id: nhha2j

60 lat na scenie - organizacja Jubileuszu Zespołu Folklorystycznego "Smardzewianie"

60 lat na scenie - organizacja Jubileuszu Zespołu Folklorystycznego "Smardzewianie"

Nasi użytkownicy założyli 1 182 470 zrzutek i zebrali 1 237 422 775 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

 

Z wielką radością informujemy, że Zespół Folklorystyczny "Smardzewianie" obchodzi w tym roku swoje 60-lecie! To wyjątkowa okazja, by uczcić dekady pełne pasji, zaangażowania i miłości do polskiej kultury ludowej.

Z tej okazji organizujemy jubileuszowe uroczystości, które będą ukoronowaniem naszej długoletniej działalności artystycznej.

 

Cel Zrzutki

Aby uczynić nasze jubileuszowe obchody niezapomnianymi, potrzebujemy Waszego wsparcia. Zebrane środki zostaną przeznaczone na:

  • Organizację jubileuszowego koncertu: Chcemy przygotować wyjątkowy występ, który podsumuje naszą dotychczasową działalność i zaprezentuje nowe, specjalnie przygotowane na tę okazję choreografie i aranżacje muzyczne.
  • Stroje i rekwizyty: Planujemy odtworzyć historyczne stroje oraz zakupić nowe rekwizyty, które wzbogacą nasze przedstawienia.
  • Promocja i dokumentacja: Zależy nam na profesjonalnym nagraniu jubileuszowego koncertu oraz przygotowaniu materiałów promocyjnych, które przyczynią się do popularyzacji naszej działalności.

 

Kim Jesteśmy?

Zespół Folklorystyczny „Smardzewianie” powstał w 1964r. z inicjatywy Pani Eleonory Głowy oraz miejscowych kobiet: Celiny Król, Stanisławy Król, Janiny Król, Marii Plichta, Zofii Stańczyk, Walerii Dziubałtowskiej, Władysławy Wojtaszek, Stefanii Dąbrowskiej, Danuty Dziubałtowskiej. Celem działalności zespołu było ocalenie od zapomnienia dawnych piosenek z okolic Smardzewic, monologów i obrzędów. Od początku swojej działalności zespół brał udział w przeglądach powiatowych zespołów folklorystycznych w Opocznie zajmując czołowe miejsca. W 1986r. powiększył swój skład o nowych członków i zyskał profesjonalnego instruktora, był nim mgr Włodzimierz Gliszczyński. W ich wykonaniu można zobaczyć dawne obrzędy ludowe takie jak:

 „Comber”,

 „Wielkanocne chodzenie z kogutkiem po dyngusie”,

 „Poprawiny wesela”,

 „Przetarg dziewcząt”,

 „Sobótki”

oraz wiele nowych pieśni, piosenek, przyśpiewek, monologów i tańców z okolic Smardzewic. W latach 80-tych i 90-tych „Smardzewianie” corocznie biorą udział w przeglądach regionalnych, powiatowych i wojewódzkich zdobywając czołowe miejsca. W 1991r. Zespół reprezentuje województwo piotrkowskie na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Kielcach, zajmując III miejsce w kategorii obrzędów za widowisko „Przetarg Dziewcząt”. Z początkiem lat 2000 zespół staje się wyłącznie grupą śpiewaczą, której instruktorem wokalnym zostaje mgr Zygmunt Stańdo. Smardzewianie zdobywają kolejne nagrody i wyróżnienia min.: III miejsce na III Międzykulturowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej. Na powiatowym przeglądzie zespołów „Nasza Tradycja” w 2011 roku zdobył I miejsce, natomiast w 2012 wyróżnienie. W 2012 roku w zespole zostaje zatrudniony profesjonalny choreograf i instruktor tańców ludowych Jacek Lewandowski, za jego przyczyną do zespołu wracają tańce z okolic Smardzewic. W tym okresie zespół również miał wiele sukcesów na swoim koncie np.: na III Festiwalu Folklorystycznym „Na styku ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski” w Opocznie w 2012r. zdobył specjalne wyróżnienie, w 2014r. zdobył I miejsce na powiatowym przeglądzie zespołów „Nasza Tradycja”, III miejsce na IX Przeglądzie Regionalnych Zespołów i Śpiewaków Ludowych „SIEDLISKO” w Aleksandrowie Łódzkiem w 2016r. Podczas obchodów 50 – lecia zespołu w 2014r. otrzymał złotą odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wraz z początkiem 2018 roku choreografem i instruktorem zespołu zostaje Aleksandra Grad-Rychwalska, wnuczka jeden z założycielek Zespołu Folklorystycznego Smardzewianie. Pod jej opieką zespół zdobył II miejsce na XXV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ZŁOTY KŁOS” Euro-Folklor 2018 roku. Od tego czasu do zespołu przybywa wiele młodych osób chcących kultywować rodzinne tradycje i folklor z regionu opoczyńskiego. Zespół przez ostatnie 5 lat zdobywał wiele nagród i wyróżnień, między innymi: I miejsce na Spotkaniach Folklorystycznych „Etnostrada” w 2021 roku, I miejsce na Ogólnopolskiego Festiwalu "Na Przydrożku" w Wymiarkach w 2022 roku, II miejsce na Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych w Lubochni w 2023 roku, III miejsce na IX Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu w 2023 roku. Smardzewianie prezentowali się również w programie śniadaniowym „Budzi się ludzi” w TVP Łódź, który prezentował atrakcje gminy Tomaszów Mazowiecki. W tym roku w lipcu zespół będzie obchodził jubileusz 60-lecia działalności artystycznej.

 

Zespół Folklorystyczny Smardzewianie to najstarszy i najbardziej liczny zespół ludowy na terenie powiatu tomaszowskiego, wlicza się do grona najstarszych grup na terenie województwa łódzkiego jak i kraju. Smardzewianie są wielopokoleniową grupą, obecnie w ich szeregach znajduje się około 100 osób w wieku 4 – 82 lat

 

Dlaczego Wasze Wsparcie jest Ważne?

Organizacja jubileuszu to nie tylko świętowanie naszej przeszłości, ale także inwestycja w przyszłość. Dzięki Waszej pomocy możemy kontynuować naszą misję edukacyjną, wspierać rozwój młodych talentów i dalej promować kulturę ludową zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Jak Możecie Pomóc?

Każda, nawet najmniejsza wpłata, ma dla nas ogromne znaczenie. Prosimy o wsparcie finansowe naszej zrzutki i zachęcamy do dzielenia się informacją o naszej inicjatywie z rodziną i przyjaciółmi. Wierzymy, że wspólnie uda nam się stworzyć wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 

Z góry dziękujemy za każdą pomoc i wsparcie! Razem możemy uczynić nasz jubileusz 60-lecia wyjątkowym wydarzeniem, które będzie świętem polskiej kultury ludowej.

 

Z wyrazami szacunku i wdzięczności,

Zespół Folklorystyczny "Smardzewianie"

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 22

 
Dane ukryte
ukryta
OH
Od Hani
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
20 zł
ŁU
Luke
50 zł
MN
Maria N
50 zł
MK
Marlena Kołodziejczyk
100 zł
KP
Karolina
500 zł
PW
Paweł W
50 zł
MA
Mati
2 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!