5 282 zł z 10 000 zł

52%

5 282 zł

5 282 zł

z 10 000 zł

zakończona

zakończona

31.05.2018r

48

48

wspierających
52%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Całe Polskie Sokolstwo ogłasza zbiórkę środków na nowy sztandar Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce. Tym razem także Ty możesz zostać jego współfundatorem!

Przeżywamy teraz ważne rocznice dla Sokolstwa Polskiego. W zeszłym roku obchodziliśmy 150-lecie powstania pierwszego gniazda Sokoła we Lwowie, w tym - 100-lecie odzyskania niepodległości (które jest również zasługą Sokoła), a w przyszłym - 100 lecie powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.

W tej wyjątkowej sytuacji umożliwiamy Ci zapisać się w historii Sokoła, który przetrwa następne 150 i więcej lat. Właśnie Ty możesz zostać fundatorem naszego sztandaru.

Czym jest Sokół?

Pierwsze gniazdo polskiego "Sokoła" powstało 7 lutego 1867 r. we Lwowie, kilka lat po upadku powstania styczniowego. Później idea ta rozprzestrzeniła się na pozostałe zabory, przyczyniając się do narodzin i rozwoju masowego ruchu gimnastycznego w Polsce. Pod szyldem gimnastyki Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” prowadziło wielokierunkową działalność narodową, niepodległościową, paramilitarną i ogólnosportową (większość dyscyplin sportu w Polsce ma swoje korzenie w TG „Sokół”).

Godłem nowego stowarzyszenia był – i pozostaje nim do dziś – biały sokół na amarantowym tle w locie, trzymający w szponach ciężarki, który w trudnych czasach zaborów zastępował Polakom zdelegalizowane godło polskie – orła białego na czerwonym tle.

„Sokół” wykształcił wielu wybitnych żołnierzy, polityków i szerokie elity społeczeństwa polskiego. W szeregach sokolich znalazły się takie osobistości jak gen. Józef Haller, Roman Dmowski i Jan Paweł II. Ze swoja spuścizną w postaci uczestnictwa w formowaniu Błękitnej Armii, zorganizowania Harcerstwa Polskiego, powszechnego udziału członków „Sokoła” w powstaniu wielkopolskim oraz powstaniach śląskich oraz zapoczątkowaniem wielu dyscyplin polskiego sportu, a przede wszystkim wychowaniem licznych zastępów działaczy polskich, TG „Sokół” pozostaje jedną z najbardziej zasłużonych dla Polski organizacji.

1937_%C3%93smy_og%C3%B3lnopolski_zlot_Towarzystwa_Gimnastycznego_%22Sok%C3%B3%C5%82%22_w_Katowicach_1-P-1032-24.jpg

Zarówno w I jak i w II wojnie światowej „sokoli” stanęli w pierwszym szeregu w walce o niepodległość. Pomimo potężnych strat ludzkich, kadrowych i materialnych Towarzystwo wręcz samoczynnie odradzało się po obydwu wojnach światowych. Niestety w 1947 r. „Sokół” - bezprawną decyzją - został zdelegalizowany przez władze komunistyczne.

Ruch sokoli próbował kilkakrotnie odradzać się w trakcie „zawirowań” politycznych w PRL (m.in. w 1957 i 1981 r.). Jednak idea ta mogła zostać zrealizowana dopiero po okresie przemian ustrojowych roku 1989.

Reaktywowany 1 marca 1990 r. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce zrzesza aktualnie ponad 60 gniazd w kraju oraz na Ukrainie, Litwie i w Kanadzie. Tak jak dawniej propaguje sport, patriotyzm oraz codzienną rzetelną pracę dla Polski. Współcześnie coraz większą popularność zdobywają reaktywowane Polowe Drużyny Sokoła, których członkowie 100 lat temu odegrali wybitną rolę w zmaganiach o niepodległość Polski. Zawodnicy „Sokoła” stanowią trzon reprezentacji narodowej polskiej akrobatyki sportowej i gimnastyki artystycznej.

Do tej dumnej historii starają się nawiązywać współcześni działacze „Sokoła” oraz Związek Towarzystw Gimnastycznych w Polsce – będący jedynym w kraju prawowitym kontynuatorem i spadkobiercą przedwojennego polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Prace nad sztandarem

Przedwojenny sztandar Związku zaginął w czasie półwiecza zawieruchy wojennej i okupacji sowieckiej. Kolejny ma powstać właśnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski, także jako zwieńczenie działalności Sokolstwa w III RP.

W zależności od wielkości zebranych środków zaplanowaliśmy kilka etapów prac nad sztandarem:

Wykonamy sztandar z godłem Związku na głównym płacie.

Zapełnimy ozdobnikami tylną stronę sztandaru.

Naszyjemy na główny płat herby miejscowości gniazd związkowych.

Wyrobimy 2 szable dla pocztu sztandarowego.

Dla darczyńców przewidzieliśmy stosowne podziękowania za łączne kwoty przynajmniej:

5 zł - prześlemy podziękowania drogą mailową,

50 zł - prześlemy podziękowania drogą tradycyjną,

100 zł - otrzymasz pamiątkowy certyfikat,

500 zł - okolicznościowy grawerton,

1000 zł - Twój gwóźdź po wieczne czasy znajdzie się na naszym sztandarze (do tego grawerton).

Bierzemy pod uwagę sumę wpłat. Certyfikaty i grawertony zostaną rozdane przy okazji uroczystości poświęcenia sztandaru, na którą każdy z darczyńców zostanie na nie zaproszony. Nazwiska darczyńców znajdą się również w księdze pamiątkowej oraz na stronie Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.

Sztandar zostanie poświęcony. Każdego darczyńcę zaprosimy na tę uroczystość, gdzie rozdamy również grawertony i dyplomy.

Wpłacający48

SL
Stanisław Lewicki
1 000 zł
 
Wojciech Zrayko
1 000 zł
DS
Damian Szymczak
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
200 zł
BA
Bogucki Andrzej
200 zł
P
perkowodobrowolski.jakub
200 zł
AD
Andrzej Dorosz
200 zł
CF
Czesław Fedyk
150 zł
DZ
DM ZTG Sokół w Polsce
150 zł
MR
Mateusz Reczek
110 zł
Zobacz więcej

Komentarze1

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 5 zł i więcej

Mail z podziękowaniami + wpis do księgi pamiątkowej

wybrano 6 razy

Wybieram

Wpłać 50 zł i więcej

Podziękowania przesłane pocztą tradycyjną + wpis do księgi pamiątkowej

wybrano 6 razy

Wybieram

Wpłać 100 zł i więcej

Pamiątkowy certyfikat podpisany przez prezesa Związku + wpis do księgi pamiątkowej

wybrano 10 razy

Wybieram

Wpłać 500 zł i więcej

Pamiątkowy grawerton z podziękowaniami + wpis do księgi pamiątkowej

Wybieram

Wpłać 1000 zł i więcej

Gwóźdź do sztandaru + grawerton + wpis do księgi pamiątkowej

wybrano 1 raz

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

556 983 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?