełni tętniło życiem potrzebujemy jeszcze 50.000zł na opłacenie kosztów związanych ze zmianą sposobu użytkowania budynku (sam architekt swoją usługę wycenił na ok. 25.000zł!), wyposażenie pracowni rehabilitacji ruchowej i drobne prace adaptacyjne.

Czy zechcesz z nami zmieniać świat w Dąbrówce Nagórnej ? Nic prostszego ! Oto przepis na osobisty sukces :)


ZOSTAŃ NASZYM ANIOŁEM ...

Uroczyste otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Dąbrówce planowane jest na dzień 27 grudnia 2021 r. Pozostało już tylko 20 dni. Wpłać choćby 1 zł za każdy z 20 dni , to nasz cel osiągniemy szybko, a podopieczni z niepełnosprawnością będą mieć swoje miejsce na Ziemi.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 177

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków