id: nfemda

Sztandar Sokołów

Sztandar Sokołów

Nasi użytkownicy założyli 937 815 zrzutek i zebrali 929 636 880 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Całe Polskie Sokolstwo ogłasza zbiórkę środków na nowy sztandar Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce. Tym razem także Ty możesz zostać jego współfundatorem!

Przeżywamy teraz ważne rocznice dla Sokolstwa Polskiego. W zeszłym roku obchodziliśmy 150-lecie powstania pierwszego gniazda Sokoła we Lwowie, w tym - 100-lecie odzyskania niepodległości (które jest również zasługą Sokoła), a w przyszłym - 100 lecie powstania Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.

W tej wyjątkowej sytuacji umożliwiamy Ci zapisać się w historii Sokoła, który przetrwa następne 150 i więcej lat. Właśnie Ty możesz zostać fundatorem naszego sztandaru.

Czym jest Sokół?

Pierwsze gniazdo polskiego "Sokoła" powstało 7 lutego 1867 r. we Lwowie, kilka lat po upadku powstania styczniowego. Później idea ta rozprzestrzeniła się na pozostałe zabory, przyczyniając się do narodzin i rozwoju masowego ruchu gimnastycznego w Polsce. Pod szyldem gimnastyki Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” prowadziło wielokierunkową działalność narodową, niepodległościową, paramilitarną i ogólnosportową (większość dyscyplin sportu w Polsce ma swoje korzenie w TG „Sokół”).

Godłem nowego stowarzyszenia był – i pozostaje nim do dziś – biały sokół na amarantowym tle w locie, trzymający w szponach ciężarki, który w trudnych czasach zaborów zastępował Polakom zdelegalizowane godło polskie – orła białego na czerwonym tle.

„Sokół” wykształcił wielu wybitnych żołnierzy, polityków i szerokie elity społeczeństwa polskiego. W szeregach sokolich znalazły się takie osobistości jak gen. Józef Haller, Roman Dmowski i Jan Paweł II. Ze swoja spuścizną w postaci uczestnictwa w formowaniu Błękitnej Armii, zorganizowania Harcerstwa Polskiego, powszechnego udziału członków „Sokoła” w powstaniu wielkopolskim oraz powstaniach śląskich oraz zapoczątkowaniem wielu dyscyplin polskiego sportu, a przede wszystkim wychowaniem licznych zastępów działaczy polskich, TG „Sokół” pozostaje jedną z najbardziej zasłużonych dla Polski organizacji.

1937_%C3%93smy_og%C3%B3lnopolski_zlot_Towarzystwa_Gimnastycznego_%22Sok%C3%B3%C5%82%22_w_Katowicach_1-P-1032-24.jpg

Zarówno w I jak i w II wojnie światowej „sokoli” stanęli w pierwszym szeregu w walce o niepodległość. Pomimo potężnych strat ludzkich, kadrowych i materialnych Towarzystwo wręcz samoczynnie odradzało się po obydwu wojnach światowych. Niestety w 1947 r. „Sokół” - bezprawną decyzją - został zdelegalizowany przez władze komunistyczne.

Ruch sokoli próbował kilkakrotnie odradzać się w trakcie „zawirowań” politycznych w PRL (m.in. w 1957 i 1981 r.). Jednak idea ta mogła zostać zrealizowana dopiero po okresie przemian ustrojowych roku 1989.

Reaktywowany 1 marca 1990 r. Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce zrzesza aktualnie ponad 60 gniazd w kraju oraz na Ukrainie, Litwie i w Kanadzie. Tak jak dawniej propaguje sport, patriotyzm oraz codzienną rzetelną pracę dla Polski. Współcześnie coraz większą popularność zdobywają reaktywowane Polowe Drużyny Sokoła, których członkowie 100 lat temu odegrali wybitną rolę w zmaganiach o niepodległość Polski. Zawodnicy „Sokoła” stanowią trzon reprezentacji narodowej polskiej akrobatyki sportowej i gimnastyki artystycznej.

Do tej dumnej historii starają się nawiązywać współcześni działacze „Sokoła” oraz Związek Towarzystw Gimnastycznych w Polsce – będący jedynym w kraju prawowitym kontynuatorem i spadkobiercą przedwojennego polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Prace nad sztandarem

Przedwojenny sztandar Związku zaginął w czasie półwiecza zawieruchy wojennej i okupacji sowieckiej. Kolejny ma powstać właśnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski, także jako zwieńczenie działalności Sokolstwa w III RP.

W zależności od wielkości zebranych środków zaplanowaliśmy kilka etapów prac nad sztandarem:

Wykonamy sztandar z godłem Związku na głównym płacie.

Zapełnimy ozdobnikami tylną stronę sztandaru.

Naszyjemy na główny płat herby miejscowości gniazd związkowych.

Wyrobimy 2 szable dla pocztu sztandarowego.

Dla darczyńców przewidzieliśmy stosowne podziękowania za łączne kwoty przynajmniej:

5 zł - prześlemy podziękowania drogą mailową,

50 zł - prześlemy podziękowania drogą tradycyjną,

100 zł - otrzymasz pamiątkowy certyfikat,

500 zł - okolicznościowy grawerton,

1000 zł - Twój gwóźdź po wieczne czasy znajdzie się na naszym sztandarze (do tego grawerton).

Bierzemy pod uwagę sumę wpłat. Certyfikaty i grawertony zostaną rozdane przy okazji uroczystości poświęcenia sztandaru, na którą każdy z darczyńców zostanie na nie zaproszony. Nazwiska darczyńców znajdą się również w księdze pamiątkowej oraz na stronie Związku Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.

Sztandar zostanie poświęcony. Każdego darczyńcę zaprosimy na tę uroczystość, gdzie rozdamy również grawertony i dyplomy.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 5 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę/ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Nieaktywne
Inne

Mail z podziękowaniami + wpis do księgi pamiątkowej

5 zł

Kupione 6

Zakończona
Inne

Podziękowania przesłane pocztą tradycyjną + wpis do księgi pamiątkowej

50 zł

Kupione 6

Zakończona
Inne

Pamiątkowy certyfikat podpisany przez prezesa Związku + wpis do księgi pamiątkowej

100 zł

Kupione 10

Zakończona
Inne

Pamiątkowy grawerton z podziękowaniami + wpis do księgi pamiątkowej

500 zł
Zakończona
Inne

Gwóźdź do sztandaru + grawerton + wpis do księgi pamiątkowej

1000 zł

Kupione 1

Zakończona

Wpłaty 48

SL
Stanisław Lewicki
1 000 zł
DM
Damian Małecki
RS
Robert Szamałek
 
Użytkownik niezarejestrowany
200 zł
BA
Bogucki Andrzej
200 zł
DS
Damian Szymczak
200 zł
AD
Andrzej Dorosz
200 zł
PE
perkowodobrowolski.jakub
200 zł
CF
Czesław Fedyk
150 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków